Torrent hızım neden yavaşladı

tarıkbuğra

Doçent
Reaksiyon puanı
3
arkadaşlar normalde ıdm ıle 230 kb dowland yaparken utorrent programıyla hızım 50-60 kb kadar düştü.bunun sebebı ne olabılır?

TheJoker

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Tüm dosyalar için mi hızınız düştü ?

ReDo

Rektör
Reaksiyon puanı
92
230 kb'de az bence,internet paketinizden oLsa gerek.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Seed ve leech oranlarini dikkate aliyorsun dimi torrent dosyasini indirirken :wink:

tarıkbuğra

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Tüm dosyalar için mi hızınız düştü ?
bı tane fılm ındıreyım dedım hem leecturk hemde arena tr de denedım aynı hızda ındırıyor
230 kb'de az bence,internet paketinizden oLsa gerek.
230 kb da ıdm ıle premıum dowland yapınca.normalde 200 kb.önceden 100 kb ıdı.telekomdan attırdık.normal tarıfe 8 mb kadar.güya santralden uzakmışız
Seed ve leech oranlarini dikkate aliyorsun dimi torrent dosyasini indirirken :wink:
seed ve leech ne demek tam bılmıyorum kı?fılmın ısmını arama bölumne yazıp kafadan bı tanesını ındırıyorum:)

TheJoker

Doçent
Reaksiyon puanı
3
2-3 yıl öncesine kadar 8Mbit kullanırken seed ve leeche göre 800/900 arası down ediyordum.Seninkisi oldukça düşük bir down hızı. Torrent Bant genişliği ayarlarını kontrol et. Sabit bi hızla limitleme yapmış olabilirsin.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
bı tane fılm ındıreyım dedım hem leecturk hemde arena tr de denedım aynı hızda ındırıyor

230 kb da ıdm ıle premıum dowland yapınca.normalde 200 kb.önceden 100 kb ıdı.telekomdan attırdık.normal tarıfe 8 mb kadar.güya santralden uzakmışız

seed ve leech ne demek tam bılmıyorum kı?fılmın ısmını arama bölumne yazıp kafadan bı tanesını ındırıyorum:)

Torrentte hız için 2 şart vardır. Seed (Dosyayı Uploadlayan kişi(ler)) ve Leech(Dosyayı seninle birlikte indiren kişi(ler). Torrent indirirken Seed yani Eş sayısının yüksek olmasına bak. Bu değerin yüksek olması senin daha hızlı indirebileceğin anlamına gelir.

Ben kısaca değindim. İnternette biaz arama yaprsan bir çok bilgi bulabilirisn ;)

DeepLune

Asistan
Reaksiyon puanı
1
hangi internet paketini kullanıyorsun peki ?

TheJoker

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Torrentte hız için 2 şart vardır. Seed (Dosyayı Uploadlayan kişi(ler)) ve Leech(Dosyayı seninle birlikte indiren kişi(ler). Torrent indirirken Seed yani Eş sayısının yüksek olmasına bak. Bu değerin yüksek olması senin daha hızlı indirebileceğin anlamına gelir.

Ben kısaca değindim. İnternette biaz arama yaprsan bir çok bilgi bulabilirisn ;)

Kısa ve öz olarak çok iyi anlatmışsın zaten.Gerisi teferruat :D

tarıkbuğra

Doçent
Reaksiyon puanı
3
2-3 yıl öncesine kadar 8Mbit kullanırken seed ve leeche göre 800/900 arası down ediyordum.Seninkisi oldukça düşük bir down hızı. Torrent Bant genişliği ayarlarını kontrol et. Sabit bi hızla limitleme yapmış olabilirsin.
torrent bant genışlığı ayarlarını nasıl ayarlayabılırım.
eş sayısının yüksek oldunu nasıl anlayabılırım.bı örnek verebılırmıısn.
hangi internet paketini kullanıyorsun peki ?
8 megabıte kadar sınırsız.daha önce ttnetdeydım şımdı turknete gectım.bı fark göremedım.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
tarıkbuğra dedi ki:
eş sayısının yüksek oldunu nasıl anlayabılırım.bı örnek verebılırmıısn.

Mesela ArenaTR' den örnek verdim. Resimde gördüğün gibi 322 seed (dosyayı gönderen kişi), 6 tane de Leech (İndiren kişi) var. Seed sayısının yüksek olmasına bak.

c0u26zvwv5uzekq4u.jpg

tarıkbuğra

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Mesela ArenaTR' den örnek verdim. Resimde gördüğün gibi 322 seed (dosyayı gönderen kişi), 6 tane de Leech (İndiren kişi) var. Seed sayısının yüksek olmasına bak.

yanı seed sayısı leech sayısından fazla olan dosyalar daha mı hızlı torrent oluyor?ama bazen ındıreceğım dosyanın fazla alternatıfı o torentde olmayabılıyor
bırde bu altın gümüş olayı var.bunlar ne anlama gelıyor?

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Aynen öyle. Hızlı indirebilmen için Seed sayısının yüksek olması gerekiyor. Leech sayısı da düşük olursa daha iyi olur.

Altın gümüş hakkında benimde bilgim yok. Torrent forumlarıyla ilgilenmediğimden olsa gerek.

tarıkbuğra

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Aynen öyle. Hızlı indirebilmen için Seed sayısının yüksek olması gerekiyor. Leech sayısı da düşük olursa daha iyi olur.

Altın gümüş hakkında benimde bilgim yok. Torrent forumlarıyla ilgilenmediğimden olsa gerek.

tamam dostum sağol.bende torrentde pek ılgılenmem.bu aralar upload sıtelerındekı sorunlar nedeıyle lınkler sılınmeye başladı.bu yuzden torente yöneldım

--- Mesaj Güncellendi ---

yalnız şımdı farkettım.bu utoreentde dowland süresı uzadıkça hız da yavaş yavaş artıyor.yanı ıdm de kı gıbı değil.acaba pek kullanmadığım ve kapalı tuttuğum ıçın hızı düşmüş olabılır mı?yanı işlemeyen demır paslanır mantığı :D

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Seed eden kullanıcılara direk bağlanmıyor. Yavaş yavaş. O yüzden artıyordur hızın ;)