SDN Forum Dini İnanç Anketi

İnanç

• İslam

Kullanılan: 233 81.5%
  • Ateizm

Kullanılan: 15 5.2%
  • Deizm

Kullanılan: 22 7.7%
  • Musevilik

Kullanılan: 1 0.3%
  • Agnostisizm

Kullanılan: 13 4.5%
  • Hristiyanlık

Kullanılan: 2 0.7%

• Kullanılan toplam oy
    286

Bu konuyu okuyanlar

Alper S

Profesör
Acı yada ızdırap için illa böyle olması gerekmez ki. Düşün en sevdiğin bir insan bir ölüm kalım mücadelesi vereceği bir ameliyata giriyor yaşayacağın durum nedir? Yada sonsuz gibi gelecek bir kabus görüyorsun. Bazı durumlar olur bir an önce bitse de kurtulsam diye... İslam'da yaşanabilenecek iyi yada kötü şeyler insanlar anlayabilsin diye benzetmelerle anlatılır. Yoksa Cennet ful hatunların bulunduğu bir mesire piknik alanı değil...
Hocam benim bildiğim acı, mutluluk vs. duyguların hepsi beyinde salgılanan hormonlar. Eğer bu hormonlara sahip olmazsanız acı çekmezsiniz. Yani eğer vücudunuz yoksa acı yok demektir. (En azından beyniniz yoksa acı yok.) Aynı vücutla ve ya benzeri ile doğmayacaksak bir anlamı yok. Ayrıca Din Kültürü öğretmenim zamanında ahirete insan vücudunun en güçlü olduğu yaşta (23 mü 33 mü ne öyle bir şeydi) dirileceğini söyledi. Ne kadar doğrudur bilmem. (Din için ne kadar doğrudur*)

_Zaur_

Dekan
Sorunun anlamı nedir? Vücut vardır veya yoktur. Sonuç olarak, cehennem hiçbir aklı başında insanoğlunun sırf hava yapmak uğruna gitmeyi göze alabileceği bir yer değil.
Abi cehennem dediğin yer çantayı toplayıp gidecek bir yer değil zaten. Öyle anlatıyorsun ki sanki canlı canlı insana eziyyet ediyorlar.

SinHa

Doçent
Hocam benim bildiğim acı, mutluluk vs. duyguların hepsi beyinde salgılanan hormonlar. Eğer bu hormonlara sahip olmazsanız acı çekmezsiniz. Yani eğer vücudunuz yoksa acı yok demektir. (En azından beyniniz yoksa acı yok.) Aynı vücutla ve ya benzeri ile doğmayacaksak bir anlamı yok. Ayrıca Din Kültürü öğretmenim zamanında ahirete insan vücudunun en güçlü olduğu yaşta (23 mü 33 mü ne öyle bir şeydi) dirileceğini söyledi. Ne kadar doğrudur bilmem. (Din için ne kadar doğrudur*)
O zaman koma halinde ki insanların acı çekmesi gerekmiyor mu? Vücut var beyin var. Evet 33 yaşında deniyor. Hz. Adem 33 yaşında yaratıldı

Alper S

Profesör
O zaman koma halinde ki insanların acı çekmesi gerekmiyor mu? Vücut var beyin var. Evet 33 yaşında deniyor. Hz. Adem 33 yaşında yaratıldı
1601534680941.png

Tıpta koma (Yunanca: κῶμα; koma "derin uyku" anlamına gelir) bir kişinin altı saatten fazla süren bilinçsizlik durumudur. Bu durumdaki kişiler ağrılı uyaranlarla, ışık ya da sesle uyandırılamaz. Normal uyku-uyanıklık döngüsünden yoksundur ve kendi isteği ile eylem başlatamaz.[1] Koma durumunda olan bir kişiye "komatöz" denir.

Hocam bu yazıdan anladığım kadarıyla komada olan kişi hiçbir şekilde tetiklenmiyor. Yani hormonları salgılayacak bir durumda olmuyor o yüzden acı çekmiyor. Yazıda belirtildiği gibi ağrılı uyaranlar ile tetiklenmiyor yani hissetmiyor.

Fakehero

Profesör
Kendi dünyanda beni cayır cayır yakıyorsun şimdi cehennemde :D
Görmediğin şeyi tasvir ederek anlatırsın değil mi ? Cennet ve cehennemi gören bir peygamber dünyadaki yaşananlar ve dünya doğasındaki güzellikler,kötülükler ve işkenceleri ele alarak bunlar üzerinden tasvir eder anlatır ki insanlar hayal edebilsin anlayabilsin.

Mesela bir araba gördüm desem detay vermesem nasıl hayal edeceksin ? O an hayal ettiğin araba ben detay vermedikten sonra benim gördüğümle aynı model renk marka olmayacak.

xPhoenix06

Profesör
Elhamdülillah Ateis- Müslümanıh yigen ama şunu söyleyeyim gerçekten bir ara tam dinden çıkma çizgisinin üstündeydim daha sonra kendime bir soru sordum ve o soruya tutunarak Müslüman kalmaya devam ediyorum.

Fakehero

Profesör
Kudreti,ilmi,iradesi,gücü olmayan şeylerin üzerinden üretilen inançlarda bir hata var. Şiir kitabının yazarı olduğunu yazarı görmesen de kabul edebiliyorsun ama yaratıcıyı görmüyorsun diye tüm alemi yaratanın olduğunu neden kabul edemiyorsun işte bu tip insanları yadırgamıyorum ama konuyu iyi düşünmediklerini söylüyorum.

Alper S

Profesör
Kudreti,ilmi,iradesi,gücü olmayan şeylerin üzerinden üretilen inançlarda bir hata var. Şiir kitabının yazarı olduğunu yazarı görmesen de kabul edebiliyorsun ama yaratıcıyı görmüyorsun diye tüm alemi yaratanın olduğunu neden kabul edemiyorsun işte bu tip insanları yadırgamıyorum ama konuyu iyi düşünmediklerini söylüyorum.
Hocam o yüzden "Deizm" diye bir din bulunuyor. Bir yaratıcı var ama kim belli değil. Yoksa evren yoktan var olamayacak bir şey. (Bence) (Yani bugüne kadar yoktan bir şey var edilemedi insanlar tarafından hep dönüştürüldü.)

Yani biz diyoruz yaratıcı var ama İslam doğru din değil. (Hiçbiri değil.)

Ayrıca şu görmediğimiz şeyi inanma tezini (ya da tez demiyorsanız her neyse) atmayın artık ortaya hâlâ saçma olduğunu anlayamadınız. Eğer bir şiir kitabı varsa onu yazanın kanıtları da var. Adam üstüne yazıyor ismini gidip görebiliyorsun. (Fiziksel olarak, gözünle görebiliyorsun.) Allah'ı hiçbir şekilde görmek mümkün değil. O yüzden saçma bir tez.

_Zaur_

Dekan
Hocam o yüzden "Deizm" diye bir din bulunuyor. Bir yaratıcı var ama kim belli değil. Yoksa evren yoktan var olamayacak bir şey. (Bence) (Yani bugüne kadar yoktan bir şey var edilemedi insanlar tarafından hep dönüştürüldü.)

Ayrıca şu görmediğimiz şeyi inanma tezini (ya da tez demiyorsanız her neyse) atmayın artık ortaya hâlâ saçma olduğunu anlayamadınız. Eğer bir şiir kitabı varsa onu yazanın kanıtları da var. Adam üstüne yazıyor ismini gidip görebiliyorsun. (Fiziksel olarak, gözünle görebiliyorsun.) Allah'ı hiçbir şekilde görmek mümkün değil. O yüzden saçma bir tez.
Abi iş o değil de. Yani hiç kimseye kötülük filan etmeyin deniliyor.
Kötülük etmiyorsun anlıyorum Ama birisi sana karşı kötülük yapınca çıldırıyorsun, neyinse eksik olduğunu farkediyorsun.

Kötülük yapana karşı bence aynı tavır sergilemelisin. Başka çözümü yok çünkü.

SinHa

Doçent
Ekli dosyayı görüntüle 118222
Tıpta koma (Yunanca: κῶμα; koma "derin uyku" anlamına gelir) bir kişinin altı saatten fazla süren bilinçsizlik durumudur. Bu durumdaki kişiler ağrılı uyaranlarla, ışık ya da sesle uyandırılamaz. Normal uyku-uyanıklık döngüsünden yoksundur ve kendi isteği ile eylem başlatamaz.[1] Koma durumunda olan bir kişiye "komatöz" denir.

Hocam bu yazıdan anladığım kadarıyla komada olan kişi hiçbir şekilde tetiklenmiyor. Yani hormonları salgılayacak bir durumda olmuyor o yüzden acı çekmiyor. Yazıda belirtildiği gibi ağrılı uyaranlar ile tetiklenmiyor yani hissetmiyor.
Bende onu demek istedim. Tüm organlar tam ve çalışır halde ama hissedilmiyor. Hormon denen sıvıları dışarıdan verilsede hissetmiyor bilinç kapalı.

Fakehero

Profesör

Yazarının adı yazılmamış kitaplardaki yazarı nasıl ispat edeceksin bana ?
İlyada ve Odysseia kitabını Homeros yazdı diye biliyoruz. Adam MÖ 9. yüzyılda yaşadı ama kitap 1774 yılında basıldı. Şimdi bu kitabın eser sahibinin gerçekten Homeros olduğunu ispat edebilir misin bana?

O zaman saçma dediğin tez için senin tezinde şu olurdu. Bir kitap var üzerinde yazarın ismi yok ve görmediğin,bilmediğin bu yazarın olduğunu kabul ediyorsun. Yani evreni yaratan biri var ama ismi yazmadığı, görmediğin, bilmediğin halde yaratanın olduğunu kabul ediyorsun.

Bende evreni yaratan biri var ismini ise gönderdiği vahiylerle peygamberlerinden öğreniyorum ama görmediğim halde onu kabul ediyorum diyorum.

SDN Son Haberler

Son mesajlar