Soru Siyah ekranda imleç

Bu konuyu okuyanlar

Khazzo35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Merhaba, ilginç bir sorunla karşı karşıyayım. Lütfen yardımcı olunuz.

Sorunun oluşması biraz aşamalı aşamalı. Bu yüzden titizlikle her şeyi anlatıyorum.

Öncelikle dün şartellerin atmasıyla elektrik kesintisi yaşadım Bu sırada bilgisayarım açıktı. Sonrasında kesintiyi halledip bilgisayarımı açtığımda, siyah ekranda Diskle alakalı bir şey yazıyordu.
Taranıyor,onarılıyor gibi bir şeydi
sanırım tam hatırlamıyorum.

Bu işlem esnasında bir kez daha elektrikler gitti
ve bilgisayarı tekrar açtığım zamanda normal bir şekilde bir kaç duraksama ardından açıldı. Bilgisayarımdaki her şey normaldi.

Ama sonrasında bilgisayar oyunlarımı açamadığımı, setup dosyalarını açamadığımı, yükleme yapamadığımı, program ekle/kaldır'dan bir şey kaldıramadığımı ve herhangi bir programa sağ tıkladıktan sonra çıkan seçeneklere erişemediğimi farkettim.

Ve biraz kurcaladıktan sonra bir HATA aldım. Hatada Disk yapısı bozuk veya okunamaz yazıyordu. Hata kodu: 0x80070571

Hata kodunu internette arattığımda bu forumda ve bazı başka sitelerde CMD'yi yönetici olarak çalıştırdıktan sonra (hatırlamıyorum ama "sfc/scannow" ya da "chkdsk:C /r /f" yazınca disk taramasından sonra kendi kendine düzeldiği söyleniyordu.

Ben yönetici olarak çalıştıramadığım için kısayolla CTRL+SHIFT+ENTER kullanarak CMD'yi sonunda yönetici olarak çalıştırdım ve denileni yazdım. Y/N içeren bir mesajdı. Ve bilgisayarın yeniden başlatılırken diski tarayacağını onaylıyor musunuz türünden bir mesajdı sanırım. Y seçtikten sonra bilgisayarım kapandı ve yaklaşık 45 dakikalık siyah ekranda taramanın artından C sürücümdeki her bir dosyayı taradı ve bilgisayarım açılma durumuna geçti. Açıldıktan sonra kilit ekranı bile çıkmadan ""sadece siyah ekran üstünde imlecimi görüyorum"". CTRL+SHIFT+ESC yapıp explorer.exe ekleyemiyorum. Açılır bir pencere hiç yok. CTRL+ALT+DELETE yaptığımda menü çıkmakta fakat görev yöneticisine bastığımda bile görev yöneticisi açılmıyor. Herhangi bir pencere yok. Basılacak bir yer de yok.

Virüs kaynaklı bir şey olmadığına eminim. Bilgisayarımda güncel olarak çalışma olan virüs programı dışında Güvenlik Duvarım zaten hep açık.

Not: Bir sürü dosyam, evraklarım, Fotoğraf/Videolarım ve yedeklenmeyen tonla şeylerim var. Önereceğiniz çözümün format olmamasını ve dosyalarımın zarar görmemesini dilerim.

!!!! EK OLARAK !!!!

Bazı sitelerde bir kaç çözüm önerisi olarak şunlar yazılmış:

•"NET OLMAYAN" Çözüm 1:
Hdd nizi başka bir pc ye bağlama imkanınız var ise yada cd den çalışan İşletim Sisteminiz var ise(MiniPe vb) öncelikle bozuk olan dosyanın uzantısını değiştirin ( Örn: software.asd) sonrada c:\windows\repair\ klasör altındaki software dosyasını c:\windows\system32\config\ adresine kopyalayın.

Not: Bu işlemi yaptıktan sonra pc açılır ama office antivirüs vb programları tekrardan yüklemeniz gerekecektir. Dosyalarınıza bir zarar gelmez.

•"NET OLMAYAN" Çözüm 2:
ERD Commander'i Deneyin. İçinde Sistem Araçlarında Sistem Geri Yükleme Var.
Sistemi Bir iki Gün önceye Yükleyin, yeniden Başladıktan sonra Nod32 yi güncelleyip bilgisayarı tarayın...

Erd Commender bilmeyenler için söylüyorum Cd den açan bir windowstur... googleden aratıp indirin...
cd ye yazdırın İso dosyası olarak iniyor zaten... cd den boot edin... dediğim işlemleri yapın...

•"NET OLMAYAN" Çözüm 3:
Bilgisayarı ERD Commander ile açın.
Registry Editor ile aşağıdaki yere gelin.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Drivers32
Buraki dize değerlerini kontrol edin.
İçinde saçma sapan bir kayıt vardır mutlaka. Bende Midi9 isminde bir dize vardı ve içinde
C:\Docume~1\ADMIN\...\DDDFF.DAT gibi birşey yazıyordu. Bu kaydı sildim. Burada gösterilen dosyayıda sildim. Sadece kaydı silmek yetersiz çünkü.
Birde elim değmişken ERD'nin Autoruns'u açıp başlangıçta açılan dosyaları temizledim. Restart ettim ve bilgisayar açıldı.

•"NET OLMAYAN" Çözüm 4:
Formatsız kesin basit çözüm.
* 5 defa shift e basın..
* Gelen pencerede " Klavye kısayolunu devre dışı bırakmak için Erişim Kolaylığı Merkezi ' ne gidin" tıklayın.
* Gelen Yapışkan tuşları ayarla penceresin deki adres çubuğundaki " Tüm Denetim Masası Öğeleri" yazısına tıklayın.
* Gelen denetim masasında "Sistem" i tıklayın.
* Gelen pencerede sol taraftaki gelişmiş sistem ayarları' na tıklayın.
*Ardından Sistem koruması bölümünden sistem geri yükleme yapın.

Bu ya da bunlardan hangisini yapmam gerekiyor anlattıklarıma göre?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
1 ve 4 ü deneyebiirsin.