Soru Sizce çok mu kilo aldım?

Johan026

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
IMG_0309.JPG
WIN_20240309_15_43_28_Pro1.jpg
WIN_20240420_15_22_25_Pro.jpg
Ocakta 70_75 civarıydım. Şubat-Martta ise 80 küsürdüm. Şu an ise bilmiyorum. Sizce 90'ı geçtim mi? Obez miyim? Ne yapmalıyım ne önerirsiniz? Yaşım 15.5. Boyum 176

Son düzenleme:

Johan026

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Çok tabi dostum. Bu kadarı oburluğa gider ve bu da büyük sıkıntı, senin durumunda biri zaten ani bir diyeti kaldıramaz. Porsiyonları yavaş yavaş küçült, bunuda yapamıyorsan yemeği daha küçük tabaklara koy. Ancak ilk önce 2 tabağı 1 tabağa düşürerek başla, 1 tabak seni doyurmaya yetecektir şişmene gerek yok.
Galiba midem küçük çünkü düşününce 2 tabak gerçekten çok gelmiyor. Oburluk başladığını nasıl anlarım ki? Bazen aç kalacağım diye korktuğum oluyor. Okulda öğlen bazen doymayacak gibi hissedip 4 hatta 5 poğaça aldığım bile oluyor. Bazen 2 poğaça da alıyorum tabii. Karnımın şişmesinin bir sebebi de, ben yemek yerken çok su içiyorum, ondan da olabilir. Abur cubur ve fast food tüketmiyorum bile. Bu pahalılıkta zor zaten.

Son düzenleyen moderatör:

Nixc0r

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
16,162
Karnımın şişmesinin bi sebebinin ben yemek yerken çok su içiyorum ondanda olabilir.
Yemek esnasında su içmek yanlış zaten o da şişkinlik yapar. İçeceksen yemeden önce iç iştahını bir nebze olsun keser.

Bazen aç kalıcam diye korktuğum oluyor.
Açlıktan korkmana gerek yok ancak açta kalmayacaksın tabi. Açlığı düzgün besinlerle gidermen lazım.

Reaksiyon puanı
1,452
Ben karnım şişene kadar yiyorum çünkü doymayacakmışım gibi hissettiğimden tabağa galiba çok koyuyorum onu da bitiricem diye karnım kaskatı şişmiş gibi hissediyorum. Yanlış mı bu? Ben o kadar uzun zamandır bunu yaşıyorumki bana normal gibi geliyor. Bazen yer yemez uzanınca kusacak gibi oluyorum hatta. Ama çok yemekle alakalı olduğunu düşünmemiştim. çünkü genelde 2 tabak yer kalkıyorum. Bu da pilav üstü etlü veya tavuklu bişey olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Okulda zaten açtım ölçülürken fakat don atlette orda tartılamam evde de tartım yoktu.
Bak senin yapacağın tek şey sağlıklı beslenip yürüyüş yapman. Eğer ki bunları yapıp kilo veremiyorsan hormonlarına baktırman gerekiyor. Zaten bi' kiloya kadar kolayca düşersin. Bu arada göğüs yağım neden hemen erimiyor diye düşünme, erkeklerde en zor eriyen kısım göğüs yağı.

Nixc0r

Dekan
Emektar
Müdavim
Reaksiyon puanı
16,162
Bak senin yapacağın tek şey sağlıklı beslenip yürüyüş yapman. Eğer ki bunları yapıp kilo veremiyorsan hormonlarına baktırman gerekiyor. Zaten bi' kiloya kadar kolayca düşersin.
Aynan öyle. Okula gidip gelirken bile yürümen yeterli olacaktır zaten beslenme konusunu hallederse.

Johan026

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Yemek esnasında su içmek yanlış zaten o da şişkinlik yapar. İçeceksen yemeden önce iç iştahını bir nebze olsun keser.

Açlıktan korkmana gerek ancak açta kalmayacaksın tabi. Açlığı düzgün besinlerle gidermen lazım.
Su içmek yararlı demiyolar mıydı? Nasıl yanlış?

Aynan öyle. Okula gidip gelirken bile yürümen yeterli olacaktır zaten beslenme konusunu hallederse.
Yürüyorum zaten. Onda sıkıntım yok.

Johan026

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Reaksiyon puanı
1,452
Anladım da yemek yerken içmek mideyi doldurucağından zayıflatır diyolar diye duymuştum.

Garip su nasıl genişletebilir ki?
Mide asidinin seyreldiğini söylüyorlar.

Senin şu anlık tek yapman gereken şey kendini gözlemlemek. Baktın her şeyi doğru yapmana rağmen kilo veremiyorsan, o zaman ona göre bi reaksiyon alırsın.

Reaksiyon puanı
1,452
Bazen aç kalıcam diye korktuğum oluyor. Okulda öğleleyin bazen doymayacak gibi hissedip 4 hatta 5 poğaça aldığım bile oluyor.
Açlıkla ilgili çok telaşa girme. Yemek yediğin halde hâlâ aç hissediyorsan dahiliyeye veya aile hekimine görünebilirsin. Açlık/ tokluk şekerine bakabilirler.

Johan026

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Açlıkla ilgili çok telaşa girme. Yemek yediğin halde hâlâ aç hissediyorsan dahiliyeye görünebilirsin. Açlık/ tokluk şekerine bakabilirler.
Kendim karnım şişince doyduğumu hissediyorum. Öbür türlü, nedense sanki öyle bir his yokmuş gibi yemek bolca koyuyorum, tabağı dolduruyorum. Psikolojik de olabilir. Ben eskiden çok yemezdim, hatta 2 sene önce 55 kilo falandım ama ne oldu da böyle oldum, anlamıyorum.

Reaksiyon puanı
1,452
Kendim karnım şişince doyduğumu hissediyorum. Öbür türlü nedense sanki öyle bir his yokmuş gibi yemek bolca koyuyorum tabağı dolduruyorum. Psikolojikte olabilir. Ben eskiden çok yemezdim hatta 2 sene önce 55 flndım ama ne oldu böyle oldum anlamıyorum.
Normaldir geçiş dönemindesin. Dediğim gibi diyetine vs. dikkat ettiğin zaman bi' kiloya kadar hızlı verirsin. Kilo işini kafana takma. Ayrıyeten tıka basa yemeye değil olduğu kadar yemeye özen göster.

Johan026

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Normaldir geçiş dönemindesin. Dediğim gibi diyetine vs. dikkat ettiğin zaman bi' kiloya kadar hızlı verirsin. Kilo işini kafana takma. Ayrıyeten tıka basa yemeğe değil olduğu kadar yemeğe özen göster.
Olduğu kadarlık kısmını anlayamıyorum işte ama 1 tabak yemeye çalışıcam.