Masonluktan ayrılınca görmezden geldiler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cocuklukhali

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Zamanında biri Masonları size düşman olarak göstermiş sizde koyun gibi atlıyorsunuz. İnsanlığın düşmanı Masonlar vay vay vay bu kafa İllumunatiye de inanır İslam'ın tertemiz bir din olduğuna da...

Diğer dediklerinize yorum yapmayacağım ama İSLAM TERTEMİZ BİR DİNDİR

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
olay masonlardan, cübbeli hocadan peygamber efendimize kadar gelmiş hiç şaşırmadım nedense.
Paylaştığım videoyu izlersen cübbeli ahmet hocanın videosunu nasıl böyle cemaatlere masonların sızmaya çalıştığını anlamış olursun diye paylaştım yoksa belirli bir grubun sempatizanlığını yapmıyorum.

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Toplum içinde sınıf farkı oluşturmak , ötekileştirmek, bir grup olup diğerlerini dışlamak veya azınlığın çoğunluğa hükmetmesini amaçlamak İslam inancına terstir, aykırıdır, yanlıştır.

Mezhepler bile yanlışken, masonluk gibi tamamen güç, para ve sömürü odaklı toplulukların hiçbir haklı veye kabul edilebilir bir tarafı yoktur.

Peygamber efendimiz kendinden sonra oluşan mezhepleri ve yazılan hadisleri görseydi kahrolurdu.Tamamen insanları bölmek, ayırmak ve ötekileştirmek amacıyla kurulan bu mezheplerin hiçbir dayanağı yoktur.Tek din İslamdır.Tek kitap Kurandır.

Heleki bir kıl tanesini camekanın içine koyup, binlerce insanı sıraya sokup perişan ederek duygularıyla oynamak büyük günahtır.O kıl tanesinin kimin olduğu, nerden geldiği veyahutta neye dayandığı konusunda en ufak bir kanıt yoktur.Bir kıl tanesi için ayılıp bayılan insanlar ne yazıktır ki Allah'ın en büyük günah dediği şeylerden birini yapmaktadır.

Peygamber efendimiz yaşarken kesinlikle sözlerinin yazılmasına izin vermemiştir.Çünkü bunun ileride çarpıtılıp, kendi çıkarları için kullanacak binlerce insan olduğunu bilmiştir.4 halife zamanında da kesinlikle yasak olan hadisler sonradan yazılmaya başlanmış ve kesinlikle doğruluğu ispatlanamamıştır ve ispatlanamaz.Peygamber efendimiz ve yüce rabbimiz insanoğlunun bilmesi gereken herşeyin Kur'anı Kerimde olduğunu söylemiştir.Hala daha başka kitaplar, sözler, cümleler aramanın oluşturmanın amacı nedir ?

Dikkat edin! Bana Kur’ân ve onun bir benzeri (misli) verilmiştir. Ve yine dikkat edin! Karnı tıka basa dolu bir adamın, koltuğuna kurulmuş oturduğu yerden ahkâm keserek “Siz Kur’ân’a bakın ve onunla yetinin; onda gördüğünüz helâlı helâl; haramı da haram sayın ve ötesine geçmeyin” demesi pek yakındır. Ancak şunu unutmayın ki, Allah Resûlü’nün (sallallahü aleyhi ve sellem) haram kıldığı şey, bizzat Cenâb-ı Hakk’ın haram kıldığı gibidir.3
Ebu Davut, Tirmizî ve Hâkim Mikdam b. Ma’dikerib’ten (ra) rivayet etmiştir. (Camiu’l-Usul: 1/190 ve sonrası).

Reaksiyon puanı
10,325
Benim görüşlerim bunlar.Benim hayatımın kesin doğrularıdır ve değişmez.Eğer siz karşıysanız saygı duyarım ama beni görüşlerim ve fikirlerim doğrultusunda asla yargılayamaz veya eleştiremezsiniz aynen benim size yaptığım gibi.Saygılar.

Söyleyecek hiçbir söz bırakmadın [MENTION=15367]El Padrino[/MENTION], çünkü bütün kanalları, pencereleri kapadın. yani demek istedin ki, "her ne söylersen söyle, boşa kürek çekmiş olursun"

ben de boşa kürek çekmeyeceğim, bu konuda sana yüce Allah'tan en doğru olan yolu bulabilmeni niyaz ederim.

yalnız, merak ettiğim bir soruya cevap verirsen sevinirim. o da şu ki:

mezhepleri komple reddettiğini söylemişsin ya, peki sen nasıl namaz kılıyorsun, neye göre, kime göre... çünkü ayetlerde namazın nasıl kılınacağı -gaza sırasında kılınacak olan hariç- belirtilmez. bu peygamberimizin uygulamasından öğrenilmesi istenir. çünkü nihayetinde ona da Allah Teala Cebrail as. tarafından öğretilmiştir. yalnız burada sorun şu ki, bütün bu bilgiler senin kesin olarak reddettiğin hadislerle gelmiş günümüze. ancak o kanaldan öğrenebiliyorsun. mezhepler de zaten bu hadisleri tahriç ederek hüküm istinbat etmişler. şimdi sen hadis yok dedin, mezhep yok dedin... iyi de peki bunca ibadatın, ukubatın şeklini, nasılını, niçinini nereden öğrendin de yapıyorsun?

"ibadete de gerek yok" demiyecek kadar iman sahibi olduğuna kani olduğum için sordum bunları.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Dikkat edin! Bana Kur’ân ve onun bir benzeri (misli) verilmiştir. Ve yine dikkat edin! Karnı tıka basa dolu bir adamın, koltuğuna kurulmuş oturduğu yerden ahkâm keserek “Siz Kur’ân’a bakın ve onunla yetinin; onda gördüğünüz helâlı helâl; haramı da haram sayın ve ötesine geçmeyin” demesi pek yakındır. Ancak şunu unutmayın ki, Allah Resûlü’nün (sallallahü aleyhi ve sellem) haram kıldığı şey, bizzat Cenâb-ı Hakk’ın haram kıldığı gibidir.3
Ebu Davut, Tirmizî ve Hâkim Mikdam b. Ma’dikerib’ten (ra) rivayet etmiştir. (Camiu’l-Usul: 1/190 ve sonrası).

"Yüce yaradanın gönderdiği son kitap Kur'an' Kerim bize yetmiyor, biz bundan birşey anlamıyoruz, Kur'an'ı Kerim'de eksikler var, bize başka kitaplar lazım deyin" anlayayim.

İncili, Tevratı çok kolay değiştirdiler ancak Kur'an'daki kesin hükümler yüzünden Kur'an'ı değiştiremediler, üzerinde oynayamadılar.Ne yaptılar ne ettiler bir yol buldular.Adınada Hadisi Şerif dediler.Kur'an'ı Kerim'deki kesin hükümlere rağmen Hadislerde "Kur'an yetmez, peygamberin söyledikleride vardır" dediler ve başladılar yazmaya ...

Tekrar söylüyorum.Hadislerin elbette ki hepsi yalan değil ancak çoğu yalan.Ve kesin doğru olarak inanılan hadislerin bile asla ama asla gerçekliği ispatlanamaz.Eğer ispatlayabilen varsa buyursun ispatlasın.Eyvallah demeyen namerttir.

Peygamber efendimizin ağzından çıkan her söz Allah'ın sözüdür.Hz.Muhammed Allah'ın elçisidir."Elçi" kelimesinin anlamını gerçekten biliyorsanız zaten ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Sanırım aranızda bazılarınız Hz.Muhammed'in sözlerine itibar edilmemesi gerektiğini söylediğimi sanıyor !?

Peygamber efendimizin her söylediği dinimizin kuralıdır, bütünleştirici gerçeklerdir, kesin doğruluk hükmüne sahiptir.Yoksa Allah'ın yeryüzündeki elçisi olabilirmiydi.Benim anlatmak istediğim peygamberimizin söylediği her söz elbette ki dinimizin gereğidir ancak günümüz itibariyle "peygamberimizin sözü" diye inanılan hadisi şeriflerin kesin doğruluk hükmüne ulaşılamaz.1500 yıldır milyonlarca insanın elinden, zihninden, fikrinden geçmiş olan bu hadisler elbette ki değişime uğramıştır.

Keşke kesin doğruluğu ve gerçekliği ispatlanmış bir hadis kaynağı olsada şüphe duymadan inanıp, yaşasak ...

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Söyleyecek hiçbir söz bırakmadın @El Padrino, çünkü bütün kanalları, pencereleri kapadın. yani demek istedin ki, "her ne söylersen söyle, boşa kürek çekmiş olursun"

ben de boşa kürek çekmeyeceğim, bu konuda sana yüce Allah'tan en doğru olan yolu bulabilmeni niyaz ederim.

yalnız, merak ettiğim bir soruya cevap verirsen sevinirim. o da şu ki:

mezhepleri komple reddettiğini söylemişsin ya, peki sen nasıl namaz kılıyorsun, neye göre, kime göre... çünkü ayetlerde namazın nasıl kılınacağı -gaza sırasında kılınacak olan hariç- belirtilmez. bu peygamberimizin uygulamasından öğrenilmesi istenir. çünkü nihayetinde ona da Allah Teala Cebrail as. tarafından öğretilmiştir. yalnız burada sorun şu ki, bütün bu bilgiler senin kesin olarak reddettiğin hadislerle gelmiş günümüze. ancak o kanaldan öğrenebiliyorsun. mezhepler de zaten bu hadisleri tahriç ederek hüküm istinbat etmişler. şimdi sen hadis yok dedin, mezhep yok dedin... iyi de peki bunca ibadatın, ukubatın şeklini, nasılını, niçinini nereden öğrendin de yapıyorsun?

"ibadete de gerek yok" demiyecek kadar iman sahibi olduğuna kani olduğum için sordum bunları.

Öyle deme abi.Size gönlümüz, kapımız her zaman açık.

Namaz fiziksel bir aktivitedir.Kur'an'da nasıl namaz kılınacağı yazılmamışsa, demek ki Allah'ın bir bildiği vardır.Allah namazı, Peygamberimize yazmayıp, uygulamalı göstererek öğrettiyse demek ki nesilden nesile aynen bu şekilde " görerek-uygulayarak-yaşayarak" gelmiştir.Nasıl ki yürümek, koşmak, yemek yemek içgüdüsel olarak öğreniliyorsa namaz kılmakta nesilden nesile uygulayarak, görerek gelmiştir.

Hadis yok, mezhep yok demedim ! YALAN dedim.Mezheplerin insanları bölmek ve ayrıştırmak için oluşturulduğunu söyledim.Hadislerin kesin doğruluğu ispatlanamaz dedim.Amma velakin isteyen inanır isteyen inanmaz o kişinin kendi bileceği iştir.Aralarında inanılması gerekenlerde elbet vardır ancak gerçek bir mümin hadisler olmadan da Kur'an'ı Kerimin öğrettikleriyle doğru yolu bulabilir.

Şimdi ben hadislere inanmayıp mezhepci olmayınca yanlış yoldamı olmuş oluyorum.

Bir din adamı olarak Allah rızası için bana söyle.Hz.Muhammed kendinden sonra oluşan bu mezhepleri onaylarmıydı, onaylamazmıydı ? Mezhepler hakkında ne derdi, ne düşünürdü ?

Yahu bu mezhepler yüzünden müslüman müslümanı katlediyor, öldürüyor.Suriyede 3 yıldır "Alevi-Sünni" savaşı süregeliyor.Yüzbinlerce insan öldü.Ne uğruna !? Mezhep uğruna ! Mezhepler yüzünden müslüman müslümana selam vermiyor, konuşmuyor, arkadaşlık etmiyor, aynı yerde namaz kılmıyor, evlenmiyor, dost olmuyor, arkadaş olmuyor, uzak duruyor !!! Yeri geldiğinde de bir KAFİR gibi birbirlerini öldürüyor !!!

Şimdi sen bana mezhepler KUR'AN'IN EMRİDİR de abi.Allah aşkına de şunuda rahatlayalım.Mezhepleri peygamber efendimiz ayarladı, oluşturdu de."Sen alevisin, sen sünnisin, sen şii sin, sen şafisin.Aynı yerde namaz kılmayın.Gerektiği zamanda birbirinizi öldürün !" dedi de.

Sen mezhepleri kabul ederek bütün bunları kabul etmiş oluyorsun...

Sözünü esirgeme.Sonuna kadar konuşalım.

Reaksiyon puanı
10,325
[MENTION=15367]El Padrino[/MENTION], gerek hadisler konusunda, gerek mezhepler konusunda çok yanlış düşünüyorsun, bildiklerin doğru şeyler değil arkadaşım. şimdi ben sana bunları tek tek yazacağım bi iznillah, ama biraz zaman tanı... çünkü zaman fukarası bir kişiyim, bulabildiğim ilk fırsatta bunu hem senin için, hem kafası karışabilecek genç arkadaşlarım için yazmağa çalışacağım inşaallah.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
@El Padrino, gerek hadisler konusunda, gerek mezhepler konusunda çok yanlış düşünüyorsun, bildiklerin doğru şeyler değil arkadaşım. şimdi ben sana bunları tek tek yazacağım bi iznillah, ama biraz zaman tanı... çünkü zaman fukarası bir kişiyim, bulabildiğim ilk fırsatta bunu hem senin için, hem kafası karışabilecek genç arkadaşlarım için yazmağa çalışacağım inşaallah.
Bende bazen düşünmüyor değilim niye meshepler çatışıyor birbirlerini öldürüyorlar mesela gazzede niye bir birlik yok kendi aralarında çatışıyorlar meshepler?

endiresli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İsabetli bi karar vermiş Özdemir hoca.

Hepsinin sonu gelecek ...
olaya bu kadar balıklama dalıp ta sevinmeyin, temkinli olun biraz.
dindar diye bildiğimiz okadar siyaset adamı varki toplum hala dindar diye biliyor ama büyük ortadoğu projesinin gerçekleşmesini israilden daha fazla arzuluyor ve acele ediyor. ben güzel bir gelişme olarak görüyorum ama bu kadar olaylardan asonra daha temkinli olmam gerekiyor.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
[MENTION=15367]El Padrino[/MENTION], gerek hadisler konusunda, gerek mezhepler konusunda çok yanlış düşünüyorsun, bildiklerin doğru şeyler değil arkadaşım. şimdi ben sana bunları tek tek yazacağım bi iznillah, ama biraz zaman tanı... çünkü zaman fukarası bir kişiyim, bulabildiğim ilk fırsatta bunu hem senin için, hem kafası karışabilecek genç arkadaşlarım için yazmağa çalışacağım inşaallah.
[MENTION=15367]El Padrino[/MENTION] nun yazdıklarının kelimesi kelimesine katılıyorum. Hadisler hakkında, meshepler hakkında doğrusu ne ise onu anlat, seni de dinleyelim.

Bana göre de hadislerin bir çoğu kafadan uydurma ve saçma. Yok efendim kadın saçını gösterirse her saç teli için 60 yıl yanarmış, Kadir gecesi tutulan oruç normalden 3 kat daha fazla sevap point veriyormuş, her tutmadığımız gün için 60 gün oruç tutacakmışız daha tonla dolu bunlardan. Aslında insanlar azıcık sorgulasa, bu hadisleri diyenler kaçaçak delik arar; bkz Cüppeli Ahmet; Adam kertenkeye öldürmenin sevap olduğunu söylüyor. Neymis efendim sayı hadislerinde geçiyor muş. 1 vuruşta oldurene 100 sevap point, 2 vuruşta öldürene 50 sevap point gibi saçma şeyler ile dolu hadis dünyası. Azıcık beyninizi kullanın, Sorgulayın.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
@El Padrino, gerek hadisler konusunda, gerek mezhepler konusunda çok yanlış düşünüyorsun, bildiklerin doğru şeyler değil arkadaşım. şimdi ben sana bunları tek tek yazacağım bi iznillah, ama biraz zaman tanı... çünkü zaman fukarası bir kişiyim, bulabildiğim ilk fırsatta bunu hem senin için, hem kafası karışabilecek genç arkadaşlarım için yazmağa çalışacağım inşaallah.

Hocam, kendisiyle hemen hemen hiçbir konuda fikir mutabakatımız olmasada bu konuda [MENTION=15367]El Padrino[/MENTION]'nun söylediklerine katılıyorum.

Mezhepler ve hadisler konusunda fikirlerimi birçok yerde beyan ettim ve hiçbir tatmin edici cevap alamadım.

Konuyu sürekli "namazın nasıl kılınacağı" hususuna getirip kilitliyorsunuz, bilgilerinizi paylaşın da güzel güzel tartışalım.

cocuklukhali

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@El Padrino nun yazdıklarının kelimesi kelimesine katılıyorum. Hadisler hakkında, meshepler hakkında doğrusu ne ise onu anlat, seni de dinleyelim.

Bana göre de hadislerin bir çoğu kafadan uydurma ve saçma. Yok efendim kadın saçını gösterirse her saç teli için 60 yıl yanarmış, Kadir gecesi tutulan oruç normalden 3 kat daha fazla sevap point veriyormuş, her tutmadığımız gün için 60 gün oruç tutacakmışız daha tonla dolu bunlardan. Aslında insanlar azıcık sorgulasa, bu hadisleri diyenler kaçaçak delik arar; bkz Cüppeli Ahmet; Adam kertenkeye öldürmenin sevap olduğunu söylüyor. Neymis efendim sayı hadislerinde geçiyor muş. 1 vuruşta oldurene 100 sevap point, 2 vuruşta öldürene 50 sevap point gibi saçma şeyler ile dolu hadis dünyası. Azıcık beyninizi kullanın, Sorgulayın.

Ben de bunun gibi saçma olanlara inanmıyorum fakat bazı hadisler (gerçek yada değil) insana güzel birşey katacaksa onu gerçekmiş gibi kabul etmekte zarar görmüyorum mesela [MENTION=350013]memogoren[/MENTION] in dediği gibi Kadir gecesi normalde tutulan oruçtan 3 kat fazla sevap verir doğru olmayabilir ama sen tut zararın ne doğruysa 3 kat değilse 1 kat sevabın olur kötü birşeymi ?

marancı

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bende bazen düşünmüyor değilim niye meshepler çatışıyor birbirlerini öldürüyorlar mesela gazzede niye bir birlik yok kendi aralarında çatışıyorlar meshepler?
Öldüren mezhepler değil ama insanlar. Bir örnek vereyim. Islamda intiharda yok savaşta masum öldürmekte. Canlı bombalar var islam adına yaptırılıyir bunların kimileri. Şimdi sıkıntı islamda mı o yanlışı yapan insan (lar) da mı?

El Padrino[/B] nun yazdıklarının kelimesi kelimesine katılıyorum. Hadisler hakkında, meshepler hakkında doğrusu ne ise onu anlat, seni de dinleyelim.

Muteber sayılan hadis kitapları vardır. Bunu cüppeli Ahmet hoca da bilir söyler. Cüppeli Ahmet hoca hadisleri yukarda yapılan gibi tamamen ortadan kalkmalıdır demez, demedi de.

Ben de bunun gibi saçma olanlara inanmıyorum fakat bazı hadisler (gerçek yada değil) insana güzel birşey katacaksa onu gerçekmiş gibi kabul etmekte zarar görmüyorum mesela @memogoren in dediği gibi Kadir gecesi normalde tutulan oruçtan 3 kat fazla sevap verir doğru olmayabilir ama sen tut zararın ne doğruysa 3 kat değilse 1 kat sevabın olur kötü birşeymi ?
Kadir gecesi zaten Ramazanın içinde :) bire 3 5 veya 1000 sevap verilmesinde de bunun bir hadiste söylenmesinde de bir abes yok dediğiniz gibi.

ahmtyks

Asistan
Reaksiyon puanı
2
@El Padrino kavga çıkarmak için demiyorum ama bana çoğu yalan dediğin hadisleri yazarmısın ? hepsinin kaynağı vardır sen hadislere yalan dersen dindende çıkarsın bunu ben demiyorum ahmet hoca mehmet hoca demiyor Allah diyor

2.si bana namaz kılmamak,oruç tutmamak için bahane arıyan insansın gibime geldin ?

söyle şu yanlış dediklerini sana çıkartalım kaynaklarını peygamberimiz hadis yazdırmamışsa bile alimler evliyalar kaç bin tane hadisi aklında tutuyordu ,sen şimdi "1000 tane hadisi aklında tutan insan hiç mi şaşırmayacak? " da dersin evet şaşırmaz keramet sahibi insanlar bunlar+Allah dinini kıyamete kadar yaşatacak buna kendisi söz veriyor

ahmtyks

Asistan
Reaksiyon puanı
2
@El Padrino nun yazdıklarının kelimesi kelimesine katılıyorum. Hadisler hakkında, meshepler hakkında doğrusu ne ise onu anlat, seni de dinleyelim.

1-Kadının saçını göstermesi haram olduğundan ve sen cehennem azabını hafife aldığından sana saçma geliyor
2-Allah Peygam efendimizin ümmetini en hayırlı ümmet kılmış ve bizi diğer ümmetlerden amel bakımındanda üstün olalım diye bazı hayırlı geceler nasip etmiştir.Örneğin Hz.Nuh peygamber zamanında insanlar 1000 seneye kadar yaşamaktaydı şimdi 1000 sene ibadet eden insanla bizim gibi 80-90 sene ibadet edenin amel defteri bir olur mu ? olmaz tabiki bizim üstün olmamız için Allah bize bazı hayırlı geceler nasip etti bunların kimisini açıkça söyledi kimisini sınav için gizli kıldı
3-Her tutmadığın oruç için 60 gün oruç tutmamız orucu terk etmenin ne kadar büyük cezası ve orucun ne kadar hikmetli yani mesela kedi öldüren insan nasıl 7 cami bile yaptırsa günahı anca affedilir yada 7 cami bile yapsa günahı affedilmez denir ya kedi öldürmenin burda çok büyük günah olduğu anlamına gelmesi için öyle bir söz söylenmiştir oruç içinde orucu öldürmek(tutmamak)içinde 60 gün gibi büyük bir cezası vardır tıpkı kedi öldürmek gibi
4-Kertenkele meselesi bence senin benim gibi kulları sınamak için bence oda doğru ancak sen sınavı kaybedersin böyle konuşursan sınav için Allah bazen cevabını bilmediğimiz şeyleri peeygaberlerine söyletir
5- senin o point point diye dalga geçtiğin şeyleri sana sorarlar kabirde melekler söyle bakalım hacı kaç pointin var derler :D

bunları iyice oku hacım

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
1-Kadının saçını göstermesi haram olduğundan ve sen cehennem azabını hafife aldığından sana saçma geliyor
2-Allah Peygam efendimizin ümmetini en hayırlı ümmet kılmış ve bizi diğer ümmetlerden amel bakımındanda üstün olalım diye bazı hayırlı geceler nasip etmiştir.Örneğin Hz.Nuh peygamber zamanında insanlar 1000 seneye kadar yaşamaktaydı şimdi 1000 sene ibadet eden insanla bizim gibi 80-90 sene ibadet edenin amel defteri bir olur mu ? olmaz tabiki bizim üstün olmamız için Allah bize bazı hayırlı geceler nasip etti bunların kimisini açıkça söyledi kimisini sınav için gizli kıldı
3-Her tutmadığın oruç için 60 gün oruç tutmamız orucu terk etmenin ne kadar büyük cezası ve orucun ne kadar hikmetli yani mesela kedi öldüren insan nasıl 7 cami bile yaptırsa günahı anca affedilir yada 7 cami bile yapsa günahı affedilmez denir ya kedi öldürmenin burda çok büyük günah olduğu anlamına gelmesi için öyle bir söz söylenmiştir oruç içinde orucu öldürmek(tutmamak)içinde 60 gün gibi büyük bir cezası vardır tıpkı kedi öldürmek gibi
4-Kertenkele meselesi bence senin benim gibi kulları sınamak için bence oda doğru ancak sen sınavı kaybedersin böyle konuşursan sınav için Allah bazen cevabını bilmediğimiz şeyleri peeygaberlerine söyletir
5- senin o point point diye dalga geçtiğin şeyleri sana sorarlar kabirde melekler söyle bakalım hacı kaç pointin var derler :D

bunları iyice oku hacım

Okudum ve cevap bulamadım. Çünkü sen yazdığından kendin bile emin değilsin. Sırf cehenneme gitmemek uğruna tüm bu şeylere inanıyorsun, tıpkı diğer müslümanlar gibi. Beni Islam dininden çıkaran yegane şey hadislerin ta kendisi. Mantığıma uymayışı. Unutmayın, her insan dinsiz doğar.

En kibar böyle yazabildim, amacım kimseyi kırmamak, muhalefet olmamak, konuyu dağıtmamak için sadece bilgi vermek.

ahmtyks

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Okudum ve cevap bulamadım. Çünkü sen yazdığından kendin bile emin değilsin. Sırf cehenneme gitmemek uğruna tüm bu şeylere inanıyorsun, tıpkı diğer müslümanlar gibi. Beni Islam dininden çıkaran yegane şey hadislerin ta kendisi. Mantığıma uymayışı. Unutmayın, her insan dinsiz doğar.
ohooo tamam hocam anladım seni hayırlı işler

azen63

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Neden se @El Padrino yazdıklarım soruyu es gecmiş... neden acaba yoksa bunlara cevap veremiyormu ? ne dersin...

En kibar böyle yazabildim, amacım kimseyi kırmamak, muhalefet olmamak, konuyu dağıtmamak için sadece bilgi vermek.
sen çok tan uçmuşsun :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Hadis tek başına delil oluşturamaz.
Kur'an-ı Kerim ile veya Allah'ın bize bahşettiği akılla birleşmesi gerekir.
Hadislerde en güvenilen kaynaklarda bile yanlışlıklar vardır.
Doğru ile yanlış birbirine karışınca olmaz.

EĞER OLSAYDI YÜCE ALLAH YENİ BİR KİTAP İNDİRMEZ ESKİ KİTAPLARDAKİ(İNCİL, TEVRAT) YANLIŞLARI AYIKLAYIN BUYURURDU.

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
yavrum sen de keçi kesiyosun inanca göre değişir. şuna bi insan gözünden bak, islam değil
Sayın yavrum sen keçiyi et için mi kesiyorsun kan için mi yoksa psikopatlığına mı?
Doğuştan vejeteryansan birşey diyemem ama keçiyi masonlar hariç çoğu insan(kişi ya her ne dersen de) eti ve diğer kullanım alanları için kesiyordur...

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
@El Padrino kavga çıkarmak için demiyorum ama bana çoğu yalan dediğin hadisleri yazarmısın ? hepsinin kaynağı vardır sen hadislere yalan dersen dindende çıkarsın bunu ben demiyorum ahmet hoca mehmet hoca demiyor Allah diyor

2.si bana namaz kılmamak,oruç tutmamak için bahane arıyan insansın gibime geldin ?

söyle şu yanlış dediklerini sana çıkartalım kaynaklarını peygamberimiz hadis yazdırmamışsa bile alimler evliyalar kaç bin tane hadisi aklında tutuyordu ,sen şimdi "1000 tane hadisi aklında tutan insan hiç mi şaşırmayacak? " da dersin evet şaşırmaz keramet sahibi insanlar bunlar+Allah dinini kıyamete kadar yaşatacak buna kendisi söz veriyor

Forumda ilk defa bu kadar kızdım.
Hadise yalan diyen nasıl dinden çıkıyor kardeşim ?
Allah, Kur'an-ı Kerim'den sonra hadisleri mi yazdırdı,gönderdi ?
Hz. Muhammed(SAV)'den sonra kime vahiy,melek gönderdi ?

Hz.Muhammed(SAV) hayatta iken niye hadis yazılmadı ?
Dört halife bile yazdırmadı hadisleri !
Sahih hadis olarak gösterilenlerin asıl kaynakları,ilk yazımları nerede ?

Hz.Muhammed(SAV) ve Dört Halife hadis yazılmasına müsade etmemiş.
Allah ne zaman kiminle irtibata geçmiş ki hadislerin yazılmasını istemiş ?

XAFER37

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bu konular sakat konular eger konuyu tam bilmiyorsanız bilgi vermeyin, verdiginiz bilgi dogru değilse ve bu bilgiyi başkası sizin verdiginiz şekilde uygularsa günahı sizedir vebalinden kurtulamazsınız haberiniz olsun.

shadow2

Profesör
Reaksiyon puanı
23
"

Keşke kesin doğruluğu ve gerçekliği ispatlanmış bir hadis kaynağı olsada şüphe duymadan inanıp, yaşasak ...

Verilen hadis bu günlerde yaşananları öyle bir özetliyorki insanın doğru mu yanlış mı diye düşünmesine gerk bile kalmıyor.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Kişi, dini doğru yaşadığına inanıyorsa eğer, nedir bu şüpheci anlayış? Amaç ne?

cocuklukhali

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Allah hepimize doğru yola girmeyi nasip etsin doğru yolda olanlarida yanlış yola saptirmasin inşallah

marancı

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Forumdayazdırma bu kadar kızdım.
Hadise yalan diyen nasıl dinden çıkıyor kardeşim ?
Allah, Kur'an-ı Kerim'den sonra hadisleri mi yazdırdı,gönderdi ?
Hz. Muhammed(SAV)'den sonra kime vahiy,melek gönderdi ?

Hz.Muhammed(SAV) hayatta iken niye hadis yazılmadı ?
Dört halife bile yazdırmadı hadisleri !
Sahih hadis olarak gösterilenlerin asıl kaynakları,ilk yazımları nerede ?

Hz.Muhammed(SAV) ve Dört Halife hadis yazılmasına müsade etmemiş.
Allah ne zaman kiminle irtibata geçmiş ki hadislerin yazılmasını istemiş ?
Allah yazdırdığını veya gönderdiğini hadis olarak niteleyemeyiz ve Rabbimiz hadisleri yazıya dökün dememiştir evet. Efendimizde son peygamber dolayısıyla sonrasında vahiy gelmesinide kabul edemeyiz doğrudur.

Efendimiz kendi hadislerini yazdırmamıştır evet ama sahabelerin hadisleri ezberlemesine karşı çıkmış mıďır? Sonradan kaleme alındı diye hadislerin tamamını görmezden gelemeyiz. O zaman sonradan yazılan tefsir, fıkıh ve meallere ne diyeceğiz.

Efendimiz zamanında mescitte duran Ashabı suffa yı nasıl konumlandıracağız peki? Efendimizden sonrasına Kuran dışında hiç mi birşey aktarmadılar. Ya Ebu Hureyre?

Genel itiraz hadislerin nasıl korunmuş olabileceği ise eğer benzer eleştiriyi Kurana yapan var. Hadislerin uydurma olduğu ise şimdilerde bazı Kur'an ayetlerininde sonradan eklendiğini söyleyen var. Bunları nasıl yorumlayacağız o zaman.

Ben matematik öğretmeniyim. Bazen gençler kendilerince çözüm bulurlar bu bazılarına mantıklıda gelir kimi zaman. Hatta sonucunda doğru olduğunu dayanak olarak sunarlar. Şimdi bu durumda yapılan matematiksel anlamda yanlış ise doğru haklısın diyebilir miyim ben? Yani durum itibariyle benden az bilgisi ile yanlış olanın yanlışını doğru yapmaz ki bu. Şimdi gelelim bize, sınırlı bilgimizle bize göre mantıklı diye kabul edip, veya olamaz bu nasıl mümkün olabilir ki diyip ortadan kaldırmak nasıl bir düşünce ürünüdür. Google'da araştırma yapmakla Buhârî yi kim paketleyebilir? Onca İslam alimi google dan mahrum oldukları için mi veya günümüzde ortaya çıkan çok bilgili(!) alimlerin dizinin dibinde olmadıklarından mı eksik ya da hatalı işler yaptılar?

Kur'an tek kitabımız. Peki hangimiz tüm amelini, itikadını, dine uygun yaşayışını sadece ayetlerden çıkarabilecek ilme sahiptir?

Bunları şahsına karşı sunmadım yanlış anlama. İtirazı olan herkese idi.

Ve son sözüm sınırlı bilgimiz (aklımız, mantığımız ne kadar muhteşem(!) olursa olsun) muteber hadisleri kaba tabirle çöpe atacak seviyede değildir.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
[MENTION=350549]marancı[/MENTION] müslüman ların örnek aldığı, yol bulduğu tek kaynak Kurân-ı Kerim'dir. Şu ana kadar değiştirilmediğine inanılır. Eğer bir bilgi Kuran'da yoksa o hiç olmamıştır. O hadislerin, insanları belli bir kural çerçevesine sokmak için araplar tarafından yazılmadıkları ne malum? Sonuçta Hadislerin kaynağı yok.

cocuklukhali

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=350549]marancı[/MENTION] müslüman ların örnek aldığı, yol bulduğu tek kaynak Kurân-ı Kerim'dir. Şu ana kadar değiştirilmediğine inanılır. Eğer bir bilgi Kuran'da yoksa o hiç olmamıştır. O hadislerin, insanları belli bir kural çerçevesine sokmak için araplar tarafından yazılmadıkları ne malum? Sonuçta Hadislerin kaynağı yok.

Haklısın kaynağı yok ama eğer bizi kötü bir şeye teşvik etmiyor aksine iyiliğe teşvik ediyorsa onların gerçekligi neden bu kadar önemli oluyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...