Soru Sizce çok mu kilo aldım?

Johan026

Öğrenci
2 Temmuz 2023
47
15
8
IMG_0309.JPG
WIN_20240309_15_43_28_Pro1.jpg
WIN_20240420_15_22_25_Pro.jpg
Ocakta 70_75 civarıydım. Şubat-Martta ise 80 küsürdüm. Şu an ise bilmiyorum. Sizce 90'ı geçtim mi? Obez miyim? Ne yapmalıyım ne önerirsiniz? Yaşım 15.5. Boyum 176

Son düzenleme:

Johan026

Öğrenci
2 Temmuz 2023
47
15
8
Boyunuz kaç? Belki akran zorbalığı açısından sorabiliyor olabilirsiniz, en baştan obez olmadığınızı söyleyeyim. Obezite çok farklı bir boyut.
176. Peki 90 kg'dan fazla var mıyımdır?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Düzenli sporla ve az yemekle bunu halledebilirsiniz.

Ne adamlar var dize kadar düşen göbeği sporla kaybediyorlar. En sonda deri kırışıklığını küçük ameliyyatla hallediyorlar.
Peki çok mu kiloluyum?

_Zaur_

Rektör
17 Kasım 2017
14,178
5
23,307
4,958
176. Peki 90 kg'dan fazla var mıyımdır?

Peki çok mu kiloluyum?
Göbüşüne vurduğunda şap yapıp eko veriyorsa evet.

Böyle bakınca kilolu değilsin. Dayılara ulaşman için bu hızla gidersen daha 2 yılın var.

Johan026

Öğrenci
2 Temmuz 2023
47
15
8
Tahminim 86-87. Eğer 80 veya altına düşebilirseniz çok iyi olur.
Anladım. Teşekkürler. Umarım düşerim ama çok yemek yiyen birisi değilim. Bilgisayarın etkisi çok olabilir mi?

Göbüşüne vurduğunda şap yapıp eko veriyorsa evet.

Böyle bakınca kilolu değilsin. Dayılara ulaşman için bu hızla gidersen daha 2 yılın var.
İyi o zaman. Ben kendimi aşırı kilolu sanıyordum.

Nixc0r

Dekan
Emektar
24 Şubat 2020
6,086
12
16,015
3,258
18
En sonda deri kırışıklığını küçük ameliyatla hallediyorlar.
İyi su tüketimiyle bu durum ameliyata gerek kalmadan yaşanıyor. 2023 Haziran ayında kafaya koydum 1 ayda 20 kilo civarı verdim, ufaktan bile olsa deri kırışıklığı olmadı.

Bu arada kilonun vücuda dağılımıda çok önemli ve sende herhangi bir sıkıntı görmüyorum bu konu hakkında. Dengeli bir dağılım var öbür türlü boy ve kilo oranına bakarsak daha çok göbeğin olması lazımdı.

Death Mark

Guru
Emektar
16 Ocak 2017
23,429
15,465
8,958
Anladım teşekkürler. Ama aşırı kiloluyum herhalde.
Estağfurullah, yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin şekerli yiyecek ve içecekleri tüketmemeniz lazım. Karbonhidrat ağırlıklı gıdaları olabildiğince azaltamalısınız. Salata tüketmelisiniz. Müsait zamanlarda spor yapmalı ve hazır/kızartma gıdalardan uzak durmalısınız. Bu söylediklerim karaciğer yağlanmasını durduracak, vücudunuzun ketonlarla enerji tüketmesini sağlayacaktır. Böylelikle yağ yakmanız kolaylaşacaktır.

ThorJ

Dekan
Emektar
14 Haziran 2019
7,408
25
9,827
2,008
Boya göre kilo biraz fazla, ancak yaşını da göz önünde bulundurursak toplayacaktır o, ergenlik dönemi içerisinde yavaş yavaş. Kimi insan olur boy çok atar, kilo çok almaz, kiminde de kilo çok atar, boy geç uzar. Mesela ben de 1.90 boyundayım, ama 75 kiloyum. 😅
Yine de rahatsızlık duyuyorsan spora gidebilirsin, hem kas kütleni ve dayanıklılığını arttırırsın, hem de yağlarını kaybetmiş olursun. Benim, boyuma göre kilom düşük kaldığından, spora giderek kas kütlemi arttırabildim.

lordare

Profesör
Emektar
4 Eylül 2012
3,184
3
1,928
358

Johan026

Öğrenci
2 Temmuz 2023
47
15
8
İyi su tüketimiyle bu durum ameliyata gerek kalmadan yaşanıyor. 2023 Haziran ayında kafaya koydum 1 ayda 20 kilo civarı verdim, ufaktan bile olsa deri kırışıklığı olmadı.

Bu arada kilonun vücuda dağılımıda çok önemli ve sende herhangi bir sıkıntı görmüyorum bu konu hakkında. Dengeli bir dağılım var öbür türlü boy ve kilo oranına bakarsak daha çok göbeğin olması lazımdı.
90 kilo olmaya da bilirim ki. Bilmiyorum açıkçası.

Bir insanın boyundan büyük kilosu olmayacak arkadaş. Boy 1,76 ise 76 kiloyu geçmemeli
Anladım. Çok mu fazlayım yani?

Nixc0r

Dekan
Emektar
24 Şubat 2020
6,086
12
16,015
3,258
18
Okulda ölçüldüm. 92 kg çıktım ama inanasım gelmedi. O kadar var mıyım görünüşte?
Dostum dediğim gibi kilonun dağılışı güzel gözüküyor. Bacakların ve kollarında yağlı ise büyük ihtimalle o kadar vardırsın, görünüşte insanlar yalnızca göbeğe baktığı için belli olmayabilir.

Johan026

Öğrenci
2 Temmuz 2023
47
15
8
Dostum dediğim gibi kilonun dağılışı güzel gözüküyor. Bacakların ve kollarında yağlı ise büyük ihtimalle o kadar vardırsın, görünüşte insanlar yalnızca göbeğe baktığı için belli olmayabilir.
Nasıl güzel? Kollarım fotoğrafta görünüyor. Bacaklarım kalın zaten. Benim kalçamda da epey yağ var :/

Nixc0r

Dekan
Emektar
24 Şubat 2020
6,086
12
16,015
3,258
18
Nasıl güzel? Kollarım fotoğrafta görünüyor. Bacaklarım kalın zaten. Benim kalçamda da epey yağ var :/
Bak şimdi anlatmak istediğim konu tam olarak bu zaten. Kilonun dağılışı güzel, ben ne adamlar gördüm kol ipince göbeğe almış tüm kiloyu ancak sen orantılı almışsın kiloyu.

Doğru diyetle ve egzersizler ile kilo verebilirsin.

Johan026

Öğrenci
2 Temmuz 2023
47
15
8
Bak şimdi anlatmak istediğim konu tam olarak bu zaten. Kilonun dağılışı güzel, ben ne adamlar gördüm kol ipince göbeğe almış tüm kiloyu ancak sen orantılı almışsın kiloyu.

Doğru diyetle ve egzersizler ile kilo verebilirsin.
Yani iyiyim. Teşekkürler. Bende böyle aşırı kötü durumdayım sanıyordum. Diyete başlayacağım inşallah.

Nixc0r

Dekan
Emektar
24 Şubat 2020
6,086
12
16,015
3,258
18
Diyete başlayacağım inşallah.
Dostum aynı aşamalardan geçmiş biri olarak söylüyorum, ilk ay zorlanırsın ancak sonraki aylar aşırı rahat geçmeye başlıyor ve zaten kendin yemek yemek istemiyorsun. Hayat kalitenin artmasını istiyorsan, inşAllah ile olmaz bu işler. Erkenden başlamanı öneriyorum.

Son düzenleyen moderatör:

Johan026

Öğrenci
2 Temmuz 2023
47
15
8
Dostum aynı aşamalardan geçmiş biri olarak söylüyorum, ilk ay zorlanırsın ancak sonraki aylar aşırı rahat geçmeye başlıyor ve zaten kendin yemek yemek istemiyorsun. Hayat kalitenin artmasını istiyorsan inşallah ile olmaz bu işler erkenden başlamanı öneriyorum.
Bir türlü başlayamıyorum. Öyle çok yemiyorum zaten. Abur cubur da yemiyorum sadece unlu mamül çok tükettiğimden oluyor herhalde. 3 poğaça çok mu fazla? Anca doyuyorum zaten. Aç kalınca da karındaki his hoşuma gitmiyor. Hemen bir şey yiyesim geliyor.

Son düzenleyen moderatör:

Nixc0r

Dekan
Emektar
24 Şubat 2020
6,086
12
16,015
3,258
18
Aç kalınca da karındaki hiss hoşuma gitmiyor. Hemen bişey yiyesim geliyor.
Belli bir süre (7-30 dk) beklersen zaten vücut kendi kendine açlığı çözüyor ve içeride birikenleri tüketiyor. He yine dayanamıyorum diyorsan o zaman su tüketimini arttır daha kolay geçiştirirsin ayrıca asla şişecek veya tam doyacak şekilde yemeni önermem, açlık hissi gidince durmalısın.

Johan026

Öğrenci
2 Temmuz 2023
47
15
8
Belli bir süre (7-30 dk) beklersen zaten vücut kendi kendine açlığı çözüyor ve içeride birikenleri tüketiyor. He yine dayanamıyorum diyorsan o zaman su tüketimini arttır daha kolay geçiştirirsin ayrıca asla şişecek veya tam doyacak şekilde yemeni önermem, açlık hissi gidince durmalısın.
Ben karnım şişene kadar yiyorum çünkü doymayacakmışım gibi hissettiğimden tabağa galiba çok koyuyorum onu da bitiricem diye karnım kaskatı şişmiş gibi hissediyorum. Yanlış mı bu? Ben o kadar uzun zamandır bunu yaşıyorumki bana normal gibi geliyor. Bazen yer yemez uzanınca kusacak gibi oluyorum hatta. Ama çok yemekle alakalı olduğunu düşünmemiştim. çünkü genelde 2 tabak yer kalkıyorum. Bu da pilav üstü etlü veya tavuklu bişey olur.

Aç karnına ve don atlet ölçülen daha iyi olur.
Okulda zaten açtım ölçülürken fakat don atlette orda tartılamam evde de tartım yoktu.

Nixc0r

Dekan
Emektar
24 Şubat 2020
6,086
12
16,015
3,258
18
Ben karnım şişene kadar yiyorum çünkü doymayacakmışım gibi hissettiğimden tabağa galiba çok koyuyorum onu da bitiricem diye karnım kaskatı şişmiş gibi hissediyorum. Yanlış mı bu? Ben o kadar uzun zamandır bunu yaşıyorumki bana normal gibi geliyor. Bazen yer yemez uzanınca kusacak gibi oluyorum hatta. Ama çok yemekle alakalı olduğunu düşünmemiştim. çünkü genelde 2 tabak yer kalkıyorum. Bu da pilav üstü etlü veya tavuklu bişey olur.
Çok tabi dostum. Bu kadarı oburluğa gider ve bu da büyük sıkıntı, senin durumunda biri zaten ani bir diyeti kaldıramaz. Porsiyonları yavaş yavaş küçült, bunuda yapamıyorsan yemeği daha küçük tabaklara koy. Ancak ilk önce 2 tabağı 1 tabağa düşürerek başla, 1 tabak seni doyurmaya yetecektir şişmene gerek yok.