SDN Forum Dini İnanç Anketi

İnanç

• İslam

Kullanılan: 235 80.2%
  • Ateizm

Kullanılan: 18 6.1%
  • Deizm

Kullanılan: 22 7.5%
  • Musevilik

Kullanılan: 2 0.7%
  • Agnostisizm

Kullanılan: 14 4.8%
  • Hristiyanlık

Kullanılan: 2 0.7%

• Kullanılan toplam oy
    293

Bu konuyu okuyanlar

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,134
Uyarı: En baştan uyarıyorum. Bu konuda siyaset tartışanı sınırsız banlarım. Konu inanç anketidir, inanç tartışmasına açıktır, lakin siyaset tartışmasına tamamen kapalıdır.

Anket kapalı ankettir. Dileyen mesajı üzerinden belirtebilir.

Tanımlar:
İslam veya Müslümanlık, tek tanrı inancına dayalı en yaygın İbrahimî dinlerden biridir. Allah'ın elçisi olduğuna inanılan Muhammed aracılığı ile 7. yüzyılda ortaya çıkmış ve yayılmıştır. Takipçilerine, "iman etmiş" veya "inanan" anlamlarına gelen mümin, veya "Allah'a teslimiyet gösteren" anlamına gelen Müslüman denir.
Ateizm, tüm tanrılara, ruhsal varlıklara, metafizik inançlara ve dinlere inanmayan, gerçekliği din yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir felsefi düşünce akımıdır.
Deizm, evreni yaratan yaratmıştır daha sonra bu yaratıcının evrene herhangi bir müdahalenin söz konusu olmadığını savunan bir inanç biçimidir. Deizm inancı dinleri reddeder. Deizm hiçbir dinin doğru olmadığını, dinlerin insan ürünü olduğunu savunur. Deizme göre yaratıcı evreni yaratmakla sorumludur.
Yahudilik, (İbranice: יהודה‎, romanize: Yehūdaḣ), Yahudi milletinin kolektif inancı, kültürel, yasal geleneğini ve medeniyetini içeren etnik bir din. Yahudilik, dindar Yahudiler tarafından Tanrı Yehova'nın, İsrail'in Çocukları ile kurduğu sözleşmenin ifadesi olarak kabul edilir. Geniş metinleri, uygulamaları, teolojik pozisyonları ve örgütlenme biçimlerini kapsayan Yahudilik, İbrani felsefi görüşü olmakla birlikte aynı zamanda dünya görüşüdür. Temelde Tevrat (Tora), Tanah, İbranice Kutsal Kitap'dan, ek olarak ise Midraş ve Talmud'un dinî metinlerinden oluşan yazılı geleneğin oluşumudur. Yeryüzünde 14,5–17,4 milyon arasında taraftar bulunduran Yahudilik (hepsi Yahudi ve Sâmiri milletinden oluşuyor), dünyanın onuncu en büyük dinidir.
Agnostisizm, bilinmezcilik ya da bilinemezcilik Tanrı'nın varlığı ya da yokluğu ile evrenin nereden türediğinin bilinmediğini veya bilinemeyeceğini ileri süren görüş.
Hristiyanlık, Nasıralı İsa'nın yaşamına, öğretilerine ve vaazlarına dayanan, tek tanrılı bir İbrahimî din. 2,4 milyarı aşkın takipçisi ile dünyanın en büyük dinidir.

Ben Elhamdülillah Müslümanım.

Dora

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
İnançlara saygı duyarım ama deizm en mantıklı inanç sistemi olarak geliyor bana. Yıllardır daha mantıklı bir sistem için kendimi ikna edemedim.

Müslümanım demekle müslüman olunmuyor.

Düzenleme: Diğer inançlar ile ilgili alay edici tutum sergileyen üyelere uzaklaştırma verilecektir.

Unutmayın inanç özgürlüktür. Müslümanlık dahi bunu söyler.

Son düzenleme:

KaTaRaN

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,517
Siyasete kapalı ama inanç a açık bir tartışma. Birisi deistliği diğeri ateistliği ötekisi islamiyeti başkası hristiyanlığı savunacak ve tartışma çıkmayacak. İnsanların en büyük zaafiyeti inançtır. İnançlar ile yönlendirilebilirler. Anketi doğru buldum ama tartışmayı doğru bulamadım.
Elhamdülillah Müslümanım.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
Materyalistim sanıyorum. Gerçeklerle haşır neşir olma bana eğlenceli geliyor.
Neden inanıyorum? Çünkü Madde yoktan var olamaz, Vardan yok olamaz diye bir söze kafayı takmışım
Ve 2 zıtt enerjininin çarpışması yada etkileşime girmesiyle tüm herşeyin yarandığına inanıyorum. ? ?

alpsadik

Map Tech Harita
Emektar
Reaksiyon puanı
2,871
Agnostik olduğumu düşünüyorum ama bundan bile tam emin değilim.

ofarslan18

Asistan
Reaksiyon puanı
226
Bayağı varmış be türkiye de de fazlasıyla var diye biliyorum

CoffeX

Doçent
Reaksiyon puanı
518
Materyalistim sanıyorum. Gerçeklerle haşır neşir olma bana eğlenceli geliyor.
Neden inanıyorum? Çünkü Madde yoktan var olamaz, Vardan yok olamaz diye bir söze kafayı takmışım
Ve 2 zıtt enerjininin çarpışması yada etkileşime girmesiyle tüm herşeyin yarandığına inanıyorum. ? ?
İlk bakışta gerçek sandım, sonra o iki emojiyi görünce anladım. :oops:
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bayağı varmış be türkiye de de fazlasıyla var diye biliyorum
Bi' zıplama be.

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,762
İlk bakışta gerçek sandım, sonra o iki emojiyi görünce anladım. :oops:

Bi' zıplama be.
Aslında pek sallamıyorum desem yeri.
Hep gülüp eğlenmek istiyorum artık bir şeyleri kafaya takmayacak düşünceye gelmişim sanırım?

Reaksiyon puanı
3,027
Ortaokulu imam-hatip okudum, dört yılın sonuna kadar problem yoktu. Sonra bilime epey sardım, günün 8 saatini bilimi araştırdığım bir dönem oldu. İslam ile büyüdüğüm için pek kolay olmadı ama tanıdığım ateist arkadaşlarımla konuştuktan sonra deist olduğuma karar verdim. 2-3 ay civarı deist olduğumu sandıktan sonra ateist oldum. Sonrasında kararlı olarak ateizm inancını benimsedim, yani hala benimsiyorum. Sürekli ateizm hakkında farklı şeyler öğreniyorum çünkü İslam'dan sonra kendi yorumumu katmam gereken çok şey oldu. Hala kafa patlatıyorum yani. Agnostiklerin fikirleri de çok mantıklı geliyor. Şu an ateist olsam da araştırmaya devam ediyorum, acaba ilerde agnostik olur muyum bilemiyorum :) Agnostik olan bir arkadaş bana özel mesajdan ulaşırsa çok memnun olurum.

edit: yanlış mesaja cevap attım

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Bir teknoloji forumda olmaması gereken bir konu bence :( Elimize ne geçecek kim ateist kim deist kim müslüman diye öğrenince ?

Klavye başında 13-15 yaşında ki arkadaşlar havalı birşey sanıp şimdi Ateisttim deistim yazacaktır bilmeden anlamadan.

Birde şöyle bir not düşmek isterim. Ben ömrümde şimdiye kadar hiç kimseye tanışırken olsun veya arkadaşlığımız ilelediğinde olsun bende Müslümanım diye belirtmedim veya senin inancın nedir diye sormadım. Sormamda kendi inancımıda belirtmemde herkesin inancı ibadeti kendine...

Ama Bu Ateist ve Deistlerde neden bunu sürekli belirtme ve yayma sevdası var gerçekten anlamıyorum. Bazen yeni bir ortama girdimi tanımadığım insnalar sanki sormuş gibi hemen bende Deistim veyea Ateisttim diye dikta etme ihtiyacı duyuyor nedense . Birde bir anlatıyor var ya Okudum anladım erdim flan Deist olmaya karar verdim doğru yolu buldum doğrusu bu herşey yalan diye ayrıntılı anlatmaya başlıyorlar :D ( Bu neden oluyor acaba =? )
Ateist diye geçinenler Bir deprem olsa gök gürlese Allah Allah diye anmaya başlarlar :) Veya sevdiği biri hastalandığında iyileşsin diye Allah'a dua eder.

Son düzenleme:

suzerain

Asistan
Reaksiyon puanı
143
Elhamdülillah müslümanım. Her insan gibi bizim de hatalarımız var elbette, bu hataları inancımıza yüklemeye çalışanlar da oluyor :) Biz iyiliği rabbimizden kötülüğü kendimizden biliriz. Şunu söylemek istiyorum ki kusursuz olan islamdır, müslümanlar değil. Bu yüzden birilerinin yanlışlarına kızıp cephe almayınız :) Saygılar.