Windows 7 Vista'ya Fark Attı!

Akhun Aktosun

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Piyasaya çıktığı günden bu yana iki hafta geçen Windows 7, Vista'nı aynı periyottaki satışlarını tahmin edin kaça katladı?

Windows 7 piyasaya çıkalı 15 günden birazfazka oluyor. Bu süre zarfında çok büyük satış rakamlarına ulaştı. Windows 7'nin başarısı şüphesiz ki, geliştirici firması Microsoft'un yüzünü güldürüyor. Peki bu başarı gecikmiş bir başarı sayılır mı? Uzmanlara göre sayılır. Zira Microsoft'un bir önceki işletim sistemi Windows Vista, piyasaya çıktığından sonraki 15 gün içerisinde çok daha düşük satış grafiğine sahipti.

vis71257510685.jpg

Windows 7, ilk iki haftasında, Vista'nın ilk iki haftasında sattığının %234 katı satmayı başardı! Evet, iki katından biraz daha fazla bir sayı anlamına geliyor bu değer. Aynı firmanın iki sene arayla çıkardığı bu iki ürünün, böyle oranlara sahip olması, başarı sayılmalı mı konusunu tartışan uzmanlar, ayrıca Vista piyasaya çıktığında PC satışlarının %49, Windows 7 piyasaya çıktığında ise %69 olduğunu belirtti.

:: Windows 7'nin bu değerleri, sizce işletim sisteminin başarısını kanıtlıyor mu?

Yazan: Akhun Aktosun
SDN - http://shiftdelete.net

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
:: Windows 7'nin bu değerleri, sizce işletim sisteminin başarısını kanıtlıyor mu?

kesinlikle :)

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Başarılı olmasa XP' yi seven la aldatmazdık :w00t:

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
tabi yoksa şu cümleyi kurmazdık " xp'e elveda win7'e merhaba" :D

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İyi Polis Windows Seven
Kötü Polis Windows Vista...

Bu açık şekilde ortaya çıktı...

Eğer Windows Vista Windows 7 gibi iyi olsaydı XP ile kıyaslanacağı için yine insanlarda tatminsizlik olacaktı...

Ancak Windows 7 kötü olan Vista ile sürekli karşılaştırıldığı ve ondan iyi olduğu için Çok popüler oldu...

Microsoft bu işi biliyor...

madaf

Asistan
Reaksiyon puanı
1
kurmadım daha ama duyumlar gayet iyi

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Windows 7 10 Numara Bir İşletim Sistemi

Gözden Kaçan En Önemli Özelliğide ise Çekirdek Sayısı Artıkça Performansınıda Katladığıdır

8 Çekirdekli Sistemler Kullanmaya Başladığımız Zaman Vista yı Katlıyacak XP yede Tur Bindiricektir.!

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
İyi Polis Windows Seven

Eğer Windows Vista Windows 7 gibi iyi olsaydı XP ile kıyaslanacağı için yine insanlarda tatminsizlik olacaktı...

Ancak Windows 7 kötü olan Vista ile sürekli karşılaştırıldığı ve ondan iyi olduğu için Çok popüler oldu...

Evet yaa çok doğru Microsoft çakal çakal:D

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Win 7 Ağ Bağlantıları beni delirtecek. Onun dışında iyi.

LaWa

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Microfost bence çok iyi bir pazarlama psikolojisi yürütüyor.Ağır bir işletim sistemini piyasaya sürdü.Ardından da ondan iyi Win 7yi piyasaya sürdü.Vistanın kötü olması Win 7 daha iyi fark edilmesini sağladı.
Bir de yıllardır Xp kullananlar haliyle yeni bir şeyler denemek istediler.Onlar vistayı kullanmadıkları için daha iyi olan Win 7 ye daha kolay yöneldiler.
Birde vistadan kurtulmak isteyen kullanıcıları da eklersen rakam şaşırtıcı değil.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
6 ay oldu kuralı süper diyorum..:D

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
performans bakımından hem xp ye hem vistaya fark atar.

10u®

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bence windows 7 çok sağlam bir işletim sistemi olmuş, çok stabil çalışmakta ve çokta memnunum.

Quadro

Doçent
Reaksiyon puanı
4
geçmek için sabırsızlanıyorum.. :)

Deniz Han

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Vista çıktığında buglardan geçilmiyordu ama Microsoft sağolsun daha sonra bu bugları düzeltmek için birçok yama yayınladı. Memnun olanda var olmayanda. Ama yinede Microsoft' un bu girişimler adını daha çok uzun bir zaman duyuracağı anlamına geliyor. :)

crx

Asistan
Reaksiyon puanı
8
psikolojik olarak 7 vistadan çok çok iyi olmasa bile başarılı olur.çünkü vistayı beğenmemezlik edip xp kullananlar artık eskininde eskisi konumuna düşen xpyi savunamazlar.xpyi bir üst sürümle kıyaslamak kolaydı ama 2 üst sürümle kıyas kulağa bile mantıklı gelmiyor:) misal benim 2000 model ilk kasa bir arabam var sonraki kasayı pek umursamam ama 3. kasa modeliyle ile ise istesemde kıyaslayamam sonuçta her halukarda o son model benimki artık eskinin eskisi, bunun gibi:)

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
İyi Polis Windows Seven

:thumbup1:Doğru tespit,ama ben xp ile kıyaslama yapacağım yinede.xp den iyiyse düşünürüz bişeyler yoksa devam xp ye.

Miroğlu

Dekan
Reaksiyon puanı
31
Evet oldukça başarılı fark atması normal vista tepe takla oldu...

Enki_

Asistan
Reaksiyon puanı
5
xp'den vazgeçemiyorum demem yanlış olur. Ama xp modu kullanıyorum :)

ESlNTl

Asistan
Reaksiyon puanı
0
evet ağ konusunda bende aynı sızın gıbıyım :(

hussmen

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Windows 7 10 Numara Bir İşletim Sistemi

Gözden Kaçan En Önemli Özelliğide ise Çekirdek Sayısı Artıkça Performansınıda Katladığıdır

8 Çekirdekli Sistemler Kullanmaya Başladığımız Zaman Vista yı Katlıyacak XP yede Tur Bindiricektir.!

Benim bilgisayarda çekirdek sayısını arttırdım ama performansta bir iyileşme olmadı. Kuruyemişçiye gidip 2 TL lik çekirdek aldım, kasanın içini açıp 1-2 avuç çekirdek attım, 200 çekirdekli falan oldu bilgisayarım ama performansta bir iyileşme olmadı. Yanlış mı yaptım yoksa ?
Sonra çekirdekleri geri çıkardım, acaba içindeki kendi çekirdeğinide mi çıkarttım, bir yavaşlama oldu :p

:mrgreen::mrgreen::mrgreen: :4:
Şaka şaka, ama öyle yapılabilseydi güzel olurdu :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

storm61

Profesör
Reaksiyon puanı
12
vistayı gösterip 7 ye razı ettiler :)

404 Not Found

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,861