Linux ekran görüntülerinizi paylaşın

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200
Ekran_G_r_nt_s_2016_10_10_21_51_44.png

Ubuntu 16.04.1
Fotoğraf kendi çekimimdir.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Farklılık aradığımdan sürekli başka dağıtımlarda şansımı deniyorum ama her zaman döndüğüm yer Ubuntu oluyor nedense :D

Screenshot from 2016-10-10 23-30-55.png

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
İyi günler eronis ben bu icon paketini nasıl değiştirebilirim öğretebilirmisin...
Riba Linux: How to sexy up your Ubuntu 16.04 desktop and install some applications

Bu arkadaşın verdiği ppa'ları kullandım bu temayı yüklemek için. Ravefinity ppa'da bu tema'da icon seti de var.

Tema = Ambiance-Yellow
İkon seti = Vibrancy-full-dark-yellow

Tema değiştirmek için Unity tweak tool aracını kurmalısın. Apt komutu ile yada uygulama mağazasından kurabilirsin. Eğer ppa'lar ile uğraşacaksan synaptic paket yöneticisini kurmanı şiddetle öneririm.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Teşekkürler. Biraz görsellik olsun birazda uğraşmak istiyorum sadece öğrenebilmek için

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
upload_2016-10-24_13-21-5.png

buda yeni masaüstüm
ubuntu 16.04 LTS özelleştirilmiş unity masaüstü ile birlikte

okanr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Ubuntu ve ya Mint kullanan tüm arkadaşlara Manjaro yı tavsiye ederim. Ben bizimkiler Linux kullanamıyor diye windows u silemiyorum. Aynı diske kuruncada disk bozuluyor. 250 Gb lik USB harici diskte windowstan hızlı çalışıyor. Arch tabanlı XFCE arayüzlü Manjaro.
Paylas.png

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ubuntu ve ya Mint kullanan tüm arkadaşlara Manjaro yı tavsiye ederim. Ben bizimkiler Linux kullanamıyor diye windows u silemiyorum. Aynı diske kuruncada disk bozuluyor. 250 Gb lik USB harici diskte windowstan hızlı çalışıyor. Arch tabanlı XFCE arayüzlü Manjaro.
Paylas.png
Şu an oyun bilgisayarımda Windows 10, günlük ve ders bilgisayarımda Ubuntu 16.04 kullanıyorum. Şu an halimden gayet memnunum. Neden Manjaro'ya bunun için geçeyim ki ? İlle de Xfce istiyorsam

Kod:
sudo apt install xubuntu* -y
reboot

Bam ! Xfce greeter ile karşılanıyorum, Unity greeter ile değil. Xfce'yi seçiyorum, tamamdır. İstersem sade olması için Unity ile ilgili her şeyi de kaldırırım yanında. Biraz da kişiselleştirme ile tamamdır :)

Eskiden Manjaro'yu Linux'a yeni başlayanlara tavsiye ederdim ama şu var ki ppa'lar ve deb paketleri hayatımızı çok kolaylaştırıyor. Daha az sorunla karşılaşma ve daha iyi kaynak bulma olanağı da cabası. Misal Ubuntu'da chrome kurmak sadece deb dosyasını indirip kurmaya bakar ama AUR'dan önce indirip sonra kaynak kodundan derleyecek ki bu hem işlemciyi yoruyor hem de kurulumu yavaşlatıyor. AUR'daki bazı paketlerin kurulum dizileri (Komutları) düzgün çalışmıyor ve bazen dosya indikten sonra pat diye hata verebiliyor. Kurulum hala mümkün ama sorununu çözmekten sen sorumlusun. Arch ve Manjaro forumlarında iyi şanslar... Ayrıca misal unity-editor gibi büyük bir paket kurmak için RAM+Swap olmak üzere en azından bir 10GB "boş" alan olmalı. Yoksa kurulum hata verecektir. Kısaca bilgisayarında 4GB ram var ise ve senin günlük kullanımın bunun 2GB'ını yiyorsa bir 12GB falan swap'a ihtiyacın olacak her ihtimale karşın. Arch Linux'un ve arch tabanının bende en büyük bozucu faktörü paket sistemini oldu. Misal chrome'u indirdin mi ?

Kod:
cd /tmp/yaourt*
cp google-chrome(klasörü) -r ~/

Şeklinde kaydetmezsen başka bilgisayara kurmak yada başka bir zaman kurmak için AUR'dan yine indirme yapmalısın. Kurulum ise

Kod:
cd ~/google-chrome(klasörü)
makepkg -si (Öncesinde bağımlılıklarını kendin halletmelisin tabii ki)

Ubuntu bunları sadece kur'a tıklayınca kendi yapıyor. Bazı kullanıcıların hoşuna gidiyor bu ama bence sadece baş ağrıtıyor.

Tabii bunlar benim arch ile deneyimlerim ve arch'tan memnun olan bir dünya kullanıcı var ama bana sorundan başka bir şey vermedi. Ubuntu'da her şey hazır geliyorsa niye uğraşayım, var olan düzeni bozayım ? :)

Son düzenleme:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ben bizimkiler Linux kullanamıyor diye windows u silemiyorum. Aynı diske kuruncada disk bozuluyor.
Bu gözümden kaçmış. Ben dual boot defalarca kez yaptım. Hatta aynı disk yetmedi iki farklı hard diskten birine windows 10, diğerine Ubuntu 16.04 kurdum ve yine sıkıntı çıkmadı. Bir kere Ubuntu kurulumda kendini /dev/sda'da zannetti ve /dev/sdb'ye kurduğum için sıkıntı çıktı ama çözümü sadece bir Live CD'ye baktı :D

(Dağıtımı) Windows'un yanına kur'u seç.

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Arkadaşlar bi şey sorcam konu ile alakalı mı bilmiyom ama ben çift işletim sistemi kullanıyorum win10 da veya ubuntu da bi tıkla diğer işletim sistemine geçme şansım var mı...

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Mesela ubuntuda iken bi tıkla win 10 geçebilirmiyim

iblah60

Asistan
Reaksiyon puanı
482
Ubuntu da yok mu peki proğram olmasada olur

okanr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Şu an oyun bilgisayarımda Windows 10, günlük ve ders bilgisayarımda Ubuntu 16.04 kullanıyorum. Şu an halimden gayet memnunum. Neden Manjaro'ya bunun için geçeyim ki ? İlle de Xfce istiyorsam

Kod:
sudo apt install xubuntu* -y
reboot

Bam ! Xfce greeter ile karşılanıyorum, Unity greeter ile değil. Xfce'yi seçiyorum, tamamdır. İstersem sade olması için Unity ile ilgili her şeyi de kaldırırım yanında. Biraz da kişiselleştirme ile tamamdır :)

Eskiden Manjaro'yu Linux'a yeni başlayanlara tavsiye ederdim ama şu var ki ppa'lar ve deb paketleri hayatımızı çok kolaylaştırıyor. Daha az sorunla karşılaşma ve daha iyi kaynak bulma olanağı da cabası. Misal Ubuntu'da chrome kurmak sadece deb dosyasını indirip kurmaya bakar ama AUR'dan önce indirip sonra kaynak kodundan derleyecek ki bu hem işlemciyi yoruyor hem de kurulumu yavaşlatıyor. AUR'daki bazı paketlerin kurulum dizileri (Komutları) düzgün çalışmıyor ve bazen dosya indikten sonra pat diye hata verebiliyor. Kurulum hala mümkün ama sorununu çözmekten sen sorumlusun. Arch ve Manjaro forumlarında iyi şanslar... Ayrıca misal unity-editor gibi büyük bir paket kurmak için RAM+Swap olmak üzere en azından bir 10GB "boş" alan olmalı. Yoksa kurulum hata verecektir. Kısaca bilgisayarında 4GB ram var ise ve senin günlük kullanımın bunun 2GB'ını yiyorsa bir 12GB falan swap'a ihtiyacın olacak her ihtimale karşın. Arch Linux'un ve arch tabanının bende en büyük bozucu faktörü paket sistemini oldu. Misal chrome'u indirdin mi ?

Kod:
cd /tmp/yaourt*
cp google-chrome(klasörü) -r ~/

Şeklinde kaydetmezsen başka bilgisayara kurmak yada başka bir zaman kurmak için AUR'dan yine indirme yapmalısın. Kurulum ise

Kod:
cd ~/google-chrome(klasörü)
makepkg -si (Öncesinde bağımlılıklarını kendin halletmelisin tabii ki)

Ubuntu bunları sadece kur'a tıklayınca kendi yapıyor. Bazı kullanıcıların hoşuna gidiyor bu ama bence sadece baş ağrıtıyor.

Tabii bunlar benim arch ile deneyimlerim ve arch'tan memnun olan bir dünya kullanıcı var ama bana sorundan başka bir şey vermedi. Ubuntu'da her şey hazır geliyorsa niye uğraşayım, var olan düzeni bozayım ? :)

Abi dur yavaş birşey demedim :D
Şimdi .deb ve ppa konusunda haklısın ama ben .deb paketleri yerine doğrudan pacman kullanıyorum. Bundan bir hafta önce kadar kısa bir araştırma yaptım hangi dağıtımı kullanayım diye. Daha önce Mint,Ubuntu,Manjaro KDE yi birer ay kadar bir süre kullanmıştım. Ekşi Sözlükte bir yazarın yazdığı bir cümle ilgimi çekti. Aynen şunları yazmış
"bence yeni başlayanlar ve linux'u tamamen ana işletim sistemi olacak kullanacaklar için, ubuntu ya da debian'dan şaşmamak lazım.

3 yıldır windows makina kullanmadım, pek çok linux pakedi ubuntu(debian) düşünülerek üretiliyor öncelikle. yani linux benim için amaç değil araç, microsoft'a da apple'a da lanet olsun diyenlerdenseniz ubuntu her şeye yeter. arch'ı falan çok övüyorlar, ha keza gentoo vs, denemek lazım fakat bu sefer linux'a vakit harcamış oluyorsunuz halbuki işiniz sadece işletim sistemi kullanıp amaca ulaşmaksa çare ubuntu(debian)
."
Çok mantıklı geldi hemen Ubuntu 16.04.1 LTS indirip kurdum. İlk iki gün güzeldi ama şöyle problemlerle karşılaştım.
1: Chrome u her kapatıp açtığımda oturumu kapatması.
2: Açılış süresi 4 dakikayı buluyordu(harici diske kurduğum için).
3: Bir uygulama için bir ppa kurdum. Bu kez herşeyi o ppa dan indirmeye çalıştı hiçbirşey kuramadım.
4: Dahili harddiske (c: ve d:) ulaşmaya çalıştım hata verdi.
Hepsinden önemlisi sanki elimin altında tam bir işletim sistemi değilde tamamlanmayı bekleyen eksiklerler dolu bir sistem var hissiyatı veriyordu.
Bende sonunda onu silip yerine Manjaro XFCE kurdum.
Açılış hızı 1.30 dakika .Ben doğrudan
Kod:
pacman -S chromium
komutu ile chromium kurdum. Ama şimdi sen bu problemeleri belirtince chrome kurmayı denedim.
1:
Kod:
yaourt google-chrome
yazdım 3 seçenek verdi.
2: Seçtim birini şifre sordu girdim. Kendisi gerekli bağıımlılıkları kurdu.
3 :chrome.deb dosyasını buldu(Çünkü google paşam tar.xz formatında hazırlama zahmetinde bulunmamış ya da ben bulamadım) ayrıştırdı gerksiz dosyaları sildi ve kurdu.
Ama şimdi bana bunları yaptığını göstermesi işi uzatmadı ve ya benim için problem yaratmadı. Ubuntu da aynı şekilde .deb dosyasını alıp açıp dosyaları gerekli yerlere yerleştiriyor. Sadece bize göstermiyor.
Diğer yandan bahsettiğin gibi büyük bir kurulum hiç yapmadım şimdiye kadar hiçbir linuxta. Ama ben Ubuntu da kursam,Mint'de,Manjaro da her seferinde 10 gb swap veriyorum.Kilitlenme problemi ile hiç karşılaşmadım.
Aslına bakarsan biz ne kadar tartışsakta herkes en sevdiği dağıtımı kullanmaya devam edecek. Tıpkı yıllardır süren KDE ve Gnome tartışması gibi. :D Gördüğüm kadarda Linux konusunda senden çok daha az bilgiliyim.Çok dağıtım indirip denedim ama hepsi kısa süreli ama bana en az problem çıkaran en rahat alıştığım dağıtım bu oldu.Eğer sende uzun bir süre önce denemiş isen bir indirip denemeni tavsiye ederim.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Abi dur yavaş birşey demedim :D
Eleştiri amaçlı söylemedim, sadece tartışıyoruz :)
1: Chrome u her kapatıp açtığımda oturumu kapatması.
Chrome mu, yoksa chromium mu. Ben bir süre chrome'u ana tarayıcı olarak kullandım ama dediğin sorundan sen söyleyene kadar haberim yoktu. Belkide versiyona özel bir hataydı ve sonrasında güncelleme ile kapatıldı. Ancak bu Arch tabanında da değişmeyecektir çünkü google ne ürettiyse (Eğer chrome'dan bahsediyorsak) onu kullanıyorsun sisteminde. Kısaca dağıtım değil tarayıcı suçlanabilir bu durumda çünkü hem arch'da, hem de ubuntu'da en son versiyonu kullanacaksın.
3 :chrome.deb dosyasını buldu(Çünkü google paşam tar.xz formatında hazırlama zahmetinde bulunmamış ya da ben bulamadım) ayrıştırdı gerksiz dosyaları sildi ve kurdu.
O dosyalar ram'e ve swap'a yazılır ve kullandıkça yada bilgisayarı yeniden başlatınca silinirler kendiliğinden.
4: Dahili harddiske (c: ve d:) ulaşmaya çalıştım hata verdi.
Kod:
ntfsfix /dev/sdxy (Ulaşmak istediğin NTFS formatında disk sanıyorum, bu durumda ntfs formatında ulaşmak istediğin diskleri buraya yaz.)
Not: Eğer Windows'un diskine ulaşmak istiyorsan güç düğmelerinin görevlerini seç yerinden hızlı başlat'ı kapat. Bu Ubuntu'ya özel bir sorun değildir ve bütün Linux camiasını etkileyen bir şey bu.
Diğer yandan bahsettiğin gibi büyük bir kurulum hiç yapmadım şimdiye kadar hiçbir linuxta. Ama ben Ubuntu da kursam,Mint'de,Manjaro da her seferinde 10 gb swap veriyorum.Kilitlenme problemi ile hiç karşılaşmadım.
Swap kilitlenmeye neden olmaz, kilitlenmeyi önler ve bilgisayarın bellek kalmadığı için kafasına göre görev bitirmesini engeller.
Manjaro/Arch var olan ram'in 2 katı swap öneriyorlar.
4GB ram = 8GB swap
Red Hat ise 1.5 katını öneriyor.
4GB ram = 6 GB swap
Canonical ise ram miktarı kadar swap öneriyor.
4GB ram = 4GB swap
Swap'ın tek kötü yanı hard disk ram ile kıyasla yavaştır.

Aslına bakarsan biz ne kadar tartışsakta herkes en sevdiği dağıtımı kullanmaya devam edecek. Tıpkı yıllardır süren KDE ve Gnome tartışması gibi. :D

Sen diyorsun :D Geçen takip ettiğim bir blogger emacs vs vim savaşları hakkında barcelona ve real madrid taraftarlarından daha kötü tartışıyorlar lafını kullanmıştı :D Kullanıcılar birbirine küfür edercesine benim kullandığım "metin editörü" daha iyi diye bildiğin savaşıyorlar. Forum'larda, IRC kanallarda, reddit'te, stack exchange'de. Her yerde :D

Arch vs Gentoo vs Debian vs LFS vs Ubuntu vs Manjaro vs.....
Gnome vs Kde vs Xfce vs Lxde vs i3 vs Ratpoise, Awesome, Cinnamon, Mate,....

Özellikle Arch ve Gentoo kullanıcıları çok abartıyorlar ve birbirlerine baya kıl oluyorlar aynı vim ve emacs kullanıcıları gibi :D Linux camiasında tartışmalar sık yaşanmaz ama çetin geçer onu diyim :D

Gördüğüm kadarda Linux konusunda senden çok daha az bilgiliyim.
Benim bilgim de oldukça yüzeysel. Benim verdiğim komutlara bakarak insanlar beni çok bilgili sanabiliyorlar ama ben sadece temeli en iyi şekilde kavramış ve işime yarayacak şeyleri öğrenmiş biriyim. Öyle derin bir sistem bilgim yok. Çok fazla dağıtım denedim diyebilirim :D Manjaro'nun son halini de denedim ama saydığım sebepler yüzünden kullanmak işime gelmiyor.

Günün sonunda dediğin gibi herkese uyan bir dağıtım var ve bu tartışmaların belli bir cevabı olmadığı için kimse için belirli bir cevabı veremeyiz ve kişi deneyerek, beğenerek, dağıtımını seçmeli.

Linus Torvals'ın katıldığım bir lafını söyleyerek kapatmak istiyorum.
Bana göre bir dağıtıma bağlı kalınmalı. Rasgele bir tane ile başlayıp sürekli onu kullanmalıyız ve onu kullanmayı öğrenmeli/alışmalıyız.
Yeni macera'lar için bir kaç dağıtım denemenin zararı yok ki Linus dahi bazen sevgili fedora'sını bırakıp farklı dağıtımlar deneyebiliyor. Ama bunu her gün yapmıyor çünkü her gün format atacaksan bilgisayarı ne zaman kullanacaksın ? Hem zaman israfı hem de kendine eziyet.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Ubuntu manjaro bunlar türev, farklı dağıtımlar denemeden önce ana dağıtımları denemenizi tavsiye ederim.

1- Debian
2- Redhat
3- Suse
4- Slackware
5- Arch

Ben Slackware 14.2 kullanıyorum browser olarak da Opera Developer + pepperflash KDE desktop kullanmama rağmen açılışta sadece 350 MB Ram kullanıyor. XFCE ile arasında en fazla 40-50 MB fark. Başka bir değişle sizin memnun kaldığınız Manjaro Xfce ile aynı performansta KDE kullanıyorum. Manjaro dahil tüm sürümleri kullandım hatta şu an devam etmeyen pek çok sürümü de denedim. Ayrıca deneme için windowsu veya sürekli kullandığınız dağıtımı formatlamanıza gerek yok 10-15 GB bir partition oluşturup denemeleri buna yükleyebilirsiniz. Tabii kurulum sonunda grub kurdurmamanızı tavsiye ederim, bunun yerine kurulu olan grub.cfg dosyasına yeni linuxun açılış parametrelerini eklemeniz yeterli. Serverda da Debian Jessie kurulu o da server için çok çok iyi çalışıyor.

Son düzenleme:

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
@okanr ulan kanıma girdin :D Eski manjaro kullanıcısına yapılır mı lan bu ? :D Şaka bir yana Ubuntu'daki radeon sürücüleri oyunlarımı yeterli performansta çalıştıramayınca araştırdım ve cataclyst sürücülerinin hala oyun için iyi olduğunu öğrendiğim ve bunları edinebileceğim en kolay dağıtım manjaro olduğu için (Sürücüyse işin manjaro derim) yine lafına uyup geçiyorum bakalım :D

okanr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
@okanr ulan kanıma girdin :D Eski manjaro kullanıcısına yapılır mı lan bu ? :D Şaka bir yana Ubuntu'daki radeon sürücüleri oyunlarımı yeterli performansta çalıştıramayınca araştırdım ve cataclyst sürücülerinin hala oyun için iyi olduğunu öğrendiğim ve bunları edinebileceğim en kolay dağıtım manjaro olduğu için (Sürücüyse işin manjaro derim) yine lafına uyup geçiyorum bakalım :D
Tabi abi ya hoşgeldin sefa geldin :) bende Firefox kaydırma sırasında takılıyordu. Ekran kartını nasıl güncelleyeceğime baktım. Tek satırlık komut
Kod:
sudo mhwd -a pci nonfree 0300
ile hallettim. Windows ta bile bu kadar kolay güncellendigini hatırlamıyorum :) Dün TeamViewer lazım oldu. Helal olsun bu yaourt u yazana. Aradı buldu deb paketini hemen parçalayıp kurdu. Eğer böyle tüm deb paketlerini kuruyorsa Ubuntu nun tüm programlarını kullanabiliriz. Doğru mu ?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Eğer kurulum script'ini yazan adam gibi yazdıysa evet. Yoksa AUR'a üye ol, aşağıya yorumlar kısmına "adam gibi script yazın lan ! Hayvan gibi şi yapıyonuz" de (tabi böyle deme), yardım ederler :D

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Sanırım oyun oynamaktan vazgeçmek zorunda kalacağım çünkü sanıyorum an itibarı ile ekran kartım ile vedalaşıyorum. Dual boot yapıp W10 kurdum ama Windows 10'da dahi oyun oynamam sıkıntılı şu an. Dolayısıyla ne Manjaro ne de Arch'ta, Windows 10'daki deneyimi alamayacağıma göre şu an senden tek isteğimbunu 2. elden falan satabileceğim bir yer var mı bildiğin ? bari bozulmadan kakalayım birine de harçlık olur bana :D

Detay için konuma bakabilirsin

Ekran kartım ölüyor mu ?

okanr

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Ekran kartı satın alacak kadar bilgisi olan sence bu tuzağa düşer mi ? :D Ama yine de Letgo da şansını dene. Bu arada ekran kartın ne ?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ekran kartı satın alacak kadar bilgisi olan sence bu tuzağa düşer mi ? :D Ama yine de Letgo da şansını dene. Bu arada ekran kartın ne ?
HD 5670. Henüz tam ölmüş de değil ama üstüne biraz yük bindirdiğimde görüntü gidiyor. Bir süre daha şans vereceğim ama bilmiyorum, belki de sadece çöpe atar, Windows 10'u tamamen siler ve oyunlardan "arınmış" (Arınmaya ihtiyacım var) şekilde Ubuntu'ya geçerim.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Şu an sinirden ağlayacağım. Kartı geçtim artık başıma windows 10 geldi. 200gb lık oyun arişivimi tek shift-delete ile sildim, şu an Windows 10 u tamamen kaldırıyorum ve bu ders ile bu allahın belası işletim sistemine bir daha dönmüyorum. 16.04 <3