Kıl dönmesi

Bu konuyu okuyanlar

kkoray

Profesör
Reaksiyon puanı
36
arkadaşlar sanırım kıl dönmesi oldu kuyruk sokumumda hafif bir şişkinlik ve iltihap var bu ameliyatı olan biri yaşadıklarını anlatırsa sevinirim biliyorum iğrenç bir konu ama korktuğum için ön bilgi almak istedim :crying:

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Off geçmiş olsun renkdaş tez zamanda sağlığına kavuşursun inşallah ama bildiğim kadar tedavi süresi biraz uzun bi zaman alıyor

BardanAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kıl dönmesi olup olmadığına emin ol ilk bendede bu hazirandada oldu konu actımıştım aynen .

Neyse ilk önce emin ol veya sebamed al sıvı vücut için onunla malum yere uygula acıyabilir acısın daha iyi. Hergün yap aynı sekilde ( duş gibi yani . İlk olarak sebamedi sür oraya arkasından yıka ) 1 hafta 1,5 hafta sonra doktora gitmeni öneririm

kkoray

Profesör
Reaksiyon puanı
36
teşekkür ederim yarın doktora gidicem ne olcak bilmiyorum ama tırsmıyor değilim kimi diyor et alıyorlar ordan kimi diyor hiç et almadan yarım saatte yapıyorlar ameliyat olmasam mı acaba :scared: inönüye gitmeyi düşünüyordum tam başıma gelen şeye bak :(

Kıl dönmesi olup olmadığına emin ol ilk bendede bu hazirandada oldu konu actımıştım aynen .

Neyse ilk önce emin ol veya sebamed al sıvı vücut için onunla malum yere uygula acıyabilir acısın daha iyi. Hergün yap aynı sekilde ( duş gibi yani . İlk olarak sebamedi sür oraya arkasından yıka ) 1 hafta 1,5 hafta sonra doktora gitmeni öneririm

bu bahsettiğin sıvı geçiriyormu ?

li10sKing

Profesör
Reaksiyon puanı
7
gerçekten çok pis bir hastalıktır iltahap akar kaşındırır acır ameliyatta local anestezi yaparlar bazılarını uyuturlar o blgeyi açar kıldönmesi olan yeri alırlar yakarlar bir daha olmasın diye sonra o bölgeyi tekrar kaparlar ünlü seri zorronun kılıcı gibi z şeklinde dikerler 1 hafta hastanede 1 haftada evde yatar ayağa kalkarsın o bölgeye baktığında boştur zamanla içi dolar

kkoray

Profesör
Reaksiyon puanı
36
gerçekten çok pis bir hastalıktır iltahap akar kaşındırır acır ameliyatta local anestezi yaparlar bazılarını uyuturlar o blgeyi açar kıldönmesi olan yeri alırlar yakarlar bir daha olmasın diye sonra o bölgeyi tekrar kaparlar ünlü seri zorronun kılıcı gibi z şeklinde dikerler 1 hafta hastanede 1 haftada evde yatar ayağa kalkarsın o bölgeye baktığında boştur zamanla içi dolar

yandık desene :( uyutma için tercihi kendimizmi yapıyoruz uyusam daha iyi olur sanırım localdense

ALENDEN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
bendede iki yıl önce çıkmıştı ufak bir operasyonla aldırdım tavsiyem vakit kaybetme hemen doktora git büyümeden kılı alsınlar bir hafta yüzükoyun yatarsın:D ilk 1 yıl çok önemli tekrarlamassa 1 yılda birdaha çıkmıyo

uma350

Profesör
Reaksiyon puanı
70
Valla korkutmak gibi olmasın ama bayağı acı çektiriyor gibisinden duymuştum oyuyorlarmış o bölgeyi sanırım.allah kolaylık versin inş. kıl dönmesi değildir.:(

kkoray

Profesör
Reaksiyon puanı
36
inş. değildir :( teşekkür ederim herkese

ahmeta

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Ben yaklaşık 6 yıl önce oldum genel anestezi ile benim kıl içerde çok büyümüştü o bölgeyi tamamen temizliyorlar tekrar edebilen bir rahatsızlık olduğundan tekrarını önlemek amacı ile.
Korkmana hiç gerek gidip muayene oluyorsun sonra tetkiklerin yapılıyor ve sana ameliyat için gün veriyorlar sende o gün geldiğinde yada bir gün önce yatış yapıyorsun sonra gerekirse genel küçük bişeyse lokal anestezi ile bölgeyi temizliyorlar ve yine büyüklüğüne göre 1-3 gün içinde taburcu oluyorsun.
Ameliyattan sonra ki bir kaç gün çok dikkat etmen gerekiyor enfeksiyon kapmaması için zaten hergün pansumanın yapılacak. Temiz tuttuğun sürece korkulacak hiç bir şey yok. Birde yine ameliyatına göre bi kaç hafta rapor veriyorlar.
Unutmadan bir tavsiye, ameliyat sonrası ortepedik simit şeklinde minderler var onlardan kullanmanı öneririm çok rahat edersin.
Şimdiden geçmiş olsun... ;)

ALENDEN

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
sıvı akıyosa kesin kıldönmesi o bölgeyi uyuşturuyolar sen hissetmiyosun bile çok basit birşey 30 dk içinde bitiyo kalkıp hemen eve gidiyosun ilaç veriyo

li10sKing

Profesör
Reaksiyon puanı
7
bu hastalığın felce kadar gittiğini söylüyorlar

SKYNET

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Plonidal sinüs diye geçer. Açık ve flep denilen 2 tür ameliyatı var. Açık olan türde yer açılıyor , 20 ve ya 30 gün süresinde her gün pansuman yaptırırsın. zahmetli bir yol ama ilerlemişlerde bu yapılıyor. Flep denilen de ise süre 10 15 gün bu türde başka yerden alınan deri vb. parça ile yaranın üstü örtülür . Zorro'nun izi gibi olur :cool:
Şimdi bazıları ameliyat olmana gerek yok ilaçla geçer vb diyecekler ama içeride bir enfekte olmuş bir yer var ki antibiotik içsende günde 1000 1500 mg verilir sadece ameliyata ön hazırlık için aktif enfeksiyonu azaltmak içindir. Bazı kişilerde ağrılı olur. Sanıldığı gibi üst deride görünen şişkinlik enfeksiyonun en son dışa vurmuş halidir başlangıç değildir.
Ameliyat olim bitsin diye birşey yoktur , tekrarlayabilir. İnsanıın kıllı olmasınada bağlı değildir. Sırtından inen saçlar bile yaptığı söylenir. Zaten okursun. Bazı doktorlar çıkar derki '' Lazer epilasyonla herşey biter'' buda uydurmadır.

kkoray

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Plonidal sinüs diye geçer. Açık ve flep denilen 2 tür ameliyatı var. Açık olan türde yer açılıyor , 20 ve ya 30 gün süresinde her gün pansuman yaptırırsın. zahmetli bir yol ama ilerlemişlerde bu yapılıyor. Flep denilen de ise süre 10 15 gün bu türde başka yerden alınan deri vb. parça ile yaranın üstü örtülür . Zorro'nun izi gibi olur :cool:
Şimdi bazıları ameliyat olmana gerek yok ilaçla geçer vb diyecekler ama içeride bir enfekte olmuş bir yer var ki antibiotik içsende günde 1000 1500 mg verilir sadece ameliyata ön hazırlık için aktif enfeksiyonu azaltmak içindir. Bazı kişilerde ağrılı olur. Sanıldığı gibi üst deride görünen şişkinlik enfeksiyonun en son dışa vurmuş halidir başlangıç değildir.
Ameliyat olim bitsin diye birşey yoktur , tekrarlayabilir. İnsanıın kıllı olmasınada bağlı değildir. Sırtından inen saçlar bile yaptığı söylenir. Zaten okursun. Bazı doktorlar çıkar derki '' Lazer epilasyonla herşey biter'' buda uydurmadır.
:crying: nediyon usta inş. başlangıçtır işim gereği bütün gün sandalye üstünde oturuyorum akşamda evde oturuyorum bütün gün yandık :scared:

mgazi

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Doktor değilim ama muhtemelen kıl dönmesidir. İltihaplanmaya başladıysa ilerlemeye başladığını gösterir. Kesinlikle doktora görünmelisin. Bende kıl dönmesi ameliyatı geçirdim 1.5 yıl önce. Ama iltihap yoktu, başlangıç aşamasında farkettim ama iltihaplı bir şekilde doktora giden arkadaşlarım var. Onların ameliyatı hemen gerçekleşmedi. Bir antibiyotik yardımı ile iltihabı kurutup öyle aldılar. Ameliyatda korkulacak birşey yok. Doktora göründükten 2 gün sonra ameliyata girdim. Belden aşağısı uyuşturuldu. Ameliyat tahminim 15-20 dk. arası sürdü. Sadece 1 gece hastanede yattım. 11 gün sürecinde hergün hastaneye gidip pansuman yaptırdım. 12. günde dikişleri aldılar. Ağrı sızı işinde çok da korkacak birşey yok. ameliyat sonrası 2 ay boyunca oturup kalkmalar, ani hareketler biraz sıkıntı oldu ondan sonra normal hayatıma döndüm. Çok korkulacak birşey yok. Ne kadar hızlı kurtulursan o kadar iyi olur senin açından. Merak ettiğin başka şeyler varsa sorabilirsin. Bildiğim ve yaşadığım kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

kkoray

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Doktor değilim ama muhtemelen kıl dönmesidir. İltihaplanmaya başladıysa ilerlemeye başladığını gösterir. Kesinlikle doktora görünmelisin. Bende kıl dönmesi ameliyatı geçirdim 1.5 yıl önce. Ama iltihap yoktu, başlangıç aşamasında farkettim ama iltihaplı bir şekilde doktora giden arkadaşlarım var. Onların ameliyatı hemen gerçekleşmedi. Bir antibiyotik yardımı ile iltihabı kurutup öyle aldılar. Ameliyatda korkulacak birşey yok. Doktora göründükten 2 gün sonra ameliyata girdim. Belden aşağısı uyuşturuldu. Ameliyat tahminim 15-20 dk. arası sürdü. Sadece 1 gece hastanede yattım. 11 gün sürecinde hergün hastaneye gidip pansuman yaptırdım. 12. günde dikişleri aldılar. Ağrı sızı işinde çok da korkacak birşey yok. ameliyat sonrası 2 ay boyunca oturup kalkmalar, ani hareketler biraz sıkıntı oldu ondan sonra normal hayatıma döndüm. Çok korkulacak birşey yok. Ne kadar hızlı kurtulursan o kadar iyi olur senin açından. Merak ettiğin başka şeyler varsa sorabilirsin. Bildiğim ve yaşadığım kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

saol arkadaşım :)

li10sKing

Profesör
Reaksiyon puanı
7
bu hastalık kadınlarda bile çıkan bir hastalıktır

Rqn Ltntp

Asistan
Reaksiyon puanı
10
Geçmiş olsun, daha az acıyla bu hastalıktan kurtulman dileğiyle..

yildiz61

Doçent
Reaksiyon puanı
5
arkadaşlar sanırım kıl dönmesi oldu kuyruk sokumumda hafif bir şişkinlik ve iltihap var bu ameliyatı olan biri yaşadıklarını anlatırsa sevinirim biliyorum iğrenç bir konu ama korktuğum için ön bilgi almak istedim :crying:

Gecmis olsun kardesim...

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
geçmiş olsun o kadar önemli birşey değil, herkesin başına gelebiliyor kadın veya erkek..

BardanAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu forumda neden se böyle konular tutuluyor :) benimki de 7 sayfa falan olmustu

kkoray

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Bu forumda neden se böyle konular tutuluyor :) benimki de 7 sayfa falan olmustu

iş sağlık olunca tutulması normal oluyor :) geçmiş olsun dileklerini ileten arkadaşlarımın hepsine teşekkür ederim allah sizlere göstermesin

Uso!

Doçent
Reaksiyon puanı
27
Kendi işinizi kendiniz görün ya ameliyat falan. :D Ben genelde kaşırken söküyorum iltihabı falan akıyor direk zaten. :D İltihap akınca zaten o bölge çok çabuk kuruyup kabuklaşıyor ardından da sökersin zaten. :) Benim geçenlerde topuğumda oldu biraz şişti falan çorap bile giydiğimde acıyordu, 3 güne hallettim. :D

kkoray

Profesör
Reaksiyon puanı
36
Kendi işinizi kendiniz görün ya ameliyat falan. :D Ben genelde kaşırken söküyorum iltihabı falan akıyor direk zaten. :D İltihap akınca zaten o bölge çok çabuk kuruyup kabuklaşıyor ardından da sökersin zaten. :) Benim geçenlerde topuğumda oldu biraz şişti falan çorap bile giydiğimde acıyordu, 3 güne hallettim. :D

:D yoğun şekilde iltihap akıyor zaten ve huzursuz ediyor insanı kendiliğinden geçiyorsa ne gerek var ameliyata:D

Uso!

Doçent
Reaksiyon puanı
27
:D yoğun şekilde iltihap akıyor zaten ve huzursuz ediyor insanı kendiliğinden geçiyorsa ne gerek var ameliyata:D

O kadarını bilemiyeceğim. :D Benim o derece değildi ya, en fazla bir bozukluk 1TL çapında iltihap geldi sonra kesildi. :)

BardanAdam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
dediğim sıvı sabunu kullanırsan düzeleceğine inanıyorum denemeni tavsiye ederim

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
Çok kötü durum ameliyat ol kurtul hemen. Geçmiş olsun.

Reaksiyon puanı
188

Eğer patlayıp içinden iltihap akacak seviyeye geldiyse ameliyat vaktiniz çoktan gelmiş demektir. Bir an önce doktora görünüp ameliyat olun ve tavsiyem ameliyat bölgenizi açık bıraktırmaktır. ortalama 45 gün pansumana gidersiniz ama diğerlerine göre tekrarlama oranı aşırı düşüktür. Ameliyat süresi ortalama 15 dakikadır ve doktorlarla geyik yaparak o süreyi geçirebilirsiniz. Ameliyat sonrasında 1 gün hastahanede yatarsınız ve ertesi gün taburcu edilirsiniz. Sonraki ortalama 45 gün de her gün pansumana gidip yara içerisindeki tamponu yeniletirsiniz. Yara tamamıyla kapandıktan sonra bölgeyi devamlı kıldan arındırmalısınız ve temizliğini düzgün yapmalısınız.

Kısacası gözde büyütülecek hiç bir şey yok. Çekinmeyin ve doktorunuza bir an önce başvurun. Ne kadar gecikir ve içerideki kıl ne kadar yayılırsa o kadar çok o bölgedeki oyuk büyüyecektir ve buna göre iyileşme süreciniz uzayacaktır.

Son mesajlar