Uzun süre düşündüğünüz teori var mı

Bu konuyu okuyanlar

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Nasıl anlatacağımı bilmiyorum mobilde Space Flight Simulation diye bir oyun var bakabilirsin.

Ben de size bir soru sormak istiyorum.

Bir roket uzayda hızlandıktan sonra roketlerini kapatsa bu roket var olan hızıyla sonsuza kadar gidebilir mi?
(Herhangi bir gezegene vb. şeye çarpmadığını veya yörüngesine girmediğini varsayalım.)
kinetik enerjisi azalırsa yavaşlar cisimlerin kinetik enerjisi vardır
Mesaj otomatik birleştirildi:

Nasıl anlatacağımı bilmiyorum mobilde Space Flight Simulation diye bir oyun var bakabilirsin.

Bir roket uzayda hızlandıktan sonra roketlerini kapatsa bu roket var olan hızıyla sonsuza kadar gidebilir mi?
(Herhangi bir gezegene vb. şeye çarpmadığını veya yörüngesine girmediğini varsayalım.)
dümdüz aynı hızla gider mi bilmem düşük bir ihtimal.savrulacaktır uzayda süzülür

hocam roket yapısı gereği yamulur ve savrulur uzayda

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612
Eğer hiç bir şeyin güneş dahil girmeyecekse onu çekecek bir şey olmaz ama ağırlığı yavaşlamasına neden olabilir diye düşünüyorum.
Uzayda hava yok = Sürtünme kuvveti yok
Yörüngeyi yok saydık = Onu bir şey çekmiyor.
Yavaşlamaz bence.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,589
Yavaşlamaz bence.
sürtünme kuvveti ile değil zaten. Kendi kendine yavaşlamaya başlar. Kendi ağırlığı ve şekli yüzünden.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Yavaşlamaz bence.
yavaşlamaz diyemeyiz roket bir sürü çıkıntısı olan bişi ve zamanla içine doldurulan yakıtta ağırlıktır o biterse ağırlığı bozulur yani dengesi bozulur ve savrularak gider

sürtünme kuvveti ile değil zaten. Kendi kendine yavaşlamaya başlar. Kendi ağırlığı ve şekli yüzünden.
uzaya ağırlık yok kanka kütle var kütle ağırlık her yerde farklıdır

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,293
Ya aynalardaki yansımamız bizimle aynı anda aynı şeyi yapan paralel evrendeki klonumuzsa...

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Ya aynalardaki yansımamız bizimle aynı anda aynı şeyi yapan paralel evrendeki klonumuzsa...
Ben bir film izlemiştim fena etkisinde kaldım olabilir gibi ama zayıf yansıma diye birşey var geceleri karanlıkta ayna önünde duramıyom

yansıma var amma nasıl oluyor bunu öğrenmek lazım farklı boyuttaki kendimizde olabilir sonuçta kendimizsek düşünce şeklimiz aynıdır ve aynı şeyleri yapıyoruzdur kendimizi kandırırsak belkide yaptığımız şeyleri görmeyiz

klon denemez ona ona görede biz klonuz

Yavaşlamaz bence.
teorilerini merak ettiğiniz kişileri çağırın gelsinler @Sibraius senin teorini merak ettim varsa anlatsan güzel olur

Son düzenleme:

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
eğer ki zamanda yolculuk yapıp çok önemli bir olayı değiştirirsek ne olur? mesela hitlerin 2. dünya savaşını kazanmasını sağladık; almanca mı konuşmaya başlarız yoksa diğer kişiler mi almanca konuşmaya başlar? (yani bizde de mi değişim olur yoksa diğer kişiler de mi? yoksa başka bir paralel evreni mi etkilemiş oluruz?)

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
eğer ki zamanda yolculuk yapıp çok önemli bir olayı değiştirirsek ne olur? mesela hitlerin 2. dünya savaşını kazanmasını sağladık; almanca mı konuşmaya başlarız yoksa diğer kişiler mi almanca konuşmaya başlar? (yani bizde de mi değişim olur yoksa diğer kişiler de mi? yoksa başka bir paralel evreni mi etkilemiş oluruz?)
hiçbirşey değişmez gelecek hala aynı olur einsteinin teorisi annenle babanın tanışmanı engellersen ölürsün ölürsen zamanda yolculuk yapamazsın yolculuk yapamayınca yaşarsın paradoks oluyor şuanki günü asla değiştiremiyorsun hatta şuanki gelecek sen zamanda geriye gittiğin içinde olabilir mantıken

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
hiçbirşey değişmez gelecek hala aynı olur einsteinin teorisi annenle babanın tanışmanı engellersen ölürsün ölürsen zamanda yolculuk yapamazsın yolculuk yapamayınca yaşarsın paradoks oluyor şuanki günü asla değiştiremiyorsun hatta şuanki gelecek sen zamanda geriye gittiğin içinde olabilir mantıken
evet bu tam bir paradoks

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
sen zamanda geriye gidince aslında zaman gene ilerliyor yani gelecek oluyor zamanda geriye gidincede geleceğe doğru akım oluyor 1 zamanındasın zamanda geriye gittin ama zaman hala devam eder yani sen geçmişe gittin günümüzde kötü olan bişi için belkide sen onu yaptığın için o şey oldu

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Aklıma bir şey geldi arkadaşlar.

Şimdi bundan 300000000000 ışık yılı uzaklıkta bir olay oldu diyelim. Bu bize 300000000000 ışık yılı sonra gözükür. Peki biz bu hedefe doğru bir yolunu bulduk ve hızlıca yol alıyoruz diyelim. Bir videoyu hızlandırıyor gibi mi görürüz? Yani hedefe yaklaştıkça daha mı hızlı gözükür?

Tam anlatamadım galiba ama

İhriz

Asistan
Reaksiyon puanı
297

Şimdi bundan 300000000000 ışık yılı uzaklıkta bir olay oldu diyelim. Bu bize 300000000000 ışık yılı sonra gözükür. Peki biz bu hedefe doğru bir yolunu bulduk ve hızlıca yol alıyoruz diyelim. Bir videoyu hızlandırıyor gibi mi görürüz? Yani hedefe yaklaştıkça daha mı hızlı gözükür?

Sanırım hiçbir madde ışıktan hızlı gidemez çünkü madde ışık hızına yaklaşırsa maddenin kütlesi sonsuza erişir böylece zaman durma noktasına gelir.. "Görelilik Kavramı"da bunu açıklar..

Misal sen hızlı gittiğini nasıl anlarsın? Referans aldığın şeye göre değil mi?
Mach, eylemsizlik ilkesinin kökenine istinaden, bomboş uzayda kendi çevresinde dönen bir insan döndüğünü anlayabilir mi diye sormuştu.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Sanırım hiçbir madde ışıktan hızlı gidemez çünkü madde ışık hızına yaklaşırsa maddenin kütlesi sonsuza erişir böylece zaman durma noktasına gelir.. "Görelilik Kavramı"da bunu açıklar..
Diyelim ki gidebiliyor. (Ki gidebilir.) Fizikte sınır kabul edilen birçok şey maalesef sınır değildir.

İhriz

Asistan
Reaksiyon puanı
297
Diyelim ki gidebiliyor. (Ki gidebilir.) Fizikte sınır kabul edilen birçok şey maalesef sınır değildir.
Kütleli bir madde ışık hızına yaklaşırsa zaman durma noktasına gelir diye biliyorum..

Mach, eylemsizlik ilkesinin kökenine istinaden, bomboş uzayda kendi çevresinde dönen bir insan döndüğünü anlayabilir mi diye sormuştu.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Kütleli bir madde ışık hızına yaklaşırsa zaman durma noktasına gelir diye biliyorum..

İhriz

Asistan
Reaksiyon puanı
297
Ben demek istediğimden cidden saptım o yüzden senden özür diliyorum. En başta sorduğun sorunun cevabı (bir videoyu hızlandırılmış gibi görürüz) sanırım bu;
Işık hızında senin hızlı gittiğini anlaman için bir şeyden referans alman gerekir yani bir arabada hızlı gittiğini etrafında ki şeylere göre anlarsın kısaca şu sözle de açıklanabilir:
Mach, eylemsizlik ilkesinin kökenine istinaden, "bomboş uzayda kendi çevresinde dönen bir insan döndüğünü anlayabilir mi?" diye sormuştu.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Ben demek istediğimden cidden saptım o yüzden senden özür diliyorum. En başta sorduğun sorunun cevabı (bir videoyu hızlandırılmış gibi görürüz) sanırım bu;
Işık hızında senin hızlı gittiğini anlaman için bir şeyden referans alman gerekir yani bir arabada hızlı gittiğini etrafında ki şeylere göre anlarsın kısaca şu sözle de açıklanabilir:
Mach, eylemsizlik ilkesinin kökenine istinaden, "bomboş uzayda kendi çevresinde dönen bir insan döndüğünü anlayabilir mi?" diye sormuştu.
Özür dileyecek bir şey yok, bazen benim de kafam karışıyor. Sonuçta karmaşık bir konu ve tonla kavram var.

Referansı 300000000000 ışık yılı uzakta olan bir olaydan alıyorum. İşte aldığım zaman nasıl gözüküyor? Cisime yaklaştıkta daha çok hızlanmış gibi mi gözüküyor?

Bak daha iyi anlatayım. Şimdi Youtube canlı yayınında geriden başlattın ve görüntüyü hızlandırdın. Canlı yayın ile eşitlenene kadar video hızlanır ve en sonunda normal hıza döner. Aynı bu şekilde mi olur? Ve yaklaştıkça daha çok hızlanır mı?

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762

Eğer uzay gemileri zamanında yaşarsak ve gezegenlere seyahat edersek Işık hızına çıkmak kadar tehlikeli bir olaya girmezler.

Neden? Hızlandıkça önündeki engellerden kaçamazsın meteora ve gezegenlere çarparsın.

Portal kapısı teknolojisi icat edilirse. Işık hızı sadece tarihte konuşulmuş en boş konuşma olucak.

Portal kapısında ise Bir kapıdan gir Evrenin öbür tarafından çık 1 saniye bile sarfetmeden. :D

İhriz

Asistan
Reaksiyon puanı
297
Özür dileyecek bir şey yok, bazen benim de kafam karışıyor. Sonuçta karmaşık bir konu ve tonla kavram var.

Referansı 300000000000 ışık yılı uzakta olan bir olaydan alıyorum. İşte aldığım zaman nasıl gözüküyor? Cisime yaklaştıkta daha çok hızlanmış gibi mi gözüküyor?

Bak daha iyi anlatayım. Şimdi Youtube canlı yayınında geriden başlattın ve görüntüyü hızlandırdın. Canlı yayın ile eşitlenene kadar video hızlanır ve en sonunda normal hıza döner. Aynı bu şekilde mi olur? Ve yaklaştıkça daha çok hızlanır mı?
Işık hızının yüzde 90'ına ulaşılması halinde yapılabilecek seyahat ve karşılaşılacak sorunlardan bazıları şu şekilde:

• Saatiniz normal görünür. Ancak zaman sizin için yavaşlar, Dünya'da size kıyasla neredeyse iki kat hızlı akar.
  • Güneş Sistemi’nden çıkmanız size göre 9 ay, Dünya’ya göre 1,5 yıldan daha fazla sürer.
  • En yakın yıldız sistemi Proxima Centauri’ye ulaşmanız size göre 2 yıl, 2,54 milyon ışık yılı uzaklıktaki en yakın galaksi Andromeda’ya ulaşmanız 1 milyon yıl, Samanyolu'na 32 milyar ışık yılı uzaklıktaki en uzak galaksi GN-z11’e ulaşmanızsa 15 milyar yıl sürer.
  • Böyle bir hızla giderken, aracınıza çarpacak en ufak hidrojen atomu bile bomba etkisi yaratabilir. Bu yüzden paramparça olmamak için bir kalkan takmak zorundasınız.
  • Olur da dönmek isterseniz, Dünya’da yolda geçirdiğiniz sürenin yaklaşık iki katı kadar zaman geçmiş olur.

Işık hızında yolculuk yaparsanız eğer, ilginç bir sonuç ile karşı karşıya kalırsınız.Bu ilginç sonuç fizikçilerin “zaman genişlemesi” olarak adlandırdığı, çok hızlı hareket eden nesneler için, zamanın çok yavaş aktığını söyleyen teoridir. Diyelim ki, ışık hızının yüzde 90’ı hızında Bilim Gemisi ile yolculuk yapıyorsunuz; bu durumda zaman sizin için yarı yarıya düşecektir. Saatiniz sadece 5 dakika ilerlerken, Dünya’ki herhangi bir gözlemci için 10 dakika geçecektir.

Eğer ışık hızına ulaşırsanız, Dünya’daki herhangi bir gözlemcinin perspektifine göre zaman sizin için durur. Fakat size göre zamanın akış hızı aynıdır. Yani siz bu değişimi hissedemezsiniz.

Işık hızına ulaşmak için günümüz teknolojisinden çok daha fazlasına ihtiyacımız vardır ve bu imkansıza yakındır

Işık Hızı Geçilirse Ne Olur? sorusu “sıfıra bölünebilir miyim?” sorusuna benzerdir. Çünkü ışık hızına ulaştığımızda zaman bizim için duruyordu. Işık hızını geçmeye çalışmak, zaman durduktan sonra onu daha da yavaşlatmaya çalışmak anlamına gelir. Bu durum arabanızla seyahat ederken, arabanızı yavaşlatıp tamamen durdurduktan sonra arabanızı daha da yavaşlatmaya çalışmaya benzer. Farz edelim ki imkansızı başardık ve ışık hızını geçebildiniz, bu senaryoda ışık hızından daha hızlı olan siz, zamandan geriye doğru yolculuk yapar.

Bu yüzden Albert Einstein’a göre ışık hızını geçmek nedensellik ilkesinin ihlal edilmesi anlamına geliyordu. Ama fizik, kağıt üzerinde ışıktan daha hızlı hareket edebilecek “Takyon” gibi varsayımsal parçacıkların var olabileceğini söylüyor. Eğer takyonlar gerçekten varsa fiziğe bakış açımız ve sebep-sonuç hakkındaki düşüncelerimizi tamamen değiştirecek.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Ama fizik, kağıt üzerinde ışıktan daha hızlı hareket edebilecek “Takyon” gibi varsayımsal parçacıkların var olabileceğini söylüyor. Eğer takyonlar gerçekten varsa fiziğe bakış açımız ve sebep-sonuç hakkındaki düşüncelerimizi tamamen değiştirecek
İşte ışık hızını geçilebiliyor. Yani fiziğe bakış açısı tamamen değişiyor. Bu yazı geçersiz gibi bir şey sayılıyor.

Şu an ışık hızını geçebilecek bir insan olmadığını biliyorum. Diyelim ki geçebiliyoruz. O zaman dediğim gibi mi işlerdi her şey?

Hatta ışık hızını geçmeyelim. Işık hızını geçmeden o nesneye yaklaştığımızı var sayalım. İnsan gözü algılamayasa bile, hızlandırılmış bir video gibi mi olur? Yani video hızı bir ise, 1.0000000000000001 falan bile olsa, daha hızlı mı gözükür?

İhriz

Asistan
Reaksiyon puanı
297
Aksine zaman algın hızlanmaz hatta yavaşlar ve durma noktasına bile gelir.

Diyelim ki, ışık hızının yüzde 90’ı hızında uzay gemisi ile yolculuk yapıyorsunuz; bu durumda zaman sizin için yarı yarıya düşecektir. Saatiniz sadece 5 dakika ilerlerken, Dünya’daki herhangi bir gözlemci için 10 dakika geçecektir.
Eğer ışık hızına ulaşırsanız, Dünya’daki herhangi bir gözlemcinin perspektifine göre zaman sizin için durur. Fakat size göre zamanın akış hızı aynıdır. Yani siz bu değişimi hissedemezsiniz.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Aksine zaman algın hızlanmaz hatta yavaşlar ve durma noktasına bile gelir.

Diyelim ki, ışık hızının yüzde 90’ı hızında uzay gemisi ile yolculuk yapıyorsunuz; bu durumda zaman sizin için yarı yarıya düşecektir. Saatiniz sadece 5 dakika ilerlerken, Dünya’daki herhangi bir gözlemci için 10 dakika geçecektir.
Ben de gözlemciyi gözlemlersem, onun hızlıca yaşlandığını görmez miyim? Yani zamanın hızlandığını zaten hissedemem ama bir şeyi hedef aldığım zaman, onun hızlıca değiştiğini görmez miyim? Ben böyle biliyorum.

İhriz

Asistan
Reaksiyon puanı
297
Ben de gözlemciyi gözlemlersem, onun hızlıca yaşlandığını görmez miyim? Yani zamanın hızlandığını zaten hissedemem ama bir şeyi hedef aldığım zaman, onun hızlıca değiştiğini görmez miyim? Ben böyle biliyorum.
Bu doğru olabilir;
İyice hızlanırsan ve halen onu görecek bir yerde olursan olabilir herhalde.

Eawald

Asistan
Reaksiyon puanı
69
Teori sayılır mı bilmiyorum ama her zaman aklımı kurcalayan bir soru var. Dünya bir simülasyonsa ve hepimiz bir simülasyonda yaşıyorsak ve farkında değilsek hatta uzaylılar bizi başka bir yerden izleyip halimize gülüyorlar olabilir mi acaba? Westworld dizisi de buna benzer bir konuyu işliyor.

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Evrenin dışında başka evrenler var muhtemelen. Onların dışında da onu kaplayan başka bir evren. Tabii bunların pek kanıtı yok.
Aslında kanıtı var gibi kara delikler içlerine çektikleri şey orada kalıyor ve big bang denilen şey küçük bir şeymiş ya kara delikte küçülüyor küçülüyor ve patlıyor kendi içinde evren oluşuyor ve konu hortlatmadım mevcut konu üzerinden gitmek en mantıklısı evet başka teorileri alayım

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Jet uçaklarının kanatlarında yakıt yok jet motoru havayı sıkıştırınca ortaya çıkan enerji ile yakıt kullanmadan çalışıyor diye bir teori var, duyan oldu mu hiç?

niyazi5859

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,104
Jet uçaklarının kanatlarında yakıt yok jet motoru havayı sıkıştırınca ortaya çıkan enerji ile yakıt kullanmadan çalışıyor diye bir teori var, duyan oldu mu hiç?
Ben hiç duymadım ancak hiç yakıt harcamadan da bu araçlar üretilebilir Tesla yıldırımın enerjisini kullanabilmeyi planlıyordu bir yıldırım Türkiyeyi 4 5 yıl idare edebilecek enerjiye sahipmiş ve günde kaç kere yıldırım çarpıyor dünyada düşenlerin çoğunu alıp dönüştürsek ışık hızına ulaşabiliriz bunun yanında quantum fiziğini kullanarak ışık hızından daha hızlı oluruz solucan deliklerini kullanarak saniyeler içinde bir yerlere gidebiliriz

ProgramBoy

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Ben hiç duymadım ancak hiç yakıt harcamadan da bu araçlar üretilebilir Tesla yıldırımın enerjisini kullanabilmeyi planlıyordu bir yıldırım Türkiyeyi 4 5 yıl idare edebilecek enerjiye sahipmiş ve günde kaç kere yıldırım çarpıyor dünyada düşenlerin çoğunu alıp dönüştürsek ışık hızına ulaşabiliriz bunun yanında quantum fiziğini kullanarak ışık hızından daha hızlı oluruz solucan deliklerini kullanarak saniyeler içinde bir yerlere gidebiliriz
Onun için de bir teori var. Yıldırımı oluşturan elektrik yağmursuz günlerde de atmosferde var ve etrafta gördüğümüz yüksek gerilim hatları atmosferdeki o elektriği çekiyor deniliyor. Yani elektirik biryerlerde çalışan termik santralden değil atmosferden geliyor. Bu teoriyi duymuş muydunuz?