Yardım Victus 15 | Sürekli Fan Çalışması

yagizgolge

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar,

BIOS Ayarlarından da fanların sürekli çalışmaması için olan ayarı kapattım fakat bilgisayar boşta olduğu halde sessiz de olsa bir fan sesi alıyorum. Gaming laptoplarda durum böyle mi işliyor acaba fanlar sürekli mi açık kalması gerekiyor?

Yiğit Ölmez

"Hayal Kurmak Cennetin Kapağını Aralamak Gibidir."
Reaksiyon puanı
8
Gaming laptoplarda fan sesi normal bir durumdur, çünkü yüksek performanslı bileşenler daha fazla ısı üretir ve soğutulması gerekir. Fanlar sürekli açık kalmaz, ancak sıcaklık arttığında devreye girer. Fan sesini azaltmanın bazı yolları şunlardır:

• Fan hızını kontrol edin. Fan hızını ayarlayarak soğutma performansı ve gürültü seviyesi arasında doğru dengeyi bulabilirsiniz. Laptopunuzda fan hızını kontrol etmenin çeşitli yöntemleri vardır. Örneğin, bazı laptoplarda fan modunu değiştirmek için özel bir tuş vardır. Ayrıca, fan hızını ayarlamak için üçüncü taraf yazılımlar da kullanabilirsiniz.
  • Laptopunuzu temiz tutun. Toz ve kir, fanların verimli çalışmasını engelleyebilir ve daha fazla gürültüye neden olabilir. Laptopunuzu düzenli olarak temizlemek, fan sesini azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun için yumuşak bir fırça, bir hava spreyi veya bir elektrikli süpürge kullanabilirsiniz.
  • Laptopunuzu düz ve serin bir yüzeye yerleştirin. Laptopunuzu yatak, koltuk veya diz üstü gibi yumuşak ve sıcak yüzeylere koymaktan kaçının. Bu yüzeyler, hava akışını engelleyebilir ve laptopunuzu daha fazla ısıtabilir. Laptopunuzu düz ve serin bir yüzeye, örneğin bir masa veya bir laptop standına koyun. Böylece, fanlar daha iyi çalışabilir ve daha az ses çıkarabilir.
  • Laptopunuzu yükseltin. Laptopun alt kısmını yükselterek, hava akışını iyileştirebilir ve ısıyı dağıtabilirsiniz. Bunun için, laptopun altına küçük nesneler (örneğin, kitap veya kutu) koyabilir veya bir laptop soğutucu kullanabilirsiniz. Laptop soğutucular, ekstra fanlar içeren ve laptopun altına takılan cihazlardır. Laptop soğutucular, laptopunuzu daha fazla soğutabilir, ancak kendi gürültülerini de üretebilirler. Bu yüzden, sessiz bir model seçmeye dikkat edin.
Umarım bu bilgiler size yardımcı olur. Başka bir sorunuz varsa, dinliyorum. İyi günler iyi forumlar.