Linux ekran görüntülerinizi paylaşın

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@eronis Şu an indirilmesi devam eden Ubuntu 17.04'ün Gnome ya da Unity'e sahip olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
ubuntu.com'dan indirdisen unity'dir, ubuntu gnome'dan indirdiysen gnome'dur.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
ubuntu.com'dan indirdisen unity'dir, ubuntu gnome'dan indirdiysen gnome'dur.
Cevabınız için teşekkürler. Ubuntu.com'dan indiriyorum. Yaklaşık 4-5 dakika sonra indirme tamamlanacak. :)
Özelleştirme hakkında yardım eder misiniz?
Yani nasıl güzel bir şekle getirebilirim Ubuntu'yu?

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
KDE forever :), bir gün bütün dağıtımlar KDE'yi kullanacak...

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
KDE forever :), bir gün bütün dağıtımlar KDE'yi kullanacak...
Benim gözümde sadece 3 tane gerçek masaüstü var ve kalanlar bunların etrafında, içinde kurulmuş masaüstleri.
GNOME, KDE ve LXDE
GNOME => Xfce, Unity, Cinnamon, Mate... say say bitmez
KDE + LXDE => LXQT (Denemediyseniz tavsiye ederim)

Bu masaüstlerinin türetilmesinin de kötü olduğunu sanmıyorum, aksine bence iyi. Her masaüstünün bir kullanımı ve kriteri var ve herkesin ihtiyacına uygun bir şey var. Misal KDE'yi seven ama düşük sistemi olan adam LXQT ile hızlı bir Kwin + LXDE deneyimi alabilir ve oldukça hızlı :)

Kısaca bence her masaüstünün hitap ettiği bir "Donanım" ve "Kullanım" var.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@eronis
Ubuntu Unity 17.04 Live ISOdan
1.png

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Su an Ubuntu pc de kurulu degil. Live ISOsundan baslattim. :D
Sizce ben Ubuntu Gnome u mu yoksa Fedora Gnome mu yukleyeyim?
Bir Fedora kullanıcısı olarak elbette ben Fedora derim :D Aynı şeyi başkasına sorsanız Manjaro GNOME'a varan sorunuzla alakası olmayan tavsiyeler de alabilirsiniz :D
--- Gönderi Güncellendi ---
bence ubuntu ile falan zaman kaybetme direk Debian veya Centos'u dene...
Cent OS'u ben denemek istedim ama benim eski bilgisayarımın wifi kartını bile desteklemedi. O kadar eski ki. Kartımı desteklediği için Fedora kullanıyorum.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bir Fedora kullanıcısı olarak elbette ben Fedora derim :D Aynı şeyi başkasına sorsanız Manjaro GNOME'a varan sorunuzla alakası olmayan tavsiyeler de alabilirsiniz :D
Fedora Gnome'un Ram kullanımı nasıl(Mb olarak)?
Ubutu Budgie sizce nasıl? Gnome arayüzüne benziyor bence.

darkstar

Profesör
Reaksiyon puanı
1,481
Cent OS'u ben denemek istedim ama benim eski bilgisayarımın wifi kartını bile desteklemedi. O kadar eski ki. Kartımı desteklediği için Fedora kullanıyorum.

Centos ve Debian güvenliğe ve stabiliteye çok önem verdikleri için 3rd parti binary firmwareleri sürüme dahil etmiyorlar.
Yapmanız gereken şey kuruluma başlamadan önce wifi firmwareinin olduğu *.rpm veya *.deb uzantılı uygun dosyayı netten bulup indirmek.
Kurulum bittiğinde de ilk iş olarak bu firmware dosyasını kurmanız gerekir sonrasında keyfini sürersiniz.

Başka bir çözüm de netten kurulum yapmak; netten kurulum isosundan pc yi boot edip kurulumu yapmanız, kurulum esnasında paketleri indirdiği için normalden biraz uzun sürer ama güncel bir şekilde kurulumu yapmış olursunuz ve wifi driverı da sorun olmaz.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hayırlı olsun, Red Hat dünyasına ilk adımını atmışın görüyorum da :D Red Hat GNU/Linux camiasındaki sayılı parmakal gösterilecek şirketten biridir. Büyük bir özgüven ile en iyileri diyebilirim :)
Sağ olun. :)
Bazi tuşlarda sorun var. Örneğin et işareti, i gibi harfleri yazamiyorum. Sizce ne yapmam gerekir?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
En iyi GNOME tecrübesi Fedora'da yaşanır :)
GNOME dağıtımı diye geçer ve GNOME tanıtımları Fedora üzerinden yapılır. Red Hat GNOME'un en büyük destekçileri arasındadır ve Linux kernel geliştiricilerinin büyük kısmı Fedora kullanır kısaca kernel geliştiricilerinin de dağıtımıdır. Linux camia'sının öncü dağıtımı olmasına rağmen Red Hat sağolsun, en kararlı dağıtımlardan birisidir kendisi :)

Not: Kernel geliştiricilerinin dağıtımı ismini hakediyor gerçekten. Donanım destek yelpazesi çok geniş. Sıfır sıkıntı yaşadım Fedora ile :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Sağ olun. :)
Bazi tuşlarda sorun var. Örneğin et işareti, i gibi harfleri yazamiyorum. Sizce ne yapmam gerekir?
"Ö" "İ" bence sen bi tuş şemasını gözden geçir :D

Ayarlar dan klavyenin türkçe olduğundan emin ol.

Zafer Computer

Doçent
Reaksiyon puanı
9
1LWavB.png

Elementary OS 0.4.Panel teması elementary'nin kendi teması, uygulama ikonları ise Numix-Circle. Güzel oldu bence :D

Son mesajlar