Taşınabilir medya oynatıcı tavsiyesi

Bu konuyu okuyanlar

amiga.os

Asistan
Reaksiyon puanı
0
selamlar arkadaşlar

taşınabilir harddisk+medya oynatıcı almak isteyenler için denediğim 3 üründen bahsetmek istiyorum, başka forumlarda bu tip sorular gördüm, ancak pek bir açıklama getirilmemiş, kullanıcıları pek yok, ancak düşünce olarak çok pratik olan bu ürünler bir süre sonra kullanımlarının artacağını düşündüğüm için kısaca tecrübelerimden dem vuracağım.

Taşınabilir medya oynatıcıların en güzel yanı, hem bilgisayara bağlı harici bir harddisk olarak kullanılabilmeleri, hem de direk tvye bağlanarak, içindeki divx ve dvd filmleri oynatabilmeleri.

diğer harici diskler gibi, bu medya oynatıcılı disklerin de, 3.5" ve 2.5 versiyonları var, aralarındaki fark taşınılabilirlikleri. 3.5" diskler hem bilgisayara bağlanırken hem de tvde kullanacağınız zaman, adaptörle çalışıyorlar. 2.5"lik olanlar ise, hem çok daha ufak boyutlular, hem de bilgisayara bağlandıkları zaman bir adaptör istemiyorlar, sadece usb üzerinden çalışıyorlar, ancak tvde kullanılacağı zaman pek tabii ki bir adaptöre ihtiyaçları var.

Artık kullandığım ürünler hakkında bilgi vermek istiyorum :)

1- SmartMedia HDD MediaPlayer 400GB

smartmadiahdd.jpg

bu ürünü bir kaç ay önce, bimeksten 300 ytl civarlarına almıştım. Kutusu ucuz markalı hdd kutuları gibi, göze çok hitap etmiyor. üzerinde sd ve cf kartları okuyan girişler var. çok fazla teknik detaylarına girmeden, satın alma amacım olan film oynatma özelliklerinden bahsetmek istiyorum.

- 400 gb olduğu için, çok fazla film alabiliyor, ancak çok fazla film koyduğunuz zaman, ana menünün gelmesi dakikaları alabiliyor, ana menü gelmeden de, hiç bir şey yapamıyorsunuz. bu çok sinir bozucu.
- ana menüde, müzik, video, fotoğraf ve de dosya seçenekleri var. hepsinin ne işe yaradığı çok açık. ama mesela çok fazla film varsa içinde, video menüsü ile, istediniz videoyu bulmanız imkansız.
- altyazı olarak türkçe desteği gayet güzel
- ancak divx oynatırken, sanırım sebebi ısınma olabilir ki, bir süre sonra filmde 3-5 dkda bir atlamalar oluyor, 5-10 sn atlayabiliyor, filmi her atlamada bir kaç saniye geri almanız gerekebiliyor, çünkü bazen çok önemli bir yerde oluyor bu atlamalar.

atlamalar yapıyor olması ile alakalı ithalatçısı ile görüştüm, ancak bir tane bile, bu makineyi tanıyan biri çıkamadı karşıma, bilgi veremediler, herhangi bir firmware de bulamadım, ve bu oynatıcıyı, 1 ay kadar harddisk olarak kullanıp, çok sevdiğim dayıma hediye ettim (o da sadece harddisk olarak kullanıyor :) )

2- Codegen 120Gb Divx Media Center

codx-07.gif

Uzun bir süre, harddisk medya oynatıcılardan uzak durdum, geçen cuma, golddan codegen'i satın aldım.

- ürün kutusu bile kalitesiz bir ürün olduğunu belgeliyor.
- menü çok hızlı geliyor, aynı şekilde, video, müzik, resim ve dosya bölümleri var. ancak yine bir film seçmeniz gerekiyorsa, mutlaka dosya menüsünden girmek gerekiyor, çünkü o zaman klasörler çıkıyor ve daha hızlı bir seçim yapılabiliyor.
- türkçe dublajlı divxler gayet güzel oynuyor. herhangi bir atlama vs yok.
- ancaak, altyazılı bir divx oynatmak istediğinizde, kesinlikle bir kabus. Türkçe altyazı desteği yok. türkçe karakterler yerine, karman çorman küçük avatarlar çıkıyor. ama kullanmaya niyetliyiz ya, altyazılardaki türkçe karakterleri, ingiliz alfabesindeki karşılıklarına çevirdik. ama bir sürpriz de burada çıktı karşımıza, altyazılar, ekranın en sağında çıkıyor, yarısı gözükmüyor, cümlenin başı ve sonu var, ortası yok :)
- kumandasında altyazı tuşu var, ama tıklayınca zoom yapıyor :D
- ve trajikomik olarak, kutusundan çıkan usb kablosu ile aygıtı bağlayınca (3 farklı makinede denedim), makineyi yanlış algılıyor, hem xp hem vista, kullanılamıyor, farklı bir kablo ile sorun yok.

sonuç olarak cuma günü aldığım bu ürünü, pazar günü (bugün) geri verdim :)

3- SmartMedia Hdd Media Player 2.5" 160 GB

smartmedia_mp25.jpg

Codegen'i geri verince, smartmedia'nın 2.5"lik ürününü denemek istedim, en kötüsü zaten bir 2.5"lik taşınabilir diske ihtiyacım vardı, bari düzgün oynatmazsa filmleri, disk olarak kullanırım dedim ve bunu aldım.

- menüsü 3,5"lik modellerine göre menü çok daha hızlı, ayar ve tüm menüleri türkçe, codegen'de bu menüleri türkçe yapınca, menülerde dahi türkçe karakterler doğru dürüst görünmüyordu, ama smartmedia'da bir sorun yok.
- önce bir dvd film kopyalayıp açtık (topluca film seyrederiz arkadaşlarla), direk dvd dosyalarını gördü, tıkladım, dvd menüsü geldi, oynat deyip filmi açtım. ve en ufak bir takılma olmadan, mükemmel bir görüntü kalitesi ile filmi izledik.
- sonrasında, altyazı durumunu da denemek için, bir dizinin bölümlerini attım, türkçe karakterlerde bir sorun yaşanmadı, divxi oynatırken en ufak bir atlama yapmadı, divx testini de başarıyla geçti, üstelik ana menüsünde altyazının boyutu bile seçilebiliyor. film dosya ismi ile, altyazı dosya ismi aynı olduğunda otomatik olarak açıyor altyazıyı, ancak diyelim 2 altyazı dosyası var, bir tanesi film ile aynı isimli, diğeri değil, bu altyazılardan istediğinizi (2 farklı dilde altyazı olduğunu düşünelim mesela), seçip göstermesini sağlayabiliyorsunuz.
- diskin kutusu çok güzel, ısınma yapmıyor, kumandası da gayet başarılı. tam karşıdan görmesi gerekmiyor, ne tarafa tutarsanız tutun, çalışıyor.

Sonuç olarak 3. ürün olan smartmedia hdd player, 160GB'lık 2.5" olan ürünü, çok başarılı buldum, codegen markalı medya oynatıcı kesinlikle satın alınabilecek bir ürün değil. 3.5"lik smartmedia hdd oynatıcı ise, filmlerdeki atlama problemi dışında önemli bir problemi yok, tabii ki bu çok önemli bir problem ancak, sadece bendeki üründe olabilir bu hata, deneyerek alabilirsiniz.

Umarım birilerine yardımı dokunur.

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Azcık fiyatlardan bahsetsen bende ön planda çalışır durumunu uzun süre idare etmesi sonra fiyatı geliyorda :)

cjcelo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence Creative Zen Vision W'de alabilirsin 60 GB'lik versiyonunu al TV Çıkışı dahil herşeyi var.Ayrıca daha sonra 1.8"(inçlik) bir sabit diskle Upgrade yaparak 120 GB'a yükseltebilirsinde bendede bu cihazdan var ve cok memnunum

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
500 gb dan aşağısı kurtarmaz ki alacaksan bari büyük birşey alalım diyorum

OTTO VON BISMARCK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben de MP3/MP4 formatında medya oynatabilen geniş ekranlı ( minimum 3" ) PSP konsol tarzı şeylere bakıyordum.Hepsiburada'da TRIDENT marka bir ürün görmüştüm.SD KART desteği mevcut.Foroğraf makinesi var dahili olarak.Tabi bu foto özelliği dandik ama yeterli o alet için.Aynı ürünü Trabzon'da elektronikçilerde gördüm ben.Oldukça da hafifti.Ama fiyatı 165 YTL'di.

Bana kesin PSP tarzında birşey lazım.Okula
giderken, otobüste bir yerden bir yere giderken kısacası her yerde çok kullanışlı bir alet.

TRIDENT MP-DVG08 1GB FM RADYO + SES KAYIT + KAMERA + MP3/MP4 PLAYER (SD KART GİRİŞLİ)

http://www.hepsiburada.com/productdetails.aspx?categoryid=9181&productid=bd50093