SDN Forum Dini İnanç Anketi

İnanç

• İslam

Kullanılan: 235 80.2%
  • Ateizm

Kullanılan: 18 6.1%
  • Deizm

Kullanılan: 22 7.5%
  • Musevilik

Kullanılan: 2 0.7%
  • Agnostisizm

Kullanılan: 14 4.8%
  • Hristiyanlık

Kullanılan: 2 0.7%

• Kullanılan toplam oy
    293

Bu konuyu okuyanlar

Nietzscheee

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Ben ateistim. En başta 5 vakit namaz kılan, sürekli dua eden biriydim, yakınlarım da dindar ve beni bu şekilde olgun bulurlardı (Lise yılları). Ancak çocukluğumdan beri ister istemez sorgulardım, kötü bir şey olduğunu düşünürdüm. Kuran'ı iki defa okudum, inancımı güçlendirmek için, özellikle çok yoğun sorgulamaya başladığım dönemlerde fakat daha da ters tepti okuduktan sonra. Daha sonra yavaş yavaş karşıt görüşleri okuyarak en başta deist oldum ve uzun bir zaman geçtikten sonra da ateist oldum.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Yani bu kitabı Tanrı göndermiştir iddiası görünenden çok uzak.
Bir kitabı anlayabilmen için onun indiği dilin gramer yapısını çok üst düzeyde bilmelisin. Bilmiyorsun, sentaks nedir desem haberin yok. Zaten bilmiş olsaydın anlayabilirdin. Herkes Kur'anı kendi bilgisi kadar anlayabilir kardeşim, bilginden ötesini anlayamazsın. Anlayamadığın için de çamur atıyorsun.

Bu kitabın ilk ayeti bir emirdir aynı zamanda... "Oku" diye başlar. Peki siz neyi okudunuz da gerçek bir bilgi sahibi oldunuz ki anlayabilesiniz?

Hülasa çok biliyormuş pozlarına girip kendinizi allame-i cihan zannetme gülünçlüklerinden vazgeçin. Neye inanıyorsanız inanın ama bilmediğiniz konularda cehalet sergileyip kendinizi küçük düşürmeyin.

Ben bugüne kadar kimseye senin inancın böyle saçmadır, şöyle masaldır, falandır filandır diye hakaret etmedim, ahkam kesmedim. Çünkü insanların inancına saygı duydum. Sizler de benim inancıma saygı duyacaksınız ki sonra kalkıp hak ettiğiniz karşısında sızlanmayasınız. Vesselam.

Brynquadel

Asistan
Reaksiyon puanı
49
Ben böyle şeylerin yasak olduğunu düşünüyordum forumlarda :D

Son düzenleme:

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Giderim ama cennet olmadığını bilerek ve ailemi koruduğum için savaşıp canımı koyabilrim bu yolda.
Gerçek bir Allah ve ahiret inancı olmadan bu iş sadece klavye başında oluyor ancak.
Kendimi bir an sizlerin yerine koyuyorum ve diyorum ki, "Allah yok, ahiret yok, cennet yok(haşa), madem öyleyse dünyaya bir kez gelmişim, can bu, gidip de niye öleyim? Valla kimse kusura bakmasın ama ne çocuğum için, ne de bir başkası için canımı veremem"

Nitekim veremez de... Bunu da normal karşılarım. Tabii bir ateist adına! Yemeden, içmeden, eğlenmeden ve behimi hislerini tatminden öte bir amaç taşımayan biri gidip de niye ölsün kardeşim.

İyi de bu vatanı da birinin koruması lazım. Düşman ayak basmasın diye. Beni köle etmesin diye. Hatta öldürmesin diye... İşte insan ancak Ancak Allaha sonsuz imanı, şehitlik arzusuyla ölümüne çarpışır ve ölmeden de düşmana ayak bastırmaz ülkesine...

İşin gerçeği de budur Zaur kardeş. Bak bugün bir yerde rast gelmiştim, sizden 19 yaşındaki gencecik bir delikanlı Ermenilerden bir generali elleriyle boğmuş ve sonra da şehid düşmüş. Gıpta ettim o çocuğa. Sen ve seninle aynı inançta olan hiçbiriniz bunu yapamazsınız kardeşim, ve bunu yapacağınıza da inandıramazsınız beni.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Gerçek bir Allah ve ahiret inancı olmadan bu iş sadece klavye başında oluyor ancak.
Kendimi bir an sizlerin yerine koyuyorum ve diyorum ki, "Allah yok, ahiret yok, cennet yok(haşa), madem öyleyse dünyaya bir kez gelmişim, can bu, gidip de niye öleyim? Valla kimse kusura bakmasın ama ne çocuğum için, ne de bir başkası için canımı veremem"

Nitekim veremez de... Bunu da normal karşılarım. Tabii bir ateist adına! Yemeden, içmeden, eğlenmeden ve behimi hislerini tatminden öte bir amaç taşımayan biri gidip de niye ölsün kardeşim.

İyi de bu vatanı da birinin koruması lazım. Düşman ayak basmasın diye. Beni köle etmesin diye. Hatta öldürmesin diye... İşte insan ancak Ancak Allaha sonsuz imanı, şehitlik arzusuyla ölümüne çarpışır ve ölmeden de düşmana ayak bastırmaz ülkesine...

İşin gerçeği de budur Zaur kardeş. Bak bugün bir yerde rast gelmiştim, sizden 19 yaşındaki gencecik bir delikanlı Ermenilerden bir generali elleriyle boğmuş ve sonra da şehid düşmüş. Gıpta ettim o çocuğa. Sen ve seninle aynı inançta olan hiçbiriniz bunu yapamazsınız kardeşim, ve bunu yapacağınıza da inandıramazsınız beni.
Din olmadan kendini böyle görebilirsin demek. Ama bu dediğin olayları bir kiyafet gibi başkasına giydiremezsin. Düşündüklerin anca kendi vücutuna geçerliliğini korur.

Abi bir nevi Kalıplaşmış düşünceyi sorgulamak çok zordur senin için anlıyorum senide.

Dini inançları olmayanın bir korkak olduğunu anlatmak istiyorsun. İyi anlıyorum seni ama savaşa gidenler sırf cennete gidecem diye savaşa gitmiyor, onlar kendi ailesini korumak için oraya gidiyor.
Bunu da unutmaman çok lazım.

Müslüman olmayan Şehit insanlara hangi gözle baktığını biliyor gibiyim biraz.

İşte olduğumda bayrak resimleri yapıştırdım 4-5 arabaya. Sakallı Katı bir dinci kardeşimiz ülkemize yardım edenleri övüyordu.
Dedim İsrail de güçlü silah yardımı ediyor bize.
Direk israilin yardımı kafasına değsin dedi herkesin içinde
Peki bu düşünce yapısını nasıl görüyorsun?

Aha bide bak nasıl yapıştırdım bayrakları ?

IMG_20201004_072912.jpg

Son düzenleme:

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Din olmadan kendini böyle görebilirsin demek. Ama bu dediğin olayları bir kiyafet gibi başkasına giydiremezsin. Düşündüklerin anca kendi vücutuna geçerliliğini korur.

Abi bir nevi Kalıplaşmış düşünceyi sorgulamak çok zordur senin için anlıyorum senide.

Dini inançları olmayanın bir korkak olduğunu anlatmak istiyorsun. İyi anlıyorum seni ama savaşa gidenler sırf cennete gidecem diye savaşa gitmiyor, onlar kendi ailesini korumak için oraya gidiyor.

İşte olduğumda bayrak resimleri yapıştırdım 4-5 arabaya. Sakallı Katı bir dinci kardeşimiz ülkemize yardım edenleri övüyordu.

Ekli dosyayı görüntüle 118477
Bayraklar bile ne güzel tamamlıyor birbirini ?

Nietzscheee

Asistan
Reaksiyon puanı
192

Ekli dosyayı görüntüle 118477
İsrail ile Filistin olayı ile aramızın bozuk olmasını her zaman yadırgamışımdır. Çıkarlarımız gereği hareket etmeliyiz. Özellikle Doğu Akdeniz'de yapılacak anlaşmalar iki devlete binlerce km kare su alanı kazandırıyor. Azerbaycan olayında da İsrail, Ermenileri hiç sevmez ve de İran'da yaşayan binlerce Türk de onlar için İran'ı zor durumda bırakma konusunda yarar sağlayacaktır. Devlet işlerinde olaylara duygusal bakılmaz. Önemli olan her zaman büyük Türk Ulusunun çıkarıdır. Zaten Türkiye Cumhuriyeti devletinin dini kaygıları olamaz, anayasaya da aykırıdır bu. Bunun farkında olmayanlar var. Pembe ıslak hayaller kuruyorlar bazen.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,765
Vito mu bu? Çok güzel olmuş.
Yok abi Komşu otelyedekiler tümlükle vinil hazırlatmış onları yapıştırdım. :D
Kumaş Bayrak asmak bundan daha iyi.
Yapışkan çok arabanın üzerinde kaldığında kopartılınca arabanın boyasını mefta ediyor. Bazı arabaların boyasını bile kopartabiliyor.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
İsrail ile Filistin olayı ile aramızın bozuk olmasını her zaman yadırgamışımdır. Çıkarlarımız gereği hareket etmeliyiz. Özellikle Doğu Akdeniz'de yapılacak anlaşmalar iki devlete binlerce km kare su alanı kazandırıyor. Azerbaycan olayında da İsrail, Ermenileri hiç sevmez ve de İran'da yaşayan binlerce Türk de onlar için İran'ı zor durumda bırakma konusunda yarar sağlayacaktır. Devlet işlerinde olaylara duygusal bakılmaz. Önemli olan her zaman büyük Türk Ulusunun çıkarıdır. Zaten Türkiye Cumhuriyeti devletinin dini kaygıları olamaz, anayasaya da aykırıdır bu. Bunun farkında olmayanlar var. Pembe ıslak hayaller kuruyorlar bazen.
filistin onu tanımamıza rağmen KKTC'i tanımadı.

morphium

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Öncelikle ben ilmi olmayan zayıf bir müslümanım sadece bir damla su'dan ibaretim.
Burada yazacaklarımda yanlış bir şey söylemiş isem bu benim hatamdır, benim ilimsizliğimdendir
Dinimin yanlışlığından değildir.

Anladığım kadarıyla Deizm inancında yaratıcının evreni yarattığı sonrasında herhangi bir müdahale de bulunmadığına inanılıyor.

Bu düşünceye göre yaşamın hiçbir amacı olmaz, Binlerce galaksi içerisinden birine bunların içerisinde de yaşanılabilir olan bir gezegende doğmuşsun,

Yaratılmış olan milyonlarca canlıdan en özeli seçilmişsin, Akıl diye bir nimet verilmiş sana, Kuranda da kaç kez Hiç akıl etmez misiniz diye buyuruyor Allah-u Teala.

Şimdi bir insan düşünelim bu insan doğuştan görme engelli olsun bu insan şu ömrü hayatında hiçbir şey görmeden ölse, bu insanın hali nice olur, eğer ki bu dünya hayatı bir eğlenceden ibaret olduğunu düşünüyorsanız imtihan yok, hesap yok diyorsanız buyurun bu adam hiçbir eğlence almadı. Diyeceksiniz ki görmedi ama duydu, tattı. Bir gün deneyin gözleriniz kapalı ne kadar dayanabiliyorsunuz. Yediğiniz yemekten ne kadar tat alabilirsiniz?

Oysa burada bir müslüman olsa şu dünya hayatının geçici olduğunu bir imtihandan ibaret olduğunu bilir ve elinden geldiğince sabretmeye çalışır. Bunun sonucunda da mükafatlandırılacağını bilir.

“İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder.” (Kıyamet 36)

Bir işçi olsa bütün gün yatsa işini aksatsa bu işyerinin patronu ona ne der?
Ve bu işçi günün sonunda o gün ki çalışma ücretini istese, Sizce bu patron ne yapar? O akşama kadar yatan işçiye parasını verir mi?

Şu dünya hayatında 1-2 saat nefes alamasak, hastaneye gidip oksijen takviyesi yapılsa o 2 saatlik
tedavi sonucunda yüzlerce lira ödemesi olur. Bizim tedavimizde yardımcı olan insanlara da bi o kadar teşekkür ederiz.

Oysa ki Rabbimiz bize bu nimeti her an veriyor, şu an bu yazdıklarımı okurken farketmeden
nefes alıp vermeye devam ediyoruz. Şimdi bunca nimet için Allaha teşekkür etmek şükretmek gerekmez mi?

Kuranı sadece meal üzerinden okuyup anlamaya çalışmak yeterli değildir, Tefsir gerekli Hadis gerekli,

Örneğin Tarih ilmi ile meşgul olan adam Matematik ilmi ile ilgili bir kitabı nasıl sadece düz bir okuma ile anlasın. Ona bir rehber öğretmen gerekmez mi?
Aciz bir insanoğlunun yazdığı bir kitabı bile anlamak için bunca emek verilirken, Yüce Allah'ın kitabını sadece meal üzerinden anlamak ve hüküm vermek ne kadar yanlış bir iş olur.

Üstad Saidi Nursi bir örnek veriyor: Bir deli sana gelse ve evin yanıyor dese ciddiye almazsın.
Mahallenin 2. Delisi gelse, şüphe duyar ama deli dersin. 3. Deli gelse aklına bakmadan evine koşarsın.
124 bin Peygamber gelmiş. Hepsi aynı şeyleri söylüyor. Yangın var diyor. Peygamber demek dünyada yaşayan en akıllı adam demektir. Neden Peygamberleri dinleyip yangını söndürmeye koşmuyorsun?

Y.Emre41

Doçent
Reaksiyon puanı
423
Bir insana verilmiş en büyük nimet, kuşkusuz îmândır. Sonsuz hamdü senâlar olsun ki Rabbim bu nimeti lûtfetti. Son nefesime kadar da bu nimeti almasın. En büyük duâm bu...

Son düzenleme:

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
İslam. Ama islam dini adına yapılan rezillikleri de görünce(hem dünyada hem ülkemizde) insanın içi kanıyor. Evet örnek bir müslüman değilim muhakkak ama gene de bu rezillikleri yapanlar gibi de olmadığım için şükrediyorum Tanrıya.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İslam ama arada ateizme yaklaşıyorum.
Yaklaşma bence :)

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
Öncelikle ben ilmi olmayan zayıf bir müslümanım sadece bir damla su'dan ibaretim.
Burada yazacaklarımda yanlış bir şey söylemiş isem bu benim hatamdır, benim ilimsizliğimdendir
Dinimin yanlışlığından değildir.

Anladığım kadarıyla Deizm inancında yaratıcının evreni yarattığı sonrasında herhangi bir müdahale de bulunmadığına inanılıyor.

Bu düşünceye göre yaşamın hiçbir amacı olmaz, Binlerce galaksi içerisinden birine bunların içerisinde de yaşanılabilir olan bir gezegende doğmuşsun,

Yaratılmış olan milyonlarca canlıdan en özeli seçilmişsin, Akıl diye bir nimet verilmiş sana, Kuranda da kaç kez Hiç akıl etmez misiniz diye buyuruyor Allah-u Teala.

Şimdi bir insan düşünelim bu insan doğuştan görme engelli olsun bu insan şu ömrü hayatında hiçbir şey görmeden ölse, bu insanın hali nice olur, eğer ki bu dünya hayatı bir eğlenceden ibaret olduğunu düşünüyorsanız imtihan yok, hesap yok diyorsanız buyurun bu adam hiçbir eğlence almadı. Diyeceksiniz ki görmedi ama duydu, tattı. Bir gün deneyin gözleriniz kapalı ne kadar dayanabiliyorsunuz. Yediğiniz yemekten ne kadar tat alabilirsiniz?

Oysa burada bir müslüman olsa şu dünya hayatının geçici olduğunu bir imtihandan ibaret olduğunu bilir ve elinden geldiğince sabretmeye çalışır. Bunun sonucunda da mükafatlandırılacağını bilir.

“İnsan, kendisinin başıboş bırakılacağını mı zanneder.” (Kıyamet 36)

Bir işçi olsa bütün gün yatsa işini aksatsa bu işyerinin patronu ona ne der?
Ve bu işçi günün sonunda o gün ki çalışma ücretini istese, Sizce bu patron ne yapar? O akşama kadar yatan işçiye parasını verir mi?

Şu dünya hayatında 1-2 saat nefes alamasak, hastaneye gidip oksijen takviyesi yapılsa o 2 saatlik
tedavi sonucunda yüzlerce lira ödemesi olur. Bizim tedavimizde yardımcı olan insanlara da bi o kadar teşekkür ederiz.

Oysa ki Rabbimiz bize bu nimeti her an veriyor, şu an bu yazdıklarımı okurken farketmeden
nefes alıp vermeye devam ediyoruz. Şimdi bunca nimet için Allaha teşekkür etmek şükretmek gerekmez mi?

Kuranı sadece meal üzerinden okuyup anlamaya çalışmak yeterli değildir, Tefsir gerekli Hadis gerekli,

Örneğin Tarih ilmi ile meşgul olan adam Matematik ilmi ile ilgili bir kitabı nasıl sadece düz bir okuma ile anlasın. Ona bir rehber öğretmen gerekmez mi?
Aciz bir insanoğlunun yazdığı bir kitabı bile anlamak için bunca emek verilirken, Yüce Allah'ın kitabını sadece meal üzerinden anlamak ve hüküm vermek ne kadar yanlış bir iş olur.

Üstad Saidi Nursi bir örnek veriyor: Bir deli sana gelse ve evin yanıyor dese ciddiye almazsın.
Mahallenin 2. Delisi gelse, şüphe duyar ama deli dersin. 3. Deli gelse aklına bakmadan evine koşarsın.
124 bin Peygamber gelmiş. Hepsi aynı şeyleri söylüyor. Yangın var diyor. Peygamber demek dünyada yaşayan en akıllı adam demektir. Neden Peygamberleri dinleyip yangını söndürmeye koşmuyorsun?

Kuranı kerim muhakkak hem mealdir. Hem de mealin çok ama çok ötesinde ezoterik anlamlar içermektedir. Bu ezoterik anlamları bilen ve bizlere de aktarabilecek o kişileri bulabilmek bütün mesele.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Kuranı kerim muhakkak hem mealdir. Hem de mealin çok ama çok ötesinde ezoterik anlamlar içermektedir. Bu ezoterik anlamları bilen ve bizlere de aktarabilecek o kişileri bulabilmek bütün mesele.
İnsanlar için indiyse daha anlaşılır olması gerekmez miydi?

ozciceky

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,743
İnsanlar için indiyse daha anlaşılır olması gerekmez miydi?
Tanrı hepimizi farklı sıfatlar ile yarattı. Bazılarımız Tanrı yolunda daha derinlemesine gider. Daha çok hakikati bilmek isterler. Öyle olanlar için var ezoterik anlamlar bana göre. Yoksa bizim gibi normal insanlar için meal ve tefsir zaten yeterli. Tanrının özde ne istediği oradan anlaşılıyor.

Nurdisina

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
560
Uyarı: En baştan uyarıyorum. Bu konuda siyaset tartışanı sınırsız banlarım. Konu inanç anketidir, inanç tartışmasına açıktır, lakin siyaset tartışmasına tamamen kapalıdır.

Anket kapalı ankettir. Dileyen mesajı üzerinden belirtebilir.

Tanımlar:

Ben Elhamdülillah Müslümanım.
Dinim islam kitabim kuran Elhamdulillah

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
İslam. Ama islam dini adına yapılan rezillikleri de görünce(hem dünyada hem ülkemizde) insanın içi kanıyor. Evet örnek bir müslüman değilim muhakkak ama gene de bu rezillikleri yapanlar gibi de olmadığım için şükrediyorum Tanrıya.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yaklaşma bence :)
Hocam bence kafanızdaki inanç şekli biraz yanlış. La ilahe ilallah derken Allah haricindeki tüm kavramlar ret edilir. En basitinden islam Tanrı kavramını ret eder. Sadece Allah vardır. Dilimize tanrı kavramı Allah olarak çevrildiği için Allah ile Tanrı aynı tutulur. Allah kavramını iyi anlayabilmek için esmaül hüsnayı yüzeysel olarakta bir bakıp araştırmak gerekir. Hz. Ömer'in dediği gibi "Dininizi iyi öğrenin, yoksa yaşadığınızı din zannedersiniz"

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
O zamanlar için en sapmış toplum Araplardı o yüzden Araplara indi ve bir Arap için yeterince anlaşılabilir eğer Kur-an mucizelerini kast ediyorsan onu bilemem.
Din derslerinde hep tüm Dünya'nın sorumlu olduğu söylendi ama Araplar çok daha kolay anlıyor. Haksızlık değil mi bu?

Nietzscheee

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Din derslerinde hep tüm Dünya'nın sorumlu olduğu söylendi ama Araplar çok daha kolay anlıyor. Haksızlık değil mi bu?
Hep de Orta Doğu halkarına geliyor zaten. Eskimolar ya da poposunda yaprakla dolaşanlara din ne desen, o ne yenir mi derler :))