Neden Linux Daha İyi ??

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Kendi aranızdaki münakaşayı özel mesaj yoluyla yapın arkadaşlar. istirham ediyorum. konuya dönelim ve güzel güzel yazalım hadi :D
Bence alakaliydi ama yine kurban gitti araya :D

sivaspor Bu Mesaj pesimist tarafından silinmiştir. Sebep: alakasız kaldı :)

Tartisilmak isteniyorsa once su olayi kisilere dokenlerin aradan cekilmesi lazim, ben linux konusurken karsimdaki beni konusacaksa bunun adi tartisma olmaz.
Ben birseyi iddia ediyorsam ben bir insanim!
Super degilim, kusursuz degilim, hata yapabilirim.
Illa yani cok bilmek karsindaki ile dalga gecer gibi konusma hakki mi verir?
Duzeltme yapmanin da yolu yordami var...
Yazdigimi duzeltin, bunu yapanlar oldu tek kelime etmedim.

Donanim bilgilerini yaziyorum hava atmis oluyorum, yazmiyorum yine belirtmemis oluyorum.
Ne yapacagimi sasirdim, ne yapsan illa birileri memnun olmuyor.
Bu Nasreddin hoca gercekten cok buyuk adammis...:clover:
Linux ise linux konusalim, sahislar kimseyi baglamaz.

Kim ne kullanirsa kullansin banane, benim icin zerre kadar onemi yok.
Konu linux.

Umarim artik linux konusuruz, kim neymis ne degilmis konu disidir.

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
linu xsu kullananlar iyi diyor windowstan nefret ediyorum diyor ,windows kullanan ama linuxsu bilmeyenlerde kullanmayanlar,kullanamayanlar da kötü diyor, olayin asli budur,hic bilmeyenle bilen bir olurmu ,simdi sizce mantikli olan hangisi ,windows 7 iyi iyi olacak dediler cuvalladikca cuvalliyor,sadece makyaj degisiyor so kullanicaya yönelik bir naneleri yok ,15 yillik windows kullanicisiyim ,bir acemi gibi aradigimi bulamiyorum ,simdi acemiler görsün klayi ,millet xp den gecemiyor hala

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
linu xsu kullananlar iyi diyor windowstan nefret ediyorum diyor ,windows kullanan ama linuxsu bilmeyenlerde kullanmayanlar,kullanamayanlar da kötü diyor, olayin asli budur,hic bilmeyenle bilen bir olurmu ,simdi sizce mantikli olan hangisi ,windows 7 iyi iyi olacak dediler cuvalladikca cuvalliyor,sadece makyaj degisiyor so kullanicaya yönelik bir naneleri yok ,15 yillik windows kullanicisiyim ,bir acemi gibi aradigimi bulamiyorum ,simdi acemiler görsün klayi ,millet xp den gecemiyor hala

windowscu diye tabir ettiğiniz kullanıcılar linux kötü demiyor ki aksine destekliyor ama objektif yaklaşmayı biliyor

karcx

Profesör
Reaksiyon puanı
39
Linuxcu kardeşlerimiz: kaç tane çekirdek derlediniz kendi işlemcinnize has kaçtane programı mimarinize göre yeniden derlediniz hea söyle bakem bi siz heralde bi wallpaper değiştirmeyi bi tema değiştirmeyi kde veya gnome veya windowmaker seçeneğini özelliştirme olarak mı algılıyorsunuz :D sizin daha alacağınız çok yol var ve o yolun sonunda microsoft sizi bütün şevkatiyle bekliyor :)

@HapS:
Seninle bugüne kadar bazen geeksiz laf dalaşlarına girdim ama bu lafının altına imza atıyorum...

Saygılar...
+Bütün sayılar

Ayrıca maksat tartışma yumuşasın...
Kimse kimseyi kırmasın...:yes::yes::yes:

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Yahu linux sadece pc platformunda yok,
Ben Sat kutusu uzerinde msn kullanan uzman linux kullanicilari biliyorum.
PC degil Uydu decoderi, uzerinde linux yuklu ve internet baglantisi var.
Demekki linux'un da kendi ozel alanlari mevcut...
Linux niye kotu diyelim ?( En azindan ben demiyorum )
Hersey ihtiyaca gore...
Linux'ta islerini halledene en iyisi linux'tur, windows'ta halledene en iyisi windows'tur.
Ama bir gercek var ki...
Gelismislik olarak windows daha ileridedir.
Daha iyi olmak isteyenin ilk onceligi boyle dusunmektir.
Bunu linux kullananlara degil, linux'a binaen soyluyorum.
Yani kimse cikip sahsi olarak algilamasin...

Nedenlerime gelince...
Kac defa denedim,
Ne video donusturme performansi, ne grafik duzenleme nede video duzenleme performansi hosuma gitmedi.
Oyun zaten hak getire... Internete girip muzik dinlemekle de zaman gecmiyor...
Ne yapayim ben linux'u?

Fazlasi yapilabilir mi? Yapan varmi?
Var... ve yapilabilir ama benim bunun icin zamanim yok...
Lakin tarafsiz olmak gerek...
Linux ben daha iyiyim sozunu bir kenara atmali, zaten bu yeni moda olan birsey.
Onceleri yoktu boyle cerezler...
Eskiden linux kullananlara prof derdiler, oyle herkesle linux konusmazlardi.
Kendi gruplarinda islerlerine bakardi.
Kod ogrenmek icin yalvar yakar olurdu millet...
Simdi, Herkes linux uzmani :D
Ustune ustluk birde Global olarak bir tartisma ve gruplasmalar var...
Microsoft vs Linux ve Microsoft vs macintosh.
Cunki her ikisi de ortak hedef olarak microsoftu secmis kendine...
Bunda kazanan ise microsoft.
Apple zaten isini biliyor... Uzumu sapiyla degil bagiyla goturuyor.
Kaybeden ise linux oluyor, her ne kadar Altin caglarini yasiyor gorunsede aslinda kan kaybediyor.
Linux gelistiriliyor ve buyuyor evet ama...
Ozgur linux platformu ile ticari olani karistirmamak gerek...
Ticari firmalarin sagladigi gelisimler ozgun linux fikrini baltaliyor.
Bugun linux icin microsoft'tan daha buyuk bir tehdit varsa yine kendisi.
Su haliyle benim icin en iyi platform windows'tur, linux'ta niye wine kullanayim?
Wine kullanacaksam niye linux kullaniyorum, orjinali varken imitasyon neden?
Emule degiliz diyor WINE, porting mis...
Emulation kelimesini sozlukten silip atmak gerek o zaman...
Win32 uygulamalarini GNU uzerinde kullanmanin yeni bir adi olsa gerek.
Bana gore bu resmen emulasyon..

/▌
/ \

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
@sivaspor sen irc de vakti zamanında zaman harcamış, takılmışsın kesin :D

Eskiden linux kullananlara prof derdiler, oyle herkesle linux konusmazlardi.
Kendi gruplarinda islerlerine bakardi.
Kod ogrenmek icin yalvar yakar olurdu millet...
Simdi, Herkes linux uzmani

candasm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Neden Linux Daha İyi ??

İşletim Sistemleri forumunda Neden Linux Daha İyi ??

Sırf bu konu hakkında birkaç şeyde ben ekleyeyim diye üye oldum foruma :)

Şuan win xp kullanıyorum bunu belirteyim.Ubuntu 8.10 , 9.04,kubuntu 8.10,9.04
Deneyimim var bu deneyim dediğimde sadece tak çalıştır cd sinden açıp iki tıklayıp kapatmadım 5 ay uyumlu şekilde kullandım.Yani üç aşağı beş yukarı linux işletim sistemini kullanabiliyorum :)

Benim xp kullanmaya devam etmemdeki tek problem alışkanlıklarım Sürekli olarak
dreamweaver,photoshop,eclipse gün içersinde kullanıyorum her an ihtiyaç duyabiliyorum.Bunlar linux dede çalışıyor fakat windows için yazıldıkları için windowsta hem görünüm açısından hem performans açısından çok daha iyiler( eclipse hariç o her yerde iyi :) ) Diğer multimedya programları olsun mesajlaşma internet tarayıcıları olsun Her birini tek tek tartmak lazım ne fark var diye.örnek olarak vista rezaletini kullanabilmek için 4gb bellek yeni bir işlemci düzgün bir ekran kartı lazım ki ben yeni işletim sistemine geçmişim ne destekliyor sa hepsini kullanmak isterim diyenlerdenseniz.
Geriye kalan şeyler hakkında windows için birşey demiyicem çünkü herkes windows u öğrendi yani ing ce sürümünü ayrı yükle türkçesini ayrı yükle yok şunu öyle bunu böyle dosya bu denetim masası bu yıllarca kullan sonra hiç denemediğin bir işletim sistemini öğrenmeye bile çalışmadan yok o çok kötü o şöyle bu böyle de :).Bill kötümü yapıyor yoo insan ... anlar diye bir laf vardır ki öyle herkes bayılıyor.vistada süper çalışıyor dedikleri sistemlerini birde herhangi bir linux de denesinler derim.

Linux bence yeni windows öğreniyor gibi linux öğrensinler yorum yazanlar bir görsünler dağlar kadar fark nerde başlıyor benim sürekli kullandığım programların linux sürümleri çıksın birdaha windows yüklemem.neden derseniz bozuk disk ile kullandım linux ü 2 ay boyunca windows kurana kadar bozuk olduğunu anlamadım neden derseniz linux üzerine takılı diğer sürücüleri sadece ihtiyaç olduğunda çalıştırıyormuş :) dosya sistemi fln o kadar zor değil abartılıcak birşeyi yok iki tık ile menüsünden arapça olan linux ü türkçeye çevirebiliyorsunuz bütün işletim sistemi dilini bunu destekleyen windows yok şu anda.
Yok tasarım fln filan farklı olması lazımki farklı bir işletim sistemi olsun.Performans konusunda xp nin kasarak çalıştığı bir sisteme yeni sürüm ubuntuyu kurun sorunsuz çalışır kasmadan :) . oyun ve programlar için wine emülatörü ewet bazı programlarda ve oyunlarda windowstan daha iyi çalıştırdığı doğru ama hepsi olmadığı için benim bir işime yaramıyor ki şaka gibi onuda kendi içine kurduğu win98 ile yapıyor harika demiyimde ne diyim ben :) sadece gelişmesini izlemek gerekiyor. Bu arada en bomba özelliği kendi sitesinden sipariş edip 2 haftaya içersinde eve gelen cd yi alıp bilgisayara takıyorsunuz.Çok basit bir şekilde yüklüyorsunu ve gerisini ona bırakıyorsunuz herşeyi kendisi ayarlıyor.benim xp de kuramadığım ses sürücüsü wireless sürücüsü herşeyi bana sormadan ayarlıyor kuruyor takır takır çalışıyor.ardından masaüsütünü nasıl özelleştiriceğinizi kendi forumlarından okuyarak öğreniyorsunuz e buda 1 hafta fln alıyor ( linux ün menuleri dosyalaması komut sistemi beleş program yüklemek için server linkleri vs....... ) sonra bi bakıyorsunuz compiz oda ne ateşli yazılar fln diyor millet 3d efektler hadi cnm diyorsunuz vista bunu daha yeni yaptı aman bu neymiş o neymiş birde bakıyorsunuz çok düşük bir sistemle deli dehşet şeyler yapıyor bu linux ... hımm yok mu bu photoshop un dreamweaver ın alternatifi kardeşim neden illede onun için sistemi sevdiğin linux ü kullanmıyorsunuz derseniz alışkanlık işte :) ama sonuç olarak bııdı bıdı yapıp bilmeden linux işletim sistemlerine çamur atıcağınıza kurun bir sanal bilgisayar yükleyin linux ü :) yaa linux üzerinde windows xp sanal işletim sisteminde bile iyi çalışıyor ama aynı şeyi windos üzerinde söyleyemiyicem baya kastırıyor en azından şu anda neredeyse hiç bir program açık değil 600 mb sistem belleği kullanıyor xp el insaf daha ne diyeyim.

Ama linux biraz öğrenin sonradan diyiceksiniz aaa bu windows ta yok keşke olsa yada aaa daha yenimi yapmışlar bunu ohooo :D

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
@sivaspor sen irc de vakti zamanında zaman harcamış, takılmışsın kesin :D
Sen ne diyorsun usta ya,
Kuyruk bile beklerdik zamaninda, hemde kac saat :D
Ama en cok red alert oynanan tek bir bilgisayar vardi, onu ozluyorum :biggrin:
Hangi makine diye sorma kac yil oldu ne bileyim...

Disk boyutu degistirdim Linux coktu :D

/▌
/ \

zootechnist

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Ben de bi ara irc'e takıldım ama çok durmadım.(2005-2006) Daha önce de söylemiştim.Biraz agresifti arkadaşlar :D

o zamanlar bir turkix dağıtımı vardı hatırlarsanız.Mandriva tabanlı live cd.Derginin biri vermişti.Denemeye fırsatım olmamıştı.Bir gün xp virüsten mandriva da (o zaman mandrake idi) kurcaladığım için göçmüş ve elimde sistem cd'si yoktu.daha doğrusu kardeşimin makinasında imajlar vardı ama boş cd yoktu.

Fırsat bu fırsat deyip, hem internete girmek hem de Turkix'i denemek için açtığımda bayağı bir gülmüştük.Çünkü masaüstü resmi olarak windowsun çayır çimeninin biraz değişiği vardı.Ve mandriva kontrol merkezini tıpatıp windows denetim masasına benzetmişlerdi :D

Ne alaka derseniz, o gece mandrivanın(mandrake) çöküş sebebini araştırmak için sabaha kadar ircte takılmıştım.Öyle aklıma geliverdi işte...

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
=) çocuk gibi atışmak istemiyorum, sadece bunu genel bilgi olsun diye yazıyorum, diğer mesajlar silindiği için, cevap verirken ona göre verin.

Gnu ne kadar unix ise, wine da o kadar emülatördür...

zelenga

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Neden Linux daha iyi?

Virüs derdinden kurtardığı ve adını bile unutturduğu için. Sadece bunun için linux kullanılır.

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Bu konuda Linux'u destekleyen bazı arkadaşların başka bir konuda fazla bilmeden ücretli olsun gibi sözler sarfetmesi yanlış
Eğer ki bu işe profesyonel olarak başlamak isteyen varsa gerekli yerlere yönlendirip yardımcı olabilirim.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Bu konuda Linux'u destekleyen bazı arkadaşların başka bir konuda fazla bilmeden ücretli olsun gibi sözler sarfetmesi yanlış
Eğer ki bu işe profesyonel olarak başlamak isteyen varsa gerekli yerlere yönlendirip yardımcı olabilirim.

Ücretli nedir ya? Bu ne turşu, bu ne lahana?

Linux'çular ikiye bölünecek. Benimle aynı tarafta olduğunu bilmek güzel real. :)

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Bence, insanlar özgür ya da bedava olduğu için değil, Windows'ta olmayan güzel özellikleri sayesinde Linux'a geçecekler.

İşte size Linux'un neden daha iyi olduğunun birkaç kanıtı!

(Açıklamayı görmek için resme tıklayın)

Virüsleri unutun.

Sisteminiz kararsız mı?

Linux bilgisayarınızı korur.

İşletim sisteminize 100$ ödemeyin.

Özgürlük için!

Sistemi kurduktan sonra neden daha fazla araç kurasınız ki?

Sürücüleri unutun.

Yazılımınızı tek tıkla güncelleyin.

Neden bedavaya yazılım alabiliyorken yasadışı kopyalayalım?

Yeni bir yazılım mı gerekli? Her yeri aramanıza gerek yok. Linux onu ayağınıza getirir

Masaüstlerinde yeni çağa atlayın.

Dijital hayatınızda parçalanmalar mı var?

Masaüstünüzün nasıl olması gerektiğini siz seçin.

Windows'unuz neden gün geçtikçe yavaşlar?

Çevre için de bir şeyler yapın.

Yazılımda kapalı kapılara hayır!

Ücretsiz ve sınırsız desteğin keyfini çıkarın.

Çok fazla mı pencere var? Çoklu masaüstü kullanın.

Hataların düzelmesi için yıllarca beklemeyin, bildirin ve takip edin.

Bilgisayarınızı sürekli baştan başlatmaktan sıkıldınız mı?

Eski bilgisayarınız ikinci baharını yaşasın.

Yüzlerce oyunu ücretsiz oynayın.

Kendi ülkenize ve diğer ülkelere yardım edin.

MSN, AIM, ICQ veya Jabber' a tek bir yazılımla bağlanın.

Mükemmel bir müzik çalıcınız olsun.

Havadan sudan haberiniz olsun.

(şimdilik) Windows'a bağlı kalmanızı gerektirecek birkaç konu

Olmazsa olmaz bir yazılım sadece o platformda çalışıyor

İflah olmaz bir oyuncusunuz

Kitap/gazete basım sektöründe çalışıyorsunuz

Donanımınız desteklenmiyor

Tamam, bilgisayarıma Linux kurmak istiyorum! Şimdi ne yapmalıyım?

Windows'a dokunmadan Linux'u deneyin

Linux'u kurun (ve isterseniz Windows da kalsın)

Eğer zaten Linux' ta uzmanlaştıysanız bu yazıyı(FAQ) okumak isteyebilirsiniz.
business_news.png

Kaynak : http://www.whylinuxisbetter.net/index_tr.php

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Çok güzel hazırlamışlar, reçete gibi de sıralamışlar :)

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Beni Linux kullanmaya iten önemli nedenlerden biridir özgür olması dolayısıyla bana ait olması. Bu bence oldukça önemli bir neden. Güzel alıntı olmuş, teşekkürler.

jungeman

Profesör
Reaksiyon puanı
67
rise hacklenmiş arkadaşlar :D Abi tanıdğım en sıkı Windows sempatizanıydın :D Ne oldu böyle :D

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
rise hacklenmiş arkadaşlar :D Abi tanıdğım en sıkı Windows sempatizanıydın :D Ne oldu böyle :D
Kusura bakılmasın; hiçbir şeyin sempatizanı değilim; ne takım, ne parti, ne işletim sistemi vs. vs.
Windows' u sonuna kadar yine kullanırım, yine takip ediyorum.

Sen asıl bize şunu söyler misin ?
"Yukarıdaki anlatımda eksik veya yanlış var mı?

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Eğer ki Windows 7 gelmiş olmasaydı, şu anda bilgisayarımda Windows olmayabilirdi.
Çünkü XP geride kaldı, Vista kimseye yâr olmadı, geriye bir tek Seven kaldı. :)