SDN Forum Dini İnanç Anketi

İnanç

• İslam

Kullanılan: 230 81.6%
  • Ateizm

Kullanılan: 14 5.0%
  • Deizm

Kullanılan: 22 7.8%
  • Musevilik

Kullanılan: 1 0.4%
  • Agnostisizm

Kullanılan: 13 4.6%
  • Hristiyanlık

Kullanılan: 2 0.7%

• Kullanılan toplam oy
    282

Emre Özdoğan

The Master
Editor
Ortaokulu imam-hatip okudum, dört yılın sonuna kadar problem yoktu. Sonra bilime epey sardım, günün 8 saatini bilimi araştırdığım bir dönem oldu. İslam ile büyüdüğüm için pek kolay olmadı ama tanıdığım ateist arkadaşlarımla konuştuktan sonra deist olduğuma karar verdim. 2-3 ay civarı deist olduğumu sandıktan sonra ateist oldum. Sonrasında kararlı olarak ateizm inancını benimsedim, yani hala benimsiyorum. Sürekli ateizm hakkında farklı şeyler öğreniyorum çünkü İslam'dan sonra kendi yorumumu katmam gereken çok şey oldu. Hala kafa patlatıyorum yani. Agnostiklerin fikirleri de çok mantıklı geliyor. Şu an ateist olsam da araştırmaya devam ediyorum, acaba ilerde agnostik olur muyum bilemiyorum :) Agnostik olan bir arkadaş bana özel mesajdan ulaşırsa çok memnun olurum.

edit: yanlış mesaja cevap attım

OzkanK.

Dekan
Bir teknoloji forumda olmaması gereken bir konu bence :( Elimize ne geçecek kim ateist kim deist kim müslüman diye öğrenince ?

Klavye başında 13-15 yaşında ki arkadaşlar havalı birşey sanıp şimdi Ateisttim deistim yazacaktır bilmeden anlamadan.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde şöyle bir not düşmek isterim. Ben ömrümde şimdiye kadar hiç kimseye tanışırken olsun veya arkadaşlığımız ilelediğinde olsun bende Müslümanım diye belirtmedim veya senin inancın nedir diye sormadım. Sormamda kendi inancımıda belirtmemde herkesin inancı ibadeti kendine...

Ama Bu Ateist ve Deistlerde neden bunu sürekli belirtme ve yayma sevdası var gerçekten anlamıyorum. Bazen yeni bir ortama girdimi tanımadığım insnalar sanki sormuş gibi hemen bende Deistim veyea Ateisttim diye dikta etme ihtiyacı duyuyor nedense . Birde bir anlatıyor var ya Okudum anladım erdim flan Deist olmaya karar verdim doğru yolu buldum doğrusu bu herşey yalan diye ayrıntılı anlatmaya başlıyorlar :D ( Bu neden oluyor acaba =? )
Ateist diye geçinenler Bir deprem olsa gök gürlese Allah Allah diye anmaya başlarlar :) Veya sevdiği biri hastalandığında iyileşsin diye Allah'a dua eder.

Son düzenleme:

suzerain

Asistan
Elhamdülillah müslümanım. Her insan gibi bizim de hatalarımız var elbette, bu hataları inancımıza yüklemeye çalışanlar da oluyor :) Biz iyiliği rabbimizden kötülüğü kendimizden biliriz. Şunu söylemek istiyorum ki kusursuz olan islamdır, müslümanlar değil. Bu yüzden birilerinin yanlışlarına kızıp cephe almayınız :) Saygılar.

utkuversus

Rektör
Emektar
IMG_20200930_234438.jpg

Konuştuğun konu hakkında bilgi edin dediğin adam, üstüne Master yapmış 40 yıllık İlahiyat Hocasının oğludur.
Şükür teşekkürdür, herkese olur. Ancak "Hamd" sadece Allah'a olur.

Hamd olması için 4 özellik şarttır:
-Alemlerin Rabbi olmak.
-Rahman sahibi olmak.
-Rahim olmak.
-Ahiret gününün hakimi olmak.

Elhamdülillah kelimesi, Hamd Sadece Allah'adır demek. Ayrıca Arapça değil Kur'an'cadır.
Cahil olmayanlara duyurulur.

Son düzenleme: