Microsoft Geri Adım Attı

Bu konuyu okuyanlar

Ordo ab chaO

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
Web tarayıcısı alanında tekel oluşturmaya çalıştığı sebebiyle büyük tepki toplayan Microsoft, Windows 7 ile bir nebze de olsa bu tepkilerin önüne geçmeye çalışıyor.

Piyasaya sürdüğü işletim sistemleri ile beraber Internet Explorer'ı verdiği gerekçesiyle özellikle diğer web tarayıcısı geliştiricilerinin tepkisini alan Microsoft, yeni işletim sistemiyle beraber geçmişte yaptığı bu uygulamadan kısmen de olsa vazgeçiyor. Rekabet kurallarına aykırı hareket ettiği için Avrupa Komisyonu'na dava edilen Microsoft, burdan büyük bir ceza almamak için kolları sıvadı.

explorer-881244791492.jpg

Şirketten yapılan resmi açıklamada, Windows 7'nin, içinde Internet Explorer bulunmayan bir sürümünü piyasaya sürme planlarının olduğu belirtildi. Windows 7E adı verilecek olan bu sürüm 22 Ekim tarihinden itibaren sadece Avrupa'da piyasaya çıkacak.

:: Bu hamle Internet Explorer'ın sonunu getirir mi?

Yazan
: Emre Demiray
SDN - http://shiftdelete.net

tmpuser

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
İnternet explorer windows tan ayrılırsa bi efsanenin çöküşü olabilir

İnternet explorer tarihe karışabilir

cihanakova

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Microsoft'a müdahale yapılmaya başlandı. Gerçi kendi hazırladı sonunu, haksız rekabetten dolayı.

MeLankoLia

Profesör
Reaksiyon puanı
1
karışsın zaten :D netscape gibi olsun.Artık bazı şeylerin Microsoft'un tekelinden çıkma zamanı geldi.Firefox, Chrome gibi açık kaynak kodlu tarayıcılar varken İE bir hiç.Ben XP kullanırken İE'yi hiç kullanmadım.Diğer tarayıcılardan ne zaman haberim oldu o zaman onlara geçtim.

alkimake7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
internet explorer'ın pazar payı windows'la birlikte gelmesine rağmen giderek azalıyo zaten. Eğer ie windows'tan ayrılırsa tek kurtuluşu microsoft'un ie'ın kalite ve performansını arttırması olur, diğer tarayıcılardan arakladığı özelliklerle barınamaz daha fazla

Tsunmys

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
IE çok kasıyor. Firefox ve Chrome süperler.

ExCeLLeNT

Müdavim
Reaksiyon puanı
17
İE zaten kötüydü yakında bitecek demek şu İE düşünsenize ie bitiyor 10 yıl sonra bir hacker ieyi chrome , firefox,safari,opera ve bütün tarayıcılardan kat kat iyi yapıp geri geliyor microsoft ne paralar verir ama ya efsanenin yıllar sonra çok iyi bir şekilde geri döndüğünü düşünün nasıl olur ama.

MustaJ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
sonu olmaz tabiki çünkü microsoft böyle bir uygulama getirse de arka planda bir çok uygulamanın firefox yada diğer browserlar da problem çıkarmasını sağlıyor ama çok büyük ölçüde azalır kullanım tabi firefox ta uçuşa geçer bu arada.

evowinds

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
174
Bu Microsoft'a bayağı bir pahalıya mal olur. Sistem güncellemelerinin de diğer tarayıcılar üzerinden yapılmasına imkan tanımak zorunda kalacak demektir. "Web tarayıcınız desteklenmiyor, IE6 ve üzeri tarayıcı yükleyin" tarzı mesajlara son... Ne diyim acaba o zaman bizi "Avrupa"dan sayar mı MS:laugh:

neffeno

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ie8 tam bir rezalet firefox en iyisi Farkındaysanız sadece Avrupa pazarında sürecekmiş ie olmayan sürümü olmaz böyle

XRaiNow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aldığınız Windows 7'yi yüklediğinizde ve tarayıcı olmadığından dolayı herhangi bir siteye giremediğinizde böyle gülebilecek misiniz bakalım :)

Avrupa Birliği'nin aldığı saçma/haksız karardan dolayı Microsoft'un bu sürümü çıkarması çok iyi olacak. AB'liler bilgisayarında tarayıcı bulamayınca, sitelere giremeyince bakalım neler olacak. Microsoft dersini vermiş oldu.

VisuaL.NET

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ie kendini düzenleme için kolları sıvasaydı, bu şekilde bir dava açılması bile söz konusu olmazdı. Bütün söylemlere karşı ie kendi bildiğini yaptı. Diğerlerine göre daha çok güvenli olduğu kesin. Çok fazla üstüne geliyorlar, diğer tarayıcılarda o kadar üstüne gelmediklerinden güvenli gibi gözüküyor. ie bitsin sıra da firefox var gibi :D

antimatter

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
karışsın zaten :D netscape gibi olsun.Artık bazı şeylerin Microsoft'un tekelinden çıkma zamanı geldi.Firefox, Chrome gibi açık kaynak kodlu tarayıcılar varken İE bir hiç.Ben XP kullanırken İE'yi hiç kullanmadım.Diğer tarayıcılardan ne zaman haberim oldu o zaman onlara geçtim.

yazık oldu netscape be.. ilk gözağrımızdı..

NikeSteeL

Müdavim
Reaksiyon puanı
131
Mozilla 1.1 Sürümünden Beri Mozilla Kullanıyorum. IE Opsiyonel Tarayıcı olarak Gelirse Yarı yarıya Pazar kaybeder.!

shakal

Müdavim
Reaksiyon puanı
29
daha durun windowsun sonunu gözlüyorum :) aslinda kötü bir rakibin olmasi güzel ama söyle pazar payi linuxda yüzde 20 olsa ne olur merak ediyorum :)

yetkilibiri

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
IE den yana değilim. Chrome kullanıyorum.
fakat kaçak güreş yapmıyorki. Adam koskoca işletim sistemi çıkartmış içinde veriyor.
siz yokkende veriyordu varsınız yine veriyor.
kaldıramıyorsanız sizde işletim sistemi çıkartın...