Öneri İsviçreye taşınma hakkında

Bu konuyu okuyanlar

muri0031

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba, konu yazım biraz uzun olsada oldukça akıcı ve anlaşılır. Yardıma ve öneriye ihtiyacım var bu yüzden elinizden geliyorsa çekinmeyin.

Lise mezunu bir Türk genciyim. 19 yaşındayım ve bir defa üniversite sınavına girdim ancak derslere odaklanmadığımdan dolayı dershaneye gitsem de haliyle istediğim bölümü kazanamadım. Son Türkiye seçimlerinden sonra da zamların 5 sene boyunca daha artacağı ve ekonominin iyileşmeyeceğini de bildiğimden dolayı bu sene yurt dışı planları kurmaya başladım.

Arkadaşlar şu anlık İngilizce seviyemi bilemiyorum ancak söylenenlerin (örnek olarak; 100 cümlenin 70'ini) çoğunu anlayabiliyorum, anlamlı cümle kuramıyorum. Burada yakınımın müdür kıvamında olduğu bir işe girip 2 sene boyunca para biriktirmek istiyorum, bu da gitmek istediğim ülke için (İsviçre) 2 sene sonra toplamda ortalama 10000-14000 İsviçre frangı gibi bir paraya tekabül ediyor.

Her ne kadar yurt dışına çıkma hakkında klasikleşmiş bilgiler olsa da güncel mi değil mi diye çok endişem var ve bunun için sizlerin de fikirlerini ve bilgilerini öğrenmek istiyorum.

Sorularım ve merak ettiklerim şunlar;

İlk olarak 4 senelik Anadolu lisesi mezunuyum. Java tabanlı oyunları geliştirme ekibini yönetmekle uğraşıyorum ( genelde ekip yönetimi, pazarlama, level ve oyun içi tasarım, sosyal medya gibi platformlar) gibi alanlarda da çokça tecrübem bulunuyor. İlk başlarda okumak istediğim meslek polisti ancak ülkemizin düzensiz göç alımları, her akşam haberlerde gördüğüm karısını, kızını, kocasını, annesini öldürmüş kişiler, ekonomik olarak ileride yetersiz kalacak olması gibi durumlardan dolayı bu sene vazgeçtim, gerçi hala bir parçam çok olmak istiyor ancak "TR şartları". Matematik seviyem cidden kötü, bilgisayar mühendisliğini çok öğrenmek istiyorum fakat öğrenebilmek için sanırım belirli bir seviyede matematik bilgimizin olması gerekiyor. Önümdeki 2 sene boyunca hem matematik hem de İngilizce ve Almanca da kendimi geliştireceğim, almancam lisede 85'in altında değildi ve genelde dersleri dinlemeden bile yapabiliyordum ancak bize kolay sorduklarından dolayı mı yoksa gerçekten anlayarak mı yapabiliyordum hatırlamıyorum. İngilizcem ise yukarıda belirttiğim gibi. Kelime haznemi geliştirmem ve anlamlı cümle kurma becerisini kazanmam gerekiyor, eğer önerdiğiniz bir ücretli/ücretsiz yabancı dil eğitimi veren tanıdığınız birisi varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Ardından biraz araştırdığımda ise (doğruluk payını bilmiyorum) İsviçre de üniversite okuyabilmek için Türkiye'de bir üniversiteye atanmış olmak, ardından da nakil işlemi gibi yurt dışına başvuru yapmam gerekiyormuş. Bunun olmadığı meslek grupları da var ancak araştırdığımda ne yazık ki elde tutacak bir bilgi bulamadım. Bu durumun geçerliliği var mı? Varsa ne gibi adımlar atarak direkt liseden gidebilirim?

Şu ana kadar saydıklarımı bir çözüme kavuşturduğumu sayalım ve İsviçre'ye gidebilmeye hak kazandığımı düşünelim.

Kısaca araştırdığımda, genel olarak çok nezih ve hayatlarını yaşamaya düşkün bir toplumu var. Almanların huylarını çektiklerinden dolayı da tabii ki bir o kadar soğuklar. Bunlar benim dert ettiğim kısımlar değil aslında, fazla samimi olmaya gerek yok. Hayatımızı yaşayalım yeterli.

İlk olarak; elimdeki bütçeyle nereye yerleşmeliyim ki bu taşınma olayı bir hayli zahmetliymiş bir defa tek atımlık taşınmak çok mantıklı o yüzden benim düşündüğüm yer basel, hem orada bilgisayar mühendisliği üniversitesi bulunuyor.

Ardından kiralar. İsviçre'de ki emlak sitelerinde bulunan evlere göz gezdirdim ve genellikle hepsinin içi ya çok eski ya da çok yeniler. Orta sınıf çok nadir var ve yüksek kalitedeki evlerin fiyatlarını yazıyorlar, gereksiz.
Aklıma birkaç ev yattı ancak tabii şu an bulunan şartlara göre, ileride o evler haliyle tutulacak ancak benim gideceğim seneye kadar toplamda 200-400 frank arası bir zam yapılır diye tahmin ediyorum. Eve zam gelirse maaş'a da zam gelir, dert değil.

Maaştan söz açılmışken en çok korktuğum konu ise iş.
İsviçre'ye bağlı Online iş bulma sitelerine göz atarken genelde garson, kasiyer ve kurye aradıklarını gördüm. Ben gittiğimde bir iş ayırmayacağımı söylüyorum ancak bir istisna bulunuyor, bu; temizlik şirketleri

Tamam hem öğretim görmek hem para biriktirmek için gidiyoruz ama Türkiye'de bok temizlemiyorum kardeşim, bir geçmişim bulunuyor. (küçük düşürme amacıyla demiyorum, çalıştığım ekipler ortalama üstü olduğundan böyle bir belirtme yapmak istedim. Herkes çok zorda kaldığında yapmam dediği mesleği bile yapabilir.)
Deneyimli olduğum alanları yukarıda söyledim, benim isteğim genelde oyun şirketlerinde çalışmak ancak İsviçre'de hiç böyle oyunla alakalı bir habere veya işe rast gelemedim. Eğer çevrenizden veya sizin bir bilginiz bulunuyorsa, lise mezunu, oyun sektöründe deneyimli birisini işe alma şansları var mı söylerseniz çok sevinirim.
Ayrıca İsviçre'de bilgisayar mühendisliği okumak sizce mantıklı mı? Yoksa başka sektörlere mi atılmalıyım? Önerdiğiniz sektörler var mı?

Bunlarla beraber yanımda götüreceğim para sınırlı olacağından dolayı bunu 1 senelik okuma, kira, yemek, ulaşım, fatura gibi temel ihtiyaçları hesaplayarak çıkardığım para yukarıdaki gibi 10 ila 14 bin İsviçre frangı. Bu para bana 2 3 aylığına tüm giderler dahilinde yeter mi? 3 aylık süre vermemin sebebi ise dediğim gibi iş bulamamaktan çok korkuyorum. Bu süreyi kendime uzun süreli devam edebileceğim ve yükselebileceğim bir iş bulma süresi olarak tanımladım. Sonuçta Türkiye de 2 sene çalışacağım ve aldığım paranın yarısından fazlasını İsviçre frangına çevireceğim. Orada bir iş bulamaz ve tüm paramı 1 sene dolmadan bitirirsem hem elimdeki tüm parayı boşa harcamış olacağım, hem üniversite hayatım başlamadan bitecek, hem de elimde beş kuruş para biriktiremeden evime tıpış tıpış dönmüş olacağım. İş bulma konusunda deneyimi olan varsa, ne gibi özellikler arıyorlar, en kolay işi nerelerde bulabilirim, ortalama maaşlar gerçekten ne kadar ediyor, maaştan tüm kesintiler sonrası kalan net para ne kadar ( ki bu her işte değişir ancak alt sınıf çalışanlar için diyorum) gibi sorularım da var.

Aklımdaki plan ise burada 12000 frank toplayıp Online iş bulma sitelerinden kesin olarak beni görüşmeye çağırdıkları hazırda bekleyecek 4 5 tane işverenle anlaşıp öyle gitmek. Buradan evde kiralayabiliyorum, kiralayacağım evin emlak şirketiyle konuşup öğrenci olduğumu ve Türkiye'den geldiğimi biraz daha indirim yaparak en azından 100-200 frank kadar benim yemek ihtiyaçlarımı karşılayabilmeme olanak sağlaması. Burada ne kadar uzun süre durabilirsem benim için o kadar iyi daha gitmeden bunu söylemesi dile kolay ancak oradaki şartlar bunu değiştirebilir, minimum gittiğimde 5 senelik bir kalma planım söz konusu. 5 senenin ardından C tipi oturma izni alıp kendimi güvene almak istiyorum.

Gidene kadar büyük ihtimalle İngilizce seviyem B2 olur ( yaz aylarında turistik otellerde çalışıp İngilizcemi ve almancamı geliştirmek istiyorum) Almanca için yazı seviyem A2 olacağı garanti ama konuşmada çok büyük sıkıntılar yaşıyorum bunun içinde önerdiğiniz alıştırmalar veya dersler var ise ve paylaşırsanız çok sevinirim.

Klasik sorular fakat okuyup bunları kısada olsa cevaplayacak yurt dışı deneyimi olan, mümkünse İsviçre'de yaşamış kişiler cevaplarsa kafamdaki birçok sesi susturmuş olursunuz. İsviçre'yi seçme sebebim ise atmosfer olarak tamamen bağdaşıyorum; karanlık, kasvetli, sürekli yağmur ve kar yağan bir hava. Genellikle doğa aktiviteleriyle iç içe olmuş bir toplum ve Türkiye'de zaten fındık tarlamız bulunuyor bu da köy yaşamına ve doğa aktivitelerine çocukluktan alışmış olduğum anlamına geliyor. Bunların dışında eğitim olarak ulusal anlamda birçok öğrenciye yer vermeleri, birden fazla dilde öğrenciyle bir araya gelme şansını size sunuyor. Eğitim anlamında çok kaliteliler, bizim gibi anlatmaya dayalı değil öğretmeye dayalı bir eğitim sistemleri bulunuyor, bunu bulabilmek benim için nimet :D
Diğer ülkelerin toplumu, ekonomik şartları ve atmosferi bana pek cazip gelmiyor o yüzden İsviçre benim için biçilmiş kaftan diyebilirim.
Ayrıca bana üniversite dışında çalışacağım zamanlarda önerebileceğiniz işleri söyleyin, bilmesem bile önümde 2 sene var. Öğrenmek istediğim zaman azimle çalışabiliyorum.

Şimdiden teşekkür ediyorum, iyi günler diliyorum.

muri0031

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konu güncel yardım edecek yok mu ya :D

konuş deniz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
merhaba, isviçrede iş bulmak için online baktığın platformların ismi ne ? ben de araştırıyorum da :)