SDN Forum Dini İnanç Anketi

İnanç

• İslam

Kullanılan: 235 80.2%
  • Ateizm

Kullanılan: 18 6.1%
  • Deizm

Kullanılan: 22 7.5%
  • Musevilik

Kullanılan: 2 0.7%
  • Agnostisizm

Kullanılan: 14 4.8%
  • Hristiyanlık

Kullanılan: 2 0.7%

• Kullanılan toplam oy
    293

Little Cat

Müdavim
28 Haziran 2020
5,152
10,455
293
29
Sorsan dinine saygı göstermemizi ister ama kendi istediği gibi aşağılar :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Emin ol öyle.
Neyse rapor ettimde çıkıp moderatorün teki yorum yapma diyemeyiz diye dönüş yapmazsa ciddiyim şaşırmam. Bunun gibi insanlar yüzünden İslam'dan olsun diğer dinlerden olsun ciddi soğudum ve doğru yoldan saptım.

morphium

Öğrenci
23 Eylül 2020
25
16
3
23
Peki kitap tam olarak çevrilemez bir dilde yazılmışsa ve öğretmenlerde baya az ise aynı zamanda öğretmenlerin bazıları birbiri ile çelişiyorsa ne olacak?
Burada bir Hadis-i Şeriften bahsetmek isterim kardeşim :
“Ümmetim yetmiş iki fırkaya ayrılır, onlardan sadece biri kurtuluş ehlidir.” diye buyurdu. Bunların kimler olduğu sorusuna, “Bunlar cemaatte olanlardır.” buyurdu.(Ahmed b. Hanbel, 3/145; Zevaid, 6/226). Diğer bir rivayette “Bunlar benim ve ashabımın üzerinde bulunduğu yolda olan kimselerdir.” manasındaki ifadeye yer verilmiştir.
Demek istediğini anlıyorum İslam içerisinde müslüman olup da yanlış yorumlar çıkaranlar olabiliyor, bu yüzden ehli sünnet yani Peygamber Efendimiz (s.a.s) yolunu tutmalıyız. Bu yolu tutar isek zaten birbiri ile çelişenlerin arasında kimin bu yolda olup olmadığını anlar buna göre daha doğru hareket edebiliriz. Ki doğru yolda olanların sayısı daha fazladır.

Overclocked

Profesör
2 Kasım 2020
3,748
4,575
293
Evet bu yüzden anlamaya çalışmak lazım ancak burada şunu söylemek isterim ki okumak ayrı bir şeydir anlamak ayrı bir şeydir.
Zaten Kuran çok net anlaşılıyor ama herhangi bir çelişki olduğunda "Bak orada aslında böyle diyecek, o öyle değil, mecazi anlam" gibi kelimeler kullanılıyor. Kuranın meali doğru ve ben net şekilde anlıyorum.
Siz tam anlamak için uğraşmak gerektiğini söylüyorsunuz hatta başkalarından yardım almamız gerektiğini. Bu da Kuran'ın bizim için yazılmadığı anlamına mı geliyor? Neden Kuran benim için inmişse başka insanların yorumlarına ihtiyaç duyuyorum? Onlara güvenmek zorunda mıyım? Güveneceksem hangisine güveneyim? Hepsi farklı konuşuyor.

Burada bir Hadis-i Şeriften bahsetmek isterim kardeşim :
“Ümmetim yetmiş iki fırkaya ayrılır, onlardan sadece biri kurtuluş ehlidir.” diye buyurdu. Bunların kimler olduğu sorusuna, “Bunlar cemaatte olanlardır.” buyurdu.(Ahmed b. Hanbel, 3/145; Zevaid, 6/226). Diğer bir rivayette “Bunlar benim ve ashabımın üzerinde bulunduğu yolda olan kimselerdir.” manasındaki ifadeye yer verilmiştir.
Demek istediğini anlıyorum İslam içerisinde müslüman olup da yanlış yorumlar çıkaranlar olabiliyor, bu yüzden ehli sünnet yani Peygamber Efendimiz (s.a.s) yolunu tutmalıyız. Bu yolu tutar isek zaten birbiri ile çelişenlerin arasında kimin bu yolda olup olmadığını anlar buna göre daha doğru hareket edebiliriz. Ki doğru yolda olanların sayısı daha fazladır.
Bazı hadisleri yalanlayanlar var, farklı yorumlayanlar var.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
1605791836288.png

12 Mart 2011
35,206
10,327
293
Bunun neresi komik?
Aklınca aşağılıyor.
Milletin inanışını sorgulamadan önce kendine baksın :D Garip insanlar ya.

Ben kimseyi aşağılamam, haşa, bu ne haddimdir ne de prensibim.
Bir ironi yapmak istemiştim lakin -sanırım- anlamadınız.
Çünkü "Ateistim" dedikten sonra "Hayırlısı olsun" ifadesini kullandınız.
E takdir edersiniz ki bu kavram İslami bir jargondur ve Ateizmin terminolojisinde bulunmaması gerekir.

Bunu anlatabilmek için yazdım, emoji olarak da kahkaha emojisi değil, tebessüm ifadesini koymuştum.

Yine de sizleri incittiysem özür dilerim!

morphium

Öğrenci
23 Eylül 2020
25
16
3
23
Zaten Kuran çok net anlaşılıyor ama herhangi bir çelişki olduğunda "Bak orada aslında böyle diyecek, o öyle değil, mecazi anlam" gibi kelimeler kullanılıyor. Kuranın meali doğru ve ben net şekilde anlıyorum.
Siz tam anlamak için uğraşmak gerektiğini söylüyorsunuz hatta başkalarından yardım almamız gerektiğini. Bu da Kuran'ın bizim için yazılmadığı anlamına mı geliyor? Neden Kuran benim için inmişse başka insanların yorumlarına ihtiyaç duyuyorum? Onlara güvenmek zorunda mıyım? Güveneceksem hangisine güveneyim? Hepsi farklı konuşuyor.

Bazı hadisleri yalanlayanlar var, farklı yorumlayanlar var.
Başkalarından yardım almak sizin için indirilmediği anlamına gelmez. Yalnız toprağı ekmeden buğday, arpa, pirinç vs çıkmasını beklemezsin. Emek vericeksin gerekti yerde yardım da alacaksın ki senin veya benim geçtiğim yollardan geçen elbet birisi geçmiştir, tecrübe edinmiştir. Bu kişi bana yardımcı olursa bu yolda daha emin adımlar atarım.
Başka insanların yorumuna ihtiyaç duymuyorsunuz, onların ögrenmiş oldukları ilimlerden faydanlaşmış oluyorsunuz. Güven konusunda da zaten üstte bahsetmiştim daha da açayım;
İllaki denk gelmişssinizdir bir doktor şu bagısıklık sistemine iyi gelir der bir başkası farklı bir şey söyler, bazı doktorlar arasında böyle bir fikir ayrılıgı oldugunda doktarlara güvenmeyi bırakır mısınız?

Din kısmında da üstte bahsettiğim hadisin yanına birçok hadis bulunmaktadır ve Sahih Hadislerdir.

En başta yazdıkların içinse şunları söyleyebilirim;
Kuranı meal üzerinden anlayabildiğinizi söylüyorsunuz, ben öyle düşünmüyorum tek başına meal yeterli değildir. Kuran üzerinden örnek vermem gerekirse bir müslümana günde kaç vakit namaz farzdır?, Adam galerici, 10 tane arabası var. Bu adam ne kadar zekat verecek? gibi sorulara cevap bulamazsın. Burada kaynak olsun diye bir Ehli sünnet hocanın kitabından paylaşım yapıyorum okumanızda faydalı olabilir.
Kitabın adı : Günümüz Kur’an Tahrifçileri - Kerem Önder
1.png 2.png 3.png

Overclocked

Profesör
2 Kasım 2020
3,748
4,575
293
Ben kimseyi aşağılamam, haşa, bu ne haddimdir ne de prensibim.
Bir ironi yapmak istemiştim lakin -sanırım- anlamadınız.
Çünkü "Ateistim" dedikten sonra "Hayırlısı olsun" ifadesini kullandınız.
E takdir edersiniz ki bu kavram İslami bir jargondur ve Ateizmin terminolojisinde bulunmaması gerekir.

Bunu anlatabilmek için yazdım, emoji olarak da kahkaha emojisi değil, tebessüm ifadesini koymuştum.

Yine de sizleri incittiysem özür dilerim!
Maalesef mesajınızın tamamen aşağılamaya yönelik olduğu anlaşılıyor. İsteyerek ya da istemeden böyle yazmışsınız. Hayırlısı olsun, valla, yemin ederim, inşallah gibi kelimeler ağız alışkanlığı olarak kalabiliyor.

Overclocked

Profesör
2 Kasım 2020
3,748
4,575
293
Başkalarından yardım almak sizin için indirilmediği anlamına gelmez. Yalnız toprağı ekmeden buğday, arpa, pirinç vs çıkmasını beklemezsin. Emek vericeksin gerekti yerde yardım da alacaksın ki senin veya benim geçtiğim yollardan geçen elbet birisi geçmiştir, tecrübe edinmiştir. Bu kişi bana yardımcı olursa bu yolda daha emin adımlar atarım.
Başka insanların yorumuna ihtiyaç duymuyorsunuz, onların ögrenmiş oldukları ilimlerden faydanlaşmış oluyorsunuz. Güven konusunda da zaten üstte bahsetmiştim daha da açayım;
İllaki denk gelmişssinizdir bir doktor şu bagısıklık sistemine iyi gelir der bir başkası farklı bir şey söyler, bazı doktorlar arasında böyle bir fikir ayrılıgı oldugunda doktarlara güvenmeyi bırakır mısınız?

Din kısmında da üstte bahsettiğim hadisin yanına birçok hadis bulunmaktadır ve Sahih Hadislerdir.

En başta yazdıkların içinse şunları söyleyebilirim;
Kuranı meal üzerinden anlayabildiğinizi söylüyorsunuz, ben öyle düşünmüyorum tek başına meal yeterli değildir. Kuran üzerinden örnek vermem gerekirse bir müslümana günde kaç vakit namaz farzdır?, Adam galerici, 10 tane arabası var. Bu adam ne kadar zekat verecek? gibi sorulara cevap bulamazsın. Burada kaynak olsun diye bir Ehli sünnet hocanın kitabından paylaşım yapıyorum okumanızda faydalı olabilir.
Kitabın adı : Günümüz Kur’an Tahrifçileri - Kerem Önder
Ekli dosyayı görüntüle 124793Ekli dosyayı görüntüle 124794Ekli dosyayı görüntüle 124795
Kuran'ın değiştirilmediğine inanıyorsunuz değil mi? Bence değiştirilme ihtimali yüksek fakat bü güne kadar Allah'ın mucizesi sayesinde korunduğu söylenir. Bu hadisler için geçerli midir? Binlerce hadis'in hepsi doğru mudur? Bazı bilgin!? insanlar işine geldiği gibi yorumluyor hadisleri. Hangisi doğru, hangisi yanlış nasıl bileceğiz? Muhammed bilgileri %100 doğru olarak o zaman ki cemaatine aktardı diyelim, peki bunlar bize %100 doğru geldi mi? Kitapta hadislere inanmayan temsili biri aşağılanmış mesela. Bu temsili insan hadislerin %100 doğru olup olmadığını bilmediği için inanmıyor olamaz mı?

Mehmet_Emir

Doçent
10 Eylül 2020
896
1,179
93
Kuran'ın değiştirilmediğine inanıyorsunuz değil mi? Bence değiştirilme ihtimali yüksek fakat bü güne kadar Allah'ın mucizesi sayesinde korunduğu söylenir. Bu hadisler için geçerli midir? Binlerce hadis'in hepsi doğru mudur? Bazı bilgin!? insanlar işine geldiği gibi yorumluyor hadisleri. Hangisi doğru, hangisi yanlış nasıl bileceğiz? Muhammed bilgileri %100 doğru olarak o zaman ki cemaatine aktardı diyelim, peki bunlar bize %100 doğru geldi mi? Kitapta hadislere inanmayan temsili biri aşağılanmış mesela. Bu temsili insan hadislerin %100 doğru olup olmadığını bilmediği için inanmıyor olamaz mı?
Zaten bir hadisin kesinlikle söylenip söylenmediği bile bilinmiyor.

Niko4

Doçent
21 Şubat 2020
720
421
63
20
şöyle düşün istersen her kitab tahrif edildiğinde yenisi gelmedi mi? İncil olsun Tevran olsun en sonda Kurani Kerim gelmişdir bundan sonra yenisi gelmediğine göre demekki tahrif edilmemiştir hem Kuran tahrif edilseydi içerisinde çelişkiler olardı

Overclocked

Profesör
2 Kasım 2020
3,748
4,575
293
Biz bu Kitap’ta, herhangi bir şeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık. (En’am, 38)

Bak nasıl sıralıyoruz ayetleri, iyice kavrayabilsinler diye. (En’am, 65)

İyice araştırıp kavrayan bir topluluk için ayetleri biz tam bir biçimde ayrıntılı kıldık. (En’am, 98)

Ayetleri bu şekilde, çeşitli başlıklarla veriyoruz ki, “Sen ders aldın!” desinler, biz de ilimden nasiplenen bir toplum için onu iyice açıklayalım. (En’am, 105)

Allah size Kitap’ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah’ın dışında bir hakem mi arayayım? (En’am, 114)
Bu ayetler ne anlama geliyor?

Niko4

Doçent
21 Şubat 2020
720
421
63
20
Biz bu Kitap’ta, herhangi bir şeyi ne eksik bıraktık ne fazla yaptık. (En’am, 38)

Bak nasıl sıralıyoruz ayetleri, iyice kavrayabilsinler diye. (En’am, 65)

İyice araştırıp kavrayan bir topluluk için ayetleri biz tam bir biçimde ayrıntılı kıldık. (En’am, 98)

Ayetleri bu şekilde, çeşitli başlıklarla veriyoruz ki, “Sen ders aldın!” desinler, biz de ilimden nasiplenen bir toplum için onu iyice açıklayalım. (En’am, 105)

Allah size Kitap’ı ayrıntılı kılınmış bir halde indirmişken, Allah’ın dışında bir hakem mi arayayım? (En’am, 114)
Bu ayetler ne anlama geliyor?
hadis konusunda mı konuşuyorsunuz?

OzkanK.

Rektör
3 Eylül 2019
10,693
13,062
4,958
Benden başka hiç mi yahudi yok.

Yahudi olunmaz doğulur. Kullandığınız terimlerin anlamını bilebilseniz keşke...

Şurada aklı sıra ben Ateistim Deistim diyenlerin yarısı daha 15 yaş altı ve aklı başında olmayan ergenler değilse bende bir şey bilmiyorum. Daha Kullandıkları kelimelerin anlamlarını bilmezler havalı oluyor diye atar tutarlar.

Overclocked

Profesör
2 Kasım 2020
3,748
4,575
293
şöyle düşün istersen her kitab tahrif edildiğinde yenisi gelmedi mi? İncil olsun Tevran olsun en sonda Kurani Kerim gelmişdir bundan sonra yenisi gelmediğine göre demekki tahrif edilmemiştir hem Kuran tahrif edilseydi içerisinde çelişkiler olardı
Dünya'da İslamdan sonra olan din yok mu? Dediğiniz kitaplar hep birbiriyle bağlantılıdır. Onlarda Sümer kayıtlarıyla çok benzerlik göstermektedir. Mesela neden melekler var? Çünkü Tevrat'ta tanrı sonsuz güce sahip değildi.

Yahudi olunmaz doğulur. Kullandığınız terimlerin anlamını bilebilseniz keşke...

Şurada aklı sıra ben Ateistim Deistim diyenlerin yarısı daha 15 yaş altı ve aklı başında olmayan ergenler değilse bende bir şey bilmiyorum. Daha Kullandıkları kelimelerin anlamlarını bilmezler havalı oluyor diye atar tutarlar.
Gel açıklama yap, fikrimiz değişsin. Aşağılamaya çalışmaktan başka ne yapıyorsun? Burada fikir alışverişi yapıyoruz. Kimseyi aşağılamıyorum. Sen ne yapıyorsun?

morphium

Öğrenci
23 Eylül 2020
25
16
3
23
Bugün Allah muhafaza diyelim Kurana birşey olsa (ki merak etmeyiniz ki onun Allah tarafından koruyucuları zaten vardır, Allaha veya herhangi bir tanrının varlıgına inanıyormusunuz bilmiyorum) Kuran-ı Kerimi ezberleyen hafızlarımız vardır. Nasıl ki Peygamberimiz zamanında var iseler şimdi de varlar. Kurana birşey olsa yarın bütün hafızlar Allahın izni ile toplanır aynısı yazabilirler yine tekrarlayayım ki onun koruyucusu zaten vardır biz buna inanırız, Hadis de ise onların ezberleyenler vardır ve bununla birlikte biz zaten önümüze gelene ilk hoca şöyle dedi deyip onun söyledigine hemen itaat etmeyiz. Bu adam bunu söyledi bu söylediginin delili nedir Kuran, Hadis gibi,
Kitap için bahsettiginiz konu o kitabını yazana bağlıyor bana göre aşagılama değildir, o sizin düşünceniz,
Yalnız peki sizin inancınız nedir? siz neyi savunuyosunuz? çünkü verdigimiz cevaplara net bir cevap değil vermemekle birlikte konudan konuya atlıyoruz. Bir yaratıcı olduğuna inanıyor musunuz?

Niko4

Doçent
21 Şubat 2020
720
421
63
20
Dünya'da İslamdan sonra olan din yok mu? Dediğiniz kitaplar hep birbiriyle bağlantılıdır. Onlarda Sümer kayıtlarıyla çok benzerlik göstermektedir. Mesela neden melekler var? Çünkü Tevrat'ta tanrı sonsuz güce sahip değildi.
hocam tahrif edilmeyen tek kitap Kurani Kerim semavi dinlerden konuşuyorsak ve sizin dediğinize gelirsek Allah haksızlık etmemek için hem onlara hem de bizlere bu bilgileri göndermiş olamaz mı?

ana_malcok

Öğrenci
16 Kasım 2020
56
15
8
26
En çok deizmin mantıklı olduğunu düşündüğüm bir tartışmadır. Önceden müslümandım , şimdi deist. Ama deist olmama rağmen ailemle oruç tutmayı seviyorum.

morphium

Öğrenci
23 Eylül 2020
25
16
3
23

Gel açıklama yap, fikrimiz değişsin. Aşağılamaya çalışmaktan başka ne yapıyorsun? Burada fikir alışverişi yapıyoruz. Kimseyi aşağılamıyorum. Sen ne yapıyorsun?
İslamdan sonra dediklerinizin hangisi ilahi bir din?

Overclocked

Profesör
2 Kasım 2020
3,748
4,575
293
hocam tahrif edilmeyen tek kitap Kurani Kerim semavi dinlerden konuşuyorsak ve sizin dediğinize gelirsek Allah haksızlık etmemek için hem onlara hem de bizlere bu bilgileri göndermiş olamaz mı?
İstese ilk kitabı korurdu. Neden korumadı? Bozulmayacağını mı düşündü? Böyle düşündüyse geleceği bilmiyor mu?