Ubuntu için 25 Tane Kullanışlı Klavye Kısayolu

Bu konuyu okuyanlar

crewd0x

Profesör
Reaksiyon puanı
27
Bugün internette gezinirken gördüğüm yabancı bir sitede gördüm bu yazıyı ve yazarından izin alarak çevirisini yaptım. Aslında tam olarak birebir çeviri yapmadım. Sadece okunduğunda anlaşılabilecek tarzda yazmaya çalıştım. Ubuntu’yu kullanırken size büyük kolaylık sağlayacak bu 25 tane klavye kısayolunu buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. İçindeki bazı kısayollarını ben de ilk defa bugün öğrendim ve denedim.Bazıları gerçekten çok yararlı. Umarım sizin de işinize yarar.
Pencere Yönetimi;
Not: Buradaki bazı kısayollar için Compiz’in Ubuntu’nuzda kurulu olması gerekebilir.

1. Win + E – Bütün çalışma alanlarını tek ekranda gösterir ve diğer çalışma alanlarına kolayca geçişi sağlar.
  2. Alt + Ctrl + Sol/Sağ Yön Tuşu – Çalışma alanını sağa veya sola taşı.
  3. Alt + Ctrl + Shift + Sol/Sağ Yön Tuşu – Varsayılan pencereyi diğer çalışma alanına taşı.
  4. Alt + Shift + Yukarı Yön Tuşu – Bu kısayolu kullanarak pencereler arasında daha havalı bir şekilde yön tuşlarını kullanarak geçiş yapabilirsiniz.
  5. Alt + F9/F10 – Varsayılan Pencere Küçültür/Büyütür.
  6. Alt + F5 – Büyütülmüş olan pencereyi eski küçük haline getirir.
  7. Alt + F7 – Herhangi bir pencerenin seçiliyken bu kısayolu kullanırsanız üzerinde EL işareti çıkar ve pencereyi klavye ile istediğiniz konuma taşıyabilirsiniz. Yani pencereyi fare ile tutup sürükleme işleminin aynısı.
  8. Alt + F8 – Varsayılan pencereyi bu kısayol ile yön tuşlarını kullanarak yeniden boyutlandırabilirsiniz.
  9. Ctrl + Alt + D – Masaüstünü Göster butonunun yaptığı işi yapar.
  10. Alt + Shift + Tab – Bu kısayolda Alt + Tab butonunun zıt yönünde ilerler. Yani sağdan sola pencereler arasında ilerler.
Nautilus Kısayolları;

1. Shift+Ctrl+N – Yeni Klasör Yaratmak için kullanılır.
  2. Alt+Enter – Seçili olan klasör/dosya’nın üzerinde sağ tıklayıp özellikleri tıklamaya gerek kalmadan bu kısayol ile klasör/dosya’nın Özellikler’ini açabilirsiniz.
  3. Ctrl + 1 / 2 – Hangi klasörün içindeyseniz o klasör’ün görünümünü değiştirir ( icon görünümünden list görünümüne veya tam tersi )
  4. Ctrl + W – O anda açık olan Nautilus penceresini kapatır. Yani bir klasörün içindeyken bu kısayolu kullanırsanız o klasör kapanır.
  5. Ctrl + Shift + W – Bütün açık olan Nautilus pencerelerini kapatır.
  6. Ctrl + T – Nautilus’da yeni bir sekme ( Tab ) açar. Klasörün içindeyken bu kısayolunu kullanarak yeni sekme yaratabilirsiniz. Niye böyle bir özellik konduğunu anlamış değilim. Nerede kullandıklarını merak ediyorum. Bilen varsa söylesin.
  7. Alt + Yukarı/Aşağı Yön Tuşu – İç içe geçmiş klasörlerde geçiş yapılmasını sağlar. Her yukarı yön tuşuna bastığınızda bir önceki klasöre geri döner.
  8. Alt + Sol/Sağ Yön Tuşları – Bu da üstteki koda benziyor.
  9. Alt + Home – Home ( Kullanıcı adınızın olduğu klasör ) klasörünü açar.
  10. F9 – Herhangi bir klasörün içindeyken bastığınızda sol taraftaki sidebar’ı kaldırır.
  11. Ctrl + H – Gizli dosyaları gösterir. Tekrar basarsanız gizli dosyaları gizler.
Karışık Kısayollar;

1. Ctrl + Alt + L – Ekranı kilitler.
  2. Alt + F1 – Uygulamalar Menu’sunu Açar.
  3. Alt + F2 – Uygulama Çalıştır penceresini açar.
  4. Win + Mouse Tekerleği – Eğer kablosuz fare’niz varsa bu özellik kullanışlı olabilir. Zoom yapma özelliği sağlar.
KAYNAK