Yardım R7 3700x sürekli yüksek frekansta çalışıyor

Mandalorian54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ryzen7 3700X işlemcinin boşta CPU frekansı 4250-4276 arasında gidip geliyor, sıcaklığı da 45-55 derece arasında oynuyor. Bu değerler normal mi?
MSI Anakart kullanıyorum. Güç Tüketimi, AMD Dengeli modunda ama işlemci yine boşta sürekli yüksek frekansta çalışıyor.
Boştayken daha düşük frekanslarda çalışacak, gerektiğinde yüksek frekanslara otomatik çıkacak şekilde nasıl ayarlayabilirim?

Ekli dosyalar

• CPU Frekans.png
    CPU Frekans.png
    200.4 KB · Görüntüleme: 42

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,541
Bir arkaplan uygulaması işlemciyi kullanıyor olabilir. Trojan vb. yazılımlar olabileceği gibi, pc bir botnet'in parçası olmuş olabilir. Bilgine zira güç modu dengeli, sıcaklıklar normal, hiçbirşey açık değil durumunda bunu yaşamaman lazım.

Diyelim ki ilk söylediğimde yanıldım, şunu deneyebilirsin. Cmos sıfırla yani bios ayarlarını tamamen sıfırla ve sadece xmp aç. Sorununu çözebilir.

Mandalorian54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bir arkaplan uygulaması işlemciyi kullanıyor olabilir. Trojan vb. yazılımlar olabileceği gibi, pc bir botnet'in parçası olmuş olabilir. Bilgine zira güç modu dengeli, sıcaklıklar normal, hiçbirşey açık değil durumunda bunu yaşamaman lazım.

Diyelim ki ilk söylediğimde yanıldım, şunu deneyebilirsin. Cmos sıfırla yani bios ayarlarını tamamen sıfırla ve sadece xmp aç. Sorununu çözebilir.
Botnet yada trojan varsa işlemci kullanımı tespit edilebilir mi? Görev yöneticisinden baktığımda işlemciyi yüksek kullanan herhangi bir uygulama görmüyorum. İşlemci kulanımı %3-%4 olduğunda da frekans yine +4250Mhz oluyor.

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,541
Botnet yada trojan varsa işlemci kullanımı tespit edilebilir mi? Görev yöneticisinden baktığımda işlemciyi yüksek kullanan herhangi bir uygulama görmüyorum. İşlemci kulanımı %3-%4 olduğunda da frekans yine +4250Mhz oluyor.
Basit bir ping vb. temel görevler bunlar. Ama tek çekirdekte yüksek frekans harcayabilir, ihtimal dahilinde. Anlamak için bütün görevleri tek tek kontrol etmek.

Benim önerim cmos sıfırlamak çok kolay ve kısa bir işlemdir. Deneyebilirsiniz.

Mandalorian54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Basit bir ping vb. temel görevler bunlar. Ama tek çekirdekte yüksek frekans harcayabilir, ihtimal dahilinde. Anlamak için bütün görevleri tek tek kontrol etmek.

Benim önerim cmos sıfırlamak çok kolay ve kısa bir işlemdir. Deneyebilirsiniz.
Yardımınız için teşekkürler...
MSI X570 Anakartın Bios'unu son sürüme güncelledikten sonra boşta CPU kullanımı normalleşti, sıcaklık düştü. Bios'da sadece XMP'yi açtım, akıllı fan ayarlarını yaptım, CPB'yi de açık bıraktım. Artık denetim masasından güç ayarları da düzgün çalışıyor.

mychar276

Profesör
Reaksiyon puanı
2,541
Yardımınız için teşekkürler...
MSI X570 Anakartın Bios'unu son sürüme güncelledikten sonra boşta CPU kullanımı normalleşti, sıcaklık düştü. Bios'da sadece XMP'yi açtım, akıllı fan ayarlarını yaptım, CPB'yi de açık bıraktım. Artık denetim masasından güç ayarları da düzgün çalışıyor.
Bios güncellemesi genellikle ayarları sıfırlar. Sorunu çözen bu olmuş olabilir. Hayırlı olsun kardeşim