Mac OS X erişilebilirlik incelemesi

Bu konuyu okuyanlar

sarper.arıkan

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Mac OS X erişilebilirlik incelemesi

Apple ekosisteminin temel araçlarından biri haline gelen “I-Mac” ve “Macbook” bilgisayarlarıyla birlikte sunulan “Mac os x” işletim sistemi erişilebilirlik seçeneklerini ele alıyoruz.

Bir donanımın herşeyden önce herkese yönelik olabilmesi, taşıdığı kullanıcı dostu özellikleriyle ölçülebilmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde, “Mac” bilgisayar ve bileşenlerinin kullanım ergonomisi ve stabiletisyle birçok kişi tarafından benimsenmiştir.

Erişilebilirlik açısından ise, sunduğu işletim sistemi araçlarıyla engelli bireylerin tümüyle “Mac” bilgisayarlarına erişimlerini sağlamaktadır.

“Mac OS X” işletim sisteminin içerisinde gelen erişilebilirlik araçlarına gözatacak olursak;

*Görmeengelli kullanıcılar için “cmd ve F5” ile etkinleştirilen “voice over” ekran okuyucu ve kabartma ekran yönetim bileşeni(Kurtarma ve işletim sistemi ortamlarını HD kalitesinde sesli geribildirimle, görmeengelli kullanıcıya iletebilmektedir.)

*Ekran büyütme(İşletim sisteminin her ortamını farklı büyütme seçenekleriyle, azgören bireyler için erişilebilir duruma getirilmesini sağlamaktadır.)

*İşitme engelliler için özelleştirilebilir ses aktarım ve ekran uyarıcılarını kullandırabilmektedir.

*Yetenek engelliler için özelleştirilebilir dokunsal yardımcılar devreye alınabilmektedir.

“Mac OS X” erişilebilirliğinin sunduğu imkanlarla görmeengelli kullanıcılar;

*İşletim sistemini diledikleri gibi özelleştirebilir.

*Masaüstü, launchpad ve doc bölümlerinde klavye ve trackpad aracılığıyla farklı parmak hareketleriyle dolaşabilir.

*Apple uygulamalarından etkin şekilde faydalanabilir.

*Metin düzenleyebilir, hesap tablolarıyla çalışabilir veya sunum yapabilir.

*E-posta hesabı kurabilir, yönetebilir ve e-posta gönderip alabilir.

*”Mac” donanım bileşenleri ayarlarını yönetebilir.

*Elektronik kitap okuyabilir.

*İnternet imkanlarından faydalanabilir.

*İşletim sistemi kurtarma işlemlerini yerine getirebilir.

*Disk biçimlendirme ve yönetme işlemlerini yapabilir.

*Ses ve video düzenleyebilir.

*Programlama işlemleri yapabilir ve komut istemini kullanabilir.

Taşıdığı özelliklerle “Mac” sistemlerinin ilk kurulum anından, kullanım anına kadar tüm ortamları engelli bireyler için erişilebilir ve ulaşılabilir duruma getirecek birçok işlevli aracı içerisinde sunduğu görülmektedir. Bu sistemi diğer sistemlerden kılan en önemli farkı, erişilebilirlik bileşeni profesyonel şekilde içerisinde sunuluyor olması ve görmeengelli bireylerin dokunmatik pad alanıyla “Mac OS X” işletim sistemini tümüyle yönetebiliyor olması.

“Mac OS X” erişilebilirlik seçeneklerine aşağıdaki bağlantıdan gözatabilirsiniz.

OS X - Erişilebilirlik - Apple (TR)

Son düzenleme: