Playstation 3 Kırıldı mı?

The Dark Knight

Profesör
Reaksiyon puanı
77
God of War 3, Heavy Rain gibi özel yapımlarla büyük bir satış başarısı bekleyen Playstation 3 konsolu, korsanların eline mi düştü? İşte dün yayılan kırılma haberleriyle ilgili detaylar?

Güvenliği yüzünden 5 yıldır oyun yapımcılarının gözdesi olan Playstation 3 konsolu da kırılarak korsancıların ağına düştü. Dün Sony'in bir türlü kırılmayan kopya koruma sisteminin en sonunda etkisiz hale getirildiğiyle ilgili haber tüm forum ve teknoloji sitelerinde yayılmaya başlamıştı.
ps3grillreal1264440330.jpg

Hack'lenen PS3 artık farklı işlere de yarayacak
Her ne kadar bu iddia ünlü hacker olan George Hotz tarafından ortaya atılmış olsa da firmadan resmi bir açıklama gelmemesi nedeniyle, oyuncular duruma şüpheyle bakmaya başladılar.
Oyun dünyasının dengeleri değişecek
Sony bugün olayı üstü kapalı olsa da olayın doğru olabileceğiyle ilgili sinyaller verdi. Oyun sitesi N4G durumu Sony'e sordu  Playstation 3 korsan korumasının etkisi nedeniyle oyun yapımcıları tarafından büyük destek alıyordu.
Hotz, cihazın işlemcisi ve hafızası üzerindeki korumaları etkisiz hale getirerek normalde konsolun izin vermediği işemleri yapmayı başardı. Hacker bu başarısını 5 haftada gerçekleştirdiğini de söyledi.
Birçok firma, PC ve Xbox 360 için oyun yapımlarını durdurmuş ve sadece PS3'e özel yapımlar üzerinde yoğunlaşmıştı. İkinci nesil iPhone'ları da kıran George Hotz'un bu hamlesiyle birlikte oyun dünyasının da dinamikleri değişecek gibi duruyor.
:: Sizce bu olay oyun dünyasını nasıl etkileyecek?
Yazan: Cem Süer
SDN - http://shiftdelete.net

Neanderthal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Orjinal oyun alamayanlar artık korsana yönelir ve PS3 satışları artabilir.

Reaksiyon puanı
2,146
PS3 e klavye mouse takıp oynama imkanı getirebilmiş mi bari :p

fedorac0re

Asistan
Reaksiyon puanı
3
bence PS3 artik miladini doldurdu, 5 yıldır kırılamayan sistemi 5 haftada kırmayı becermiş nasıl oluyorsa, satışları düşen PS3 ten son kaymağıda toplayacaklar korsan oyunlar sayesinde güzel strateji doğrusu ;)

1ruby1

Profesör
Reaksiyon puanı
37
bence PS3 artik miladini doldurdu, 5 yıldır kırılamayan sistemi 5 haftada kırmayı becermiş nasıl oluyorsa, satışları düşen PS3 ten son kaymağıda toplayacaklar korsak oyunlardan ;)

güzel tespit :thumbup1:

Phaleros

Asistan
Reaksiyon puanı
1
twitterdan george u takip ediyorum. blogunda yazanı ekliyorum. yalnız daha yayınlamadığı için, kırıldığını (piyasa anlamında) söyleyemeyiz..

I have read/write access to the entire system memory, and HV level access to the processor. In other words, I have hacked the PS3. The rest is just software. And reversing. I have a lot of reversing ahead of me, as I now have dumps of LV0 and LV1. I've also dumped the NAND without removing it or a modchip.

3 years, 2 months, 11 days...thats a pretty secure system

Took 5 weeks, 3 in Boston, 2 here, very simple hardware cleverly applied, and some not so simple software.

Shout out to George Kharrat from iPhoneMod Brasil for giving me this PS3 a year and a half ago to hack. Sorry it took me so long :)

As far as the exploit goes, I'm not revealing it yet. The theory isn't really patchable, but they can make implementations much harder. Also, for obvious reasons I can't post dumps. I'm hoping to find the decryption keys and post them, but they may be embedded in hardware. Hopefully keys are setup like the iPhone's KBAG.

Akin_25

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Korsana bunca zamandır izin vermeseydi xbox360'ı rahatlıkla geçerdi.Bundan sonra bu sistem yaygınlaşırsa ps3'ün satışlarında patlama derecesinde artış olacaktır.Ama Sony konsola özel oyunların yapımcılığını yürüttüğü için bi yandan zarar görecekken bi yandan da aletin satılmasıyla kar edecektir.Gerçi aleti maliyetinin zararına sattıkları söyleniyordu ama.

Altair

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Kırsın kırmasın umrumuzda değil.Zaten biz PS3 ü PSN için online oynamak için almıyor muyuz.Korsan oyunlar insana tatsız tuzsuz bi single player zevki sunar.Hem garanti dışı kalacak hem online olarak bağlanamayacak.O zaman o makine çöpe atılsın daha iyi.

QaFeİN

Profesör
Reaksiyon puanı
19
bence PS3 artik miladini doldurdu, 5 yıldır kırılamayan sistemi 5 haftada kırmayı becermiş nasıl oluyorsa, satışları düşen PS3 ten son kaymağıda toplayacaklar korsan oyunlar sayesinde güzel strateji doğrusu ;)

Ben Böyle Düşünmemeiştim Doğru Valla :thumbup:

tolgay007

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Kırılmanın Sony`e en ufak yararı yok niye ? çünkü zaten sony diyor ben her konsoldan bilmem kaç $ zarar ediyorum diyor,oyunlardan para kazanıyor adamlar,şimdi oyunlar azalıcak sony daha da çok zarar edicek,üstelik gow 3,gt5 gibi dev yapımlar yaklaşıyor... ayrıca benim ps3 üm var kırılsa bile umrum değilki PSN den banlanarak sadece single oyun oynayayım ki birçok kişide böyle düşünüyor...

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Eee aynı konu buradada var.Diğeri önce açılmış.Hangisi kapatılcak merakla bekliyorum :D

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Evet ya bizim arkadaşın da PS3'ü vardı. Kablosuz kolu aniden çekince düştü, PS3 kırıldı . . . :D :D :D

sinekvale

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Sony birazda chip satarak para kazanacak demek ki...

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Adam yapmış ama bu sefer Sony in parmağı var gibi :D Maksat satışlar artsın :D

thedeli

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Süper, artık ps3 alma zamanı geldi :)

GOD OF WAR III

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Yanlış bir tesbit.

1. Sony PS3'ün satışları Slim modelinden sonra arttı, azalmadı.

2. Sony her sattığı konsolda 30 dolar zarar ediyordu. Yani bu işin Sony'ye bir getirisi olmayacak.

3. Blu-ray sistemli ve Cell işlemcisi ile çalışan bir cihazı kırmak kolay olmasa gerek. Tabii bunu zaman gösterecek.

4. Kopya oyunda kaymak yok..zarar var...:wink:

5. En bomba oyunlarının geldiği şu dönemde (God of War III, Heavy Rain, M.A.G..) bu mümkün(!) değil.

Edit:Her konsoldan 40 dolar zarar ediyormuş.

onn.off

Asistan
Reaksiyon puanı
3
vay be en son iphone u da bu velet kırmıştı şimdide ps. puşta bak

Ecevit BIKTIM

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Sony PS3 tam krılmadı
PS3 kırıldı söylentisi var. George Hotz kırdım diyor ama nasıl yaptığını anlatmıyor.
Yazılım ile PS3 ü kırdığını söylüyor. Fakat Decryption Keylerini veremiyor.

George Hotz bu keyleri vermemesinin nedeni birkac kod daha eklenmesi gerektiğini bildiriyor. Bu kodlar yazıldığında PS3 tam olarak kırılmış oluyor.

Kaldı ki Sony, Firmware update ile bu açığı kapatabilir. Update yapmam demeyin. Çünkü yeni oyunları çalıştırmak için mecburen update yapmak gerekiyor.

Reaksiyon puanı
188
oyunlardaki versiyon gereksinimi de yine oyun'un kırılması ile sorunsuzca halledillebiliyor. (Bkz: PSP)

e-k@til

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bence bu Sony'nin fazlasıyla işine gelebilir.Mesela ben kırılmadan ps3 almak istemiyordum.Nerdeyse 7-8 oyun bir ps3 fiyatında zaten.Şimdi benim gibi düşünen çoktur kesin.Herkes yazın bir tane ps3 alırsa Sony'e süper katkı olur.

topraksu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
.....
Güvenliği yüzünden 5 yıldır oyun yapımcılarının gözdesi olan.....
ve pahalılığı yüzündende bir çok yapımcının tepkisini alan.... diye devam etmeli cümle.

Sony konsol üretiminden para kazanmaya başladıya kırılması için özellikle açık vermiş olabilir.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Ama sony konsolda zarar ettiği için işine gelmiyor.

brokenxxl

Doçent
Reaksiyon puanı
5
farketmez zaten bluray oyunu indirip kopyalayacağım derken gene bi dünya masraf dvd formatı olsa xbox360 gibi o zaman belki bir işe yarar

*Rorschach*

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sony istemeden o konsolun kırılması zaten mümkün değildi. Eğer Sony istese çıktığı günün ertesi de kırılırdı. Sonuçta God of War ve Gran Turismo 5 geliyor. Tabi daha da önemlisi Natal geliyor. Konsolu kırdırmak için tam zamanı. Birkaç haftaya konsolun kesin kırıldığı haberini alırsınız.