Soru Şeriat ve lâiklik ne demektir

Bu konuyu okuyanlar

User 0000

Öğrenci
Reaksiyon puanı
58
Tartışmaya tekrar katılmayacaktım ama fikrimi beyan etmek istedim.

Şeriat ile Laiklik sandığınız kadar zıt değildir.

Osmanlı şeriat ile yönetildi dememizin sebebi, divanda alınan kararların Şeyhulislam tarafından İslam dinine uygun olup olmadığına dair fetva verilmesidir. Onun dışında zaten isteyen istediği inanca mensup olabiliyordu. Laiklikten farkı dediğim gibi kararların İslama yönelik alınmasıdır.

Laiklik, herkesin din ve vicdan özgurluğunu tesis eder. Laiklik dinsizlik değildir. Her inanca saygı duymaktır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şeriat la yönetilen Osmanlı nın son hali.

Ekli dosyayı görüntüle 171266

Görselin konumuzla pek alakası yok. Osmanlının hep son çökuş yıllarından örnek veriyorsunuz da Şeriatla ne ilgisi var anlamış değilim.

Son düzenleme:

User 0000

Öğrenci
Reaksiyon puanı
58
senin Din yaşama na engel olan bir durummu var din kardeşi adı altında gelen mülteci ve sıgınmacıların yaptıklarıda ortada bu kadar suistimal üstüne birde şeriat isteme sebebiniz Türkiye yi bölme projesimi açık açık söyleyin bilelim bu kadar birşeyler anlatmama ragmen anlamamanız işinize gelmedigi içinmi.

açık ve net tek cümle yazıyorum.

HAYALİ KÜRDİSTAN OLANUN MEKANI KABRİSTAN OLUR.
Kusura bakmayın ama haddinizi bilmeniz gerek, durduk yere kimseye hain damgası vuramazsınız.

Bence siz beni anlamıyorsunuz.
Laiklik duzgun uygulandığı takdirde daha uygun olacağını izah ettim. Mehmetçiğimiz kendi vatanı olmadığı halde Suriyede savaşıyor, artık yavaştan ulkelerine dönmeleri gerek dedim. Bu yorumlarımdan bunları mı çıkardınız. Lutfen açıklayın. Ayrıca Turk bir Muslumanım. Başka bir millete ve etnik bir kökene mensup olsam bile böyle bir hakkınız yok.

Emin olun çok daha ağır bir cevap verebilirdim ancak sizi kırmak istemiyorum.

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Kusura bakmayın ama haddinizi bilmeniz gerek, durduk yere kimseye hain damgası vuramazsınız.

Bence siz beni anlamıyorsunuz.
Laiklik duzgun uygulandığı takdirde daha uygun olacağını izah ettim. Mehmetçiğimiz kendi vatanı olmadığı halde Suriyede savaşıyor, artık yavaştan ulkelerine dönmeleri gerek dedim. Bu yorumlarımdan bunları mı çıkardınız. Lutfen açıklayın. Ayrıca Turk bir Muslumanım. Başka bir millete ve etnik bir kökene mensup olsam bile böyle bir hakkınız yok.

Emin olun çok daha ağır bir cevap verebilirdim ancak sizi kırmak istemiyorum.
Adam diyorki şeriat demek ülkeyi bölmek demektir şeriat isteyen ya Allah arabistana gitsin ondan sonra diyor ki şeriat demek tarikat demektir yani adam ı Allah tatlı akıldan etmiş ayetleri inkar eden insana verilen selam bile heba olup gider yani tam bir komedyen bu arkadaş ben cevap yazmaktan yoruldum matrak bir çocuk gül geç böylelerine kafaya takma böyle insanlardan sosyal medyada çok üstüne bas geç yada kaldır çöpe at sadaka sayılır engelleme tuşu yok engellenmiyor sürekli karşıma çıkıyor beyni yıkanmış sayıklayıp duruyor müslümanım diyip şeriatı inkar edenden hayır gelir mi hiç

User 0000

Öğrenci
Reaksiyon puanı
58
bak güzel kardeşim tekrar tekrar anlatmamın bir anlamı yok burası yüzde yüz müslüman bir ülke deildir bizim her dini inanca saygımız vardır.

din şeriat senin için bu kadar önemli ise tek amacın gayen bu ugurda yaşamaksa arap ça yı iyi ögrenip

arap ülkelerine yerleşebilirsin kapılar açıktır.

benim sana güzel dilde anlatıyorum.
Ustam, mesajları okumuyorsun herhalde. Bana ithamlarda bulunuyorsun ama konuyu baştan okursan farkedeceksin ne demek istediğimi.

Moderatör şuraya el atsa bari, kafayı sıyıracağım.

User 0000

Öğrenci
Reaksiyon puanı
58
Anlamsız deyil şu anda birileri ülke için planlar yapmaktalar.

Özele gelirsen rahat rahat konuşuruz

Size soruyorum şu anda Atatürk le ilgili gittiginiz Camilerde fetva verenler varmı.

Şu anda trLinux ve murataltug soruyorum gittiginiz derneklerde veya Camilerde Atatürk le ilgili fetva verenler varmı

Merak etmeyin, neyin ne olduğunu bizde biliyoruz. Ben sizin demek istediğinizi anlıyorum.
Sanki bu işlerin sorumlusu benmişim gibi konuşuyorsunuz, onu kastediyorum.

Wankula

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Konu çok basit açıklaması da öyle şeriat dini kurallar bütünü.Aklınıza gelebilecek her şeyde dinin getirdiği kuralları esas almaktır. bakın islamiyetde ki şeriatdan bahsediyorum ortadoğu da uygulanan değil.Laiklik din ve devlet işlerinin ayrılması yani dinin yönetime etkisinin olmaması.Savaş yıllarında osmanlı yıkıldıktan sonra halifeliğin yönetime etkisini ve bundan sonra da din adı altında ülke yönetiminde yanlış hamleler yapılıp kullanılmasın diye getirilen sistem.Bu sisteme göre devletin dini yoktur(dinin yönetimde etkisi yoktur).Herkes dinini özgür yaşayabilir.Aslında ayrıştırsak da İslamda ki şeriat ile Laiklik aşırı çelişmemektedir.Sadece Laiklik de bir din adamına sorulmaksızın sadece anayasaya bakılarak karar verilir kısaca tanımları bu.Aynı Hz muhammed(s.a.v)in yaptığı gibi herkesi dininde özgür bırakır(hz muhammed(s.a.v)in döneminde vergi verilmesi şartı ile)din de özgürlük tanıması gibi.Şeriat ve laiklik tamamen karşıt anlamlar değildir bir çok ortak noktaları vardır.Şeriatı orta doğu ülkelerinde uygulanan zannedenlerin sayısı bir hayli çoktur.

Konu çok basit açıklaması da öyle şeriat dini kurallar bütünü.Aklınıza gelebilecek her şeyde dinin getirdiği kuralları esas almaktır. bakın islamiyetde ki şeriatdan bahsediyorum ortadoğu da uygulanan değil.Laiklik din ve devlet işlerinin ayrılması yani dinin yönetime etkisinin olmaması.Savaş yıllarında osmanlı yıkıldıktan sonra halifeliğin yönetime etkisini ve bundan sonra da din adı altında ülke yönetiminde yanlış hamleler yapılıp kullanılmasın diye getirilen sistem.Bu sisteme göre devletin dini yoktur(dinin yönetimde etkisi yoktur).Herkes dinini özgür yaşayabilir.Aslında ayrıştırsak da İslamda ki şeriat ile Laiklik aşırı çelişmemektedir.Sadece Laiklik de bir din adamına sorulmaksızın sadece anayasaya bakılarak karar verilir kısaca tanımları bu.Aynı Hz muhammed(s.a.v)in yaptığı gibi herkesi dininde özgür bırakır(hz muhammed(s.a.v)in döneminde vergi verilmesi şartı ile)din de özgürlük tanıması gibi.Şeriat ve laiklik tamamen karşıt anlamlar değildir bir çok ortak noktaları vardır.Şeriatı orta doğu ülkelerinde uygulanan zannedenlerin sayısı bir hayli çoktur.
Ortadoğu da gördüğümüz şeriatın bir çoğu bozulmuşdur.Ve yıllardır olduğu gibi din kullanılarak insanlar istenildiği gibi yönetilmek istenilmiştir.Aslında şeriat kuran da yazan kuralların ta kendisidir.Eklenme veya çıkarılma yapılamaz.Türkiyeye laiklik getirilmesinin bir nedeni de ülke genelinde kuva yi milliye karşıtı fetva veren hocaların çıkması.Din kullanılarak Türkiye ye saldıranların önüne geçmek içindir.Tamamen nesnel açıkladım.Teşekkürler.

Halifenin yönetimde söz sahibi olması ülkenin bir iç isyana sürüklenmesi tehlikesi de bulunduğu için laikliğin getirilmesi farklı bir nedenidir.

Son düzenleme:

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Evet ne yazıkkı türkiyede zihniyetsiz zihni bozuk insanlar ha bire kendi çağlarında saldırıyorlar bunlara selam versek selam bile heba olur gider yazık rengi bozuk kendi tarafından olmayanları linç etmeye çok hevesliler ulan ölmüş adama bile saygıları yok çatlasınızda hırsınızdan kudursanızda cemaatler islamın ve türkiyenin omurgasını ama sizden hiç bir hayır gelmez nefesiniz bile şer kokar sizin patlasınızda islamı reddeden şeriatı reddeden ya cahildir yada ayetlere sünnete karşı çıkan içi kin ve pislik dolu çöp yuvasıdır yazık şu çöp yuvalarından çektiğimizi eli kanlı teröristlerden çekmedik Allahım kovulmuş şeytanın şerrinden sana sığınırım sen iblislerin tohumu ve kanı 5 para etmelerini şerrinden koru yarab

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Hocam şahidiz kâfirler o günde sana küfür ediyordu bugünde öldün hasetlerinden bugünde ağızlarındaki leşi mikrobu kusuyorlar Allah senden razı olsun biz razıyız ama karakteri bozuk kansız insanlar ne yazıkki bu günde sana küfre devam ediyorlar bizde onlara verilecek tek cevap çatlayın çatlayabildiğiniz kadar kudurun kudurabildiğiniz kadar hoşşşttt kuduruk tasmasızlarrr

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Ben küfür etmiyorum seni Allah için dua etmeye çagırıyorum.
Kula kul olmaya değil.

Kız çocukları okumasın, karıma kızıma da kadın doktor baksın ............
Kardeşim bak dinimizde zorlama yoktur senin dinin sana benim dinim bahadır benim sevdiğimi sen seninkini ben sevmem hani laiklik inanç özgürlüğüdür diyorsunuz ya bende diyorum ki madem inanç özgürlüğüdür bende o zaman inanç özgürlüğü hakkımı kullanarak şeriata inanıp cemaatlere saygı duyduğumu söylüyorum yani sen bu konuşmanın nesinden rahatsız oldun yani sana göre şeriat demem yada Mahmut efendi için Allah rahmet etsin demem suçmu

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
Allah rahmet eylesin kardeşim ben birşey demedim dinimizi istedigin anladıgın gibi yaşamak sana kalmış,

Peygamber yerine koyanlarada izin vermeyeceginizi düşünüyorum.

A ma çocuklarımızı kız erkek ayırt etmeden okutmamız lazım.
Bazen çok güzel konuşuyorsun evet hiç bir cemaat ilah değildir hiç bir cemaatin de peygamberlik iddiası olamaz ve hiç bir cemaatten et kokusu para kokusu menfaat kokusu gelemez mademki peygamberimiz en üstün insan her cemaatin Peygamber sevgisini Allaha itaati anlatması lazım bunu yapmayan her cemaat çöptür okumak öncelikle Allahın emridir farzdır ama hafızlıkta bir meslektir saygı duyarım yaptıkları iş mükemmel İsmail Ağa en başta kuraan öğretimine değer veriyor yani hafızlık ilk sırada bunun dışında dediğin gibi İslam toplumu değiliz ve yaptıklarımızın çoğu İslama ters ve şu da bir gerçekki şeriat ile laiklik birleşirse ya da kemalistler ile cemaatçiler birleşirse bu vatan elbette kazanır birleşme olmazsa kaybeden Türkiye olur

Yani işin özü saygıdır bir Müslüman küfür edemez hakaret edemez gönül yapıcı ve birleştirici olmak mecburiyetindedir kişilerin fikri sadece o kişiyi ilgilendirir ama alimlere saygı türkün töresinde vardır evet cemaatler Atatürkü sevmek zorunda değil ama saygı duymak mecburiyetindedir insanlar dini imanı vatanı anasını babasını peygamberini bile sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorundadır saygı farz bir amel iken sevgi kişinin içinden gelir yani sen çocuğundan bile seni sevmesini bekleyemezsin ama sana saygı duyacak zaten insan gönüllü olarak kişilere saygı duyarsa sevgi kendiliğinden gelişir merak etmeyin laiklik elden gitmiyor çünkü halk laikliği seviyor saygı duyuyor eee siz daha niçin bu kadar kavga ediyorsunuz vatan büyük biz küçüğüz şeriat laiklik bahane insanların farklı görüşlere saygısı yok

murat zorluu

Bende iPhone köşemdeyim 14 256 GB ile…
Reaksiyon puanı
685
Değerli kardeşlerim Bugüne kadar ülkede şeriat ve laiklik adı altında çok sayıda kavga edilmiştir ne yazıkki bazen insanımız birbirini öldürme derecesine kadar gelmiştir peki içimizde bu iki kavramın hakkını vererek tanımlayabilecek olan var mı insanlar bu iki kavramı sebep göstererek niçin birbirini kırıp savaş çıkartacak duruma geliyorlar bunun sebebi nedir

Öncelikle laiklik dinsizlik demek değildir inanç farklılarına kişinin özel yaşantısına saygı duymak demektir peki ana maddesi saygı olan laiklik kavramına inanan insanlar din kelimesinden niçin rahatsız oluyorlar

Şeriat kelimesi deyince insanların aklına nedense ortadoğu geliyor oysa şeriat tasavvuf yolu Allaha iman ve inançlı insanlar için en güzel yol anlamına gelir yani kuraan anayasası demektir yani karalamaya kötülemeye gerek varmıdır karalamanın olduğu yerde saygı var olur mu peki inanan insan ın en büyük özelliği nedir tabii ki ameldir yani bir insan saygısı ile örnek bir şahsiyet olursa eşsek i mahlukatlar eşrefi mahlukat sınıfına yükselir

İşte siz değerli kardeşlerim biz o kadar küçük insanlarmıyız ki birbirimiz i kırıyoruz ya da yaşadığımız ülke mi küçük hiç bir şeyi paylaşamıyoruz şeriat ve laiklik insana saygı duymak fikrine düşüncesine hoşgörülü olmak demektir biz şeriata inananlar amellerimiz nasıl sevilen bir insan olabiliyormuyuz kaç insanı bataktan kurtarıp Salih bir insan olmasını sağladık peki siz değerli laik kardeşlerim din deyince şeriat diyince ne anlıyorsunuz size şeriatten bahseden insanla oturup çayınızı paylaşıyormusunuz ?
Doğru

Murataltug

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,096
İzmir’in Yunan işgaline uğramasıyla
Denizli Müftüsü Ahmet Hulusi Efendi
Direniş Cemiyetleri oluşturarak cemiyete silahlı gönüllüler yazılması için uğraş vermişdir İlk gönüllü birliğe Komiser Hamdi Bey ve Topçu Binbaşı İsmail Hakkı Bey getirilmiştir.

nagaracuga

Doçent
Reaksiyon puanı
494
Bir devlette İslam'a uygun kanunlar yapılmadığı zaman Allah'ın emrettiğini devletin yasaklaması, Allah'ın yasakladığını devletin emretmesi söz konusu olabilmektedir.

Yahya Furkan

Baadshah
Reaksiyon puanı
2,201
Muratcım, yazına bir ekleme yapayım:

Laiklik, dinsizlik demektir. Kök kelimesi Laicus: dinsel olmayan demektir. Ana maddesi saygı değildir. Sadece devletin yönetim kademelerinin dini referansla yönetilmemesini içerir.

Esasen senin tanımını yaptığın kavram, daha çok eski İslam devletlerinde görülen bir kavram. Yani inanç farklılıklarına saygı, özel yaşantıya saygı vb... Günümüzde İslam devleti olmadığı için maalesef elimizdeki kötü örneklerle iktifa ediyoruz.

Hepimiz Bebek sahilindeki ahlaksızlığı haberlerden gördük. Aslında laik bir düzende bu kişilere ceza verilmemesi gerekir.

Şer'iyyat (yani şeriat) gücünü dini referanstan alan yönetim biçimi. Allah'ın varlığına ve peygamberlerine inanan bir insanın, Allah'ın takdir ettiği şekilde yönetilmeye karşı gelmesi açıkcası bana biraz saçma geliyor.

İnsanı yaratan ve insanın fıtratına uygun yönetim şeklini tayin eden kutsal iradenin karşısına, kusurlu ve basiretsiz yönetim şekilleri ile çıkmak mantıklı değil.

Başımıza bir musibet geldiğinde, içten içe şeriatın hükümlerini istiyoruz, ama söze gelince laik oluyoruz. Küçük yavrusu vahşice katledilen bir baba, katilin aynı şekilde cezalandırılmasını ister. Düşünsene, senin göz bebeğine tecavüz edip öldüren adam, 15-20 sene yatıp çıkacak... Halbuki şeriat kısasa kısas hakkı verir (cezayı devlet tatbik eder) çünkü fıtridir. Bu sadece küçücük bir örnek. Başına musibet gelmemiş insanların hukuk normları hakkında atıp tutmasına bakmayın..

Bizim ülkemizde ne laiklik doğru anlaşıldı, ne de şeriat.

Laiklik = din karşıtlığı, şeriat = kol, bacak kesme operasyonları gibi anlaşılıyor. Paçalarımızdan cehalet akıyor.
Ağzınıza sağlık hocam. Allah razı olsun.