Torrent Bağlantısını Uçuruyoruz

Bu konuyu okuyanlar

Alengirli

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Windows 7 de dahil olmak üzere, Microsoft'un işletim sistemlerinde torrent hızınızın yeterli olmadığından şikayetçiyseniz, bu yazıyı mutlaka okuyun.

Microsoft'un, Windows XP SP2'den bu yana tüm Windows işletim sistemlerinde torrent'çilerin ekmeğine kan doğrayan bir yaptırım bulunuyor. Firma, özellikle P2P bağlantıları etkileyen maksimum yarı açık bağlantı sayısını kısıtlayarak, kötücül yazılımların daha hızlı yayılmasına(kendince) çözüm buluyor.

Ancak diğer bilgisayarlarla bağlantı hızını önemli ölçüde kısıtlayan bu varsayılan özellik, gerek Windows XP SP3, gerek Vista, gerekse Windows 7 kullanıcılarının torrent paylaşım hızını düşürüyor.

win7-torrent-11240330417.jpg

Ne Yapmalı?

Siz de Windows işletim sistemlerinde çok daha yüksek bir torrent hızına erişmek istiyorsanız, sisteminizin tcpip.sys dosyasını güncelleyerek maksimum yarı açık bağlantı sayısını yeniden belirlemenizi sağlayan Half-open limit fix adlı minik aracı kullanabilirsiniz.

RunoadeS

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Güzel bir paylaşım. Ben 2 aydan beri TCP-Z kullanıyorum. TCP-Z'de sizin verdiğiniz programla aynı işi yapıyor.

TCP-Z, Best TCP/IP Patch

Diğer netbook'umda sizin verdiğiniz programı deneyeceğim. Teşekkürler.

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
bu kadar uğraşmanıza gerek yok ayrıca bu ayarlar tracker iyi olmadıktan sonra tabiri caizse sittin sene uğraşsanız bir faydasını göremezsiniz senelerdir torrent kullanan biri olarak yapacağınız önemli adımlar başlıca şunlardır ;
1- Kesinlikle bir port açmanız gerekir firewall yazılımlarınada bu portu tanımlamanız gerekir
2. Port u modeminizin bilgisayarınıza verdiği ip adresine sabitlemeniz gerekir ör. varsayılıan ağ geçidi 192.168.1.1 ise siz pc yi otomatik ip değil 192.168.1.2 şeklinde sabitlemeniz gerekir ki bu ayar bağlanabilirlik durumunuzu sağlıklı hale getirmek için yapılan bir ayardır çoğu kişi port açtığı halde bağlanabilirlik sağlayamıyorsa bunun nedeni budur.
3. DHT yi mutlaka kapatınız böylece diğer trackerlerdeki kullanıcılar da sizden bu dosyaları paylaşmasın. bazıları der okadar upload yaptım ama ratio haneme yansımadı bunun en büyük nedeni budur.
4. ve en önemlisi sağlam bir tracker paylaşımcı ne kadar fazla ise okadar hızlı dosya indirirsiniz.
5. fazla kişiyi bağlısınız ama dosya yavaş iniyorsa ya seederler azdır ya da upload limiti koymuşlardır ve dahada önemlisi maalesef Türkiye de upload ederken download hızı büyük ölçüde düşer ortalama 4mbit bağlantı 500 kb/sn download yaparken !00kb/sn upload yaparsanız yapacağınız max. download 300 kb/sndir ratio sıkıntınız yoksa uploada sınırlama getirerek daha hızlı dosya indirebilirsiniz.

diğer türlü yazılım kullanarak alacağınız verim %10 u geçmez zaten mevcut bağlantılar ile %10 değerinin ne kadar az olduğunu anlayacaksınız :D umarım faydalı olmuştur ;)

hellmarch

Profesör
Reaksiyon puanı
20
freewill'e katılıyorum. tcp ye ayar çekmedende o hızları görüyoruz :) ayrıca uTorrent'te upload hızından kısıp downloada hız katabilirsiniz. 5 kb sınır kafidir.

vabeste

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bende yıllardır windows ve torrent kullanıyorum,net hızım 1mbit ama hep en yüksekle indiriyorum.seed oldugu sürece 100 kb hızda indiriyorum :wassat:

DogukanDogu

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Torrent de en önemli şey "seed" dir.Eğer "seed" azsa hiç bir şey farketmez. :)

crazyboys90001

Profesör
Reaksiyon puanı
32
ben torrete ekler eklemez kendisi 2 dakkda 100 ü buluyor valla

heartlessmy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
thepiratebay da
video müzik yüksek hızda inerken oyunlarda yavaş iniyor sizdede durum aynımı

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
benim 1mbit sınırsız ttnet baglantım var, ve genelde 80-120 kb/s bir hızlı indiriyorum normal bir torrenti ve bildiim kadarıyla da 1mbit internetle ulasabiliceiniz en ii hız 80-120 arası bişiydir yani ben bole biliorum. simdi bu verdiiniz programla yarı acık baglantı sayısını yine artırsam daha yuksek hızlara ulasabilicek mym?

bu arada upload hızı arttıkca indirme hızı yavaslayanlar icin eer imkanınız varsa quiknet (quick diil:D) e gecin. 1mbit download 1mbit upload hızı veriyor. ttnet gibi upload hızı hem 4 de biri kadar deil (daha once kullandım da biliorm) hem de upload hızı artkkca indirme hızınıza yansımıyor.

ersinak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bir torrent kullancısı olarak ilk etken tracker sonra ise seederlerin yeteri kadar paylaşıma açık olması gerektiğini biliyor ve inanıyorum.gerisi bana boş geliyor.lakin bahsi geçen yöntemi uygalayıpta fayda gören varmı merak ediyorum.

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Torrent bağlantısı için hiçbir ayar yapmadan rapidden indirdiğim hızda indiriyorum.Mesela bugün 360 mb dosya bir saatte indi(dakikada 6 mb,saniyede 100kb ortalama ile).Önemli olan kaynak(seeder) çok olsun.

Reaksiyon puanı
188
alakası yok. torrent ağlarında ne kadar seeder varsa o kadar hızlı download yaparsınız.
inceleme malesef şehir efsanesinden başka birşey değil :D

physco

Asistan
Reaksiyon puanı
0
azureus ta 20 kb ile indiriyordu ayarları yaptıktan sonra utorrentle 80-90 a çıktı

bkadri

Asistan
Reaksiyon puanı
0
daha önce bu hızı hiç görmemiştim 4 mgbit hızda 418 Kb/s gördüm

martial

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Eğer Torrenti Max hale getirmek istiyorsanız, İnternete sorf den biraz fedakarlık etmeniz gerekiyor.

BurakGxG

Asistan
Reaksiyon puanı
1
windows xp 64 bit kurmustum o sistemde torrent cok yavastı bu işime yarar mı ?

utku-k

Doçent
Reaksiyon puanı
13
azureus ta 20 kb ile indiriyordu ayarları yaptıktan sonra utorrentle 80-90 a çıktı

daha önce bu hızı hiç görmemiştim 4 mgbit hızda 418 Kb/s gördüm

yararını goren var demekki herkes olmaz molmaz diyor ama, gerci 4 mbit gibi hızlarda kesn yarar cunku 400 le indirmen icin bayaagı bir baglantı olması gerekiyor da diger arkadası bilemicem bu arada benm sorumu cevaplayan yok mu ya? :D

benim 1mbit sınırsız ttnet baglantım var, ve genelde 80-120 kb/s bir hızlı indiriyorum normal bir torrenti ve bildiim kadarıyla da 1mbit internetle ulasabiliceiniz en ii hız 80-120 arası bişiydir yani ben bole biliorum. simdi bu verdiiniz programla yarı acık baglantı sayısını yine artırsam daha yuksek hızlara ulasabilicek mym?

bu arada upload hızı arttıkca indirme hızı yavaslayanlar icin eer imkanınız varsa quiknet (quick diil:D) e gecin. 1mbit download 1mbit upload hızı veriyor. ttnet gibi upload hızı hem 4 de biri kadar deil (daha once kullandım da biliorm) hem de upload hızı artkkca indirme hızınıza yansımıyor.

erag0n

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
windows 7 32 bit kullanıyorum programı açmaya çalıştığımda,
"yamaya ihtiyaç duyulmamaktadır.Windows'un bu sürümünde yarı-açık bağlantılar için belirlenmiş bir limit değeri bulunmamaktadır" diyor nasıl açabilirim ?

trojenx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
windows 7 32 bit kullanıyorum programı açmaya çalıştığımda,
"yamaya ihtiyaç duyulmamaktadır.Windows'un bu sürümünde yarı-açık bağlantılar için belirlenmiş bir limit değeri bulunmamaktadır" diyor nasıl açabilirim ?

Windows 7 de sanırım bu yamaya ihtiyaç yok bendede 64 bit ultimate var bendede aynı hatayı verdi . Ayrıca 2 mbit lik bağlantım var bazılarında bağlantımın tamamını kullanırken bazı dosyalarda 50-100 lerde indiriyor bazılarında ise 200 lerde bazede 10 u geçmeyen downloadlar oluyor bunların sebebi nedir çözüm yolu varmıdır ?