Rehber HP Victus Almaya Değer Mi?

Bu konuyu okuyanlar

alicanhazir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar forumda yeniyim fakat shiftdelete.net uzun yıllardır takip ettiğim teknoloji mecralarından biri.

Elime yaklaşık 2 hafta önce HP Victus 15-FA1008NT modeli geçti. Beni tanıyanlar yazılarımı veya videolarımı görenler bilirler aslında daha önce HP ile yaşadığım olumsuzluklar yüzünden markaya ve ürünlerine biraz ön yargılıyım fakat cihaz elime geçtiğinde ön yargımı bırakarak bir inceleme yapmak istedim. Cihazı halen test ediyorum bir bilgisayar mühendisi olarak cihaz için fiyatına göre gerçekten iyi diyebilir. Tabii eksileri var mı? Tabiki var ama HP Victus 15'i artıları ile ala aldığımızda bize teknik özelliklerinden bile fazlasını vaat ettiğini çok rahat söyleyebilir.

Örneğin Cihazın teknik özellikleri ve resmi sitesinde 5Gbps Destekleyen Bir Tip-C bağlantısı olduğu söylenmiş ama bu port aslında bir çok cihazda bulunmayan emin olun evimde 4 adet notebook artı 4 adet desktop var ve bu bilgisayarların %80'lik bir kısmı güncel hatta en son özelliklere sahip ama hiç birinde USB Tip-C 2x2 ne yazık ki yok.

HP Victus 15'te de kağıtta yazan sitesinde açıklanan özelliklere göre bu özellik yok ama cihazı test ettiğimde tip-c portunun 2x2 destekleğini görünce açıkçası şaşırdım.

tip-c.jpg

Tip-C portu gercekten muazzam açıkçası M1 Pro, M2 Pro ve Asus'un 2 Adet cihazı var elimde biri RogStrix hiç birinde Tip-C 2x2 yok ne yazık ki bu bakımdan HP'yi kutlasamda niye bu özelliği eksik olarak sitelerine yazmış niye 20Gbps Hız yazmak yerine 5Gbps Hız yazmış anlam veremediğim dediğim gibi iki farklı cihaz arasında kalsam birinin tip-c soketi daha hızlı olduğunu bilsem tabiki hızlı olanı seçerim.

Bana gönderilen test cihazı HP Victus 15 intel'in 13.nesil yani en son nesil işlemcisini kullanmakta aynı zamanda üzerinde upgrade edilmiş bir rtx3050 (6 GB Video Bellek) bulunuyor. RTX3050 Yüksek ve Ultra grafiklerde bir çok oyunu full grafikte ve yüksek FPS'lerde çalıştırmaya yetiyor 1 oyun hariç :)

Hayır, hayır bilemediniz CyberPunk 2077 değil biraz detay ayar yaparsanız CyberPunk 2077 FullHD 52-57 FPS aralığında akıcı bir şekilde oynayabilirsiniz RTX açık bir şekilde hemde.

Peki bu gaming notebook'u üzen oyun hangisi dersek, ne yazık ki Callisto Protocol;

callisto.jpg

Oyun cıkmasından aylar sonrasına rağmen halen sıkıntılı ne yazık ki açıkçası medimum hatta low ayarlarda RTX kapalı şekilde bile 17 FPS'lerde sürünüyordu. Forza Horizon'dan ultra ayarlarda RTX açık 80 FPS'e yakın aldığımı düşündüğümde. Callisto Protocol'de bu FPS'leri görmek açıkçası üzdü beni sanırım Desktop RTX3070 veya Mobil RTX4070 anca bu oyunu kaldırır diye düşünüyorum. Açıkçası Desktop RTX3070 OC'de bile bu oyunda FPS droplar yaşadım. Bu yüzden bu oyunu listenin dışında tutuyorum. Çünkü cihaz gerçekten FullHD oyunlarda günümüz 3A oyunlarını rahatlıkla yüksek grafiklerde oynatabiliyor. Bu yüzden tek veya sorunlu bir kaç oyuna göre değerlendirmek istemem.

Gelelim HP Victus'un diğer özelliklerine Dual Channel DDR4 3200Mhz saat hızında çalışan 16GB Rem içerisinde 2 adet sodimm rem bulunuyor bunlar maksimum 64 GB'a kadar upgrade edilebilmekte. Gerçi RTX3050 olduğunu düşünürsek GPU olarak bu kadar rem'e ihtiyaç var mı orası ayrı konu.

hp-victus-ic.jpg

HP Victus'ta 2 adet fan bulunmakta cihaz kolay kolay ısınmıyor ve fan gürültüsüde öyle baş ağrıtıcak nitelikte değil. Fan gürültüsü normal diyebilirim cihaz soğutması gayet başarılı 512GB SSD oldukça düşük 3-4 oyunda hafıza bitiyor ama ssd hızı muazzam diyebilirim 7GB okuma gördü. Ama yazmada ben maksimum 3.8GB alabildim normalde 6.5 GB olması gerekliydi. Bunun nedeni ssd'nin hafızasının doldurmamdan kaynaklı tabikide. SSD dolu olunca okuma ve yazma hızlarını olumsuz olarak etkilemekte bu tüm ssdlerde bu şekildedir.

Son olarak üründe beni en çok üzen ekran ve ses kalitesi oldu, pil performansıda üzmüştü fakat son yaptığım pil performansı testlerinde beklediğimden çok daha iyi bir sonuç aldım. Fakat ekran'a gelecek olursak 250 nit bir parlaklığı bulunuyor bu parlaklık maksimum 275 nite kadar çıkabilmekte ama güneş altında çalışmak için yeterli değil. Gerçi 2 kilodan fazla olan bir gaming notebook'u kim güneşin altında kullanmak ister orası ayrı konu ama olaki bilgisayarı güneş altında kullanmak zorundaysanız, kesinlikle bir gölge yer kendinize bulmanız gerekli.

Eksileri ve artılarını tarttığımızda cihaz beklediğimden iyi, malzeme kalitesi, kasa kalitesi ve plastik kalitesi gayet iyi, tek elle açılabiliyor ve kasada esneme yok diyebilirim. Açıkçası HP beklediğimden çok çok iyi bir cihaz yapmış. Fakat bütçem olsa HP Victus RTX4070 modelini alırdım rakipleri ile arasında muazzam fiyat farkı var.

Evet umarım yazım yararlı olmuştur. Bi dahaki incelememde görüşmek üzere, ürünü merak edenler. Alican HAZIR - Kırmızı Koltuk YouTube Kanalına gelebilirler.