Ryzen 5 3600 Isınma Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

ZAF3R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Selamlar,

Aşağıda özelliklerini sıraladığım sistemi topladım. Fakat işlemci fanımın sürekli devir yükseltip düşürdüğünü fark ettim. Neticesinde biraz incelediğimde işlemcinin boşta bile 65 derecede çalıştığını gördüm. Yaptığım araştırmalarda Anakartı işlemciye 1.4 volt verdiğini gördüm. En son biyos güncellemisni yaptım. Kasamda hava akışı çok iyi 3 önde 1 arkada fan var. Ryzen stock soğutucu kullanıyorum. İşlemci fanı doğru şekilde montaj edildi. Bu sıcaklığı Düşürmenin bir yolu varmı soğutma sistemini değiştirmeden. Aida64 ile kararlılık testi yaptığımda 10 dk sonunda 95 derece gördü.

Ryzen 5 3600
Asus Tuf B450M Pro Gaming
Corsair Vengers Pro 3600 mhz
Toshiba RC500 500 Gb
Galax 1660 super
yardımcı olabilecek olan varsa sevenirim.

Özgür Ç..

Dekan
Reaksiyon puanı
6,465
Undervolt yapabilirsiniz en güzel çözüm budur ben 4.1ghz'da 1.3125v ile kullanıyorum aynı işlemciyi boşta 30c oyun yükü altında 45c stres testinde 52 derece sabit Duruyor tabi 120mm sıvı soğutma var sizde de 10 derece düşer.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Biosa girip,core voltage yazan yerin bi fotosunu atın. o voltajın kesin düşmesi gerekiyor. Çok aşırı .

ZAF3R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Undervolt yapabilirsiniz en güzel çözüm budur ben 4.1ghz'da 1.3125v ile kullanıyorum aynı işlemciyi boşta 30c oyun yükü altında 45c stres testinde 52 derece sabit Duruyor tabi 120mm sıvı soğutma var sizde de 10 derece düşer.
Sürekli 4.1 ghz de çalışıyor olması işlemci ömrü açısından sakınca teşkil etmez mi? Bu gün termal macunu değiştireceğim. Aynı zamanda dediğiniz ayarları da yapar sonucu paylaşırım. Teşekkürler.

Özgür Ç..

Dekan
Reaksiyon puanı
6,465
Sürekli 4.1 ghz de çalışıyor olması işlemci ömrü açısından sakınca teşkil etmez mi? Bu gün termal macunu değiştireceğim. Aynı zamanda dediğiniz ayarları da yapar sonucu paylaşırım. Teşekkürler.
Sürekli sabit GHz'ın zararı yok ama voltajın zararı var. @Met35 abimiz bu konu da gayet bilgili zaten bende kendisinden bilemediğim yerlerde bilgi aldım.

ZAF3R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Biosa girip,core voltage yazan yerin bi fotosunu atın. o voltajın kesin düşmesi gerekiyor. Çok aşırı .
Bu gün görseli paylaşır. Şuan ofset modda ( - ) 0,05000 olarak 4 ghz ayarladım çalıştırıyormu. 1.115 voltaj ile kullanıyorum. Termal macunun da değiştirdim. Aida64 ile 10 dk kararlılık testi sonucunda stock soğutucu ile 94 derceden 89 derece oldu. boşta 41-45 dece arası. Oyun ve edit dede 65-69 arası seyrettiğini gözlemledim. Boosclock kapalı.

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Sistem'de bir arıza vardır normal değil bu kadar ısınması

Özgür Ç..

Dekan
Reaksiyon puanı
6,465
Sistem'de bir arıza vardır normal değil bu kadar ısınması
Tahminen kasa hava almıyor.

Ofset yerine overvolt yapın 1.284v 4.0ghz'dan başlayın kapanma çökme olursa azar azar voltaj değerini artırıp deneyebilirsiniz voltajı 1.35 değerini geçirmeyin yeterli 4.0ghz optimasyonlu çalışmassa 4.1ghzda deneyebilirsiniz. Ben 4.1ghz 1.300v de testde optimasyonlu ama oyunda atma sorunu vardı 1.3125v değerine alıp düzelttim sizin için de bir yön gösterebilir.

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
1,115 voltta bi yanlışlık var gibi. _ 0,05 volt ile zaten o değere düşmez. Manuel ,override olarak voltajı yazdırmaya çalışın. Düşen sıcaklık değerleride çok az olmuş zaten.

ZAF3R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1,115 voltta bi yanlışlık var gibi. _ 0,05 volt ile zaten o değere düşmez. Manuel ,override olarak voltajı yazdırmaya çalışın. Düşen sıcaklık değerleride çok az olmuş zaten.
1 Saat kadar sonra evde olacağım bios ekranını ekliycem yardımlarınızı bekliyorum. Bu arada termal macun değişimi yaptığımı belirtmiştim . Macunun iletkenli 4,5w/m-k

Son düzenleme:

Özgür Ç..

Dekan
Reaksiyon puanı
6,465
1 Saat kadar sonra evde olacağım bios ekranını ekliycem yardımlarınızı bekliyorum. Bu arada termal macun değişimi yaptığımı belirtmiştim . Macunun iletkenli 4,5w/m-k
Düşük aslında arctic mx-4 var 30tl ye falan bulunabiliyor 8.5w iletkenlik mevcut stock fan kullandığınız için böyle küçük şeyler bile etkisi olacaktır.

ZAF3R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
WhatsApp Image 2020-02-27 at 16.24.20.jpeg WhatsApp Image 2020-02-27 at 16.24.19.jpeg WhatsApp Image 2020-02-27 at 16.24.19 (1).jpeg
4ghzmsdn.png

Özgür Ç..

Dekan
Reaksiyon puanı
6,465
Kasanız nedir hava aldığınız düşünüyor musunuz? 89 derece stock soğutucu için bile fazla.

ZAF3R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kasanız nedir hava aldığınız düşünüyor musunuz? 89 derece stock soğutucu için bile fazla.
Yeni tip 3+1 fan sistemi var gayet havadar olduğunu düşünüyorum. Turbo modu var fanları en son rpm de çalıştırıyorum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-02-27 at 16.55.11.jpeg
    WhatsApp Image 2020-02-27 at 16.55.11.jpeg
    62.5 KB · Görüntüleme: 597

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Anakartın garantisi varsa bir garantiye gönderip kontrol ettirin, sağlam çıkarsa işlemciyi garantiye gönderin.

Son düzenleme:

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
AMD'nin stock soğutucuları normal o değerleri almanız, tavsiyem yeni bir işlemci fanı almanız 100-200tl lik bir fan çok fazlasıyla işinizi görecektir. Bende de Ryzen 5 3600 var stock fanı birkaç gün kullanıp yeni fan aldım.

ZAF3R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
AMD'nin stock soğutucuları normal o değerleri almanız, tavsiyem yeni bir işlemci fanı almanız 100-200tl lik bir fan çok fazlasıyla işinizi görecektir. Bende de Ryzen 5 3600 var stock fanı birkaç gün kullanıp yeni fan aldım.
Haklı olma payınız var kasaya ilaveten bozuk powerlardan çıkan 12 cm fan ilave ettim bunlar yüksek devirli Aida64 10 dk sonunda 89 derece olan pc kasa içi fan sayısını 6 ya çıkarmış oldum 15 dk kararlılık testinde 84 dereceye sabitledi kendini.

Ekli dosyalar

• 6 fan.png
    6 fan.png
    91.2 KB · Görüntüleme: 496

ZAF3R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İşlemcinin garantisi varsa bir garantiye gönderip kontrol ettirin, sağlam çıkarsa anakartı garantiye gönderin.

1 haftalık işlemci keza Anakartta Bu bir sorun gibi fakat bozuklukla alakalı değil B450 için bios güncellesi gelmesi lazım henüz gelmedi. haliyle söz konusu bios sistemi çalıştıracak kadar ayarlanmış fakat stabilleştirilmemiş. çünkü işlemciye 1.4v basıyor ben bunu 1.3 yada 1.2 ye çektğimde de yük altında rahat rahat yüksek firakansda çalışıyor. Bozuk olsa çalışmaz diye düşünüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Reis bu sorun şuan ilk kez yaşanmıyor.
haklısın aldığımdan beri araştırıyorum voltaj düşürerek çözen olmuş soğutma sistemini değiştiren olmuş frekansı bios güncellemesi gelene kadar düşükde kullanarak çözen olmuş. Bakalım biz nasıl halledicez. @met 35

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Voltajı ,offset mode olarak, + vermişsin.eksi vermen gerekirdi.
Bi de anakartın 1,4 verdiğini yazmışsın, ama voltajın 1,10 küsurlarda.Bi garip durum var yani.Aslında offset mode yi kullanmazsan daha iyi. Seçenekler içinde override veya manuel olması lazım.

İkinci ve çok önemli husus;
boosclock kapalı derken hangi ayarı kasttettin.
İşlemcinde PBO da ,yani precision boost overrdrive de açık sanırım. Çünkü işlemcin 4 ghzde tüm çekirdekleriyle. Bunlar ısısyı arttırır

ZAF3R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Voltajı ,offset mode olarak, + vermişsin.eksi vermen gerekirdi.
Bi de anakartın 1,4 verdiğini yazmışsın, ama voltajın 1,10 küsurlarda.Bi garip durum var yani.Aslında offset mode yi kullanmazsan daha iyi. Seçenekler içinde override veya manuel olması lazım.

İkinci ve çok önemli husus;
boosclock kapalı derken hangi ayarı kasttettin.
İşlemcinde PBO da ,yani precision boost overrdrive de açık sanırım. Çünkü işlemcin 4 ghzde tüm çekirdekleriyle. Bunlar ısısyı arttırır
Çok anlamıyorum ben bu işlerden ama deneme yanılmayla araştırmalarım sonucu öğrendiklerimle okadar yapabildim. Şuan mesela 1v olarak ayarladım voltajı frekansı da 3.6 sabitledim bos clockda kapalı hale ayarladım. aida64 kararlılıkta 3ya da 4 kere 67 derece oldu sonra 66 sabitledi kendini 10 lık test sonucunda yöndendire bilirsen beni senin dediğin gibi denemek isterim

Son düzenleme:

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
3600 ün boost modunu kapatın. amd n3600 de boostta çok yüksek frekanslar vermeye başlamış. o kadar frekans artışında işlemcisine göre sıvı soğutma bile zor dayanıyor.
anlamadığım bi şekilde en çok ısınan 65 wattlık olma ödülünü almasına bi adım kalmış olan bu işlemci dünyada şu anda en çok satılan amd işlemci oldu :D amd de sadece bu işlemci toplam intel işlemciler kadar satmış diye haberler var. sanırım türkiyeye bu yüzden bozuk ya da kötü silikonu olan modelleri kakalamışlar.

ZAF3R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
3600 ün boost modunu kapatın. amd n3600 de boostta çok yüksek frekanslar vermeye başlamış. o kadar frekans artışında işlemcisine göre sıvı soğutma bile zor dayanıyor.
anlamadığım bi şekilde en çok ısınan 65 wattlık olma ödülünü almasına bi adım kalmış olan bu işlemci dünyada şu anda en çok satılan amd işlemci oldu :D amd de sadece bu işlemci toplam intel işlemciler kadar satmış diye haberler var. sanırım türkiyeye bu yüzden bozuk ya da kötü silikonu olan modelleri kakalamışlar.
Valla hocam anlamadım ki bu sorunu bios kaynaklı diye düşünüyorum. Bu arada boos clock kapatma eklediğim resimdeki gibimi yapılıyor.
123123.jpeg

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
Valla hocam anlamadım ki bu sorunu bios kaynaklı diye düşünüyorum. Bu arada boos clock kapatma eklediğim resimdeki gibimi yapılıyor. Ekli dosyayı görüntüle 88629
yok dediğim gibi türkiyeye gönderilen işlemcilerde bi sorun var gibi. çünkü bu model tüm türk sayfalarında avcayip şekilde ısı sorunu ile gündemde. yurt dışında da var ama o kadar soruın yaşayan yok.
yani onlar sizin yaşadığınızın bi 10 derece altında sıcaklık alıyor. sen zorlaya zorlaya 84 e düşmüşsün. onlar 75 derecede olmasından şikayetçi.
ama sende zaten 3.6 ghz de galbia. onda bile bu sıcaklık varsa macuna bak diyebilirim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
boosclock dediğin ayar hangi ayar,precision boost ayarını kastediyorsan,onu disabled yapman ,doğru.
Ryzen 3000 serisi,precisıon boosta çok duyarlı.En ufak mouse hareketinde bile tepki verebiliyor bazen.Sende ise zaten,tüm çekirdekleri boşta iken bile 4000 ghz çıkartmış.

Ryzen masterde, precision boost a, takviye olması açısından PPT TDC EDC gibi limitlerde var ama,hepten kafa karışıyor.
Overclocku kapatınca, aida testi nasıl düşmüş sıcaklık olarak.

1660 super için, varsın overclock yapmasın işlemcin otomatik olarak.Gerek yok yani. Pbo kapalı kalsın. Eğer illa yapsın istiyorsan,mutlaka soğutucu alman gerekecek.

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
boosclock dediğin ayar hangi ayar,precision boost ayarını kastediyorsan,onu disabled yapman ,doğru.
Ryzen 3000 serisi,precisıon boosta çok duyarlı.En ufak mouse hareketinde bile tepki verebiliyor bazen.Sende ise zaten,tüm çekirdekleri boşta iken bile 4000 ghz çıkartmış.

Ryzen masterde, precision boost a, takviye olması açısından PPT TDC EDC gibi limitlerde var ama,hepten kafa karışıyor.

1660 super için, varsın overclock yapmasın işlemcin otomatik olarak.Gerek yok yani. Pbo kapalı kalsın. Eğer illa yapsın istiyorsan,mutlaka soğutucu alman gerekecek.
yok o fare tıkı aslında tüm ryzenlerde var ama nedense bu türkiyeye gönderilen 3600 ler hayvan gibi ısınıyor. yurt dışında şikayet az. zaten o kadar sorunlu olsa almanyada nerde ise tüm intel işlemcilerle aynı sayıda satılmazdı. türkiyeden alınacaksa bu işlemciden uzak durmak en iyisi sanırım.
o pb yanında core boost diye bi ayar var. işte işlemcinin stok frekansına düşürülmesi gerekli.
aslında benim 1200 bile zaten game boost açınca stok fanda zorlanıyordu. yani çok bi fark da yok gibi aslında. boost etmek için amd bu teknolojiyi ilk kullandığı apulardan beri kendi soğutucularını kullanmayın diyordu hep.
her ne ise bi şekilde işlemcinin stok ayarlarında çalıştırılması gerekli. ben asusu bilmiyorum. menusu nasıldır ne gibi ayar gerekli. bilen bi arkadaş işlemciyi stok hale getirmek için yardımcı olursa sorun çözülecektir. ya da konu sahibi uğraşmasın güzel bi soğutucu alsın. çünkü 3600 le gelen soğutucu da çok kötü imiş zaten. 65 watt tdp diye en zayıf soğutucu ile geliyormuş.

Leadtek

Asistan
Reaksiyon puanı
104
yok o fare tıkı aslında tüm ryzenlerde var ama nedense bu türkiyeye gönderilen 3600 ler hayvan gibi ısınıyor. yurt dışında şikayet az. zaten o kadar sorunlu olsa almanyada nerde ise tüm intel işlemcilerle aynı sayıda satılmazdı. türkiyeden alınacaksa bu işlemciden uzak durmak en iyisi sanırım.
o pb yanında core boost diye bi ayar var. işte işlemcinin stok frekansına düşürülmesi gerekli.
aslında benim 1200 bile zaten game boost açınca stok fanda zorlanıyordu. yani çok bi fark da yok gibi aslında. boost etmek için amd bu teknolojiyi ilk kullandığı apulardan beri kendi soğutucularını kullanmayın diyordu hep.
her ne ise bi şekilde işlemcinin stok ayarlarında çalıştırılması gerekli. ben asusu bilmiyorum. menusu nasıldır ne gibi ayar gerekli. bilen bi arkadaş işlemciyi stok hale getirmek için yardımcı olursa sorun çözülecektir. ya da konu sahibi uğraşmasın güzel bi soğutucu alsın. çünkü 3600 le gelen soğutucu da çok kötü imiş zaten. 65 watt tdp diye en zayıf soğutucu ile geliyormuş.
Anakartın işlemci beslemesi parazitli akım verirse işlemci ısınır, bu yüzden daha yeniyken anakartı garantiye yollama seçeneğide var

ZAF3R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Even precisıon boosta bahsediyorum on disable yaptım peki max cpu boost olanı da 0mhz yapmam doğrumu. Birde birisine aşama aşama yardımcı olmussunuz anlatmıssınız o ayarları uyguladım 4.1ghz sabitletmissiniz ofset mod + 0.01000 gibi bi ayarlar anlatmıssınız. o ayarları yaptım. şuanda çalışıyor ama test etmedim.

yolgezer74

Doçent
Reaksiyon puanı
159
Anakartın işlemci beslemesi parazitli akım verirse işlemci ısınır, bu yüzden daha yeniyken anakartı garantiye yollama seçeneğide var
adamda sıfır anakart var bu çok düşük bi risk. ama işlemci 95 ve üstü bi işlemci olsa idi dediğn gene olabilrdi.
tabii gene de çok rahat bi şekilde aida 64 ile gerilimler geziyor mu diye bakılabilir.
ancak her ısınan işlemcide anakart psu aramak gereksiz. adam stok soğutucu kullanıyor.
1582823149949.png

3600 ün stoğk soğutucusu en düşüğü.

açık konuışayım bende bakır bloklu bi amd soutucu var. 95 watt termal çözüm diye geçen model. bu model soğutucudan ç.ok daha üstündür. fan otomatik olarak blok sıcaklığnı ölçüp anakarttan komut beklemeden devir ayarlıyor. aşırı da sessiz bi fandır. ama o bile game boost vs açınca 1200 ü tutamıyor.
yani sizin bahsettiğinz durum var mı diye bakabilmek için önce bi soğutucu faktörünü egale etmeli ki sonra anakarta bakmalı. çünkü aida ile ölçüm yapılsa bile ısı yüzünden throttle ye giriyorsa voltaj da gezicektir. ve boşu boşuna anakart değiştirilecek üstüne soğutucu nedeni ile yine voltaj gezicektir.

ZAF3R

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
parazitli olarak voltaj gönderdiğini nasıl anlıycam ki.
adamda sıfır anakart var bu çok düşük bi risk. ama işlemci 95 ve üstü bi işlemci olsa idi dediğn gene olabilrdi.
tabii gene de çok rahat bi şekilde aida 64 ile gerilimler geziyor mu diye bakılabilir.
ancak her ısınan işlemcide anakart psu aramak gereksiz. adam stok soğutucu kullanıyor.Ekli dosyayı görüntüle 88634
3600 ün stoğk soğutucusu en düşüğü.

açık konuışayım bende bakır bloklu bi amd soutucu var. 95 watt termal çözüm diye geçen model. bu model soğutucudan ç.ok daha üstündür. fan otomatik olarak blok sıcaklığnı ölçüp anakarttan komut beklemeden devir ayarlıyor. aşırı da sessiz bi fandır. ama o bile game boost vs açınca 1200 ü tutamıyor.
yani sizin bahsettiğinz durum var mı diye bakabilmek için önce bi soğutucu faktörünü egale etmeli ki sonra anakarta bakmalı. çünkü aida ile ölçüm yapılsa bile ısı yüzünden throttle ye giriyorsa voltaj da gezicektir. ve boşu boşuna anakart değiştirilecek üstüne soğutucu nedeni ile yine voltaj gezicektir.
Diyelim ki dalgalanma var ben bunu nasıl anlcam. varmı bir yolu.

Son mesajlar