Macbuntu Bıgsur 2021-2 X64 Multilanguage - Turkish

Bu konuyu okuyanlar

S

SDN Anonim 320986

SDN Okuru

Macbuntu BIGSUR 2021-2 x64 Multilanguage - Turkish
Desktop: XFCE
Kernel: 5.10.14 XANMOD Stable Kernel
Dil: Multilanguage / Türkçe
Mimari : x86_x64 bit.
Xubuntu 20.04.2 lts long term support amd64 bit iso.

image.png


Hakkında?
macOSX simge tema ve özelliklerini ve görünümünü kapsayan popüler uygulamaların entegre edildiği, Macbuntu Ubuntu tabanlı Linux işletim sistemidir macOSX severlere yönelik hazırlanmıştır.Free Opensource açık kaynak free ücretsiz zengin uygulamalar ve tüm donanımlara desteğiyle beraber kullanıma hazır.

Genel Bilgiler?
MacOS BigSUR Icon ve Theme paketleri Shell eklentileri sistemin saf haline entegre edilmiştir. Xubuntu 20.04.2 LTS Uzun süreli destek veren dağıtımıdır.Sürekli güvenlik güncellemeleri ve desteği 2023 yılına kadar uzun süren çalışmalar bu kapsamda tercih nedenidir.

Dağıtımın üzerinde gelen,ilk kullanıcı için genellikle kullanılmayan bazı uygulamalar çıkarılarak. Yararlı temel bileşenler uygulamalar sisteme tanımlanmış ve direkt entegre edilmiştir. Sistem Live,Legacy ve EFI uyumludur. Rufus,ventoy ile yazdırılıp boot edilerek live çalışır ya da kurulur.

Eklenen Uygulamalar Hakkında :
Uygulamalar: Vlcplayer,Vokoscreen,OBSStudio,OpenShotVideoEditor,Googlechrome,WpsOffice2019 (Türkçe dil eklendi),Grubcustomizer,SublimetextEditor,Windows_Fonts,Albert spotlight,XanmodKernel 5.10.14 Stabil,Sistem başlangıcında çalışan update,günlük log tutma kontrolü,Bluetooth vb. servisler açılış hızı için deaktif bırakıldı.
Grafik uygulamaları: Shotwell,Pinta ve Gimp photoshop programları eklendi.

Internet uygulamaları: Googlechrome,Qbittorrent,Firefox,WhatsAppMessenger For Linux
OFis uygulamaları: Wps office 2019 + Türkçe dil paketi entegre edildi. Sağ üst köşeden dil değişim panelinden İstenilen dile alınabilir. Türkçe.
Media uygulamaları: VLC Media player , Clementine Müzik player ,Vokoscreen Ekran kaydı
Windows yazı fontları office uygulaması ve net içerikleri için gerekli olabilmektedir sisteme entegre edilmiş ve tanımlanmıştır varsayılan gelir.
Genel Sistem uygulamaları: TimeShift backup recovery tools, Synaptic Software Manager , Gufw Firewall , Htop, Neofetch, Guake Slayt Terminal F12,Stacer,Bleachbit ve dahası..

Genel sistem derleme düzenleme ve optimizasyon ayarlamaları hakkında:
Plank Dock alt görev çubuğu,Full HD Macosx duvar kağıtları,WhiteSurthemewithicon packs,MacMojave İmleç Cursor ekstralarıda dahil edilmiştir varsayılan gelir.
Video ve ses kodek bileşenlerini temel olanları eklendi. Bilinen her türlü formatta olan video ve ses medialarını rahatlıkla yürütebilir.Vlc uygundur
Masaüstü sağtık shell menüsüne Root as/yönetici girişi,Stacer temizlik ve performans araçları sisteme eklenmiştir ve hızlı kısa yolları komutları eklendi.Masaüstü sağtık yaparak programları çalıştırabilirsiniz.

Tüm işlemler sonunda sistem baştan aşağıya tarama yapılarak,eski kerneller,uygulama kalıntıları vb. tamamen arındırılmıştır. İşlem sonunda ISO dosyası alınıp VMWare ve Real makinede testleri yapıldı. Masaüstü resmi değişimleri kullanıcıya bırakılmıştır. Sade renk tema ile gelir. File manager thunar sayfa kontrol butonları sol tarafa kısma konumlandırılmıştır. (Kullanıcı isteklerine kulak verilmiştir)

Son olarak sistemi kullanan yurtdışı çeşitli dünya ülkelerinden insanlarında olduğunu düşünüldüğünden ve istekte bulunulmasından kaynaklı olarak Global İngilizce dilinde default olarak bırakılmıştır. Kuruluma start verildiğinde istenilen herhangi bir dilde (Türkçe) gibi seçilip kurulabilir.
Klavye kısayolları , Whisker_Start menü klavye'den Wintuşu olarak atandı,Albert gelişmiş arama özelliği içinse CTRL+Space tuşları atanmıştır.Hızlı şekilde arama yapılabilmektedir.

Kurulumdan sonra tüm ayarlar vb. optimizasyonlarda beraberinde gelecektir ve sistemde varsayılan olarak yerini alacaktır. Kurulum sonunda sistemi bir kereliğine update yapmanız önerilir. Depolar varsa uygulamaların güncellerini bulup tamamlar yenilesin önerilir. Şimdilik yazacaklarım bu kadar arkadaşlar.
Tanımlanan Klavye Kısayolları:
Gelişmiş Arama aracı ALBERT CTRL+Space Tuşu
Whiskermenu (Başlat menüsü) Klavye'den Win simgeTuşu | Guake terminal F12 Tuşu
CompizFusion 3D Küp eklentisi: Klavye'den ctrl-alt-sağ sol yön tuşları,fare sol butonu tuslama.

TANITIM VİDEOSU + Ekran Görüntüleri

İNDİRME LİNKİ | KAYNAK LİNKLER
https://sourceforge.net/projects/macbuntu-bigsur-2021/files/MacbuntuBIGSur2021-2x64/MacbuntuBIGSur2021-2-x64.iso/download

ISO- MD5 Hash CheckSUM:
CRC32: 57493538
MD5: 88D735CFA3AD847585B7ADDBF762A342
SHA-1: 71B85E9529159D11DE202522E5BFD2A7B4CFBC33

KAYNAK LİNKLER:
Ubuntu/Xubuntu: https://ubuntu.com | https://xubuntu.org
Tema skin vb. paketler için: https://www.gnome-look.org
Uygulamalar ve çeşitli programlar indirme: https://pkgs.org
ISO Kalıbı derlemesinde kullanılan araç: https://sourceforge.net/projects/pinguy-os/files/ISO_Builder
Kernel :https://xanmod.org
Ubuntu sistemleri hakkında destek forum sitesi için: https://forum.ubuntu-tr.net
Ubuntu Türkiye Forumunda Macbuntu sayfası:https://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=62363.msg654283;topicseen#msg654283

Sistem Gereksinimleri:
işlemci: Dualcore+,pentium 64 bit uyumlu işlemci mimarisi
Ram: 1 Gb veya üzeri
Harddisk: 25 GB ve üzeri alan
Ekran kartı: 256 mb ve üzeri grafik görüntüleyicisi
Kurulum için: Dvd disk writer,usbdisk portu vs. (Boot yöntemi)

Yazdırma işlemleri için: Rufus,BalenaEtcher,Ventoy programlarını kullanabilirsiniz. (Önerilir)

SourceForge:
https://macbuntu-bigsur-2021.sourceforge.io
https://sourceforge.net/u/gnulinuxtr/profile
 

Benzer konular

Üst