Dolar 11 TL'ye doğru düşerken akıllarda bir soru; neden 2 hafta önce yapılmadı?

Bu konuyu okuyanlar

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Selamlar.

Bazı arkadaşlar harıl harıl "reis ters köşe yaptı" başlıkları açıyor. Kime ters köşe yaptı? Hayali canavarlara mı? Hayır, hepimize. Millet olarak hepimize ters köşe yaptı. Ki şunu da not olarak ekleyelim, henüz bir şey yaptığı da yok, sadece konuşmalar, laflar, sözler. Fakat bu durumda;

Şimdi adama sormazlar mı; madem bunu yapabiliyordun neden önce krizin çıkmasını bekledin? Neden ateşi harladın, körükledin, ülkenin altına dinamit koydun da şimdi iyi bir şey yapmış gibi anlatıyorsun? Herkes sadece seviniyor; ama kimse bunu sormuyor. Madem bunu yapacaktın da neden fiyatların uzaya çıkmasını bekledin? Böyle tasarlanmış, böyle planlanmış olduğu için olabilir mi?

Şu an döviz düşüyor kriz bitiyor diye seviniyorsunuz; ki inşallah uzun vadede öyle olur; fakat gerçekte zarar veren dövizin yükselmesi değil, aşırı volatilite. Yani çok ani yükselmesi bize büyük darbeler vurduğu gibi, çok ani düşmesi de büyük darbe vurdu. Siz sadece "düştü, iyi oldu" diye biliyorsunuz, fakat piyasalardaki güvensizlik artmış oldu. Ani düşüş ve ani yükselişin olduğu bir ortamda hiç kimse hiçbir şeye güvenemez. Kimse neye nasıl fiyat vereceğini bilmiyor, stokundaki malın bile değeri belirsiz. Elindeki mala düşük fiyat verip dolar ani yükselse terste kalıyor, yüksek fiyatla stokuna ürün alıp dolar ani düşse terste kalıyor. İki haftadır dolar yükselirken ciddi zarar eden ama ticaretini, üretimini, alım-satımını devam ettirmek zorunda kalan insanlar yüksek kurdan bir sürü iş yaptılar. Şimdi hepsi yükselişte gördüğü büyük zararın aynısını düşüşte bir daha görmüş oldu.

Öyle bir planlamışlar ki yükselirken de vatandaşa zarar veriyorlar düşerken de vatandaşa zarar veriyorlar. Aksi halde niyeti iyi olan insan bu açıklamaları krizi buraya getirmeden yapardı. Dolar yükseldikçe ekran karşısına geçip "biz buna devam edeceğiz" demek ülkenin altındaki odunu daha da harlamadı mı? Dolar her yükseldiğinde daha da yükseltecek kriz söylemleri yapmak yerine, bugün açıklananlar o zaman açıklansa kriz hiç çıkmamış olmaz mıydı? Fiyatlar ikiye üçe katlamamış olmaz mıydı? Şimdi neden kimse "neden böyle yaptın" diye sormuyor? Neden önce 19'a kadar yükseltmeye çalıştın diye neden kimse sormuyor?

Şimdi fiyatlar da düşecek diye bekliyorsunuz; fakat söylediğim gibi dövizin ani düşüşü sadece güvensizliği ve belirsizliği arttırıyor. Dolar düştü hadi dur hemen fiyatları yarıya indirelim diyemez kimse. Çünkü geçen hafta yüksek kurdan aldı malı. Ayrıca düşük fiyatla satsa doların yarın tekrar 20 lira olmayacağına da güvenemiyor. Siz farkında olmasanız da bunlar sermaye eritici hareketler. Bir gün kur ani yükselirken 100 adet malın yerine 50 adetini geri koyabildin. Şimdi yüksek kurdan yerine koyduğun malı düşük kurdan satmak zorunda kalınca yerine 25 adet koyabileceksin. Yani dolar düştü dediğiniz düşüş, ikinci bir vurgun yaparak sermayeyi de düşürmüş oldu. Sadece ticaret yapanın değil, üretenin, asgari ücretlinin, memurun, herkesin sermayesi bir kez daha eridi.

Recep Bey bir gün anlamsız cümlelerle ekran karşısında demagoji yaparken dolar fırlıyor, fırladıkça daha da kötü açıklamalar yapıyor; kasten yükseltiyor, iki hafta sonra da tamamen ters başka şeyler söyleyip piyasaları allak bullak ediyor. Her gün yaptığı bu ters köşeyi yarın da yapmayacağının garantisini kim verebilir? O yüzden de piyasalar düşüşte de yükselişte de zarar görüyor.

Son olarak, gece yapılan açıklamalar efektif şekilde faizi arttırmaktır. Hani faize savaş açılmıştı? "Dövizin getirisi daha çok olursa aradaki farkı devlet ödeyecek" demek, "devlet daha çok faiz verecek" demektir. Aradaki fark faizdir arkadaşlar. TL yatırıma %13 faiz veriyoruz, ama döviz %20 kazandırırsa TL'de faizi 13'ten 20'ye çıkaracağız demektir. Hani faiz haramdı? Hani nas vardı? Bu samimiyetsiz ve ters köşe yapmak için tasarlanmış açıklamalar kasıttan başka bir şey değildir. Bu millete nasıl zarar veririz diye oturulmuş ciddi tasarımlar yapılmış ve her harekette zarar verilirken hepsi birer nimet birer hizmetmiş gibi anlatılıyor.

Yapılan işler çok çirkin, çok kasıtlı; fakat iyi ve güzel olarak anlatılıyor. Bu tam olarak "neden böyle yaptın" sorusuna "nefsim (bu çirkin işleri) bana güzel gösterdi" cevabı vermektir. (Taha suresi 96. ayet)

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
Ben buna bir yorum yapmak istemiyorum. Bir fikrim var bununla ilgili ama tamamen spekülatif olacak. O sebeple susma hakkımı kullanıyorum.

Bununla ilgili sadece sunu söyleyeyim nasıl 5 büyük müteahhite dolar bazında garanti verilmesine karşı idiysem vatandaşın mevduatına da dolar bazında garanti verilmesine karşıyım.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,239
Çok basit yazacam

Seçimi bekleyin ?

Bununla ilgili söyleyeceğim tek şey kaybedeceklerinden eminler minareye kılıf hazır son demler ani yüksek düşüş ve arttırımla milyon milyon dolar kazanıyorlar sen ben hesaplayamayız, seçime yakın b planını devreye sokacaklar zira başkada sebep kalmıyor ortada çünkü cidden bir günde 4-5₺ düşüş sonra bir o kadar yükseliş normal değil.

Şuanda Türk halkı olarak dünyaya rezil olduk ve hala %30 oy çıkıyor, yabancılar alay ediyor ortadoğu çöplüğü bile alay ediyor.

Neyse bu iş bitince bir daha siyasal İslam bu topraklara adım atamasınn yeter.

Seküler yönetim istiyoruz.

Reaksiyon puanı
114
Valla o saatlerde piyasaları açık olan ülkelerden üzerimizde büyük kazançlar döndü. Zengin olan daha da zengin edildi, fakir olan daha da fakir oldu. Yok işte 18 TL'den dolar alanlarla dalga geçiliyor yok 18'den bozmayanlarla dalga geçiliyor. Vay efendim dolar 18'den 11'e düşmüşmüş. O kadar güzel algı politikası yürütülüyor biz de hala saz çalıp oynuyoruz.

James Howlett

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,239
Yani günün sonunda Türk halkı olarak yıkılmış bir ekonomi yıkılmış bir ahlak ve toparlanması güç bir enkazın içinde baş başa kalacaz, cb de neden 10 dan fazla uçak filosu var sanıyorsunuz lazım mı bu kadar uçak çoğu ülkede cb nin uçağı bile yok olanında ufak bir uçağı var bizde 10 dan fazla var bunların hepsini düşünün.

O gün geldiğinde a maber yeni makit ve bilimum gazeteler kapatacak kendini, ülke mahşer yerine dönecek.

Bunları düşünme sebebim açık zaten başka sebep yok dolar bir gün içinde anlık 4-5 lira düşemez 3 günde 4-5 lira artamaz aykırı bir olay venezuela da bile göremezsiniz bunu afrikada da göremezsiniz.

Türk milletinin bunları sorgulamaması ve sorgularsam günah işlerim düşüncesi çok kötü ve üzücü.

10 dan fazla uçak ve seçime yakın zamanlarda büyük dalgalı dolar beni kıllandırıyor, kimse kusura bakmasın hiçbirşeye hakaret etmiyorum kötülemiyorum sadece sorguluyorum

serj

chemicals
Reaksiyon puanı
2,844
Düşünsenize, tam 3 yıl önce bugün birisi size gelip ''3 yıl sonra bugün dolar birden 11 TL'ye düşecek.'' diyor.

404 Error

Dekan
Reaksiyon puanı
12,510
Türk Lirası gerçekten değer kazansın diye bir şeyler yapsalardı belki o zaman dolar da gerçekten düşerdi. Mesela daha çok bir şeyleri kendimiz üretsek ve dışa bağımlılık azalsa ne güzel olurdu.
İleride ne olacağı önemli. Bazı insanlarda akıllansa ve doğru karar verseler keşke. Sonra pişman olurlarsa boşuna olurlar. Geç kalınca pişmanlık fayda etmez.
Bir de ekonomik olayları falan din ile niye karıştırıyorlarsa, merak ediyorum. Öyle yapmamaları lazım. O günah bu günah dersek hiç bir şey yapamayız.
Doların düşüşü de sözde bir düşüş. Yine 1 gün dayanmadan yükseliyor. 13,70 oldu.

Son düzenleme:

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
Aslında bankalara dün bu sert düşüşte kaç milyon dolar bozduruldu sormak lazım. Dolar artık Türkiye'de tek haneye düşmez o kesin de tam tamına 3 baz puanlık düşüşün marketlere ve diğer fiyatlara yansıması gerekiyor. Her gün dolar yükselirken acele zam yapan market zincirleri şimdi de aynısını yapmalı.

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,745
Hep döviz alanları Devlet Denetleme Kuruluna araştırtıyorlar ya. Şimdi de 18'den satanlar kimmiş araştırtsalar ya... Ve sattıktan sonra da ne yapmışlar...

18 * 1.000.000 = 18.000.000
18.000.000/ 13= 1.384.000

1 mio usd için 18den satıp da 13den alan 24 saat dolmadan 384 bin USD cebe attı