Ryzen 5 3600 Isınma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
parazitli olarak voltaj gönderdiğini nasıl anlıycam ki.

Diyelim ki dalgalanma var ben bunu nasıl anlcam. varmı bir yolu.
deiğim gibi aida 64 ün algılayıcı sekmesinden kontrol edebilirsin. ama soğutma kaynaklı throttle yapıyorsa yanlış fikir verir. üstne o anakart 10 watta kadar enerji verebilir. işlemcin ise max 90 92 watt çekebilecek bi işlemci. yani zorlansa da parazitli akım çok zor. 3600x olsa arkadaş haklı olabilirdi ama 3600 de o kadar büyük silikon ve oc imkanı koymamışlar.
asıl sıkıntı 3 serisinin kendi köprüleri 11 wattlık daha büyük daha özellikli idi. sanırım eski model anakartlar bu işlemciler iiçin gerekli birimlere sahip mideğil anlamadım ondan mı ısınma yapıyor. bi yeni model anakartla denemek lazım aslında.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Even precisıon boosta bahsediyorum on disable yaptım peki max cpu boost olanı da 0mhz yapmam doğrumu. Birde birisine aşama aşama yardımcı olmussunuz anlatmıssınız o ayarları uyguladım 4.1ghz sabitletmissiniz ofset mod + 0.01000 gibi bi ayarlar anlatmıssınız. o ayarları yaptım. şuanda çalışıyor ama test etmedim.
Max cpu boost dediği,pbo açıkken ,üzerine 200 mhz e kadar biraz daha fazla overclock zorlaması,özelliği. Yani bu da overclock.Literatürde,AMD buna PBO+ 200 MHZ diye adlandırıyor.

Yukarda yazdım. Sizin derdiniz,stok soğutucu ile, işlemciye PBO ile overclockun zorlanmasından kaynaklanıyor. Başka bi sorunuz yok.
4,1 GHZ e falan overclock yapmaya kalkmayın. PBO dan bi farkı kalmaz. Yine ısınacak.

Hepsini kapatın.1660 super için, elinizdeki işlemci PBO suz haliyle bile gayet yeterli bi işlemci.

Ama daha önce dediğim gibi ,PBO açık olsun diyorsanız,120 mm kule tip bi soğutucu alın.

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
Haklı olma payınız var kasaya ilaveten bozuk powerlardan çıkan 12 cm fan ilave ettim bunlar yüksek devirli Aida64 10 dk sonunda 89 derece olan pc kasa içi fan sayısını 6 ya çıkarmış oldum 15 dk kararlılık testinde 84 dereceye sabitledi kendini.
benim full yükte 70 dereceyi geçmiyor

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
grill2.jpg
:D

ZAF3R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Max cpu boost dediği,pbo açıkken ,üzerine 200 mhz e kadar biraz daha fazla overclock zorlaması,özelliği. Yani bu da overclock.Literatürde,AMD buna PBO+ 200 MHZ diye adlandırıyor.

Yukarda yazdım. Sizin derdiniz,stok soğutucu ile, işlemciye PBO ile overclockun zorlanmasından kaynaklanıyor. Başka bi sorunuz yok.
4,1 GHZ e falan overclock yapmaya kalkmayın. PBO dan bi farkı kalmaz. Yine ısınacak.

Hepsini kapatın.1660 super için, elinizdeki işlemci PBO suz haliyle bile gayet yeterli bi işlemci.

Ama daha önce dediğim gibi ,PBO açık olsun diyorsanız,120 mm kule tip bi soğutucu alın.

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Toparlıyacak olur isek işlemcide sadece pbo yu kapatıyorum ve geriye kalan hiç birşeye dokunmuyorum. Herhangi bir frekansada sabitlemiyorum ve aynı zamanda herhangi bir voltaj ayarı yapmadan pbo kapalı stock ayarlarda kullanıyorum? Bu gün bunu uyguluycam. Hiç olmaz ise piyasada satılan R7 3700X stock soğutucuları var onlardanmı alsam yoksa kule soğutucu diye belirtmissiniz. onumu alsam. son sorum. Yeni bir soğutucu alırsam işlemciye herhangibi ayar yapmadan fabrikasyon ayarlarında kullanmamam imkan tanımış olurmu yoksa 5 - 10 dereceklik bir düşüşmü olur. Hatrı sayılır bir düşüş olacaksa harici bir soğutucu alacağım.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
AMD nin stok soğutucularını falan almayın. Hiç bi zaman bi kule tip soğutucusu performansı veremez onlar.
120 mm lik orta şeker bi soğutucu alırsanız,pbo yu da açık kullanma şansınız olacaktır.

Ancak daha önce de yazdım. 3600 GÜÇLÜ Bİ İŞLEMCİ. PBO nun açık hali, ancak çok daha güçlü bi e.kartı kullanırsanız gerekir.

ZAF3R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
AMD nin stok soğutucularını falan almayın. Hiç bi zaman bi kule tip soğutucusu performansı veremez onlar.
120 mm lik orta şeker bi soğutucu alırsanız,pbo yu da açık kullanma şansınız olacaktır.

Ancak daha önce de yazdım. 3600 GÜÇLÜ Bİ İŞLEMCİ. PBO nun açık hali, ancak çok daha güçlü bi e.kartı kullanırsanız gerekir.
Teşekkür ederim. çok sağol. :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam biraz önce bi test yaptım sence skorlar nasıl. 3DMARK 11 PERFORMANCE

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
3D MARK 11 performance sonuçları olması gerektiği gibi çıkmış. İşlemci için cinebenc R20 testinide yaparsan iyi olur.PBO açık olmadığı için biraz düşük çıkabilecekjtir.

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159

yanlış şu en tepe model olan wraith modeli benim 24 lükten bi tık aşağı performans veriyor.