Bu konuyu okuyanlar

ThorJ

Dekan
Katılım
14 Haziran 2019
Mesajlar
7,373
Çözümler
25
Reaksiyon puanı
8,986
Puanları
113
Herkese Merhaba,

Eski sistem kullanan birçok arkadaşımız var ve sürekli bilgisayarlarını yazılımsal olarak nasıl hızlandırabileceğini soruyorlar.
Performans sorunları yaşayan arkadaşlara geniş bir rehber hazırlamak istedim.
Benzer rehberler var ama hem yeterince detaylı değil, hem de unutulan maddeleri var.

Rehberimiz termal macun değişimi, ssd-ram yükseltmesi gibi donanımsal konuları içermiyor.

Kaynak: Ek veya referans hiçbir kaynak yok, kendi bilgilerimi yazdım. Görsellerin hepsini tek tek kendim çektim.
Umarım yardımı dokunur

1 - Güç Modunu Yüksek veya Nihai performansa almak

>Yüksek Performans

Denetim Masası > Donanım ve Ses > Güç Seçenekleri yolundan güç seçenekleri ekranını açabiliyoruz.
Bu bölümde Yüksek Performans işaretliyoruz.Eğer Yüksek Performans seçenekler arasında yoksa
Soldan güç planı oluştur diyoruz


Yüksek performans güç planı oluşturup seçebilirsiniz


>Nihai Performans

Zaten yüksek performans kullanıyorsanız ve daha da performans arttırmak istiyorsanız nihai performans açma;
Windows + R tuşu ile veya başlat’a sağ tıklayıp çalıştır diyerek açılan pencereye cmd yazıyor ve çalıştır diyoruz.


Sonrasında komut penceresine aşağıdaki kodu giriyoruz

powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

Bu güç planları arasına Nihai Performans denilen bir güç planını görünür hale gelecektir.
Güç planı kısmına girip Nihai Performans güç planını aktif edebilirsiniz2 - Windows Arayüz Ayarları
Bilgisayar klasörüne girip özellikler diyoruz


Sol kısımdan gelişmiş sistem ayarı bölümüne giriyoruzAşılan percerede Performans başlığı altından Ayarlar kısmına tıklıyoruzEn iyi performans için ayarla seçeneğini seçiyoruz ve uyguluyoruz
3 - Arkaplan Uygulama Ayarı

Başlat > Ayarlar > Gizlilik yoluna gidiyoruz ve Arkaplan uygulalamarı kısmını seçiyoruzBu bölümde listelenen bütün uygulamaları kapatabilirsiniz. Saat’i kapattığımızda saatiniz kapanmıyor, alarmlar kapanıyor. Boşu boşuna işlemci harcanıyor bunlara. Kapatın gitsin4 - CCleaner İle temizlik yapın

Ccleaner yılların programıdır, güvenilirdir. İsterseniz yaptığı işi manuel olarak sizler de yapabilirsiniz. Yaptığı şey junk dediğimiz gereksiz çöp dosyaları temizlemektir.
Programını uzun zamandır kullanıyorum, Temizleme işleminden sonra sistemden kaldırmayı unutmayın.

Aşağıdaki linkten indiriyoruz

Download CCleaner | Clean, optimize & tune up your PC, free!

yalnız yükleme sırasında şu seçeneğe Decline diyelim, istemiyoruz bunuKurulum yapıldıktan sonra açıyoruz

Health Check kısmından next next diyerek standart temizliği yapıyoruzDevamında Registry bölümünden scan for issues seçeneğini seçiyoruzTarama işlemi bittikten sonra sağ alt kısımda fix selected issues diyoruz,

önceki kayıt defteri ayarlarımızı yedek almamız için çıkan uyarıya evet diyeceğiz, masaüstüne bir yere kaydedeceğiz, bir sorun çıkarsa ayarları oradan geri yükleyebileceğizSonraki pencerede fix all selected issues diyoruz ve ccleaner ile işimiz bitiyor.5 - Gereksiz program ve dosyaları silin, harddiskinizde yer açın

Program ekle/kaldır kısmına girip gereksiz ve kullanmadığınız bütün programları tek tek kaldırmanız belleğinizde yer açacak, ssd performansını arttıracak ve genel deneyiminizi iyileştirecektir. Özellikle avast, avira veya avg gibi gereksiz antivirüsler varsa kaldırın ciddi performansınızda rahatlama olacaktır
6 - Masaüstünüzü boşaltın, düz bir arkaplan seçin

Masaüstünüzde ne kadar az dosya varsa, o kadar performansınız yüksek olacaktır, her desktop açıldığında bütün ikonlar baştan çizilmektedir. Ne kadar az ikon varsa o kadar hızlı çizim olacaktır. Aynısı Windows arkaplanı için de geçerlidir.
7 - Masaüstü Çözünürlüğünüz Önerilen Ayarlarda Tutma

Masaüstü çözünürlüğümüz özellikle Office işlemlerinde ve tarayıcı üzerinden sörf işlemlerinde performansımıza etki ediyor.

Masaüstünde boş bir kısma sağ tıklayıp görüntü ayarlarını seçiyoruz

Açılan pencerede ölçek hem ölçek hem de ekran çözünürlük değerini yanında önerilen yazan seçeneğe alıyoruz
8 - Windowsunuzu Güncelleyin

Windows güncellemeleri sadece performansı arttırmakla kalmaz, birçok güvenlik açıklarını da düzenli olarak kapatır.

Bunun yanında Windows update sürücülerinizi de günceller.

Windowsumuzu en güncelde tutmakta fayda vardır.

Güncelleştirmek için Ayarlar > Güncelleştirme ve Güvenlik kısmına giriyoruz

Güncelleştirmeleri denetle diyoruzGüncelsiniz yazısını görene kadar bütün güncelleştirmeleri yapmamız gerekiyor. Yeniden başlatma istenirse yeniden başlatıyoruz.

Ayrıca isteğe bağlı güncelleştirmeleri görüntüle seçeneğinden sürücülerinizi de güncelleştirebilirsiniz.9 - Hız aşırtma / Overclock

Burada tutup overclock nasıl yapılır elbette anlamam. , konu dışı ve her donanıma uygulanabilir değil. Ama ekran kartı kullanan arkadaşlar basit birkaç tık ile Msi Afterburner kullanarak ekran kartlarına bir miktar hız aşırtabilirler, youtube üzerinde sayısız rehber mevcut. Not: Yeterince bilginiz yoksa overclock yapmamanızı öneriyorum. Yeterli güç kaynağı, yeterli ve serin çalışan anakart ve yeterli soğutucu yoksa önermiyorum.

10 - Başlangıç Programlarını Temizleyin

Bilgisayarınızın daha hızlı açılmasına yardımcı olacak bu yöntem ile artık yeniden başlatmaktan çekinmeyeceksiniz. Bu da performansı düşüren uzun süreli açık kalan windowslarda oluşan yavaşlamayı sizi yeniden başlatmaya teşvik ederek performansınıza katkı sağlayacaktır.
Öncelikle görev çubuğuna sağ tıklayarak görev yöneticisini açıyoruz


sonrasında başlangıç sekmesine geliyoruz
gereksiz ve kullanmadığımız ve başlangıçta açılmasını istemediğimiz bütün uygulamaları tek tek seçio sağ alt köşeden devre dışı bırak diyoruz


11 - Gereksiz Geçici Klasörleri Temizleyin

Temp isimli klasörde geçici junk dediğimiz dosyalar bulunmakta. Bu klasörü temizlemek bilgisayarınızın performansına olumlu yönde etki edecektir.
bunun için öncelikle başlat tuşuna sağ tıklayarak çalıştır'ı açıyoruz ve


yazıyoruz ve çalıştır diyoruz


Windows izin isteyebilir, veriyoruz izni.
Sonrasında karşımıza bir klasör geliyor, bu klasörün içindeki herşeyi siliyoruz. Bunlar geçici ve kullanılmayan dosyalar, siliyoruz


Aynı işlemi şu klasör için de tekrar ediyoruz


Bazı dosyalar kullanılıyor uyarısı verebilir,
Bu dosyaları atla diyoruz, normaldir


Not: Bazı "uzman" arkadaşlar prefetch dosyaları da silin diye öneri yapıyorlar, ben önermiyorum. Prefetch dosyalar sizin windows kullanımınızın akıcılığı için tutuluyor zaten, silmek performans kaybına yol açabilir.

12 - Geri Dönüşüm Kutusunu Boşaltma

Hiç fark ettiniz mi bilmiyorum ama siz bir dosyayı sildiğinizde hafıza da yer açılıyor ama o dosya silinmiyor. Bu nasıl oluyor? Windows dosya silinmiş gibi hareket ediyor bu durumda. Sanki harddiskteki ilgili alan boşmuş gibi gösteriyor, oysa ki dolu siz istediğiniz zaman geri dönüşüm kutusundan bu dosyaları geri alabiliyorsunuz. İşle bu göstermeye çalışma durumu sistemimize az da olsa yük bindiriyor. Amaç her yönden performans karı etmek. Bunun için geridönüşüm kutumuzu temizliyoruz
13 - C++ Redistributable / Güncel Java / DirectX Yüklemeleri

C++ Redistributable >
Performansınıza direk etki etmez ama kullandığınız c++ tabanlı programlar için gerekli standart kütüphane olduğu için yüklediğiniz programlarda sizleri bunları kurdurması gerektiği ile karşınıza çıkıp yavaşlatmayacaktır.

Hepsini tek tek indirmenize gerek kalmadan tek seferde yükleyebileceğiniz link:

Güncel Java > Java neredeyse her güncelleştirmesinde biraz daha optimize oluyor. En güncel javayı yüklemeniz java tabanlı uygulama ve oyunlarda da performans kazanmanızı sağlayacaktır.

DirectX Yüklemeleri > C++ Redist paketleri gibi bu da yüklememiz gereken başka bir paketlerdir. 12,11 ve 9 u yüklemeniz yeterli.

Directx 12
Directx 11 ve 9
Benzer yazıyı ShiftDelete.Net anasayfasında paylaşmıştım. CCleaner yasa dışı veri çaldığı için önerilmiyor, onu kaldırsanız iyi olur.
 

mychar276

Profesör
Katılım
17 Mayıs 2016
Mesajlar
1,845
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
1,793
Puanları
113
Benzer yazıyı ShiftDelete.Net anasayfasında paylaşmıştım. CCleaner yasa dışı veri çaldığı için önerilmiyor, onu kaldırsanız iyi olur.
Merhaba bahsettiğiniz android programlardaki Clean Master uygulaması karıştırdınız sanırım. Ccleaner offline çalışan bir yazılım. Program sadece çöp dosyaları silmek için kullanıyoruz.

Kayıt defteri girdilerini silmişti :/
Kayıt verisi girdilerini yedek alarak silmeniz gerek. Yukarıda gösterdim. Bir sıkıntı olduğu an geri alabilirsiniz. Rehberi takip ettiğiniz sürece sorun çıkmayacaktır.

Eskiden gittiğim servis...
Siberzorbalık yapmaya devam edersen yasal süreci başlatmak zorunda kalacağım. Saygısız ve konu dışı mesajların yüzünden daha önce de ceza yemiştin. Ders almamışsın anlaşılan. Umarım bir gün insanlarla iletişim kurma konusunda biraz daha kendini geliştirirsin. Umarım bir gün bu tür davranışları bırakır, daha kibar birine dönüşürsün.
 
Son düzenleme:

Castaft

Doçent
Katılım
9 Haziran 2020
Mesajlar
932
Reaksiyon puanı
905
Puanları
93
Merhaba bahsettiğiniz android programlardaki Clean Master uygulaması karıştırdınız sanırım. Ccleaner offline çalışan bir yazılım. Program sadece çöp dosyaları silmek için kullanıyoruz.


Kayıt verisi girdilerini yedek alarak silmeniz gerek. Yukarıda gösterdim. Bir sıkıntı olduğu an geri alabilirsiniz. Rehberi takip ettiğiniz sürece sorun çıkmayacaktır.


Siberzorbalık yapmaya devam edersen yasal süreci başlatmak zorunda kalacağım. Saygısız ve konu dışı mesajların yüzünden daha önce de ceza yemiştin. Ders almamışsın anlaşılan. Umarım bir gün insanlarla iletişim kurma konusunda biraz daha kendini geliştirirsin. Umarım bir gün bu tür davranışları bırakır, daha kibar birine dönüşürsün.
Ne için yasal süreç başlatacağınızı pek anlamadım açıkçası ama madem istediniz sizin için saygılı, düşüncemi anlatan ve kibar bir yorum yapayım. Ccleaner eskiden iyi bir uygulamaydı fakat Avast satın aldı. "Eee nolmuş Avast satın aldıysa" dersen Avast kullanıcı verilerini satan bir şirket, bunu Google'da arayarak bulabilirsin. Bu nedenle Ccleaner ve Avast'a güvenmenin pek bir manası yok bence. Size teknik servisinizde Ccleaner yerine Wise Disk Cleaner gibi farklı uygulamalar kullanmanızı öneririm, iyi akşamlar.
 

ThorJ

Dekan
Katılım
14 Haziran 2019
Mesajlar
7,373
Çözümler
25
Reaksiyon puanı
8,986
Puanları
113
Ne için yasal süreç başlatacağınızı pek anlamadım açıkçası ama madem istediniz sizin için saygılı, düşüncemi anlatan ve kibar bir yorum yapayım. Ccleaner eskiden iyi bir uygulamaydı fakat Avast satın aldı. "Eee nolmuş Avast satın aldıysa" dersen Avast kullanıcı verilerini satan bir şirket, bunu Google'da arayarak bulabilirsin. Bu nedenle Ccleaner ve Avast'a güvenmenin pek bir manası yok bence. Size teknik servisinizde Ccleaner yerine Wise Disk Cleaner gibi farklı uygulamalar kullanmanızı öneririm, iyi akşamlar.
Ben de bundan bahsediyordum, o uygulamayı bazı şirketler yasakladı. İllegal veri sattığından ötürü.
 

mychar276

Profesör
Katılım
17 Mayıs 2016
Mesajlar
1,845
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
1,793
Puanları
113
Arkadaşlar ben CCleaner'ı temizlik için kullanıyorum. Glasswire gibi uygulamalar ile ağ trafiğimi sürekli izliyorum. Yükleyip temizlik yapıp sonra bilgisayardan kaldırabilirsiniz. Eğer "avasta satıydı ben kuylanmıyjam" diyorsanız o seçeneği atlamak kişiye kalmış. Ben sürekli ağ trafiğimi izlerim ve en ufak hareketten haberim olur. Eğer böyle bir teoriniz varsa kanıtlarıyla birlikte paylaşırsanız insanlar bilgilenir, forumlar bunun için var boş muhabbet için değil.. Sırf eleştirmek için eleştirmişsiniz. 13 maddelik koca bir rehber adam eline sağlık demiyor, tamamen eleştirmek için kanıtsız teorilerle yorum atıyor. Bence bu yanlış bir davranıştır.

Ben de bundan bahsediyordum, o uygulamayı bazı şirketler yasakladı. İllegal veri sattığından ötürü.
Bununla ilgili birkaç kanıt sunabilir misin? Eğer dediğin gibi bir durumu kanıtlarsan ben fikrimi değiştirmeyecek birisi değilim. Ama "bazı", "olmalı", "düşünüyorum" gibi yuvarlak ifadeler yerine akılda soru işareti bırakmadan kanıtlarıyla birlikte sunarsanız çok sevinirim.

Ccleaner eskiden iyi bir uygulamaydı fakat Avast satın aldı. "Eee nolmuş Avast satın aldıysa" dersen Avast kullanıcı verilerini satan bir şirket, bunu Google'da arayarak bulabilirsin. Bu nedenle Ccleaner ve Avast'a güvenmenin pek bir manası yok bence. Size teknik servisinizde Ccleaner yerine Wise Disk Cleaner gibi farklı uygulamalar kullanmanızı öneririm, iyi akşamlar.
Programı offline olarak silme işlemi için kullanıp sileceksin. Akıllı temizliği açıp 7/24 arkada çalıştırmayacaksın. İşini bitir, sil kaldır. Güvenmiyorsan onun yaptığı iş sadece silmek, listesini alıp kendin manuel tek tek de yapabilirsin. Güvenmene gerek yok

Yaptığı işlerden biri disk temizleme manuel olarak yapabilirsin:
1610865542642.png


Diğeri browser gerçmişi-çerez vb. çöpleri temizleme
Diğeri windows hata geçmişini temizleme
Geçici Dosyaların temizlenmesi vb.
Bunları tek tek kendin de yapabilirsin. CCleaner'a ihtiyacın yok. Offline olarak çalıştırmak sana kalmış.

Son güncellemelerde virüs çıkmıştı, ondan beri sildim.
CCleaner' ı ana sitesi değilde 3rd party sitelerden indirirsen simgesi ve adı aynı şekilde görünen ama virüs indirebilirsin. Bu ccleaner nazarında değil herhangi bir uygulamada başına gelebilir. Bu çok kullanılan bir hack yöntemi indirdiğiniz uygulamaya dikkat etmeniz gerekmekte zaten.
 
Son düzenleme:

KimBuGamzeli

Profesör
Katılım
20 Mart 2016
Mesajlar
3,698
Reaksiyon puanı
1,831
Puanları
113
Hepsi bilinen şeyler aslında böyle bir konu açmam lazım benim bir sürü bilinmeyen ayarlar var bildiğim bunlar hep temel yapılması gereken ayarlar zaten. Fazla esprisi yok. Ayrıca nihai güç modunu da önermiyorum yeni nesil sistemler de bile sorunlar yaratıyor yüksek performans ayarı yeterli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@TheFreaky, Az mı sallasak ne ;)
 

mychar276

Profesör
Katılım
17 Mayıs 2016
Mesajlar
1,845
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
1,793
Puanları
113
Hepsi bilinen şeyler aslında böyle bir konu açmam lazım benim bir sürü bilinmeyen ayarlar var bildiğim bunlar hep temel yapılması gereken ayarlar zaten. Fazla esprisi yok. Ayrıca nihai güç modunu da önermiyorum yeni nesil sistemler de bile sorunlar yaratıyor yüksek performans ayarı yeterli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

@TheFreaky, Az mı sallasak ne ;)
Rehber için teşekkür ederiz, emek verip hazırlamışsınız.
Benim bildiğim bazı yaygın olmayan ayarlar var onunla ilgili başka bir rehber de hazırlayacağım onları da eklerse arkadaşlar daha iyi sonuç alırlar.

Yukarıdaki örnek yerine tamamen eleştri ve kötüleme amaçlı, yapıcı olmayan bu yorumunuz için teşekkür ederim. Açacağını çok gizli ayarların olduğu rehberi 4 gözle bekliyorum, buraya yorum atarak haberdar ederseniz sevinirim. Şimdiden elinize sağlık.

Not: Yanlız fazla espirisi yok demişsin de, bunlar öyle boş ayarlar değil küçümsememeni öneririm.
 

KimBuGamzeli

Profesör
Katılım
20 Mart 2016
Mesajlar
3,698
Reaksiyon puanı
1,831
Puanları
113
Arkadaşlar ben CCleaner'ı temizlik için kullanıyorum. Glasswire gibi uygulamalar ile ağ trafiğimi sürekli izliyorum. Yükleyip temizlik yapıp sonra bilgisayardan kaldırabilirsiniz. Eğer "avasta satıydı ben kuylanmıyjam" diyorsanız o seçeneği atlamak kişiye kalmış. Ben sürekli ağ trafiğimi izlerim ve en ufak hareketten haberim olur. Eğer böyle bir teoriniz varsa kanıtlarıyla birlikte paylaşırsanız insanlar bilgilenir, forumlar bunun için var boş muhabbet için değil.. Sırf eleştirmek için eleştirmişsiniz. 13 maddelik koca bir rehber adam eline sağlık demiyor, tamamen eleştirmek için kanıtsız teorilerle yorum atıyor. Bence bu yanlış bir davranıştır.


Bununla ilgili birkaç kanıt sunabilir misin? Eğer dediğin gibi bir durumu kanıtlarsan ben fikrimi değiştirmeyecek birisi değilim. Ama "bazı", "olmalı", "düşünüyorum" gibi yuvarlak ifadeler yerine akılda soru işareti bırakmadan kanıtlarıyla birlikte sunarsanız çok sevinirim.


Programı offline olarak silme işlemi için kullanıp sileceksin. Akıllı temizliği açıp 7/24 arkada çalıştırmayacaksın. İşini bitir, sil kaldır. Güvenmiyorsan onun yaptığı iş sadece silmek, listesini alıp kendin manuel tek tek de yapabilirsin. Güvenmene gerek yok

Yaptığı işlerden biri disk temizleme manuel olarak yapabilirsin:
Ekli dosyayı görüntüle 134447

Diğeri browser gerçmişi-çerez vb. çöpleri temizleme
Diğeri windows hata geçmişini temizleme
Geçici Dosyaların temizlenmesi vb.
Bunları tek tek kendin de yapabilirsin. CCleaner'a ihtiyacın yok. Offline olarak çalıştırmak sana kalmış.


CCleaner' ı ana sitesi değilde 3rd party sitelerden indirirsen simgesi ve adı aynı şekilde görünen ama virüs indirebilirsin. Bu ccleaner nazarında değil herhangi bir uygulamada başına gelebilir. Bu çok kullanılan bir hack yöntemi indirdiğiniz uygulamaya dikkat etmeniz gerekmekte zaten.

Hocam bu kadar çok ccleaner diye diretmenize gerek yok bununla alakalı bir çok haber ve konular açıldı yazıldı çizildi zaten. Güvenilir bir program değil. Hatta verileri sattığı da ortaya çıktı kesin bir bilgidir bu zaten bu olay olduktan sonra kullanıcı sayısı ciddi anlamda düştüğü için göz boyamak ve kullanıcı çekmek için ücretsiz yasal lisans vermişlerdi herkese. Ama tabi şuan kullanıcı sayısı çok düşük artık millet akıllandı kullanmıyor. Benim size önerim ya wise care kullanın yada glary utilites. Bu iki program da çok iyidir ccleaner'a göre daha üstündür.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Rehber için teşekkür ederiz, emek verip hazırlamışsınız.
Benim bildiğim bazı yaygın olmayan ayarlar var onunla ilgili başka bir rehber de hazırlayacağım onları da eklerse arkadaşlar daha iyi sonuç alırlar.

Yukarıdaki örnek yerine tamamen eleştri ve kötüleme amaçlı, yapıcı olmayan bu yorumunuz için teşekkür ederim. Açacağını çok gizli ayarların olduğu rehberi 4 gözle bekliyorum, buraya yorum atarak haberdar ederseniz sevinirim. Şimdiden elinize sağlık.

Kötüleme değil ki hocam hepsi yıllardır bilinen yapılan ayarlar. Youtube yazsam zibilyon tane video çıkar bunlarla alakalı. Teşekkürler yine konu için gönlünüz olsun :)
 

mychar276

Profesör
Katılım
17 Mayıs 2016
Mesajlar
1,845
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
1,793
Puanları
113
Hocam bu kadar çok ccleaner diye diretmenize gerek yok bununla alakalı bir çok haber ve konular açıldı yazıldı çizildi zaten. Güvenilir bir program değil. Hatta verileri sattığı da ortaya çıktı kesin bir bilgidir bu zaten bu olay olduktan sonra kullanıcı sayısı ciddi anlamda düştüğü için göz boyamak ve kullanıcı çekmek için ücretsiz yasal lisans vermişlerdi herkese. Ama tabi şuan kullanıcı sayısı çok düşük artık millet akıllandı kullanmıyor. Benim size önerim ya wise care kullanın yada glary utilites. Bu iki program da çok iyidir ccleaner'a göre daha üstündür.
Dostum rehberde CCLeaner yükle, akıllı temizlemeyi aç, güvenlik duvarından CCleaner'a izin ver demiyorum. Yükleyecen, çöpünü silmek için kullanıcan sonra bilgisayardan kaldıracaksın. Sürekli kullanma, kim sana sürekli kullan diyor.
wise care, glary utilites iki güzel alternatif olabilir. Amaç bilgisayarından pisliği temizlemek.
 
S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Microsoft çalışanı demişti sanırım, "CClaner kullanmayın" diye. Ben kullanıyorum, virüs falan yok, gidip de başka sitelerden indirip "virüs bulaştı abi" dersen gülerim. Bugüne kadar sorun yaşamadım, .reg dosyasını kaydetmesini de rehberde göstermiş. Avast kötü mü kötü. Kaynak:
 

mychar276

Profesör
Katılım
17 Mayıs 2016
Mesajlar
1,845
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
1,793
Puanları
113
Microsoft çalışanı demişti sanırım, "CClaner kullanmayın" diye. Ben kullanıyorum, virüs falan yok, gidip de başka sitelerden indirip "virüs bulaştı abi" dersen gülerim. Bugüne kadar sorun yaşamadım, .reg dosyasını kaydetmesini de rehberde göstermiş. Avast kötü mü kötü. Kaynak:
Bilgilendirme için çok teşekkür ederiz. Yükle çöpünü sil sonra kaldır bu kadar basit. Microsofttaki adam reg dosyaları dolayısıyla bu uyarıyı yapmış. Yedekli gidilirse sorun çıkmayacaktır. Rehberde nasıl yedek alındığını gösterdim.
 
S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Bilgilendirme için çok teşekkür ederiz. Yükle çöpünü sil sonra kaldır bu kadar basit. Microsofttaki adam reg dosyaları dolayısıyla bu uyarıyı yapmış. Yedekli gidilirse sorun çıkmayacaktır. Rehberde nasıl yedek alındığını gösterdim.
IObit programlarında ciddi sorunlar yaşanabiliyor. Kaynak dahi göstermeden konuyu gereksiz yere kirletmişler, verilerimizi satıyorlarmış falan. "IObit yazılımları forumda yasaklansın Techno***" yazarsan çıkar karşına. Mikail Fidan'ın yöneticiliği gitmiş bu arada :D
 

Canberk61ts

Doçent
Katılım
25 Haziran 2020
Mesajlar
657
Reaksiyon puanı
250
Puanları
63
Yaş
17
Arkadaşlar, glary utilites programını kullanmanızı öneririm.
5 yıldır kullanıyorum çok iyi.
Bence Ccleaner den çok daha iyi
 

KimBuGamzeli

Profesör
Katılım
20 Mart 2016
Mesajlar
3,698
Reaksiyon puanı
1,831
Puanları
113
IObit programlarında ciddi sorunlar yaşanabiliyor. Kaynak dahi göstermeden konuyu gereksiz yere kirletmişler, verilerimizi satıyorlarmış falan. "IObit yazılımları forumda yasaklansın Techno***" yazarsan çıkar karşına. Mikail Fidan'ın yöneticiliği gitmiş bu arada :D

Siber Olaylara Müdahale Birimi (saglik.gov.tr)

CCleaner Uygulaması Neden Güvenli Değil? (webtekno.com)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar, glary utilites programını kullanmanızı öneririm.
5 yıldır kullanıyorum çok iyi.
Bence Ccleaner den çok daha iyi

Oda iyi ama Wise Care'de güzel bende bunu kullanıyorum uzun zamandır.
 

mychar276

Profesör
Katılım
17 Mayıs 2016
Mesajlar
1,845
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
1,793
Puanları
113

Akkara

Dekan
Emektar
Katılım
3 Şubat 2018
Mesajlar
7,933
Çözümler
4
Reaksiyon puanı
9,277
Puanları
113
Avast, Piriform'u satın aldıktan sonra yaşananlar, CCleaner'a olan güveni sarsmış anlaşılan. Tabii CCleaner'ı kullanıp kullanmamak, bir tercih meselesi.

Hangi program olursa olsun, program ayarlarından güncellemeleri otomatik yükle/beta versiyonlara da güncelle vesaire gibi ayaları kapalı konuma getirmek gerektiğini düşünüyorum. Birtakım bilgiler güncellemelerin kontrolü sırasında illa ki gönderilecektir. Toplanan bilgilerin kullanıcı gizliliğini ne derece koruduğu her zaman bir tartışma konusudur. Buna ek olarak -güvenlik açısından- 64-bit işletim sistemi kullanmak da önemli diye düşünüyorum.
 

mychar276

Profesör
Katılım
17 Mayıs 2016
Mesajlar
1,845
Çözümler
1
Reaksiyon puanı
1,793
Puanları
113
ccleaner olayını abartıyorsunuz. Bazı şüpheli haberler olabilir, Bilgisayarımda glasswire kullanıyorum. Zararlı bir veri gönderimi olsa uyarı verirdi diye düşünüyorum. Yüklemeyip çer çöpü silin yeterli, güvenmeyen arkadaşlar ccleaner seçeneğini atlayabilirler.
 

Canberk61ts

Doçent
Katılım
25 Haziran 2020
Mesajlar
657
Reaksiyon puanı
250
Puanları
63
Yaş
17
ccleaner olayını abartıyorsunuz. Bazı şüpheli haberler olabilir, Bilgisayarımda glasswire kullanıyorum. Zararlı bir veri gönderimi olsa uyarı verirdi diye düşünüyorum. Yüklemeyip çer çöpü silin yeterli, güvenmeyen arkadaşlar ccleaner seçeneğini atlayabilirler.
Siz hangi programı kullanıyorsunuz?
 

Son mesajlar

Üst