SDN Forum Dini İnanç Anketi

İnanç

• İslam

Kullanılan: 235 80.2%
  • Ateizm

Kullanılan: 18 6.1%
  • Deizm

Kullanılan: 22 7.5%
  • Musevilik

Kullanılan: 2 0.7%
  • Agnostisizm

Kullanılan: 14 4.8%
  • Hristiyanlık

Kullanılan: 2 0.7%

• Kullanılan toplam oy
    293

OzkanK.

Müdavim
Müdavim
3 Eylül 2019
10,693
13,062
4,958
Birde şunu anlamıyorum ben bazıları çıkıp gidip gören mi var kesin kanıt mı var. Hepsi uydurma. Cehennemi gören mi var flan diyorlar ya. Akıl var mantık var herkes cehennemi canlı canlı görse veya Allah'ın varlığından emin olsa ibadet yapmadan durur mu ? Hatta 1 yapması gerekirken 3 yapar herşeyi sırf oraya gitmemek için ( Nefes almazsan ölecen gibi bir durum olur bu. Veya kafana ateş edersen ölürsün gibi ) Burada amaç sana seçenek sunulup senin doğru yolu seçmen görmeden İMAN edebilmen doğru yolu bulabilmen...

Ayrıca benim gözümde dinde amaç insanları en büyük paydada toplayabilme gayesi vardır. Atıyorum ben şu sülaledenim max 100 kişi toplanır şu köylüyümdür max 500 kişi toplanır. Şu ilçeliyim max 100 bin kişi toplanır. Şu illiyim max 1 milyon kişi toplanır şu bölgeliyimdir max 10 milyon insan toplanır. Şu millettenimdir 100 milyon insan toplanır. Ama şu dindenim dedin mi 1-2 milyar İnsan toplanır. En büyük birleştirici Payda olabiliyor din.
Ama tabi insanlar çıkıp birleşmekten çok ayrışma sevdalısı olduğu için değişik değişik dini görüşler ortaya atabiliyorlar...

4 Temmuz 2019
230
191
43
Bilim adamları arasında teistik inanca sahip olanları pek azdır. Bunlar arasından İslam'a mensup olanların yüzdesi alındığında, zekanın dini inanışları hangi yönde etkilediği görülebilir. Ki, söz konusu din evrensel olduğu için, tarihte parmakla gösterilen dehaların birçoğunun İslam dinine mensup olmayışı aslında dinin aleyhine bir durumdur.

@OzkanK. Yeterince kanıt olsa herkes inanırdı diyerekten insanların aslı olmayan şeylere inanmasını beklemiyorsunuz herhalde. Bir kanıt yoksunluğunda inanılması gereken tek din İslam'mış gibi konuşmanın tek sebebi müslüman bir ailede doğup büyümüş ve bu bilgilerle yetiştirilmiş olmandır.

OzkanK.

Müdavim
Müdavim
3 Eylül 2019
10,693
13,062
4,958
@OzkanK. Yeterince kanıt olsa herkes inanırdı diyerekten insanların aslı olmayan şeylere inanmasını beklemiyorsunuz herhalde. Bir kanıt yoksunluğunda inanılması gereken tek din İslam'mış gibi konuşmanın tek sebebi müslüman bir ailede doğup büyümüş ve bu bilgilerle yetiştirilmiş olmandır.

Ben inanılması gereken tek şey İslam flan demedim.
Ateist olup herşey kendiliğinden oluştu hiçbir şey yok yaradan yok diyenlere lafım. Ayrıca Cennet cehennem neredeyse bütün inançlarda vardır. Semavi dinleri geçtim. Öküze puta ateşe tapan bile bir ödül ceza sistemi olduğuna inanır...

ahmetysf099

Asistan
10 Kasım 2019
464
222
43
18
Bir teknoloji forumda olmaması gereken bir konu bence :( Elimize ne geçecek kim ateist kim deist kim müslüman diye öğrenince ?

Klavye başında 13-15 yaşında ki arkadaşlar havalı birşey sanıp şimdi Ateisttim deistim yazacaktır bilmeden anlamadan.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Birde şöyle bir not düşmek isterim. Ben ömrümde şimdiye kadar hiç kimseye tanışırken olsun veya arkadaşlığımız ilelediğinde olsun bende Müslümanım diye belirtmedim veya senin inancın nedir diye sormadım. Sormamda kendi inancımıda belirtmemde herkesin inancı ibadeti kendine...

Ama Bu Ateist ve Deistlerde neden bunu sürekli belirtme ve yayma sevdası var gerçekten anlamıyorum. Bazen yeni bir ortama girdimi tanımadığım insnalar sanki sormuş gibi hemen bende Deistim veyea Ateisttim diye dikta etme ihtiyacı duyuyor nedense . Birde bir anlatıyor var ya Okudum anladım erdim flan Deist olmaya karar verdim doğru yolu buldum doğrusu bu herşey yalan diye ayrıntılı anlatmaya başlıyorlar :D ( Bu neden oluyor acaba =? )
Ateist diye geçinenler Bir deprem olsa gök gürlese Allah Allah diye anmaya başlarlar :) Veya sevdiği biri hastalandığında iyileşsin diye Allah'a dua eder.
bu cevabı arıyordum buldum :D

spigen

Asistan
22 Ağustos 2020
127
45
28
Uyarı: En baştan uyarıyorum. Bu konuda siyaset tartışanı sınırsız banlarım. Konu inanç anketidir, inanç tartışmasına açıktır, lakin siyaset tartışmasına tamamen kapalıdır.

Anket kapalı ankettir. Dileyen mesajı üzerinden belirtebilir.

Tanımlar:

Ben Elhamdülillah Müslümanım.
Bu Ateistler Harbi Allahsız rıza baba

ahmetysf099

Asistan
10 Kasım 2019
464
222
43
18
Hocam benim bildiğim acı, mutluluk vs. duyguların hepsi beyinde salgılanan hormonlar. Eğer bu hormonlara sahip olmazsanız acı çekmezsiniz. Yani eğer vücudunuz yoksa acı yok demektir. (En azından beyniniz yoksa acı yok.) Aynı vücutla ve ya benzeri ile doğmayacaksak bir anlamı yok. Ayrıca Din Kültürü öğretmenim zamanında ahirete insan vücudunun en güçlü olduğu yaşta (23 mü 33 mü ne öyle bir şeydi) dirileceğini söyledi. Ne kadar doğrudur bilmem. (Din için ne kadar doğrudur*)
30 yaşlarında
:d

B9t-DEGCcAIzQaj.jpg
hhahahahaha

CoffeX

Doçent
2 Temmuz 2020
558
518
93
Yine bir tartışma... Herkes kendi inancının haklı çıkmasını istiyor. Bırakın sadece anket olsun. Böyle insanlar birbirine soğuyor. Ben tartışmayın demiyorum. Başka konu açıp herhangi bir yerde tartışsanız daha uygun olur. Konu amaç dışına çıkıyor.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Müdavim
12 Mart 2011
35,206
10,327
293
Kendi dünyanda beni cayır cayır yakıyorsun şimdi cehennemde :D
Zaur, senin şu inanç üzerindeki konuşmalarına hiç dahil olmak istemezdim ya, mecbur hissettim kendimi...

İslâm inancına göre Allah Teala kimseyi cayır cayır yakmaz, kimseyi cehenneme atmaz. Lakin, insan kendini cehenneme atar, kendini cayır cayır yakar. Çünkü dünya yaşamında orayı hak edecek işler yapar, ya da yapmaması gerekenleri yapar.

Düşün ki Suriyeli bir çocuk evi bombalanmış, ana/babası öldürülmüş, küçücük kardeşiyle aç susuz ve çaresiz kalmış, "Sizi Allah'a şikayet edeceğim" diyordu. Ona bu acıyı yaşatan zalim bunun hesabını vermesin mi, yaptığı aşağılık zulmün karşılığını ödemesin mi?

Diğer taraftan, "Ben zalim değilim, niye beni yakarlar?" diye soracaksın. Düşün ki o seni yaratmış, sana akıl gibi muhteşem bir ni'met bahşetmiş. Fiziki varlığının var olması konusunda bir sürü bahane uydurabilirsin, lakin akıl gibi, ruh gibi soyut ve mücerred kavramların varlığı konusunda verebileceğin hiçbir cevabın olamaz, "Allah"a teslim olmadıkça...

Varlığının tamamı, yedip içtiğinin herbir zerresine kadar borçlu olduğun yaratıcıyı inkâr'a kalkmak da bir zulümdür ve elbette karşılığı olacaktır. Bir lokantada bir çorba içersin parasını ödemezsen adama bulaşık yıkatırlar değil mi? Bir çorbanın bile karşılıksız verilmediği bu fani alemde sana hayatını ve namütenahi ni'metlerini bahşedene "nanik" yaparsan e azıcık müsaade et, biraz bulaşık yıkatsın değil mi?! :D
(Tabii bulaşıktan kastımın ne olduğunu anladın!)

_Zaur_

Müdavim
Müdavim
17 Kasım 2017
14,179
5
23,307
4,958
Zaur, senin şu inanç üzerindeki konuşmalarına hiç dahil olmak istemezdim ya, mecbur hissettim kendimi...

İslâm inancına göre Allah Teala kimseyi cayır cayır yakmaz, kimseyi cehenneme atmaz. Lakin, insan kendini cehenneme atar, kendini cayır cayır yakar. Çünkü dünya yaşamında orayı hak edecek işler yapar, ya da yapmaması gerekenleri yapar.

Düşün ki Suriyeli bir çocuk evi bombalanmış, ana/babası öldürülmüş, küçücük kardeşiyle aç susuz ve çaresiz kalmış, "Sizi Allah'a şikayet edeceğim" diyordu. Ona bu acıyı yaşatan zalim bunun hesabını vermesin mi, yaptığı aşağılık zulmün karşılığını ödemesin mi?

Diğer taraftan, "Ben zalim değilim, niye beni yakarlar?" diye soracaksın. Düşün ki o seni yaratmış, sana akıl gibi muhteşem bir ni'met bahşetmiş. Fiziki varlığının var olması konusunda bir sürü bahane uydurabilirsin, lakin akıl gibi, ruh gibi soyut ve mücerred kavramların varlığı konusunda verebileceğin hiçbir cevabın olamaz, "Allah"a teslim olmadıkça...

Varlığının tamamı, yedip içtiğinin herbir zerresine kadar borçlu olduğun yaratıcıyı inkâr'a kalkmak da bir zulümdür ve elbette karşılığı olacaktır. Bir lokantada bir çorba içersin parasını ödemezsen adama bulaşık yıkatırlar değil mi? Bir çorbanın bile karşılıksız verilmediği bu fani alemde sana hayatını ve namütenahi ni'metlerini bahşedene "nanik" yaparsan e azıcık müsaade et, biraz bulaşık yıkatsın değil mi?! :D
(Tabii bulaşıktan kastımın ne olduğunu anladın!)
Abi şimdi diyorsun bu dünyada olmasa diğer dünyada cezasını ödeyecek ve ödemeli.
Anca senin düşüncende öyle canlanıyor birisine kötülük yapan cehennemliktir diye.
İnan ki o kötülük yapanın umurunda değil böyle masallar.

Yani bu hayat bir savaş meydanıdır gözümde. Güçlüysen savaşıp bir türlü hayatta kalmalısın. Nasıl biri olursan ol farketmez.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Müdavim
12 Mart 2011
35,206
10,327
293
Bununla da Kur'an'ın evrensel bir kitap olamayacağı çıkarılıyor çünkü evrensel bir kitap olsa çok net anlaşılması gerekirdi. Kur'an'ın bir hatası daha.
Bak arkadaşım, kusura bakma ama saygı ve edep sınırlarını çok aşmış ve zorlamışsın. Konu içinde mesajlarına baktım, insanın bu kadar talihsiz demagojilere imza atabilmesi için gerçekten cehaletin en dip kuyularında batık biri olması gerekiyor.

Eğer çok net anlayabileceğin bir kitap olsaydı zaten ilahi menşeli olmazdı o kitap. Onu anlayabilmek için insanlar yıllarca dirsek çürütmüş, ilim irfan sahibi olmuş... Ki, Rabbimin meramını anlayabileyim diye. Yahu sen bundan elli yıl evvel yazılmış bir kitabı anlayabilmekten acizken Allah'ın kitabını öyle şak diye nasıl anlayacaksın. Hiç mi mantık denen şeyden nasibin yok senin?

Bak şimdi sana ne diyeceğim: Atatürk'ün isteği ile yazdırılan Ömeri Nasuhi Bilmen'in "Hak dini Kur'an dili" adlı tefsir kitabında sadece üç kelimeden oluşan besmele'nin izahını tam 125 sayfada izah edebilmiş adam. Üç kelimelik bir cümle'nin izahı 125 sayfa tutan bir kitabı sen hangi kafayla, hangi bilgiyle anlayıp kavrayabileceksin?

Bu kitabı kavrayabilmen için sadece Arapça bilmek de yetmiyor. Arapça'nın yanında fizik, kimya, biyoloji, tıp, coğrafya, astroloji, tarih gibi bilimlerde çok üst düzey bir bilgi sahibi olman da gerekiyor.

Sen de bunların hangisi var, ya da kaçı? Klavye başına geçip hiçbir mantıki temele dayanmayan inciler(!) döktürmekle olmuyor bu işler.

bud

Müdavim
Müdavim
Cezalı
29 Kasım 2014
5,328
6
1,710
293
25
Kur'an yeterli seviyede anlaşılabilir bir kitap. Yaratıcının göndermiş olamayacağını göz önünde bulundurunca tüm anlamsızlıklar düzeliyor. Kitabı kesinlikle yaratıcı göndermiş deyip yaratıcıyla kitabı bir yapmaya çalışırsan zaten bir kelimeye 125 sayfa açıklama yaparsın. Gerçekten yaratıcıdan gelmiş olsa o 125 sayfalık sözde açıklamayı bir ayette doğru düzgün anlatabilir kendisine ilim adamı(!) diyen insanlara kullarını muhtaç etmezdi.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Müdavim
12 Mart 2011
35,206
10,327
293
Abi şimdi diyorsun bu dünyada olmasa diğer dünyada cezasını ödeyecek ve ödemeli.
Anca senin düşüncende öyle canlanıyor birisine kötülük yapan cehennemliktir diye.
İnan ki o kötülük yapanın umurunda değil böyle masallar.
Zaur, hakaret sana yakışmıyor, fikrini söyle ama hakaret etme. İnanmıyorum de, ama masallar diyerek aşağılama... Bu güne kadar çok tartışmamız olmuştu, lakin hakarete tevessül etmemiştin, o yüzden zıt fikirlere sahip olsak da severdim seni. Ayıp ettin yani, kırdın bizi, bizleri...

Ayrıca yazdıklarımızı anlıyorum ki tam olarak anlamıyorsun. Ben kötülük eden cehennemliktir diye birşey söylemedim. İnsan kötülük etse de, günah işlese de Allah ona hiçbir zaman tevbe kapısını kapatmaz. Ben zalimden bahsettim, zulümden bahsettim. Bu öyle bir şey ki Allah Teala bunu kul hakkıyla beraber kendi af yetkisinden çıkarmıştır. O kişi zulmettiği, hakkını yediği insanlar tarafından affedilmedikçe ya da karşılığını ödemedikçe affedilmeyecektir.

Onların umurunda olup olmaması da Allah'ın umurunda değil... Kaldı ki bu bile ayrı bir suç Allah nezdinde, o zaman kıyamet günü hüküm sahibinin önünde elbet hesabını ödeyecektir.

_Zaur_

Müdavim
Müdavim
17 Kasım 2017
14,179
5
23,307
4,958
Zaur, hakaret sana yakışmıyor, fikrini söyle ama hakaret etme. İnanmıyorum de, ama masallar diyerek aşağılama... Bu güne kadar çok tartışmamız olmuştu, lakin hakarete tevessül etmemiştin, o yüzden zıt fikirlere sahip olsak da severdim seni. Ayıp ettin yani, kırdın bizi, bizleri...

Ayrıca yazdıklarımızı anlıyorum ki tam olarak anlamıyorsun. Ben kötülük eden cehennemliktir diye birşey söylemedim. İnsan kötülük etse de, günah işlese de Allah ona hiçbir zaman tevbe kapısını kapatmaz. Ben zalimden bahsettim, zulümden bahsettim. Bu öyle bir şey ki Allah Teala bunu kul hakkıyla beraber kendi af yetkisinden çıkarmıştır. O kişi zulmettiği, hakkını yediği insanlar tarafından affedilmedikçe ya da karşılığını ödemedikçe affedilmeyecektir.

Onların umurunda olup olmaması da Allah'ın umurunda değil... Kaldı ki bu bile ayrı bir suç Allah nezdinde, o zaman kıyamet günü hüküm sahibinin önünde elbet hesabını ödeyecektir.
Hiçlikten geldim hiçliğe gidecem.
Bu yaşadığım da hiç yaşamamışım gibi olacak.

Ondan Bana gerekli değil böyle şeylere inanmak yada inanmamak.

Hayat dediğim şeyde hep eğlenceme bakıcam, Çünkü artık hayat beni değil ben hayatı üzmeliyim eğlencemle.
Artık Yaşam gücümü eğlencemden alıyorum, çoğu insanlar gibi İnancımdan değil

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Müdavim
12 Mart 2011
35,206
10,327
293
Gerçekten yaratıcıdan gelmiş olsa o 125 sayfalık sözde açıklamayı bir ayette doğru düzgün anlatabilir kendisine ilim adamı(!) diyen insanlara kullarını muhtaç etmezdi.
Yahu senin gibiler kopkoyu cehaletlerinin yanında mantık'dan da nasip almamışsınız. Peki diyelim ki 'tanrı' senin hiçbir ilim ve fikir sahibi olmadan anlayabileceğin kadar basit bir kitap gönderdi, peki bu kitaba dünya yüzündeki onca ilim adamı kaç paralık değer verir sence? Ne anlar o kitaptan?

Halbuki bu kitap çobanından en üst düzey bilim adamına kadar her insanın hislerine, bilgi seviyesine hitap eden bir kitaptır. Tıpkı bir eczaneye benzer, kim hangi dertten hastaysa orada ilacını bulabileceği bir eczane. Lakin sizin gibi niyeti bozuk olanların bunu anlayabilme şansı yok. Kendi kıt düşüncelerini aşan ne varsa, tu kaka onlar için.

Artık Yaşam gücümü eğlencemden alıyorum, çoğu insanlar gibi İnancımdan değil
Zaur, sana bir soru...
Sizin ordunuz şu an Ermenilerle savaşıyor, elbet içlerinde şehit olan askerleriniz de vardır.
ŞEHİD olan...
Vatanı için ölümü göze olanlar hayatları karşılığında şehadet makamını, yani cenneti talep ettikleri içindir ki tereddütsüz ölüme koşabiliyorlar.

Sen ahirete, ölümden sonrasına inanmadığına göre vatanın için bu dünyadaki kısacık ömrün sonlanma pahasına savaşa seve seve gider, aslan gibi çarpışabilir misin?

Son düzenleyen moderatör:

_Zaur_

Müdavim
Müdavim
17 Kasım 2017
14,179
5
23,307
4,958
Yahu senin gibiler kopkoyu cehaletlerinin yanında mantık'dan da nasip almamışsınız. Peki diyelim ki 'tanrı' senin hiçbir ilim ve fikir sahibi olmadan anlayabileceğin kadar basit bir kitap gönderdi, peki bu kitaba dünya yüzündeki onca ilim adamı kaç paralık değer verir sence? Ne anlar o kitaptan?

Halbuki bu kitap çobanından en üst düzey bilim adamına kadar her insanın hislerine, bilgi seviyesine hitap eden bir kitaptır. Tıpkı bir eczaneye benzer, kim hangi dertten hastaysa orada ilacını bulabileceği bir eczane. Lakin sizin gibi niyeti bozuk olanların bunu anlayabilme şansı yok. Kendi kıt düşüncelerini aşan ne varsa, tu kaka onlar için.

Zaur, sana bir soru...
Sizin ordunuz şu an Ermenilerle savaşıyor, elbet içlerinde şehit olan askerleriniz de vardır.
ŞEHİD olan...
Vatanı için ölümü göze olanlar hayatları karşılığında şehadet makamını, yani cenneti talep ettikleri içindir ki tereddütsüz ölüme koşabiliyorlar.

Sen ahirete, ölümden sonrasına inanmadığına göre vatanın için bu dünyadaki kısacık ömrün sonlanma pahasına savaşa seve seve gider, aslan gibi çarpışabilir misin?
Giderim ama cennet olmadığını bilerek ve ailemi koruduğum için savaşıp canımı koyabilrim bu yolda.

bud

Müdavim
Müdavim
Cezalı
29 Kasım 2014
5,328
6
1,710
293
25

Öncelikle şahsıma karşı kelimelerinizi dikkatli seçin.

Konuya gelince Kuranda bilim insanları anlasın herhangi biri anlamasın diye bulunan bir ayet yok. Tartışılan şu Enfal suresinde yaratıcı bir mümin kaç kafire denk geliyor bilmiyorda mı yanılıyor. Bunun gibi konular. Zaten kuranı okuyorum kimin konuştuğu belli değil kitabı açar açmaz Tanrı kendisine dua etmeye başlıyor Fatiha suresinde. Konudan konuya zıplıyor çoğu yerde hazreti Muhammed konuştuğu sırada de ki konulmayı unutulmuş yaratıcının sözüne dalıyor hazreti Muhammed. Başka yerlerde 3. Şahıs biri konuşuyor kim belli değil ve kitabın olayı şu doğan güneşi görmez misin o zaman nasıl Allah'a inanmazsın o halde en büyük azab Allah'ındır. Yani bu kitabı Tanrı göndermiştir iddiası görünenden çok uzak.