Mimari İlüzyon..( Biri bana bunu açıklasın delirmek üzereyim)

ahmetturani

Öğrenci
30 Ağustos 2012
47
0
0
Arkadaşlar beynimi yakıcam yoksa. bu nasıl oluyor ya. Çıldırıcam 2 saattir çözmeye çalıştım çözemedim. Biriniz mantıklı bi açıklama yapsın lütfen :biggrin: :hammer:

[video=youtube;jV8toAjrjGU]http://www.youtube.com/watch?v=jV8toAjrjGU[/video]

VincentVega

Profesör
29 Ağustos 2007
2,666
3
218
Kesin ip var! tarzında bir yaklaşım yapayım :D . En son birbirini tutan insanların o siyahi adamdan sonrasını göstermedi aşağı indiğinde. Yani bence o adamdan iki tane var.

michuozawa

Guru
Emektar
6 Ağustos 2008
20,603
493
263
Kesin ip var! tarzında bir yaklaşım yapayım :D . En son birbirini tutan insanların o siyahi adamdan sonrasını göstermedi aşağı indiğinde. Yani bence o adamdan iki tane var.
optik ilüzyon ip yok hocam :D

- - - Mesaj Güncellendi - - -

inception-daki-imkansiz-merdiven,4,con.jpg

daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

ahmetturani

Öğrenci
30 Ağustos 2012
47
0
0
Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim..
Şimdi abi tamam optik ilüzyon diyosun yani göz yanılması. tamam zaten ona bişey demiyorum. ama bu nasıl mümkün olabilir yaaa :D başlarım öyle göz yanılmasına :D insan kafayı yer ya :D
optik ilüzyon ip yok hocam :D

daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

he bi dakka şimdi ben normalde yukarı çıkıyorum ama aşağı iniyo gibi görünüyo. merdivenin tasarımını öyle yapmışlar demi..

hay Allah kahretsin kafam gidiyo ben daha fazla düşünmicem :D

anndriy

Öğrenci
21 Eylül 2012
51
0
0
ne alakası var montajlı video bu 0:20 bakarsanız adamın kafası dik şekilde giriyor üste giderken, altan gelirken ise kafası eğik diğer yerlerdede aynı şey mevcut
atv de bu videoyu youtubeden alıp paylaşmış habercilik bu olsa gerek(!)
videonun orjinalide bu http://www.youtube.com/watch?v=bgeDG0GGvnM

michuozawa

Guru
Emektar
6 Ağustos 2008
20,603
493
263

şöyle izah edeyim arkadaşlar.
A noktası aşağı iner B noktası yukarı çıkar, yani göz yanılması dediğim gibi optik ilüzyondur legolarla da yapabilirsiniz.anlatımları bazı web sitelerinde mevcut :D

VincentVega

Profesör
29 Ağustos 2007
2,666
3
218
Güzel bir örnek buldum anlaması da basit
[video=youtube;hAXm0dIuyug]http://www.youtube.com/watch?v=hAXm0dIuyug[/video]

Karargaht

Dekan
14 Kasım 2007
9,237
112
1,243
Sanırım şöyle ki;

Adam merdiven çıkarken aslında iniyor. Merdivenin tasarımı yukarı doğru ama aslında aşağı iniyor. Duvar ve basamaklar ona göre tasarlanmış. Yukarı çıktığı merdiven ise normal.

Yanin bunun.. .

20993-optical-illusions02.jpg

Gibi.

engerex

Dekan
16 Ağustos 2008
7,676
26
228
Bazen gözün gördüğünü beyin idrak edemeyebilir.
Optical_illusion_greysquares.gif

Aslında A ve B karesi aynı gri tonda ve hiç değişmiyor. Sen değiştiğini zannediyorsun.

dadaş27

Profesör
27 Ocak 2013
2,276
7
218
Beyler açıklama yapıp bizi aydınlatmaya çalışmayın, emin olun kafamız daha çok karışıyor. :D

TBM

Dekan
28 Ekim 2008
6,586
358
263
yani, zaten aşağı iniyor ama yanılgı yukarı zannediyor,düşününce fark ettim saatler önce

BthnYlmz09

Profesör
18 Ağustos 2012
1,639
5
218
29
var ama yok gibi :p bu nedir ya. şu wikipedi linkini veren arkadaş bi çıkamadım işin içinden. basamaklar hep yukarı doğru fakat çıkıyorsun çıkıyorsun aynı yerdesin..