Soru Ryzen 5 3600 Isınma Ve Renderde Pc Kapanma Sorunu

Efecanoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
merhaba 2 haziranda sinerjiden teslim aldıgım pc ile dun render yapmayı denedim renderin ortasında pc kapandı tak diye hiçbi mavi ekran vesaire vermeden
daha sonra pcyi tekrardan açtım ve cpu gpu sıcaklıklarını afterburner programından kontrol ederek render yapmayı denedim. ve renderin ortalarında işlemci sıcaklıgım 99 dereceye ulaştı. boştayken de 56 57 derecelerde geziyor daha 8 gün oldu teslim alalı bunun cozumu varmı yardımcı olurmusunuz valorantta 80 derecelere çıkıyor fortnitede 85 e çıkıyor voltaj düşürme gibi şeyler okudum böyle çozumler performansı duşururmu veya bi sıkıntı çıkarırmı hangi ayarları yapmam gerekiyor bilgilendirirmisiniz. olmadı bi hava sogutucu alıcam ( şu anda wraith stealth kullanıyorum ) eğer sorunu çözemezsem hava sogutucu önerisi isterim

Mikail_Ebrinç

Profesör
Reaksiyon puanı
2,700
merhaba 2 haziranda sinerjiden teslim aldıgım pc ile dun render yapmayı denedim renderin ortasında pc kapandı tak diye hiçbi mavi ekran vesaire vermeden
daha sonra pcyi tekrardan açtım ve cpu gpu sıcaklıklarını afterburner programından kontrol ederek render yapmayı denedim. ve renderin ortalarında işlemci sıcaklıgım 99 dereceye ulaştı. boştayken de 56 57 derecelerde geziyor daha 8 gün oldu teslim alalı bunun cozumu varmı yardımcı olurmusunuz valorantta 80 derecelere çıkıyor fortnitede 85 e çıkıyor voltaj düşürme gibi şeyler okudum böyle çozumler performansı duşururmu veya bi sıkıntı çıkarırmı hangi ayarları yapmam gerekiyor bilgilendirirmisiniz. olmadı bi hava sogutucu alıcam ( şu anda wraith stealth kullanıyorum ) eğer sorunu çözemezsem hava sogutucu önerisi isterim
Macunun yok galiba senin MX4 macun alabilrisin teknobiyotik ten diğer yerlerden alma sahte oluyor onlar

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Kasa soğutma yeterli mi ?
Isınmayı detaylandırdığımız gibi, soğrutma için mevcut kasa ve fan bilgisini yazarsan bilenler fikir yürüteblilir.

Aynı işlemci için 2 fazladan kasa fanı alıp taktım ve sorunu çözdüm. Şu an sorunum yok. 12 izlek tam kapasite çalışırken 50-60 derece bile görmüyorum.

Efecanoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kasa soğutma yeterli mi ?
Isınmayı detaylandırdığımız gibi, soğrutma için mevcut kasa ve fan bilgisini yazarsan bilenler fikir yürüteblilir.

Aynı işlemci için 2 fazladan kasa fanı alıp taktım ve sorunu çözdüm. Şu an sorunum yok. 12 izlek tam kapasite çalışırken 50-60 derece bile görmüyorum.
Corsair spec delta rgb 650 w psu dahil olan kasa onde 3 fan arkada 1 fan var
Mesaj otomatik birleştirildi:

Macunun yok galiba senin MX4 macun alabilrisin teknobiyotik ten diğer yerlerden alma sahte oluyor onlar
Macunumun olup olmadigini nasil kontrol edebilirim ve benim bi arkadasimda ayni islemciyi kullaniyo benden daha uzun bi edit render yaparken onun sicakligi 60 dan 94 e kadar yukseliyo ve 94 de sabit kaliyo pcsi kapanmiyo bende neden boyle anlamadim bir macun bu kadar fark ettirir mi 99 da renderi kapamasam daha da artardi bence

Son düzenleme:

Bella Ciao

Profesör
Reaksiyon puanı
3,193
Anakart nedir? Soğutucu nedir? Voltajlar kaçta?

CPB açıksa onu kapatabilirsin.

Efecanoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakart nedir? Soğutucu nedir? Voltajlar kaçta?

CPB açıksa onu kapatabilirsin.
Sogutucum wraith stealth stok sogutucusu anakart asus prime b450m A- II voltajlar ile ilgili kisma daha girmedim pek bi bilgim olmadigi icin

Mikail_Ebrinç

Profesör
Reaksiyon puanı
2,700
Corsair spec delta rgb 650 w psu dahil olan kasa onde 3 fan arkada 1 fan var

Macunumun olup olmadigini nasil kontrol edebilirim ve benim bi arkadasimda ayni islemciyi kullaniyo benden daha uzun bi edit render yaparken onun sicakligi 60 dan 94 e kadar yukseliyo ve 94 de sabit kaliyo pcsi kapanmiyo bende neden boyle anlamadim bir macun bu kadar fark ettirir mi 99 da renderi kapamasam daha da artardi bence
Ben gta 5 te 88 görmüştüm 60 larda şimdi çok fark ediyor macunlar

Efecanoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
CBP kapayabilirsin, Bios'u atman gerekecek.
İşlemcinin performansini dusururmu cunku performans dusmesinini istemiyorum performansi dusmeden isisini normal yapabilecegim yontem yoksa geri yollayacagim sinerjinin sorunu cozmesini bekleyecegim

madSlowly

Profesör
Reaksiyon puanı
1,759
Noctua macunlar gerçekten kaliteli ve iyi soğutmaya sahip. AMD 3000 Serisi zaten ısınan bir seri. Hatta AMD'nin en ısınan serisi. Soğutucu olarak Core Froza L ve eğer gerçekten çok fazla bütçe var ise Wratih Prism ve NZXT Kraken öneririm.

Bella Ciao

Profesör
Reaksiyon puanı
3,193
İşlemcinin performansini dusururmu cunku performans dusmesinini istemiyorum performansi dusmeden isisini normal yapabilecegim yontem yoksa geri yollayacagim sinerjinin sorunu cozmesini bekleyecegim
Sinerji çözemez, soğutucu alacaksın yada performansdan kısacaksın, öbür türlü 3600 gereksiz ısınan işlemci.

madSlowly

Profesör
Reaksiyon puanı
1,759
Sogutucum wraith stealth stok sogutucusu anakart asus prime b450m A- II voltajlar ile ilgili kisma daha girmedim pek bi bilgim olmadigi icin
Wraith Stealth çok iyi bir soğutucu değil bana göre işlemciyi soğutuyor mu evet normale göre iyi ama 3000 Serisine göre düşük. Wraith Max ya da Prism ile gelse daha iyi olurdu 3900 3700 değil de tüm 3000 Serisine (3 dışında) koyulmalı.

Bella Ciao

Profesör
Reaksiyon puanı
3,193
Noctua macunlar gerçekten kaliteli ve iyi soğutmaya sahip. AMD 3000 Serisi zaten ısınan bir seri. Hatta AMD'nin en ısınan serisi. Soğutucu olarak Core Froza L ve eğer gerçekten çok fazla bütçe var ise Wratih Prism ve NZXT Kraken öneririm.
Lian Li Galahad, Icegem, Artic 280-360 ve ID-Cooling ürünleri varken NZXT görünüş amaçlı alınabilir sadece, wraith prism'e gelirsek 350-400'ü hakedecek bir soğutucu değil.

madSlowly

Profesör
Reaksiyon puanı
1,759
Lian Li Galahad, Icegem, Artic 280-360 ve ID-Cooling ürünleri varken NZXT görünüş amaçlı alınabilir sadece, wraith prism'e gelirsek 350-400'ü hakedecek bir soğutucu değil.
Lian Li'nin ben soğutmasını önermiyorum. Kalitesiz geliyor.

Efecanoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sinerji çözemez, soğutucu alacaksın yada performansdan kısacaksın, öbür türlü 3600 gereksiz ısınan işlemci.
Ama soyle bi durum var ayni islemci arkadasimda var ve kendisi benimle ayni renderi yaptigi zaman o 70 ten 94 e kadar cikiyor ve 94 te kaliyor kendini sabitliyor ve renderde pcsi kapanmiyo oda stok sogutucu kullaniyor benimki test ettigimde 99 oluyor ve biraksam daha da cikardi %60 indaydim renderin daha 99 olunca zarar gelir diye kapadim renderi arkadasim da durum boyleyken bende boyle

Bella Ciao

Profesör
Reaksiyon puanı
3,193
Ama soyle bi durum var ayni islemci arkadasimda var ve kendisi benimle ayni renderi yaptigi zaman o 70 ten 94 e kadar cikiyor ve 94 te kaliyor kendini sabitliyor ve renderde pcsi kapanmiyo oda stok sogutucu kullaniyor benimki test ettigimde 99 oluyor ve biraksam daha da cikardi %60 indaydim renderin daha 99 olunca zarar gelir diye kapadim renderi arkadasim da durum boyleyken bende boyle
Silikon farkı, her işlemci'nin silikonu aynı değil.
Arada 5 derece fark varmış zaten.

1623323811293.png

X72 ile Galahad arasında 4-8 arası fark var, galahad daha önde ve daha ucuz.

Efecanoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Silikon farkı, her işlemci'nin silikonu aynı değil.
Arada 5 derece fark varmış zaten.

Ekli dosyayı görüntüle 155463

X72 ile Galahad arasında 4-8 arası fark var, galahad daha önde ve daha ucuz.
Peki bu sogutucularin kasama sigip sigmayacagini nasil kontrol edebilirim kasam corsair spec delta rgb 650 w psu dahil olan modeli

madSlowly

Profesör
Reaksiyon puanı
1,759
Peki bu sogutucularin kasama sigip sigmayacagini nasil kontrol edebilirim kasam corsair spec delta rgb 650 w psu dahil olan modeli
Ölçütünüz mü ?

Ölçün atıyorum 6 cm çıktı yarıçapı 6 cm olan bir soğutucu gibi bir şey olacak. Hatta ramleri boğmaya gerek yok 5cm olur.

Bella Ciao

Profesör
Reaksiyon puanı
3,193
Ölçütünüz mü ?

Ölçün atıyorum 6 cm çıktı yarıçapı 6 cm olan bir soğutucu gibi bir şey olacak. Hatta ramleri boğmaya gerek yok 5cm olur.
Kasa hava soğutma desteği zaten ramlere çarpamayacak şekilde belirleniyor, kasa ölçüsü yeterli.

Efecanoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Bella Ciao

Profesör
Reaksiyon puanı
3,193

Efecanoo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Bunlar kasama uygun demi?

Bella Ciao

Profesör
Reaksiyon puanı
3,193
Bakarım şimdi.

Uygunlar ama sana önereceğim, bulmam lazım.

Bunu al @SepuLtura -ß- onaylı.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078

Diğer arkadaşının kullandığı anakart farklıdır büyük ihtimal.Zaten onunki de epey ısınıtyormuş yine de. Ama seninki artık iyice ölçüyü aşmış. Anakrt fazla voltaj veriyordur.

Önce voltaj düşürmen lazım., çok faydası olur.Arkadaşının voltaj değeri seninkinden biraz daha düşük olabilir.

Daha sonrada fazla açılmadan 300 tl ye kadar soğutucılardan bi tane alırsın Daha da düşer. Ama sadece soğutucu ile düşürebilmen ,daha da düşürmek varken,çok uygun değil. Ayrıca yine biraz sıcak çalışacaktır.Çünkü default değerlerin çok yüksek,derece olarak. Bıraksan 100 dereceyi geçecekmiş.

Biosa gir. Aİ TWEAKER denilen yere tıkla Açılan sayfanın bi fotosunu buraya at. Gerisini hallederiz. Kullanma kitapçığında bios ayrıntıları yok. Olsaydı oradanda bakar ,kesin yapacaklarını yazardım. Şimdi mecburen fotolar ile gideceğiz.

Hem soğutucuya fazla para vermeden halledersin,işi.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Performansı düşürürsün.Girme o yollara.Voltajıda sinerji uğraşmaz uğraşmayabilir., Herkesin branşı olmayabilir..