Kaydınız batsın!

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
20 TL lik kayıt parasını ödeyemeyen anne, karşılığında okulun halılarını yıkarken damdan düşünce felç oldu.

KAYDINIZBATSINNNN.jpg

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi Yuvacık Köyünde, 6 yaşındaki oğlu Enes anasınıfına başlayan Elif Sadık (30), okullar açıldıktan bir hafta sonra, okul yönetiminin kayıt ve aidat parası olarak 20 TL istediğini, “param yok” deyince de “Paran yoksa okulun halıları yıkarsın, ya da çocuğun okula giremez” dediklerini öne sürdü.

Ertesi gün öğrenciler tarafından evine getirilen halıları yıkarken damdan düşüp belini kırdığını ve iki hafta yoğun bakımda kalıp ciddi bir ameliyat geçirdiğini söyleyen Elif Sadık, gözyaşları içinde sakat kalma riski olduğunu belirtti.

Oğlu Enes ise annesi yatalak olduğu için okula gitmiyor. Eşi Mehmet Sadık’ın 2 yıldır işsiz olduğu için parayı veremediklerini belirten Elif Sadık, şunları söyledi:

“Öğretmenler çocuğumun aracılığıyla beni çağırdı. Okula gittiğimde anasınıfının bayan öğretmenleri, müdürün talimatı olarak ‘Ya halıları yıkar ya da çocuğu okula giremez’ dediler. Ben de ‘Eşim çalışmıyor, okul müdürü bana yardımcı olacaktı’ deyip okuldan ayrıldım. Eve geldikten sonra öğrenciler halıları sırtlarında getirdiler.

Çocuğum okusun diye halıları yıkama mecburiyetinde kaldım. Halıları damda astığım sırada ise yere düşüp yaralandım. Ameliyat oldum, ama sakat kalma durumum söz konusu, çocuklarımın yardımına muhtaç duruma geldim. Okul yönetimi geçmiş olsun ziyaretinde bile bulunmadılar.”

MÜDÜR: "HALILARI GÖNÜLLÜ OLARAK YIKADI"

Okul Müdürü Veysel Gül, zorla halı yıkatıldığı iddiası nı reddederek, “12 yıldır halıla rı gönüllü velilere yıkattırıyoruz. Bunu kayıt parası olarak talep etmedik” dedi ve şunları söyledi: “Okulumuzda hademe yok, biz de 12 yıldır okul halılarını eğitimöğretim öncesi temizlemek için gönüllü velilere yıkattırıyoruz.

Nazımızın geçtiği, ilişkilerimizin sıcak olduğu 5 aileden rica ettik; onlar da halıları yıkadı. Bu bizim temizleme biçimimizdir. Elif Saltık da bunlardan biri. Çocuğu olan herkese veriyoruz. Kayıt parası ile bir ilgisi yok. Çünkü kayıt parası verenler bile halıları yıkadı.”

KAYNAK

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Valla biz de velilerden para almıyoruz ancak karşılığında bir şey istemiyoruz..

Ancak üzücü olan o kadın düşmeseydi bu haber olmayacaktı.Düştükten sonra haber olması onun sağlığını yerine getirmez.

yasin04

Doçent
Reaksiyon puanı
3
birisi kayıt parasına dur demesi lazım yoksa bu tür olaylar çok olur :thumbdown:

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Açıkcası çelişkide kalıyorum bence burada devlet suçlu sen olkula müstahtem göndermezsen müdür de iyilikle veya kötülükle b halıyı bir şekilde yıkatacak sonuçta bu okuldaki öğretmenlere yapılmıyorki sadece okuyan öğrenciler düşünülerek yapılan bir şey amma velakin gel görki devlet suçlu derken aklıma şu soruda geliyor hangimiz vergisini adam gibi veriyoruz ?

Not: Sizde diyeceksinizki adam gibi vergi kanunu mu var ? bu konu açmaz da kalır uzaaaar gider dua edelimde sakat kalmasın kadın ( başlıkta felç oldu deniliyor haberde felç olma riski var deniliyor bu neyaman çelişki )

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Bu manzaralar çok yaşanır bu zihniyet oldukça. bakanlık alınmayacak diyor okullarda aç yönetimler zorla para istiyor.

Guest Part

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Kayıt parası yok diye okulların başlama döneminde bütün haber bültenlerinde geciyor gel görki çocuğunu kayıt ettirmek istediğinde bunu tüm okullar talep ediyor zorunlu bağış nasıl iş anlamadım.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Bu manzaralar çok yaşanır bu zihniyet oldukça. bakanlık alınmayacak diyor okullarda aç yönetimler zorla para istiyor.

Kayıt parası yok diye okulların başlama döneminde bütün haber bültenlerinde geciyor gel görki çocuğunu kayıt ettirmek istediğinde bunu tüm okullar talep ediyor zorunlu bağış nasıl iş anlamadım.

Arkadaşlar bahsi geçen okul Anaokulu ya da Anasınıfı her iki halde de ücretli oluyor yani.

Okul öncesini bir kaç yıla kadar zorunlu yapmayı düşünen bakanlık umarım okul öncesinin giderlerini karşılar da velilerden zorla para alma işi biter..

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Uygulama kökten yanlış ama okullar da haklı bir bakıma. Devletten yeterince destek göremiyorlar. Önümüz kış. Yakıt giderleri ciddi yekün tutuyor. Devletin bir an önce el atması lazım bu işe.. Çok can sıkıcı bir durum

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
bu kayıt parası işinden gına geldi artık ama okulllarında para ihiyacı oluyor az cok meb yeteri kadar vermiyor herhalde bu konuya hakim biri acıklaya bilir mi meb okullara ne kadar para veriyor

engin_er

Asistan
Reaksiyon puanı
1
milli eğitim bakanları tv.lere çıkar boy boy mesaj yayınlarlar okullarda kayıt parası karne parası alınmayacak diye. ama el altından da derlerki ne bulursanız alabildiğiniz kadar alın. herşeyi devletten beklemeyin.
parayı sözde okul aile birlikleri toplar ve yine sözde okul aile birlikleri harcar. ama işin aslı hiçte öyle değildir parayı toplayan okul müdürleridir ve yine harcayanda onlardır.
mesela okulda bir cam kırılır camın bedeli 50 tl. ama camcıdan 150 tl lik fatura istenir kdv si fazlası ile camcıya ödenir ve fatura alınır aradaki fark ise okul müdürlerinin cebindedir. okula boya badana yaptırılır ne zaman tam okullar açılacağı zaman niçin okula gelen veliler görsün diye yapılan badana masrafı 100 lira tutar ama alınan fatura 500 lira olur arada kalan fark nereye gider eh işte varın siz tahmin edin nereye gittiğini. ama isim okul aile birliğinindir. bir kaç kişiyi seçerler defterleri o seçtikleri okul aile birliğindeki kişilere imzalatırlar meseleyi kapatırlar. yani bir inceleme olduğunda suçlu okul aile birliği yöneticilerinin olur. okul müdürleri katiyyen üzerlerine almazlar.
buna benzer nice olaylar yaşanmaktadır. ama her okulda her müdür yapacak diyede bir kural yoktur istisnalar kaideyi bozmaz.
yani buraya böyle yazdık diye her okul müdürüde böyle yapacak diye bir kural yok dedik ya istisnalar kaideyi bozmaz diye.

sci3

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Birkaç densizi asmayınca düzelmez bu zihniyet..

Miroğlu

Dekan
Reaksiyon puanı
31
Yzık olmuş çok üzüldüm bu zihniyetin değişmesi şart milli eğitim bakanı geçen sene kaç kere söyledi kayıt parası alınmayacak diye adamlar tınlamıyor bile...

storm61

Profesör
Reaksiyon puanı
12
annenin hayatını geri verin 20 tl hesabı yapanlar

yengec

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Ülke gelişiyor ama insanlarımıza tanın haklar azaldı sanki değerimiz daha da düştü . Bu kadının hakkını kim savunacak okul müdürüne ne olacak bunlar muamma

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Bizim okulda bu sene yeni kayıt yaptıranlardan 250 lira para aldılar. Kayıt ücreti mi desem zorunlu bağış mı desem bilmiyorum. Öğrencilerde bizim okulu kazanmak için bi yıl boyunca çalışıyorlar mecburi 250 lirayı veriyorlar. Eski öğrencilerde 160 lira ödüyor daha doğrusu bağış yapıyoruz :D okulun yıllık geliri (180x250)+(160x450)= 117.000 TL :D

buna rağmen suç okulda değil bence Devlette. Para almayın diyorlar ama okullara hiç birşey göndermiyorlar

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Kayıt Parası Değilde Okul İçin Yapılması Gereken Birşey Varsa Ben Yapardım Seve Seve

Ortaokul 2 deyken hadememiz yoktu kendimiz siliyorduk her sabah masaları sandalyeleri

Bakanlığın Okullara Verdiği Paralar Elektrik Suyunu Anca Karşılıyor
Bence Durumu Müsait İnsanlardan Kayıt Parası Alınmalı Durumu Müsait Olmayanlardan İstenmemeli Gönüllü olmak isterlerse Yol Gösterilmeli

Orda okuyan yüzlerce Miniğimiz Var Herkes İşin Ucundan Birazcık tutsa O okul İhya Olur

Herşeyi Devletten Bekle Bekleye Okullarımız Bu Halde Zaten !

bayadres

Profesör
Reaksiyon puanı
4
:unsure: En kısa zamanda sağlığına kavuşur inşallah.