Linux ekran görüntülerinizi paylaşın

Bu konuyu okuyanlar

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
OpenSUSE Daily build (Tumbleweed)

ojWoj7.png

vb2ry6.png

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200
Linuxmint 18.1 Cinnamon.
PB01Iq.png

Ve 18.2 Sonya sürümünde 4 fotoğrafım öntanımlı masaüstü resmi olarak sunulmak üzere seçildi.
zlmEof.png

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Ubuntu 17.04'e geçtim. Noobslab'ten Pop temasını yükleyeyim dedim. Sistemin havası bir değişti. Sanki telefon arayüzü gibi :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ubuntu 17.04'e geçtim. Noobslab'ten Pop temasını yükleyeyim dedim. Sistemin havası bir değişti. Sanki telefon arayüzü gibi :)
ON NUMARA NE KELİME ! 5 YILDIZ OLMUŞ :p VAR MI ARTIRAN BEYLEERR ! :D
Güzel masaüstü :)
Şu zamanlar GNOME kullanamıyorum çünkü linux dağıtımları şu sıralarda hareket sensörü üzerinde çalışmaya başladılar hele şükür de netbook'umda ekran dik duruyor, netbook yan. netboot'u çevirecem de, ekranın kalibrasyonunu kilitleyecem de, dokunmatik olmasa sıçtım :D Şimdilik Xfce iyi yaw, ama özeniyorum yani bu GNOME wallpaper'lara :p

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
Sadece Ubuntu 17.04, 16.10, 16.04, Linux Mint 18 ve bu tabanları kullanan sistemlerde çalışıyor bu tema. Arayüz olarak sadece KDE'de çalışmıyor diğer tüm arayüzlerde çalışıyor. Yüklemek için aşağıya kodlarını bırakıyorum terminale bu kodları sırasıyla girerek yükleyebilirsiniz.

GTK yani pencere teması için
sudo add-apt-repository ppa:noobslab/themes
sudo apt-get update
sudo apt-get install system76-pop-gtk-theme

İkon teması için
sudo add-apt-repository ppa:noobslab/icons
sudo apt-get update
sudo apt-get install system76-pop-icon-theme

Masaüstü duvar kağıtları için ( bu temayla uyumlu system76 tarafından hazırlanmış )
sudo apt-add-repository -ys ppa:system76-dev/stable
sudo apt update
sudo apt install -y system76-wallpapers

* Şu anki favori temam bu oldu. Hepsini tek bir kişi yaptığı için renk uyumu çok güzel. Ayrıca bir adet imleç ( cursor ) teması da var burada yazmıyor ama yükleyince o da geliyor.
--- Gönderi Güncellendi ---
ON NUMARA NE KELİME ! 5 YILDIZ OLMUŞ :p VAR MI ARTIRAN BEYLEERR ! :D
Güzel masaüstü :)
Şu zamanlar GNOME kullanamıyorum çünkü linux dağıtımları şu sıralarda hareket sensörü üzerinde çalışmaya başladılar hele şükür de netbook'umda ekran dik duruyor, netbook yan. netboot'u çevirecem de, ekranın kalibrasyonunu kilitleyecem de, dokunmatik olmasa sıçtım :D Şimdilik Xfce iyi yaw, ama özeniyorum yani bu GNOME wallpaper'lara :p
Çok teşekkür ederim güzel yorumlarınız için. 2017 itibariyle en çok kullanılan Linux arayüzleri KDE, GNOME, Pantheon ve Budgie. Yalnız Enlightenment arayüzü de var o da yükselişte bu aralar. Normalde ben Ubuntu kullanmam Arch'a göre yavaş kalıyor. Arch gerçekten çok hızlı. Manjaro kullanmak isterdim aslında ama UEFI kurulum destekliyor benim laptop sadece kurarken sıkıntı yaşadım bir problem vardı ilerde düzeltirse geçerim Manjaro GNOME'a :)

Harnapazade

Profesör
Reaksiyon puanı
1,442
0.4.1 sürümüne güncellediniz mi? Bir fark var mı? Bir de masaüstüne dosya eklemeden mi kullanıyorsunuz.
0.4.1 ile donanım desteğini arttırmışlar kaby lake işlemciler için. Yeni çekirdek sürümüne geçilmiş. Uygulama mağazasını falan güncellemişler. Diğer tüm detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Normalde ben Ubuntu kullanmam Arch'a göre yavaş kalıyor.
Ubuntu'da CS:GO 16.04 olsun, 17.04 olsun, Xfce ile 20-30 arasına düşüyor ve 90'ı zor görüyorum, Antergos GNOME ile ise 130'ları gördüğüm oluyor, en kötü düşüşüm 40'larda idi ama anlık takılmalar, genelde 70-80'den aşağıyı görmüyorum 1600x900 çözünürlükte.
Manjaro kullanmak isterdim aslında ama UEFI kurulum destekliyor benim laptop sadece kurarken sıkıntı yaşadım bir problem vardı ilerde düzeltirse geçerim Manjaro GNOME'a :)
UEFI laptop'a kurmuşluğum var, sıkıntı yok. Neden şimdi denemiyorsun madem aklında var ? :D
0.4.1 sürümüne güncellediniz mi? Bir fark var mı? Bir de masaüstüne dosya eklemeden mi kullanıyorsunuz.
Açıkçası masaüstüne dosya eklemeyi açmak çok kolay ama belgeler falan varken niye estetiği bozacak, masaüstünün güzelliğini bozacak bu tarz bir işlem yap ki ? Masaüstüne ikon eklenememesi masaüstünün estetiği düşünülerek yapılmış bir şey ve gerçekten de ne kadar temiz o kadar hoş oluyor. Arkaplanı falan görebiliyorsun üstelik belgelerde düzgün klasörler halinde arşivlerini yapınca aradığını bulman sadece daha kolay olmuyor, bir müzik oynatıcıya girdiğinde müzikler klasörünü direk tarıyor ve oradaki müzikleri sen tek tek içine atmana gerek kalmadan direk müzik oynatıcı kütüphanesine kaydediyor. Bence bu yaklaşım çok daha iyi.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
0.4.1 ile donanım desteğini arttırmışlar kaby lake işlemciler için. Yeni çekirdek sürümüne geçilmiş. Uygulama mağazasını falan güncellemişler. Diğer tüm detaylara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Yüklüyorum bakalım :) Teşekkürler.
Açıkçası masaüstüne dosya eklemeyi açmak çok kolay ama belgeler falan varken niye estetiği bozacak, masaüstünün güzelliğini bozacak bu tarz bir işlem yap ki ? Masaüstüne ikon eklenememesi masaüstünün estetiği düşünülerek yapılmış bir şey ve gerçekten de ne kadar temiz o kadar hoş oluyor. Arkaplanı falan görebiliyorsun üstelik belgelerde düzgün klasörler halinde arşivlerini yapınca aradığını bulman sadece daha kolay olmuyor, bir müzik oynatıcıya girdiğinde müzikler klasörünü direk tarıyor ve oradaki müzikleri sen tek tek içine atmana gerek kalmadan direk müzik oynatıcı kütüphanesine kaydediyor. Bence bu yaklaşım çok daha iyi.

Bu dediklerin normal kullanıcılar için çok iyi ama ben normal değilim :D
Masaüstünü asla dağınık bırakmam. En fazla 3-5 tane dosya bulunur. Kısayolları görev çubuğuna ya da dock'a iliştiririm. Tertip düzeni severim.
Ama eski alışkanlıktan mıdır nedir masaüstüne dosya atmam lazım :D

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bu dediklerin normal kullanıcılar için çok iyi ama ben normal değilim :D
Masaüstünü asla dağınık bırakmam. En fazla 3-5 tane dosya bulunur. Kısayolları görev çubuğuna ya da dock'a iliştiririm. Tertip düzeni severim.
Ama eski alışkanlıktan mıdır nedir masaüstüne dosya atmam lazım :D
Ona bakarsan ben de pek "normal" sayılmam (Normal nedir ? Hangimiz normaliz ? Normal birini göster @ ile etiketle bu konuya ? :p)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Normal kullanıcı dediğin varsayılan ayarları pek değiştirmeden kullanan kişidir :D :p
2014scr.png

Bu nasıl bir kullanıcı oluyor o zaman ? :p
maxresdefault.jpg

Veya bu :D
Dağıtım farketmez, her dağıtımı ve masaüstünü istediğin gibi özelleştirebilirsin aslında. Ya da varsayılan olarak yapmadığı bir şeyi yapmasını sağlayabilirsin.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Bu nasıl bir kullanıcı oluyor o zaman ? :p

Veya bu :D
Dağıtım farketmez, her dağıtımı ve masaüstünü istediğin gibi özelleştirebilirsin aslında. Ya da varsayılan olarak yapmadığı bir şeyi yapmasını sağlayabilirsin.
Hard user :D :p
Gece (02:00-08:00) Steam yükleyip CS GO'da kaç FPS alacağım bakalım :D
Beğenmezsem Antergos'u da deneyeceğim.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hard user :D :p
Beğenmezsem Antergos'u da deneyeceğim.
Açık konuşacağım, Arch tarafında her zaman daha iyi performans aldım özellikle oyun konusunda. Belki Xfce denemek isteyebilirsin. Antergos'un bir Xfce kurulumu da var diskin içinde, kurarken hangi masaüstü ile kurayım diye soruyor, cinnamon bile kurabilirsin.
@eronis @Kadima Antergos Gnome ortamını mı kullanıyor?
Varsayılan olarak evet ama kurulumda Cinnamon, Mate, GNOME, KDE, Xfce gibi seçenekler de veriyor.
Arch tarafından eğer az uğraş gerektiren bir şey isterseniz Antergos ya da Manjaro'ya bakmalısınız. Uyarayım, Antergos GNOME Lightdm ile geliyor ve onu kullanamama nedenim de bu oldu. Çünkü GDM olmayınca ekran kilitleme gibi bir özelliği kullanamıyorum + lightdm ekranındayken q klavye yazmam gerekiyor ve bir f klavye kullanıcısı olarak bunu yorucu buluyorum.
Benim kota bitik ama internet 16Mbps :p Demek ki bilgisayardan daha önemliymiş internet hızı, kullanım rahatlığım değişti baya :D

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Açık konuşacağım, Arch tarafında her zaman daha iyi performans aldım özellikle oyun konusunda. Belki Xfce denemek isteyebilirsin. Antergos'un bir Xfce kurulumu da var diskin içinde, kurarken hangi masaüstü ile kurayım diye soruyor, cinnamon bile kurabilirsin.

Varsayılan olarak evet ama kurulumda Cinnamon, Mate, GNOME, KDE, Xfce gibi seçenekler de veriyor.
Arch tarafından eğer az uğraş gerektiren bir şey isterseniz Antergos ya da Manjaro'ya bakmalısınız. Uyarayım, Antergos GNOME Lightdm ile geliyor ve onu kullanamama nedenim de bu oldu. Çünkü GDM olmayınca ekran kilitleme gibi bir özelliği kullanamıyorum + lightdm ekranındayken q klavye yazmam gerekiyor ve bir f klavye kullanıcısı olarak bunu yorucu buluyorum.
Manjaro Xfce yüklemiştim ama CS GO'da performans alamadım. Xubuntu da denedim ama nafile.
En iyi performansı Ubuntu 16.04 sürümünde aldım ama bu bile oyunu oynayacak düzeyde değildi. Görüntüde yırtılmalar ve ani kasılmalar oluyor.
Ne yaptıysam düzelmedi. Sistem 8 yıllık olunca doğal karşıladım, uğraşmayı bıraktım :D

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
@Kadima Sizce şu dördünden hangisini yükleyeyim:
1-Fedora Get Fedora
2-Antergos Antergos | Your Linux. Always Fresh. Never Frozen.
3-Manjaro Manjaro Linux
4-Elementary OS Elementary OS
Antergos'u denemedim. Onu @eronis e sormak lazım :)
Manjaro performans açısından iyi gibi ama pek göze hitap etmiyor açıkcası. Fedora benim sistemde biraz hantal kaldı. Sistemim 8 yıllık :D
Elementary OS görsel açıdan en güzeli ve Ubuntu tabanlı olması da kullanımı kolaylaştırıyor. Bence Elementary OS'u dene.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Antergos'u denemedim. Onu @eronis e sormak lazım :)
Manjaro performans açısından iyi gibi ama pek göze hitap etmiyor açıkcası. Fedora benim sistemde biraz hantal kaldı. Sistemim 8 yıllık :D
Elementary OS görsel açıdan en güzeli ve Ubuntu tabanlı olması da kullanımı kolaylaştırıyor. Bence Elementary OS'u dene.
Cevabınız için teşekkür ederim. Ben daha önceden Elementary OS'u denemiştim. :) Gnome masaüstü ortamını seviyorum. :)

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Antergos basitçe Numix Frost teması ile Arch'ın birleştirilmesi ile oluşan bir installer. Bazı şeyleri kolaylaştırmak için kendi depoları var ve onunla sistemin kararlılığını ve kullanılabilirliğini artırmaya çalışıyorlar. Ama Antergos'un beğenmediğim bir yanı var ve çok sık kullandığım, ihtiyacım olan bir özellik. En azından GNOME tarafında yok. Ekran kilitleme. GNOME dışındaki masaüstleri ile bir sorun yaşamazsınız sanıyorum ve şunu da eklemek isterim ki Antergos'un eski ismi Cinnarch idi. Amacı ise Cinnamon masaüstünü Arch tarafına getirmekti. Bugün Antergos Cinnamon masaüstü için Mint'ten bile daha iyi ve projenin ilk çıkış amacı olan bu masaüstü ile denemenizi tavsiye ederim :)
Cevabınız için teşekkür ederim. Ben daha önceden Elementary OS'u denemiştim. :) Gnome masaüstü ortamını seviyorum. :)
Elementary OS GNOME kullanmaz. Onlar dağıtımları ile ilgili herşeyi sıfırdan yazıyorlar. Araçlarını vs. Pantheon masaüstü ortamını kullanır Elementary OS. Projenin ilk çıkış amacı doğru, bir GNOME teması hazırlamaktı, sonra projeyi büyüttüler ve bir GNOME çatallaması olan Pantheon'u yarattılar. Yanlış hatırlamıyorsam Elementary OS geliştiricileri sadece 5 kişiydi :D
Bir şey diyim mi ? En saygı duyduğum dağıtımlar; Fedora, Arch, Debian, Mint, Manjaro gibi ilk çıkışındaki tutumu ve hedefinin peşini hiç bırakmadan, yolunu hiç şaşırmadan, sürprizsiz, aynı tutumu sürdererek devam eden dağıtımlardır. "Sözde en popüler olan dağıtım" Ubuntu bunu başaramadı.