Linux ekran görüntülerinizi paylaşın

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Geçmiş olsun @eronis keşke silmeseydin oyunlarını biraz araştırıp ekran kartı alsaydın iyi olurdu

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Uğraşmadım bile, oyunlar olmadan daha rahatım. Oyuna çok dalıyorum ve yapmam gereken sorumluluklarımı unutuyorum. Ubuntu'yu film ve eğlence için hala kullanabilirim, sadece Skyrim, Dying Light, Dishonored yada Metal Gear Rising gibi oyunları oynayamam. Bir gün yine oynayabilirim bu oyunları, belki 5 yıl sonra :D

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Yukarıda yazmıştım geçmeyi düşünme nedenimi ve artık ortadan kalktığına göre niye uğraşayım ? Ubuntu'da kurdum steam'i sadece canım sıkılınca bir kaç basit oyun oynayacağım. Benim ekran kartım GNU/Linux ile sıkıntılı olduğu bilinen bir kart. Ayrıca sürücüler için de GNU/Linux en iyi seçenek olmadığından ve oyun oynamak masraflı bir iş haline geldiğinden, buna ayıracak bütçem olmadığından ve artık kafamı sırf oynayacağım 1-2 oyun için daha fazla sıyırmadan, oyunları hayatımdan çıkarmayı seçiyorum. Sadece Playonlinux'ta ve Steam'de basit (ve beleş) oyunlar oynarım şu dakikadan sonra. Dota2 listemin başı misal.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Ama bi sıkıntısı var yeni aklıma geldi opera veya chromium kullanıyorum ikisinde bi seferlik admin şifresi istiyo o sıkıntısı var başkada bi sıkıntısını görmedim

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Stabil mi?Düzgün çalışıyor mu?
The leading operating system for PCs, tablets, phones, IoT devices, servers and the cloud | Ubuntu

Sitesine bakmanı tavsiye ederim. Sitesinden tut sistemin kendisine kadar oldukça profesyonel duruyor.

System76 - Ubuntu Laptops, Desktops, and Servers

Dell XPS 13 Developer Edition: Is This Linux Laptop Worth $1,500?

Profesyonel markalar Ubuntu'yu bilgisayarlara ön yüklü satıyorlar.

google car ubuntu - Google'da Ara

Sürücüsüz araçlarda Google'ın Ubuntu kullandığı görüldü.

Steam ve diğer bütün oyun şirketleri Ubuntu'yu standart kabul etmiş durumda ve Steam'de satınb aldığın bir oyun olması gerektiği gibi çalışmayınca geliştirici sana kibarca kapa çeneni ve Ubuntu kullan, yine sorun olursa gel diyor.

Unity editor Ubuntu standart alınarak linux'a port ediliyor

The State of Unity on Linux – Unity Blog

System76 burada Ubuntu'nun Mac'e ne kadar benzediğini göstermiş, kısaca Mac kullanıcıları kolaylıkla kullanabilir Ubuntu'yu

Switching to Ubuntu - System76 Support

Hatta Apple'ın son zamanlardaki durumundan hayal kırıklığına uğramış mac fan'larının Ubuntu'ya geçtiğini biliyor muydun ?

Some Disappointed Apple Fans Are Moving To Ubuntu Linux

Cidden, özellikle mac tarafında Apple çok sorun yaşatıyor ve bunlardan 1 numara server'ları. Telefonumun güncellemesi otomatik ve ben ilgilenmiyorum onunla, dolayısıyla mobilde sorun var mı bilmiyorum ama masaüstünde sorun var. Özellikle App Store ile ilgili.

Ubuntu'nun başka bir güzelliğini söyleyim mi ? Ön yüklü geliyor. Bugün internetten bir Ubuntu bilgisayar sipariş etmek çocuk oyuncağı ve oldukça da hesaplı.

Başka soru ? :)

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Ama bi sıkıntısı var yeni aklıma geldi opera veya chromium kullanıyorum ikisinde bi seferlik admin şifresi istiyo o sıkıntısı var başkada bi sıkıntısını görmedim
O dediğin Xfce ve KDE'de olur ama bu güvenlik amaçlı. Çok sıkıntı etme bence. Kapatmanın yolu mutlaka vardır ama neden böyle bir güvenlik seçeneğin var iken bunu kapat ?

Boşver büyük oyunları al sıkıldıkça oyna TANX :D
Güzelmiş :)

okanr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Uygulamalar-Donatılar-Parolalar ve Şifreleleme Anahtarları. Burada Parolaları sağ tıklayıp sildim.

Birde yine bu kısımda Uzaktan-Anahtarları güncelle ve yayımla...-Anahtar sunucuları adlı bir menü var. Burada "Anahtarları otomatik olarak anahtar sunucularından al" seçeneğine check attım. Sonra sistemi yeniden başlattığımda bu defa benden parola istediğinde boş bırakıp, herhangi parola yazmayıp, sadece enter yapıp geçtim. Wireless şifresini sordu. onu girdim, tekrar sistemi yeniden başlattığımda bu defa parola isteme olayı bitmişti
smiley.gif

[Çözüldü] Öntanımlı anahtarlık kilidi parolası uyarısı

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,079
Ubuntuya bir türlü ısınamadım gel sende mint e gec :)

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Herhangi bir şifre yazmadan Tamam diyince bu ekran atlanılıyor ve bir daha gelmiyor. Aynı şeyden bahsediyorsak eğer :D

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Cidden, özellikle mac tarafında Apple çok sorun yaşatıyor ve bunlardan 1 numara server'ları. Telefonumun güncellemesi otomatik ve ben ilgilenmiyorum onunla, dolayısıyla mobilde sorun var mı bilmiyorum ama masaüstünde sorun var. Özellikle App Store ile ilgili.
Şimdi farkettim de hiç bir uygulamayı güncelleyemiyorum App Store'da. Bu konuya yazana kadar sorunun farkında değildim çünkü ilgilenmiyordum ama evet iPhone 5S'in en güncel halini kullanıyorum ve güncellemeler çalışmıyor.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Mint'te çok fazla gereksiz ve sistemi yavaşlatan yazılım var. Para versen geçmem :D (Mint Tools)
Linux Mint'te işime yarayan USB Biçimlendirici , USB disk kalıp dosyası yazdırıcısı ve brasero gibi programlar var.Bir de Linux Mint 17.3 Mate 64bit kulladım ve ram tüketimi çok az.Hem işime yarayan şeyler de var.Ubuntu da güzel ama Linux Mint 17.3 Mate 64 bit'e göre daha fazla ram tüketiyordu ve bir de Ubuntu'da iken USB Belleğe doğru düzgün iso dosyasını yazdıramıyorumSizce Ubuntu'da doğru bir şekilde nasıl USB belleğime
iso dosyası yazdırabilirim?

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Mint'teki kullandığın yazılımı Ubuntu yazılım merkezinden kurarak ?

Bu arada Mate ile Unity'i kıyaslıyorsun sanıyorum ? Xfce ile kıyasla ?

Xubuntu

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Linux Mint'te işime yarayan USB Biçimlendirici , USB disk kalıp dosyası yazdırıcısı ve brasero gibi programlar var.Bir de Linux Mint 17.3 Mate 64bit kulladım ve ram tüketimi çok az.Hem işime yarayan şeyler de var.Ubuntu da güzel ama Linux Mint 17.3 Mate 64 bit'e göre daha fazla ram tüketiyordu ve bir de Ubuntu'da iken USB Belleğe doğru düzgün iso dosyasını yazdıramıyorumSizce Ubuntu'da doğru bir şekilde nasıl USB belleğime
iso dosyası yazdırabilirim?
Usb belleğe iso yüklemek başlangıç sabit diski uygulaması var ubuntu da kurulu geliyo eğer yoksa ubuntu center dan edinebilirsin...

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
Resimdeki gibi nasıl tema yükleriz Ubuntu'ya?
Pek çok yolu var. PPA'dan yükledim ben misal. Launchpad'de, google'da falan Ubuntu temalarını ararsan bulursun bir dünya. Eğer ille de benim kullandığım bütün temaların ppa'sını istersen şu komutu terminale yapıştır

Kod:
sudo apt-add-repository ppa:numix/ppa -y  && sudo add-apt-repository ppa:peterlevi/ppa -y &&  sudo add-apt-repository ppa:noobslab/icons -y &&  sudo add-apt-repository ppa:noobslab/themes -y &&  sudo add-apt-repository ppa:snwh/pulp -y &&  sudo add-apt-repository ppa:ravefinity-project/ppa -y && sudo add-apt-repository ppa:noobslab/themes -y && sudo add-apt-repository ppa:noobslab/icons -y && sudo add-apt-repository ppa:nitrux-team/nitrux-artwork -y && sudo apt update

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
@eronis Cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.Zorin OS mu Ubuntu mu?Bu Zorin OS nasıl bir şey?Bir de Ubuntu'ya tema yüklemek kolay mı?

eronis

Dekan
Reaksiyon puanı
4,382
@eronis Cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.Zorin OS mu Ubuntu mu?Bu Zorin OS nasıl bir şey?Bir de Ubuntu'ya tema yüklemek kolay mı?
Tamamen kendi insiyatifine kalmış. Ubuntu yada Debian tabanlı bütün dağıtımlar hemen hemen aynıdır. Tamamen kişisel tercihlere bakıyor bu, sorduğun sorunun bir cevabı yok. Hangisini sevdiysen onu kullan. Görünümünü seversin, hızını seversin vs...

Temalarımı yukarıda verdim ve bunun dışında sadece araştırman gerek. Eğer temalarımı nasıl yükleyeceğini anlayamadıysan yazılım merkezinden synaptic'i yükle (paket yöneticisi) ve depolarına bak, benim verdiğim PPA'ları göreceksin. Bunun dışında

Eyecandy for your GNOME-Desktop - gnome-look.org

Bunun dışında benim kanalımdan nasıl elle yükleyebileceğini de öğrenebilirsin.

Pek profesyonel diyemem kendime ve video ne kadar başarılı onu da bilmiyorum ama umarım yardımcı olur.