Maske takmayan, çene altında tutan ya da burun altında tutan insanlar zeki de maskelerini düzgünce takan bizler salak mıyız?

Bu konuyu okuyanlar

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
birkere biz şunu anlamayacak kadar SALAK bir milletiz Açık havada iken maske takılması YANLIŞ.
ancak Toplu ve kapalı alanlarda takmamız gerekiyor gene TUHAF bir konu daha.
Yanlış değil ya doğru,ya da önlem.

Japon bilimadamları,virüs barındıran damlacık partiküllerin 20 küsür dakika havada kalabildiğini kanıtladı. Açık hava gibi görünse de belki oradan virüs kapmış biri geçmiştir. Ve partikülleri havadadır...

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Hayır hayır hayır. O deney işe yaramaz. Parfüm gibi organik bileşikleri/kokuları normal maske koruyamaz. Maskeler partikülleri koruyor. Organik bileşikler,aşırı küçük olduğu için filtreden direk geçer.

Organik bileşik/koku filtrelemek için aktif karbon lazım. Gaz maskesi için bazı filtreler bunu kullanarak kokuyu filtreliyor.

Test yapılacaksa partikülle alakalı bir test yapılmalı,parfüm gibi şeylerde değil.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Örneğin Mısır nişastası,bir maskeyi test etmek için güzel bir malzeme. Maskeyi alıp arkasına siyah renkte bir kumaş koyup onun arkasına da elektrikli süpürge koyarak nişastayı emsin.

Eğer siyah kumaşta nişasta izi varsa maske bunu durduramadı.

Nişasta ortalama olarak 0.3 mikron boyutlarda bir büyüklüğe sahip. Virüs ise 0.1-0.2 arası büyüklüğünde ama damlacıklarda olduğu için bence 0.3 mikrondan büyüktür. N95/Ffp2 maskeler genellikle 0.3 mikron’a kadar büyüklükteki partikülleri koruyor.
Eğer partikülse karşımda yürüyen adam yüzüme tükürmüyor ya nefesle partikül nasıl geçiyor?

Andromedavor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,339
Onlar aydınlanmış insanlar, o tür insanlar her şeyin farkında. Her şeyin bir düzmece olduğunu bilenler ve bizim gibilere anlatamayanlar. Ne onlar bizi ne biz onları anlayabiliriz. Onlar bir nevi ermiş insanlardır.!!

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Eğer partikülse karşımda yürüyen adam yüzüme tükürmüyor ya nefesle partikül nasıl geçiyor?
Nefesle partikül nasıl geçiyor derken ne demek istedin anlamadım ama virüs insana geçtikten sonra verdiği solunum partiküllerinde virüs bulunabilir/bulunur. Bu partiküller aşırı küçük. Ağızla derin nefes vermek veya yüksek sesle konuşmak bile bunları dışarı atabiliyor.

Bu bahsettiğim partikül havada bir süre kalabiliyor. O insana geçince enfekte oluyor.

Eğer virüs mutasyon falan geçirmemişse bilinenler böyle.

TheChild

Profesör
Reaksiyon puanı
1,569
Şunu buraya bırakıyorum.
48F2655A-3315-4543-B5C0-D4047882C183.jpeg

Amaç zaten yayılan damlacığı azaltmak.

Etopcu

Asistan
Reaksiyon puanı
32
İzleyince artık yanında hapşıran insandan kaçacaksın ?

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710

Birinin hapşırdığı,öksürdüğü bir yerden geçebiliriz virüslerin havada kalma süreleri var. Kapalı alan zaten tartışmaya gerek yok.

30 nisan 2020'de yayınlanan bir makale maskelerin korunaklı olduğu yönünde bunun gibi birçok araştırma var. %100 koruma sağlamaz ama asla. Birde cerrahi maske takılmalı bu siyah maskeler değil.

Redlonmas

Profesör
Reaksiyon puanı
3,092

Japon bilimadamları,virüs barındıran damlacık partiküllerin 20 küsür dakika havada kalabildiğini kanıtladı. Açık hava gibi görünse de belki oradan virüs kapmış biri geçmiştir. Ve partikülleri havadadır...
Rüzgar esmiyomu :D

Redlonmas

Profesör
Reaksiyon puanı
3,092

Böyle bir ihtimal yok. ve zaten şimdiye kadar hiç böyle birşey vaka sebebi çıkmadı :/

Esiyor da hep senin olmayan tarafa doğru mu esiyor?

Birde hep mi rüzgarlı oluyor havalar?
ben tüm türkiyemi dedim :D

Redlonmas

Profesör
Reaksiyon puanı
3,092
Böyle bir ihtimal yok. ve zaten şimdiye kadar hiç böyle birşey vaka sebebi çıkmadı :/

ben tüm türkiyemi dedim :D
yaw bak sen habire aynı nefesi soluyorsun düşünsene artık oksijen yerine karbondioksit solumaya başlarsın biyerden sonra...

yaw bak sen habire aynı nefesi soluyorsun düşünsene artık oksijen yerine karbondioksit solumaya başlarsın biyerden sonra...
bu yüzden açık havada fazla takmamak gerekli .

Yahu adamlar bundan dolayı virüs kaptığını nereden bilsin? Havada duran partikülleri göremiyorlar ki....Risk var. Az veya çok olmasını bilemem,ortama bağlı ama yinede hiç yok değil.
Annem Mersin şehir Hastanesine koronavirüs girişinde çalışıyor ne yapmam gerektiğinide anlattı üstelik :)
bu yüzden bunları söylüyorum hem bazı yabancı proflar elinizi fazla yıkamayın kolanya az sürün demiş sebep olarakda tahriş olur demiş mesela.

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Annem Mersin şehir Hastanesine koronavirüs girişinde çalışıyor ne yapmam gerektiğinide anlattı üstelik :)
bu yüzden bunları söylüyorum hem bazı yabancı proflar elinizi fazla yıkamayın kolanya az sürün demiş sebep olarakda tahriş olur demiş mesela.
Evet. Egzama’ya sebep olabiliyor.

Redlonmas

Profesör
Reaksiyon puanı
3,092
Yahu adamlar bundan dolayı virüs kaptığını nereden bilsin? Havada duran partikülleri göremiyorlar ki....Risk var. Az veya çok olmasını bilemem,ortama bağlı ama yinede hiç yok değil.
Ha buarada Açık havadan kastımızın 3-5 insanın geçtiği yer sanmıyorsundur inş.

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Ha buarada Açık havadan kastımızın 3-5 insanın geçtiği yer sanmıyorsundur inş.
Oradan kısa süre önce 1 insan geçse bile risk az da olsa olur.

Yarım saattir kimse yoksa o zaman risk yok. Havadan bahsediyorum ama. Enfekte biri yüzeye falan dokunmuşsa o zaman ayrı

Redlonmas

Profesör
Reaksiyon puanı
3,092
Evet. Egzama’ya sebep olabiliyor.
eee :D aynı mantık açık alandada takılırsa sürekli karbondioksit soluyup akciğerine zarar verirsin.

Yarım saattir kimse yoksa o zaman risk yok. Havadan bahsediyorum ama. Enfekte biri yüzeye falan dokunmuşsa o zaman ayrı
oradan geçen insanın ne zaman geçtiği fln boş açık alanda iken maske takılmamalı yanindan biri geçerse takarsın hem senin o kişinin öksürdüğü yerden geçme ihtimalin nedir cidden ? :D

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
eee :D aynı mantık açık alandada takılırsa sürekli karbondioksit soluyup akciğerine zarar verirsin.
Maskeye göre değişir. Normal maskenin yan kısmı boşluklu olduğundan karbondioksitin bir kısmı oradan gidiyor. Respiratörler içinse ventil varsa karbondioksitin bir kısmı oradan çıkacak.

Eğer respiratör ventilsizse o zaman işi zor olur. Yeterli karbondioksiti dışarı çıkarmak için derin nefes vermesi lazım

Redlonmas

Profesör
Reaksiyon puanı
3,092

• · Maske takmak yararlı mı ? Hangi maske takılmalı ?
  • Enfeksiyon geçiren kişilerin maske takması gereklidir. Bu şekilde öksürük vb ile parçacıkların saçılması ve virusun çevredeki bireylere bulaşması önlenmiş olur.
  • Enfeksiyon bulguları olmayan kişilerin maske takması gerekli değildir. Ancak, hastalık gelişme riski yüksek olan ve hastalığın genel olarak daha ağır seyrettiği yaşlılar ve altta yatan kronik hastalığı olanlar kapalı genel ortamlara girmek zorunda kaldıklarında maske takmaları yararlı olur.
  • Açık ortamlarda maske takmanın yararı yoktur.
  • Gerekli durumlarda, sıradan, basit cerrahi maskelerin takılması yeterlidir. Yalnızca çok sayıda hastayla yakın temas kurmak zorunda olan sağlık personelinin daha gelişmiş (N95 gibi) maskeler takması gereklidir.
  • Maskeler genellikle kısıtlı bir süre (saatler) kullanılabilir. Sonra kirlenebilecekleri ya da virus ile enfekte olabilecekleri için takılmaya devam edilmesi, enfeksiyon gelişmesi açısından daha riskli olabilir.
kaynak: COVID-19 hakkında akla gelen sorular ve yanıtları | Türk Toraks Derneği Halk Sağlığı

yazanı biraz oku bari :D

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
  • · Maske takmak yararlı mı ? Hangi maske takılmalı ?
  • Enfeksiyon geçiren kişilerin maske takması gereklidir. Bu şekilde öksürük vb ile parçacıkların saçılması ve virusun çevredeki bireylere bulaşması önlenmiş olur.
  • Enfeksiyon bulguları olmayan kişilerin maske takması gerekli değildir. Ancak, hastalık gelişme riski yüksek olan ve hastalığın genel olarak daha ağır seyrettiği yaşlılar ve altta yatan kronik hastalığı olanlar kapalı genel ortamlara girmek zorunda kaldıklarında maske takmaları yararlı olur.
  • Açık ortamlarda maske takmanın yararı yoktur.
  • Gerekli durumlarda, sıradan, basit cerrahi maskelerin takılması yeterlidir. Yalnızca çok sayıda hastayla yakın temas kurmak zorunda olan sağlık personelinin daha gelişmiş (N95 gibi) maskeler takması gereklidir.
  • Maskeler genellikle kısıtlı bir süre (saatler) kullanılabilir. Sonra kirlenebilecekleri ya da virus ile enfekte olabilecekleri için takılmaya devam edilmesi, enfeksiyon gelişmesi açısından daha riskli olabilir.
kaynak: COVID-19 hakkında akla gelen sorular ve yanıtları | Türk Toraks Derneği Halk Sağlığı

yazanı biraz oku bari :D
Gördüğün her şeye inanırsan böyle olur işte. Maske takmak önlem demektir. Riskli bir ortamdaysan takmak o riski azaltır.

Gerekli durumlarda basit maske değil,N95 veya daha üstü takmak daha yararlı. Böyle demesinin nedeni,hükümetin herkesin n95 takıp stokların erimesini istememesi. Yoksa doktorlara kalmıyor. Amerika’da stok sıkıntısı yaşandı biliyorsundur.

İlk madde tamamen doğru,son madde ise kısmen doğru. Partikülden koruyan maskeyi,nefes alamayana kadar kullanabilirsin. Yalnız maske yüzeyine dokunup enfekte olabilirler.

Reaksiyon puanı
6,381
Evet. Çoğu maskeler,bizim diğerlerine bulaştırmamızı engelliyor.
İsterse engellemesin. Herkes maske taksın, herkes korunsun ben neden maskesiz kişiye bulaştırmayacağım diye uğraşıyorum ki? Banane, adam maske taksın korunsun. Ben ona bulaştırmayacağım diye maskemi dikkatli seçeyim, başkasına bulaşmasın demek zorunda değilim. Sadece mesafemi korurum, maskemi takarım. Karşıda ki de maske taksın o da korunsun.

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
İsterse engellemesin. Herkes maske taksın, herkes korunsun ben neden maskesiz kişiye bulaştırmayacağım diye uğraşıyorum ki? Banane, adam maske taksın korunsun. Ben ona bulaştırmayacağım diye maskemi dikkatli seçeyim, başkasına bulaşmasın demek zorunda değilim. Sadece mesafemi korurum, maskemi takarım. Karşıda ki de maske taksın o da korunsun.
Keşke herkes takabilse...ama olmuyor.

Demir yumruğu sevmem ama bence hükümet,her ile maske zorunluluğu getirmeli. Maske takamayan evde kalsın.

突厥汗國

Profesör
Reaksiyon puanı
1,236
Sağlık Bakanı Maske Takın dıyor Kendınız ıcın olmasada Etrafınızdakı ınsanlar ıcın Ama Bakıyorum "Adam Kolunda" Gezdırıyor, Bız Iflaf Olmayız Bunlari defalarca Dıle Getırdım ama anlayan Anlasada anlamamazLıktan gelen GerizekaLılar var..

Gizli Ihbar Hatt Kurulacak, Mesele Twıtter Tarzı Olmalı.
Bu Hat Uzerınden Maske Takmayan, Buna Sebebıyet Saglıyan Kım varsa Bu Hatta Ait Devriyeler olacak, Bekcıler vs vs Bu ıs ıcın olabılır.
Bu Hat Uzerınden Islem Yaptırıp Hem anında Cezai ıslem yapılması daha Kolay Olur.
Bir Kere Uyarı Kalkacak, Uyarma denen Bisey olmayacak, Goruldumu? Bas Cezayi,Anam Babam Yapmayacak Kımse.

Sabah Saglık Ocagına Aıle Hekımlıgıne Gıderken Banka Yolu Uzerınde Kucuk Bır Cafe var, 60 Yas Net var,aslında Yasında Onemı Yok Sonucta Bu ıs yasa Basa Bakmıyor, Yayılmıs Efendım Panayırda Yayılan Inekler Gıbı O Sandelyeye Yayılmıs.

Maske Yok, keriz Gıbı Bır Sırıtmalar, ısletme sahıbı Ayrı Bir Olay Adamla Can ciger, Oda Ona Uymus Onda da Yok, Sımdı Buna Ne dıyelım? Bunlar gıbı Tonlarca var, Gorulen var, Gorulmeyen var..

O Bakımdan Insanların Bir Sosyal Hat Uzerınden Mesaj Bırakması veya Wthp Hattı acılması Gerek, ScreenShot veya Konumla Bu Kurumlara Bıldrmelı Hem Kurum ceza Yesın Hem Kısı, Cunku Kısıler Bunu Yapmadıkca Bızım Insanımız Tam Bir ARMUT Oldugu ıcın Bu devam eder senelerce Gıder..

Redlonmas

Profesör
Reaksiyon puanı
3,092
Gördüğün her şeye inanırsan böyle olur işte. Maske takmak önlem demektir. Riskli bir ortamdaysan takmak o riski azaltır.

Gerekli durumlarda basit maske değil,N95 veya daha üstü takmak daha yararlı. Böyle demesinin nedeni,hükümetin herkesin n95 takıp stokların erimesini istememesi. Yoksa doktorlara kalmıyor. Amerika’da stok sıkıntısı yaşandı biliyorsundur.

İlk madde tamamen doğru,son madde ise kısmen doğru. Partikülden koruyan maskeyi,nefes alamayana kadar kullanabilirsin. Yalnız maske yüzeyine dokunup enfekte olabilirler.
hass aga sen kendi bildiğine inan bakan bile dedi lan. Buarada BEYİN BEDAVA

evet takacağız toplu alanlarda,çarşıda,gezmede,otobüste,hemen hemen heryerde ama HİÇKİMSE AÇIK HAVADA TAKIP DEMİYOR zorunluluklar dışında.

Redlonmas

Profesör
Reaksiyon puanı
3,092

AL SANA FARKLI BİR KAYNAK !

Koronavirüs (Covid-19) salgınından korunmada tıbbi maske takmak ne kadar faydalı?" Farklı görüşler olan bu konuda Rusya Olağanüstü Durumlar Bakanlığı da açıklamada bulundu.

Bakanlık, hasta olmayan kişilerin sokakta tıbbi maske takmasının faydası olmadığını açıkladı. TASS ajansına konuşan bakanlık yetkilisi, insanların bir araya geldiği ortamlarda ve hastalık belirtisi gösteren kişilerin maske takması gerektiğini söyledi.

Açık havada yürüyüş yaparken ise maske takmak yerine temiz havadan yararlanılması tavsiyesinde bulunuldu.

KAYNAK: Açık havada maske gerekli mi?

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
AL SANA FARKLI BİR KAYNAK !

Koronavirüs (Covid-19) salgınından korunmada tıbbi maske takmak ne kadar faydalı?" Farklı görüşler olan bu konuda Rusya Olağanüstü Durumlar Bakanlığı da açıklamada bulundu.

Bakanlık, hasta olmayan kişilerin sokakta tıbbi maske takmasının faydası olmadığını açıkladı. TASS ajansına konuşan bakanlık yetkilisi, insanların bir araya geldiği ortamlarda ve hastalık belirtisi gösteren kişilerin maske takması gerektiğini söyledi.

Açık havada yürüyüş yaparken ise maske takmak yerine temiz havadan yararlanılması tavsiyesinde bulunuldu.

KAYNAK: Açık havada maske gerekli mi?
Cdc ve sanırsam Who bile bunu diyor ama benim bahsettiğim 20 dakika kuralını tekrardan ele geçirirsen bunun her zaman doğru olmadığını anlarsın.