SDN Forum Dini İnanç Anketi

İnanç

 • İslam

  Kullanılan: 233 81.5%
 • Ateizm

  Kullanılan: 15 5.2%
 • Deizm

  Kullanılan: 22 7.7%
 • Musevilik

  Kullanılan: 1 0.3%
 • Agnostisizm

  Kullanılan: 13 4.5%
 • Hristiyanlık

  Kullanılan: 2 0.7%

 • Kullanılan toplam oy
  286

Bu konuyu okuyanlar

utkuversus

Rektör
Emektar
Uyarı: En baştan uyarıyorum. Bu konuda siyaset tartışanı sınırsız banlarım. Konu inanç anketidir, inanç tartışmasına açıktır, lakin siyaset tartışmasına tamamen kapalıdır.

Anket kapalı ankettir. Dileyen mesajı üzerinden belirtebilir.

Tanımlar:
İslam veya Müslümanlık, tek tanrı inancına dayalı en yaygın İbrahimî dinlerden biridir. Allah'ın elçisi olduğuna inanılan Muhammed aracılığı ile 7. yüzyılda ortaya çıkmış ve yayılmıştır. Takipçilerine, "iman etmiş" veya "inanan" anlamlarına gelen mümin, veya "Allah'a teslimiyet gösteren" anlamına gelen Müslüman denir.
Ateizm, tüm tanrılara, ruhsal varlıklara, metafizik inançlara ve dinlere inanmayan, gerçekliği din yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir felsefi düşünce akımıdır.
Deizm, evreni yaratan yaratmıştır daha sonra bu yaratıcının evrene herhangi bir müdahalenin söz konusu olmadığını savunan bir inanç biçimidir. Deizm inancı dinleri reddeder. Deizm hiçbir dinin doğru olmadığını, dinlerin insan ürünü olduğunu savunur. Deizme göre yaratıcı evreni yaratmakla sorumludur.
Yahudilik, (İbranice: יהודה‎, romanize: Yehūdaḣ), Yahudi milletinin kolektif inancı, kültürel, yasal geleneğini ve medeniyetini içeren etnik bir din. Yahudilik, dindar Yahudiler tarafından Tanrı Yehova'nın, İsrail'in Çocukları ile kurduğu sözleşmenin ifadesi olarak kabul edilir. Geniş metinleri, uygulamaları, teolojik pozisyonları ve örgütlenme biçimlerini kapsayan Yahudilik, İbrani felsefi görüşü olmakla birlikte aynı zamanda dünya görüşüdür. Temelde Tevrat (Tora), Tanah, İbranice Kutsal Kitap'dan, ek olarak ise Midraş ve Talmud'un dinî metinlerinden oluşan yazılı geleneğin oluşumudur. Yeryüzünde 14,5–17,4 milyon arasında taraftar bulunduran Yahudilik (hepsi Yahudi ve Sâmiri milletinden oluşuyor), dünyanın onuncu en büyük dinidir.
Agnostisizm, bilinmezcilik ya da bilinemezcilik Tanrı'nın varlığı ya da yokluğu ile evrenin nereden türediğinin bilinmediğini veya bilinemeyeceğini ileri süren görüş.
Hristiyanlık, Nasıralı İsa'nın yaşamına, öğretilerine ve vaazlarına dayanan, tek tanrılı bir İbrahimî din. 2,4 milyarı aşkın takipçisi ile dünyanın en büyük dinidir.


Ben Elhamdülillah Müslümanım.
 

Dora

2020 Out- 2021 In
Yönetici
Super Moderator
İnançlara saygı duyarım ama deizm en mantıklı inanç sistemi olarak geliyor bana. Yıllardır daha mantıklı bir sistem için kendimi ikna edemedim.

Müslümanım demekle müslüman olunmuyor.

Düzenleme: Diğer inançlar ile ilgili alay edici tutum sergileyen üyelere uzaklaştırma verilecektir.

Unutmayın inanç özgürlüktür. Müslümanlık dahi bunu söyler.
 
Son düzenleme:

yolcu35

Profesör
Cezalı
Siyasete kapalı ama inanç a açık bir tartışma. Birisi deistliği diğeri ateistliği ötekisi islamiyeti başkası hristiyanlığı savunacak ve tartışma çıkmayacak. İnsanların en büyük zaafiyeti inançtır. İnançlar ile yönlendirilebilirler. Anketi doğru buldum ama tartışmayı doğru bulamadım.
Elhamdülillah Müslümanım.
 

_Zaur_

Dekan
Materyalistim sanıyorum. Gerçeklerle haşır neşir olma bana eğlenceli geliyor.
Neden inanıyorum? Çünkü Madde yoktan var olamaz, Vardan yok olamaz diye bir söze kafayı takmışım
Ve 2 zıtt enerjininin çarpışması yada etkileşime girmesiyle tüm herşeyin yarandığına inanıyorum. 🤣 😂
 

CoffeX

Doçent
Cezalı
Materyalistim sanıyorum. Gerçeklerle haşır neşir olma bana eğlenceli geliyor.
Neden inanıyorum? Çünkü Madde yoktan var olamaz, Vardan yok olamaz diye bir söze kafayı takmışım
Ve 2 zıtt enerjininin çarpışması yada etkileşime girmesiyle tüm herşeyin yarandığına inanıyorum. 🤣 😂
İlk bakışta gerçek sandım, sonra o iki emojiyi görünce anladım. :oops:
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bayağı varmış be türkiye de de fazlasıyla var diye biliyorum
Bi' zıplama be.
 

SDN Son Haberler

Son mesajlar

Üst