Soru Sizce vücudum nasıl?

Johan026

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
WIN_20240528_19_00_10_Pro.jpg
Daha yeni yeni kendi çapımda bir şeyler yapmaya başladım. 1 ay kadar oldu. Sizce iyi miyim, kötü mü? Ne önerirsiniz? İşin kötü yanı; hiç kilo veremedim. Hatta kilo almış görünüyorum. Sizce görünüşüm kilolu mu? Yaşım; 16, boyum ise 1.80. Sizce genetiğim nasıl? Kilomu tam bilmiyorum.

Son düzenleyen moderatör:

Graveworm

Profesör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,014
16 yaştaki çocuğun vücuda bak tövbeler olsun ya :D olm sizi neyle besliyorlar ahahahhahaha. Bana sorarsan yaşına göre boyun iyi, kilon ise iyi gözüküyor. Ağırlık olayına pek girmeden kendi vücut ağırlığınla çalışmanı öneririm.

Johan026

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
16 yaştaki çocuğun vücuda bak tövbeler olsun ya :D olm sizi neyle besliyorlar ahahahhahaha. Bana sorarsan yaşına göre boyun iyi, kilon ise iyi gözüküyor. Ağırlık olayına pek girmeden kendi vücut ağırlığınla çalışmanı öneririm.
Ne varki vücudumda :d. Anladım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yardımcı olacak yok mu aga?

Son düzenleme:

barisbiyik

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,005
Yağ oranın çok yüksek, sana önerim bir spor branşı ile ilgilenmen. Olimpik branşlar senin için daha iyi olabilir. Şekeri, yağı azalt su tüketimini arttır. Akşam 8-9dan sonra bir şey yememeye çalış...

Byrm_CN00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum ilk olarak yağ oranın yüksek. Bunu 40 kilo vermiş birisi olarak söylüyorum. Diyetini nokta hatasız ve tertemiz uygulamaya özen göster. Protein oranını olabildiğince maksimumda tutmaya çalış. Şekeri, kızartmayı, yağı bırak.

Johan026

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Yağ oranın çok yüksek, sana önerim bir spor branşı ile ilgilenmen. Olimpik branşlar senin için daha iyi olabilir. Şekeri, yağı azalt su tüketimini arttır. Akşam 8-9dan sonra bir şey yememeye çalış...
Yağ oranımı azaltmak için kilo vermem gerekir mi? Basketbol oynamak sayılır mı?

Dostum ilk olarak yağ oranın yüksek. Bunu 40 kilo vermiş birisi olarak söylüyorum. Diyetini nokta hatasız ve tertemiz uygulamaya özen göster. Protein oranını olabildiğince maksimumda tutmaya çalış. Şekeri, kızartmayı, yağı bırak.
Zaten kızartma çok yemem abur cuburda. Kilo vermeye üşeniyorum açıkçası ve zor geliyor. Sence kaç duruyorum ki? Ve ne kadar vermem lazım.

Loutermilch

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,281
80 kilo var gibi gözüküyor. Boyuna göre kilon iyi ama yağ oranı sıkıntı işte. Yağ oranı ile kilo farklı şeyler.

barisbiyik

Profesör
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,005
Yağ oranımı azaltmak için kilo vermem gerekir mi? Basketbol oynamak sayılır mı?

Zaten kızartma çok yemem abur cuburda. Kilo vermeye üşeniyorum açıkçası ve zor geliyor. Sence kaç duruyorum ki? Ve ne kadar vermem lazım.
Dediğim gibi beslenirsen ve düzenli olarak spor yaparsan(basketbolda iyi bir tercih) yağ oranında düşüş görürsün. Yağ oranın azaldığı zaman otomatikmen kilo kaybıda yaşayacaksın

eilhanzy

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
7,872
Her foruma yazmışsın, dikkatimden kaçmadı. :D Her neyse, biraz yağların var ama diyetle ve mekikle çözülmeyecek değil. Spor da iyi olur, yakışır. Alkalik ağırlıklı da beslenirsen on numara olur.

Çay falan içiyorum o kadar. O da mı sıkıntı?
Şekersiz çay içersen sıkıntı olmaz.

Johan026

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Her foruma yazmışsın, dikkatimden kaçmadı. :D Her neyse, biraz yağların var ama diyetle ve mekikle çözülmeyecek değil. Spor da iyi olur, yakışır. Alkalik ağırlıklı da beslenirsen on numara olur.

Şekersiz çay içersen sıkıntı olmaz.
Genetiğim iyi mi sizce hocam? 1 şekerin de ne kadar zararı olabilir ki?

eilhanzy

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
7,872
Genetiğim iyi mi sizce hocam? 1 şekerin de ne kadar zararı olabilir ki?
İşte bak, fazla karbonhidrat yağa dönüşebiliyor. Genetikle alakalı olup olmadığını pek iyi bilmiyorum ama karbonhidratlardan uzak kalacaksın. Kendimden örnek vereyim, 19 yaşındayım ve boyum 177 cm. 113 kilodan 84'lere kadar indim, nasıl kilo verdim diye soracak olursan da karbonhidrattan kısıtlı diyetle ve bazen yürüyüş yaparak tabii ki de. Daha inmem lazım ama o zamanla olur. Şu anda çok işlerim olduğundan ötürü pek fazla sporla ilgilenemiyorum ne yazık ki ama gelecekte boş vaktim olduğunda başlayacağım fitness'a.

Ekmeği, hamur işlerini olabildiğince kısmaya çalış ve şekerden uzak dur bu arada.

Johan026

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
İşte bak, fazla karbonhidrat yağa dönüşebiliyor. Genetikle alakalı olup olmadığını pek iyi bilmiyorum ama karbonhidratlardan uzak kalacaksın. Kendimden örnek vereyim, 19 yaşındayım ve boyum 177 cm. 113 kilodan 84'lere kadar indim, nasıl kilo verdim diye soracak olursan da karbonhidrattan kısıtlı diyetle ve bazen yürüyüş yaparak tabii ki de. Daha inmem lazım ama o zamanla olur. Şu anda çok işlerim olduğundan ötürü pek fazla sporla ilgilenemiyorum ne yazık ki ama gelecekte boş vaktim olduğunda başlayacağım fitness'a.

Ekmeği, hamur işlerini olabildiğince kısmaya çalış ve şekerden uzak dur bu arada.
Anladım teşekkürler. Ben o kadar kilolu muyum ki? Yememe içmeme o kadar dikkat etmek bana zor gelir. Sadece sporla bu iş yürümez mi? Şu an kaç kilo görünüyorum bilmiyorum ama tahminimce maks 85 kgyimdir gibi geliyor bana. Tabii siz daha iyi bilirisniz. 16 yaşında dış görünüşüm fazla büyük galiba. Kilodan mı genetik mi? Sizide tebrik ederim. Baya düşmüşsünüz. Değerli yorumun içinde teşekkürler.

Yaşına göre iyi.
Kilo vermeme gerek yok değil mi?

Hayır değil çay içebilirsiniz bol su tüketmenizde daha iyi olur
Anladım hocam. Arada çayla hafif atıştırmalık tüketiyorum. Ona da biraz dikkat ederim.

Johan026

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Diyet yapmayacaksın, sağlıklı besleneceksin. Beslenmeye dikkat etmeden de olmaz.
Anladım. Çok sağlıksız beslenmiyorum zaten. Evde klasik türk yemekleri pilav, kuru fasulye falan. Okulda belki sıkıntı olabilir. Tost ya da poğaça. Tost 1 tane alıyorum ama poğaça alacağım zaman 3 tane poğaça alıyorum. Çok mu?

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,199
Anladım. Çok sağlıksız beslenmiyorum zaten. Evde klasik türk yemekleri pilav, kuru fasulye falan. Okulda belki sıkıntı olabilir. Tost ya da poğaça. Tost 1 tane alıyorum ama poğaça alacağım zaman 3 tane poğaça alıyorum. Çok mu?
Çok fazla. 2500 kaloriyi geçme günde.

Johan026

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Çok fazla. 2500 kaloriyi geçme günde.
Hocam kaloriyi nasıl hesap edebilirim ki? ortlama yediklerimi söylesem tahmin edebilir misin?
sabah: 1-2 dilim çikolatalı ekmek ve 2 şeker çay
öğle: 3 poğaça 1 ayran
saat 5 gibi 2 tabak pilav üstü (ya tavuklu bişey yada etli bişey)
saat 8-9 gibi çay nadirende olsa atıştırmalık şeyler olabiliyor.
2500ü geçiyor mudur?

eilhanzy

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
7,872
Anladım teşekkürler. Ben o kadar kilolu muyum ki? tahminimce maksimum 85 kiloyumdur gibi geliyor bana. Tabii siz daha iyi bilirisniz. 16 yaşında dış görünüşüm fazla büyük galiba. Kilodan mı genetik mi? Sizi de tebrik ederim. Baya düşmüşsünüz. Değerli yorumun içinde teşekkürler.

Kilo vermeme gerek yok değil mi?

Anladım hocam. Arada çayla hafif atıştırmalık tüketiyorum. Ona da biraz dikkat ederim.
Fazla kilolu değilsin ama dikkat etmen gerekiyor daha fazla almaman için, karbonhidrattan kısıtlı ve şekerden uzak bir hayat yaşayacaksın, o kadar. Tabii şekersiz yaşayamam diyorsan steviayı kullanabilirsin. Biraz mekik, dikkatli beslenme ve spor yeterli.

Hocam kaloriyi nasıl hesap edebilirim ki? ortlama yediklerimi söylesem tahmin edebilir misin?
2500ü geçiyor mudur?
Samsung Health'i kullanabilirsin kaloriyi hesaplamak için.

Johan026

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Yok, fazla kilolu değilsin ama dikkat etmen gerekiyor daha fazla almaman için, karbonhidrattan kısıtlı ve şekerden uzak bir hayat yaşayacaksın, o kadar. Tabii şekersiz yaşayamam diyorsan steviayı kullanabilirsin. Biraz mekik, dikkatli beslenme ve spor yeterli.

Samsung Health'i kullanabilirsin kaloriyi hesaplamak için.
Anladım. Yani sınırdayım ve biraz daha alırsam kilolu olacağım demek istiyorsunuz. Tekrardan teşekkürler.

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,199
2500ü geçiyor mudur?
2700-2800 kalori ediyor. Kilonun sebebi bu kaloriyi sağlıksız besinlerle alman.

eilhanzy

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
7,872
Kilom 85+ var mıdır ki? Böyle yemeye devam edersem daha da alıcam yani? Neleri çıkarmamı azaltmamı önerirsin?
Kabaca bakarsak 85 - 86 civarındasın gibisin şu anda. Hamur işlerini (günde 2 dilim ekmekten sakınca yok ama beyaz ekmek olmayacak), şekeri, tatlıyı vb. şeyleri hayatından çıkarman gerekiyor.

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,199
Kilom 85+ var mıdır ki? Böyle yemeye devam edersem daha da alıcam yani? Neleri çıkarmamı azaltmamı önerirsin?
O civarlardasındır. Yukarıda hocamın dediği gibi hamur işini, şekeri azaltman gerekiyor.