Yardım Bufferbloat Sorunu İçin Yardım

Bu konuyu okuyanlar

Physcon

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba. Türk Telekom Fiber FTTH kullanıcısıyım. TT tarafından verilen ZTE ZXHN H298A modemini kullanıyorum. Bufferbloat sorunu yüzünden online oyun oynayamıyorum çünkü gecikme çok yüksek. Aşağıda test sonuçları mevcut.

Bu durum için müşteri hizmetleri ile iletişime geçsem de bana yapabilecekleri bir şey olmadığını söylediler. Bunu çözme konusunda yaptığım araştırmalar sonucunda çözümün modeme QoS ayarı yapmak veya bu mümkün değilse destekleyen bir cihaza openWRT kurmak olduğunu öğrendim. Bu işlerden hiç anlamayan biri olarak kafamda bazı soru işaretleri oluştu ve bu konuda sizlerden bilgi almak istiyorum.

1) Bunu çözmenin bahsettiğim iki yol dışında bir yolu var mı?

2) Modemin QoS ayar menüsü çok karmaşık ve sanırım sadece LAN üzerinden yapılabildiği için bufferbloatı çözmeyecek. (Eğer yardımcı olabilecek varsa modem arayüzünü atıp bunun söylediğim gibi olduğundan emin olmak istiyorum.)

3) Araştırmam sonucu Xiaomi mi router 4a gigabit edition modeminin önerildiğini gördüm, bu cihaza openwrt yükleyerek kullanırsam ana modemi aradan çıkarmam mı gerekecek, yoksa bu routerı da ana modeme ek olarak kullanarak sorunu çözebilir miyim? Ayrıca farklı bir router öneriniz var mı?

4) OpenWRT kurma işini becerebilir miyim? Eğer başarısız olursam sanırım modemin bozulma ihtimali varmış, bu konuda yardımcı olabilecek var mı?

Biraz uzun bir konu oldu ancak problemimi anlatabildiğimi düşünüyorum. Gerçekten yardıma çok ihtiyacım var çünkü bu durum illallah ettirdi, yardımcı olabilecek varsa şimdiden çok teşekkür ederim. İyi forumlar.

Ekli dosyalar

• bufferbloat.jpg
    bufferbloat.jpg
    73.5 KB · Görüntüleme: 102