SSD Hizalama ve SSD Performansını Arttırma

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
4K hizalama, SSD performansını büyük ölçüde etkiler çünkü SSD için oldukça önemli bir konudur.

Bilindiği gibi 512 baytlık sektör sabit disk için en yaygın kullanılan standarttır. Bununla birlikte, sabit disk kapasitesinin artmasıyla, 512 baytlık sektörün kullanılması daha önce olduğu gibi makul değil. Bu nedenle, birçok üretici sabit diskini 4096 bayt ( 4k ) sektörüne ayarlamıştır. Ancak, üreticiler, işletim sistemi ile uyumluluk göz önüne alındığında, 512e diye adlandırılan, verileri okumak / yazmak için 8 512 bayt sektörüne 4k fiziksel sektör öykünürler. Bu değişiklik nedeniyle, fiziksel 4K sektörü 4 K kümesiyle yanlış hizalanabilir (NTFS için varsayılan küme boyutu):

how-to-get-best-performance-from-ssd-2.jpg

Sonuç olarak, 1 küme veri okunması 2 fiziksel 4K kesimi okuyacak, böylece veri okuma ve yazma hızı düşecektir.

İpucu : Küme, sabit disk üreticilerinden ziyade sistem tarafından ayarlanan sabit disk üzerindeki verileri kaydetmek ve okumak için en küçük birimdir.

Bu nedenle, SSD'den en iyi performansı almak istiyorsak, onları hizalamanız ve bölmeyi hizalamanın bu amaca ulaşmamıza yardımcı olabilmesi çok gereklidir.

Windows 7 ve daha yeni OS'de, yeni oluşturulan tüm bölümler otomatik olarak hizalanacaktır.Bununla birlikte, Windows'u HDD'den veya SSD'den SSD'ye veya bir kez değiştirilen bölüm boyutu ve konumunu SSD'den taşıdıysanız, bölümleriniz yanlış hizalanabilir. Bölmelerimizin hizalandığını nasıl bilebiliriz?

Windows 10 / 8.1 / 8 / 7'de Yanlış Hizalı Bölmeleri Hızla Kontrol Etme ve Hizalama Nasıl Yapılır

Profesyonel bir SSD optimizasyon aracı olarak, MiniTool Partition Wizard da bölüm hizalamak için kullanılabilir. Bunu yapmadan önce lütfen Free Edition'ı indirin ve bilgisayarınıza kurun.

Ana arayüzü edinmek için programı başlatın. Burada, bir bölüm seçip " Bölmeyi Hizala " özelliğini sol taraftan seçtiğimiz sürece, MiniTool Partition Wizard bu bölümün hizalı olup olmadığını söyleyecektir. Zaten hizalandıysa, aşağıdaki mesajı alırsınız:

how-to-get-best-performance-from-ssd-3.jpg

Bununla birlikte, yanlış hizalanmışsa, " Bölmeyi Hizala " işlevini tıklattıktan sonra bekleyen bir işlem olacaktır:

how-to-get-best-performance-from-ssd-5.jpg

Şu anda, " Uygula " düğmesini tıkladığımız sürece, Bölüm Sihirbazı seçilen bölümü otomatik olarak hizalayacaktır.

Bir bölümü hizalamak yerine, tüm diski seçebilir ve SSD'nizde tüm yanlış hizalanmış bölümleri algılayıp hizalayabilecek birden fazla bölüm varsa, " Tüm Bölmeleri Hizala " yı seçebilirsiniz.

solution.png
Yöntem 2: C sürücüsünde yeterli boş alan bırakma

SSD'nin C sürücüsü düşük disk alanında çalışıyorsa, Windows yavaş çalışır ve veri okuma / yazma hızı da etkilenebilir. Bu nedenle, C sürücüsünün boş alanın% 10'una sahip olmasına izin vermeliyiz. C sürücünüz boşluk veya az boş alan tükenirse, artık ücretsiz SSD optimizasyon aracı olan MiniTool Partition Wizard'ı kullanın ve SSD'den en iyi performansı almak için onu Genişletmek için Genişletilmiş Bölme özelliğini kullanın.

how-to-get-best-performance-from-ssd-6.jpg

solution.png
Yöntem 3: AHCI Modunu Etkinleştirme

img1.png
Neden SSD için AHCI Modunu Etkinleştirmeliyiz?
AHCI ( Gelişmiş Ana Bilgisayar Denetleyicisi Arabirimi ), Intel tarafından tanımlanan ve SATA (SATA) ana bilgisayar veri yolu bağdaştırıcılarının işlem özelliğine göre işlemesini belirleyen teknik bir standarttır. Öyleyse neden SSD'yi Windows 10/8/7'yi optimize etmek için SSD'yi kullanmak için AHCI modunu etkinleştirmeliyiz? Burada esas olarak 2 neden sunuyoruz:

• SSH performans optimizasyonuna çok katkıda bulunan AHCI'yi etkinleştirdikten sonra NCQ desteklenecektir. NCQ (Yerel Komut Satır İşlemi için kısa), sabit disk sürücülerinin alınan okuma ve yazma komutlarının yürütülme sırasını dahili olarak en iyi hale getirmesine olanak tanıyan SATA protokolünün bir uzantısıdır. Bu özellik sayesinde, gereksiz tahrik başı hareketi miktarı azaltılabilir, böylece iş yükü için performans büyük oranda artar. Bununla birlikte, SSD'de baş ve kolu olmadığından, birçok kullanıcı NCQ'yu etkinleştirmek için işe yaramayacağını düşünüyor. Aslında, katı hal sürücünün bu mekanik parçaları yoksa da, birden fazla kanalı vardır. NCQ etkinleştirildikten sonra SSD ana bilgisayar denetleyicisi, performansı artırmak için ana bilgisayar denetleyicisi kanalının bant genişliğini tam olarak kullanmak için veri talebi ve NAND veri dağıtımını analiz edecektir.
  • AHCI, IDE'ye (ATA olarak da bilinir) kıyasla daha hızlı veri aktarım hızına sahiptir. Teknoloji sınırlamaları nedeniyle, IDE'nin veri aktarım hızı çoğu zaman IDE'nin veri aktarım hızından daha yavaştır. Örneğin, teorik olarak IDE133'ün maksimum aktarım hızı 133 MB iken, AHCI 300 MB / s hıza sahiptir.

İpucu : Bilgisayar yapılandırması, SSD üreticinizin teknoloji düzeyi, sürücünün belirli kullanım türü gibi veri aktarım hızını etkileyen birçok faktör vardır. Buna ek olarak, farklı ölçütler her zaman bize farklı sonuçlar verir. Bu nedenle, AHCI'nin bilgisayarınızdaki gerçek aktarım hızı 300MB / s'den daha yavaş olabilir.

Bu nedenle, Windows 10'da veya diğer Windows işletim sistemlerinde SSD'yi kullanmaya veya kullanmaya başlamışken AHCI'yi etkinleştirmeniz çok gereklidir. Ardından, bu özelliği açmak için ayrıntılı adımlar sunacağız.

img1.png
AHCI'yi Etkinleştirme
Bu özelliği etkinleştirmeden önce, AHCI sürücüsünün kurulduğunu doğrulamamız gerekir. Neyse ki, Windows 10 ve Windows 8 gibi son Windows işletim sistemlerinde dahili AHCI sürücüsü var, bu nedenle kullanıcılar BIOS'da AHCI'yi etkinleştirmek zorundalar. Bununla birlikte, eski Windows çalıştırıyorsanız, önce manuel olarak bir tane indirmeniz ve daha sonra BIOS'da etkinleştirmeniz gerekebilir.

Bilgisayar önyükleme yaparken BIOS'a gitmek için lütfen belirtilen bir tuşa basın. Farklı bilgisayarlar ve anakartlar, BIOS'a girmek için farklı tuşlara basmak zorundadır; bu nedenle kullanıcılar, anahtarı internet üzerinden veya bilgisayar üreticilerine danışmanlık yoluyla daha iyi bulmuşlardır. Ardından, SATA Yapılandırması veya Tür veya Modunu bulun:

how-to-get-best-performance-from-ssd-6.jpg

Sonra AHCI'yi etkinleştirin ve değişiklikleri kaydetmek ve BIOS'dan çıkmak için F10 tuşuna basın. Şimdi, AHCI modu etkinleştirildi. Bununla birlikte, birçok kullanıcı disk modunu AHCI'ye değiştirdikten sonra bir Blue Screen of Death ( BSOD ) alabilir. Bu sorunun sebebi ve nasıl çözüleceği nedir?

img1.png
AHCI'yi Etkinleştirdikten Sonra Windows Mavi Ekranı Nasıl Düzeltilir?
Bazı işletim sistemleri, özellikle Windows Vista, Windows 7 ve Windows 8, SATA sürücü denetleyicisi yükleme sırasında AHCI modunda değilse, önyüklemeden sonra AHCI sürücüsünü yükleyecek şekilde yapılandırmazlar. AHCI sürücüsü yüklenmediğinden Windows çökecektir. Bu nedenle, kullanıcılar Windows'u yüklemeden önce disk modunu AHCI'ye değiştirmelidir.

Ancak şans eseri, Windows Blue Screen of Death görünse de, kullanıcıların sistemi yeniden yüklemeden hatayı düzeltme şansları hala var. Ayrıntılı adımlar şunlardır:

1. Adım : Windows'un önyüklenebilmesi için AHCI'yi BIOS'daki orijinal moduna ( IDE gibi ) geri getirin.

2. Adım : Windows başarıyla başlatıldıktan sonra regedit.exe'yi başlatın. Bir yönetici parolası girmeniz veya onaylamanız istenirse, parolayı yazın veya onay verin. İpucu : Kayıt Defteri işletim tehlikeli bir işlem olduğundan, kullanıcılar önceden bir yedekleme yapabilir ( isteğe bağlı ). Ayrıntıları almak için Windows'da kayıt defterini nasıl yedekleyeceğinize ve geri yükleyeceğinize bakın.
https://support.microsoft.com/en-us/kb/322756

Adım 3 : Aşağıdaki arabirimi edinmek için HKEY_LOCAL_MACHINE \ System \ CurrentControlSet \ Services \ msahci'ye gidin (Windows 10 çalıştırıyorsanız lütfen msahci'yi storale'ye değiştirin):

how-to-get-best-performance-from-ssd-7.jpg

Adım 4 : sağ bölmede " Başlat " a çift tıklayın, değer verisini 0'a değiştirin, " Tamam " ı tıklayın ve sonunda programdan çıkın.

5. Adım : Bilgisayarı yeniden başlatıp BIOS'a girin. Ardından, modu IDE'den AHCI'ye değiştirin.

Bu 5 adımdan sonra Windows'unuz önyüklenebilir olmalıdır.

solution.png
Yöntem 4: TRIM'i Etkinleştir

Postada kalıcı olarak özel verileri silmek için FAT32 bölümünde bir dosyanın silinmesi sadece kök dizinini ve FAT'ı işlettiğini ve NTFS bölümündeki bir dosyayı silmek sadece MFT'yi (mater dosya tablosu) işletiyor dedi. Yani, gerçek veriler, yeni verilerin üzerine yazılıncaya kadar orijinal yerine yine de kaydedilirler. Silinen dosyalar tarafından doldurulan alanı kullanmak için SSD, veri alanındaki alanı bulmalı, içerikleri not almalı ve değiştirmelidir ve son olarak orijinal verinin üzerine yazmak için yeni veriler yazmalıdır. Bu çok zaman alacaktır.

Bununla birlikte, TRIM'i etkinleştirirsek, işletim sistemi SSD'ye hangi veri bloklarının artık kullanılmadığını bildirecek ve daha sonra bu blokları dahili ve derhal silecek. Sonuç olarak, gelecekte bu bloklara yazma, sürücünün yeni olduğu zamanki kadar hızlı olacak ve SSD performansını büyük ölçüde optimize edebilecek.

Windows 7'den beri, TRIM varsayılan olarak etkindir ancak bazı nedenlerden dolayı devre dışı bırakılmış olabilir. Bu nedenle, kullanıcılar yine de özelliğin etkin olup olmadığını kontrol etmelidir : CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve fsutil davranış sorgusu DisableDeleteNotify :

how-to-get-best-performance-from-ssd-8.jpg

DisableDeleteNotify = 0 sonucunu alırsanız, TRIM açık durumdadır. Bununla birlikte, sayı 1 ise, komutu yazarak elle etkinleştirmeniz gerekir: fsutil behavior query | DisableDeleteNotify = 0 olarak ayarlayın . Bununla birlikte, TRIM'in çalışmayacağı Windows XP veya Vista kullanıyorsanız, TRIM'i zorlamak için üçüncü taraf SSD yönetim yazılımını kullanmanız gerekebilir.

solution.png
Yöntem 5: Sayfa Dosyasını Kapatın veya Başka Bir Sürücüye Aktarın

Pagefile.sys dosyası her zaman Windows'un yüklü olduğu bölgede bulunur ve birkaç GB sabit disk alanı sürebilir. SSD'niz 120GB veya daha küçük gibi küçükse, bu özelliği kapatmak veya sayfa dosyasını SSD optimizasyonu için Windows 7/8/10 için başka bir sürücüye aktarmanızı öneririz, bu da uzun vadede SSD ömrüne uygundur.

img1.png
Sayfa Dosyasını Kapatma
Burada Windows 7'yi örnek alıyoruz.
Adım 1 : masaüstündeki " Bilgisayar " simgesine sağ tıklayın ve açılan menüden " Özellikler " i seçin.

2. Adım : sol bölmeden " Gelişmiş sistem ayarları " nı seçin.

3. Adım : " Gelişmiş " sekmesinin altında Performans'ın " Ayarlar " ı seçin.

how-to-get-best-performance-from-ssd-9.jpg

Adım 4 : " Gelişmiş " sekmesi altındaki Sanal belleğin " Değiştir ... " i seçin.

how-to-get-best-performance-from-ssd-10.jpg

5. Adım : " Tüm sürücüler için disk belleği dosyası boyutunu otomatik olarak yönet " seçimini kaldırın, bölüm C'yi seçin, " Disk belleği dosyası yok " seçeneğini seçin ve sayfa dosyası özelliğini kapatmak için " Tamam " düğmesini tıklayın.

how-to-get-best-performance-from-ssd-11.jpg

RAM, sorunsuz bir bilgisayar çalıştırmayı destekleyecek kadar büyük değilse Aslında, bu arayüzdeki başka bir diske de sayfa dosyasını aktarabiliriz ve ayrıntılı adımlar aşağıdaki gibidir.

img1.png
Sayfa Dosyasını Başka Bir Diske Nasıl Aktarırım
Yukarıdaki Sanal Bellek arayüzünde " Disk belleği dosyası yok " seçeneğini seçtikten sonra bu özelliği kapatmak için " Tamam " düğmesini tıklatabiliriz ancak alternatif olarak, sayfa dosyasını başka bir sürücüye taşımak için " Ayarla " yı tıklayabiliriz.

how-to-get-best-performance-from-ssd-12.jpg

Ardından, sayfa dosyasını taşımak için başka bir sabit diskte bir bölüm seçin ( burada sayfa dosyasını bölüm G'ye aktarırız ) ve sayfa dosyasının boyutunu belirlemek için " Özel boyut " veya " Sistem tarafından yönetilen boyutu " nu seçin. Ardından, değişikliği yapmak için " Ayarla " yı tıklayın. Bununla birlikte, bu, kullanıcıların bilgisayarı yeniden başlatmasını gerektirecektir. Lütfen söylediklerinizi yapın. Bilgisayar başarıyla yeniden başlatıldığında, sayfa dosyasının seçilen sürücüye aktarılıp SSD'deki alan serbest bırakıldığını görebiliriz.

Tweet Yeni Becerileriniz

Alt çizgi

Aslında, SSD'den en iyi performansı elde etmenize veya Windows 10, Windows 8.1 / 8 ve Windows 7'de en iyi SSD optimizasyonunu gerçekleştirmenize, örneğin Uyku yerine Hazırda Bekletme modunu kullanmaya, dizine eklemeyi devre dışı bırakmaya, yazma önbelleklemeyi etkinleştirmesine ve geçici Dosyalar, ancak burada çok daha önemli rol oynadıkları için yukarıdaki 5'i tanıtıyoruz. SSD'nizi ve sistem performansınızı optimize etmek için şu ya da bu önlemlerden bazılarını alın.

tip.png
Windows 10/8/7'de SSD'yi optimize etmek için profesyonel SSD optimizasyon aracı arıyorsanız, bilgisayarınızı SSD'den en iyi performansı almasını sağlamak için bölümü hizalamak veya bölüm genişletmek için MiniTool Partition Wizard Free Edition'ı deneyin.

Kaynak(Source): How to Get Best Performance from SSD in Windows 10/8/8.1/7
Google Translate'den Türkçe çeviri: Google Çeviri

Son düzenleme:

Son mesajlar