Maske takmayan, çene altında tutan ya da burun altında tutan insanlar zeki de maskelerini düzgünce takan bizler salak mıyız?

Bu konuyu okuyanlar

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Bazıları maskeyi bile doğru düzgün takamıyorsa ben respiratörü bile hayal edemiyorum

Erenist2020

Dekan
Reaksiyon puanı
7,299
Konu başlığından da belli yorumlarınızı bekliyorum.
Bunu bende anlamıyorum.Maskeyi hiç takmayan var,takıpta çene altına atan var.Virüs yememek için maskeyi burnunu ve yüzünü kaplayacak şekilde takmam lazım.Vakalar böyle insanlar yüzünden maalesef artıyor.

Tommy Vercetti

Profesör
Reaksiyon puanı
1,634
Kimin nasıl taktığı hiç umrumda değil şahsen. Gebersinler. Acıyacak, iyiliğini isteyecek bir insanlık yok bence. Ne yalan söyleyim şu virüs muhabbetinin ilk zamanlarında felaket senaryoları konuşulurken biraz ümitlenmiştim. Milyonlarca insan ölürde dünya kaynakları bi nefes alır diye. Ama maalesef bir kişi ölse on kişi doğuyor anasını sattığımın dünyasında. Nüfusun azalması lazım.

SmokeXD

Dekan
Reaksiyon puanı
1,877
Maskeyi ben ancak su içtiğimde ya da bir şey yediğimde çeneme indiriyorum o da bir zahmet indiriyim yani.

Martin Archimbaud

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
3,627
Ben dışarıda yemek vs. Yerken çene altına alıyorum sonra geri takıyorum.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Niye takmıyosun peki
Benim işim insanlarla iç içe olan birşey olmadığı için kullanma gereği duymuyorum. Ev, fırın, ofis 3 lemi içindeyim. Haftada 1 belki market. Bu maske denen bezin koruduğuna da yarıda inanmıyorum. En az 50 şehirde maske takma yasağı gelmeden önce de aynı sayıda vaka vardı şuanda aynı sayıda vaka var. Filitre olmayan maske neyi korusun. Basit vir test yapın isterseniz, 1 kişi üzerine parfüm sıksın ağır basan kokulu bir parfüm sonra siz maske takıp karşı karşıya yürüyün, kişi size gelirken siz de ona doğru yürüyün ve birbirinizin yanından geçin. Bu esnada siz o örgünün kokusunu alıyorsanız hadi geçmiş olsun, maskenin koruyuculuğu yoktur. Bana göre en basit deneydir.

Etopcu

Asistan
Reaksiyon puanı
32
Ben kafamın arkasına takıyorum öyle olmazmı ?

muzadam136

Asistan
Reaksiyon puanı
58
Benim işim insanlarla iç içe olan birşey olmadığı için kullanma gereği duymuyorum. Ev, fırın, ofis 3 lemi içindeyim. Haftada 1 belki market. Bu maske denen bezin koruduğuna da yarıda inanmıyorum. En az 50 şehirde maske takma yasağı gelmeden önce de aynı sayıda vaka vardı şuanda aynı sayıda vaka var. Filitre olmayan maske neyi korusun. Basit vir test yapın isterseniz, 1 kişi üzerine parfüm sıksın ağır basan kokulu bir parfüm sonra siz maske takıp karşı karşıya yürüyün, kişi size gelirken siz de ona doğru yürüyün ve birbirinizin yanından geçin. Bu esnada siz o örgünün kokusunu alıyorsanız hadi geçmiş olsun, maskenin koruyuculuğu yoktur. Bana göre en basit deneydir.
Hocam korumuyorda en maliyetsizi bez maske.
Napsin devlet n95 maske takma zorunluluğu mu getirsin:)

muzadam136

Asistan
Reaksiyon puanı
58
Belki corona'dan değil gripten, farklı hastalıklardan koruyacak?
Koronadan korumayan maske diğer hastalıklardan nasıl koruyacak?
Sonuçta koronada virüs digerleride virüs
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bez bir maske den birşey beklemeyin

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Hocam korumuyorda en maliyetsizi bez maske.
Napsin devlet n95 maske takma zorunluluğu mu getirsin:)
İlk önce tim işletmelerin senet Çek ve diğer ödemelerini dondursun, tüm ülkeyi eskiden nüfus sayımında nasıl evlere kapatıyordu aynı şekil kapatsın temel ihtiyaçlarını evlere teslim etsin bakın bakalım 1 ay sonra vaka kakıyor mu görelim.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Nüfus sayımı 1 gün sürüyordu. 1 ay kapalı kalsa ekonomi şu an ki halinden daha da beter olur zaten yeterince iyi değil.

Hakantoris

Profesör
Reaksiyon puanı
1,242
Hayır biz maske takanlar salak değiliz. Maske takanların çoğu bilinçli ve virüsün insanoğluna neler yapabildiğini bilen insanlar. . Ben kendi önlemimi alıyorum maskesiz dışarı adım atmıyorum. Bisiklet sürerken bile maskemi çıkartmıyorum. Üstelik yolda maske takılı bir şekilde yürürken nefes nefese kaldığıma rağmen. Biz kendi önlemimizi almalıyız. Maske takmayanlar düşünsün. Ben Gaziantep'deyim. Dün çarşı tarafına gittim. Durum çok vahim. Maskeyi düzgün takan 3-5 kişi var. Şu 15 gün dışarı adım atmasaydık ülkede corona morona kalmazdı.

Reaksiyon puanı
6,381
Kimin nasıl taktığı hiç umrumda değil şahsen. Gebersinler. Acıyacak, iyiliğini isteyecek bir insanlık yok bence. Ne yalan söyleyim şu virüs muhabbetinin ilk zamanlarında felaket senaryoları konuşulurken biraz ümitlenmiştim. Milyonlarca insan ölürde dünya kaynakları bi nefes alır diye. Ama maalesef bir kişi ölse on kişi doğuyor anasını sattığımın dünyasında. Nüfusun azalması lazım.
Bazı noktalarda katılıyorum.

Redlonmas

Profesör
Reaksiyon puanı
3,092
birkere biz şunu anlamayacak kadar SALAK bir milletiz Açık havada iken maske takılması YANLIŞ.
ancak Toplu ve kapalı alanlarda takmamız gerekiyor gene TUHAF bir konu daha.

Korona virüs çıkalı 3.5 ay oldu hala bunu anlayamadık arkadaş :rolleyes:

Bez maskenin pek koruyuculuğu olduğunu düşünmüyorum. bez yakınabilir maske takanların yanından dahi geçmiyorum.

Son düzenleme:

TheTruthHurts

Profesör
Reaksiyon puanı
3,139
Hayır hayır hayır. O deney işe yaramaz. Parfüm gibi organik bileşikleri/kokuları normal maske koruyamaz. Maskeler partikülleri koruyor. Organik bileşikler,aşırı küçük olduğu için filtreden direk geçer.

Organik bileşik/koku filtrelemek için aktif karbon lazım. Gaz maskesi için bazı filtreler bunu kullanarak kokuyu filtreliyor.

Test yapılacaksa partikülle alakalı bir test yapılmalı,parfüm gibi şeylerde değil.

Örneğin Mısır nişastası,bir maskeyi test etmek için güzel bir malzeme. Maskeyi alıp arkasına siyah renkte bir kumaş koyup onun arkasına da elektrikli süpürge koyarak nişastayı emsin.

Eğer siyah kumaşta nişasta izi varsa maske bunu durduramadı.

Nişasta ortalama olarak 0.3 mikron boyutlarda bir büyüklüğe sahip. Virüs ise 0.1-0.2 arası büyüklüğünde ama damlacıklarda olduğu için bence 0.3 mikrondan büyüktür. N95/Ffp2 maskeler genellikle 0.3 mikron’a kadar büyüklükteki partikülleri koruyor.

Son düzenleme:

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Cerrahi maskenin koruyuculuğu var tabii ki. %100 koruma sağlamıyor ama etkinliği var. bununla alakalı bilimsel çalışmalar mevcut, yayılma ve kapma riskini azaltıyor. Parfüm deneyi ile alakası yok.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,378
Herkes fikrini yazıyor ve istedikleri kadar da yazabilirler.