İos işletim sisteminin Android işletim sistemine göre avantajları nelerdir?

Hangi işletim sistemi

• İos

Kullanılan: 22 45.8%
  • Android

Kullanılan: 26 54.2%

• Kullanılan toplam oy
    48
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Gelsin konuşuruz.Şu anda hepsi 60hz.Benim Apple da kullanılan teknolojiler dahil tek rahatsız olduğum nokta güncelleme.Androiddeki gibi güncelleme yapmadan 5 yıl kullanamıyorsun.Öyle bir şansım olsa bende İphone dan şaşmam ama güncellemeden dolayı 5 yıl kullanım için android bana daha mantıklı geliyor.
öyle tam 5 yıl olmuş 6s çıkalı son büyük güncellemesini de aldık ios 14 ile. Ayrıca androidleride 5 yıl kullanabilmen zor bence benim telefon 2-3 yıl dayandı şuanda hala kullanılabilir ama batarya ve ekran gidik.

Erenist2020

Dekan
Reaksiyon puanı
7,299
öyle tam 5 yıl olmuş 6s çıkalı son büyük güncellemesini de aldık ios 14 ile. Ayrıca androidleride 5 yıl kullanabilmen zor bence benim telefon 2-3 yıl dayandı şuanda hala kullanılabilir ama batarya ve ekran gidik.
Android amiral gemisi cihazlar 5 yıl götürüyor.Arkadaşım S7 edge kullanıyor.İlk çıktığında aldı.Şu anda performans yada akıcılık konusunda bir sıkıntısı yok.6s ios 14 ü aldı almasına ama batarya performansı ve normal performans olarak dibe vurdu.Apple ın verdiği güncellemelere güvenmiyorum.Bugün İphone 12 alsam kutudan çıkan sürümle güncelleme yapmadan 2 yıl kullanır,sonra elden çıkartırım.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Android amiral gemisi cihazlar 5 yıl götürüyor.Arkadaşım S7 edge kullanıyor.İlk çıktığında aldı.Şu anda performans yada akıcılık konusunda bir sıkıntısı yok.6s ios 14 ü aldı almasına ama batarya performansı ve normal performans olarak dibe vurdu.Apple ın verdiği güncellemelere güvenmiyorum.Bugün İphone 12 alsam kutudan çıkan sürümle güncelleme yapmadan 2 yıl kullanır,sonra elden çıkartırım.
o senin düşüncen tabi güncellemelere güvenmemek ben güveniyorum sorunları hızlı çözüyorlar bence batarya performansı ve normal performans olarak hiç sorun yaşamadım 6s telefonumda.

wpa_supplicant

Profesör
Reaksiyon puanı
6,544
Merak etme kimse anlamıyor. Boş yapıyorlar. Açık kaynaklı olsa ne olmasa ne. Gereksiz detay.
Gereksiz detay mı, oha, oha. Açık kaynak demek sahibinin olmaması ve geliştirmeye müsait olması demek, bak mesela en basit örneği Huawei, açık kaynak olmasaydı Huawei şuan telefon sektöründe yerin dibini boylamıştı.

Ledenav

Asistan
Reaksiyon puanı
99
Gereksiz detay mı, oha, oha. Açık kaynak demek sahibinin olmaması ve geliştirmeye müsait olması demek, bak mesela en basit örneği Huawei, açık kaynak olmasaydı Huawei şuan telefon sektöründe yerin dibini boylamıştı.
Sen şuan herkesin Telefon Alırken Açık kaynaklı olup olmadığına baktığını mı söylüyorsun. İstiyorsan Anket yap. Huawei sektörde yukardaysa başta uygun fiyatlı cihaz satmasından daha sonrasınd da kaliteli cihaz ve yazılım üretmesinden kaynaklı. Konuda hatırladığım kadarıyla ios açık kaynak kodlu değil. Ve sektörün En Üstünde

wpa_supplicant

Profesör
Reaksiyon puanı
6,544
Sen şuan herkesin Telefon Alırken Açık kaynaklı olup olmadığına baktığını mı söylüyorsun. İstiyorsan Anket yap. Huawei sektörde yukardaysa başta uygun fiyatlı cihaz satmasından daha sonrasınd da kaliteli cihaz ve yazılım üretmesinden kaynaklı. Konuda hatırladığım kadarıyla ios açık kaynak kodlu değil. Ve sektörün En Üstünde
Sektörün en üstünde Apple yok, %80 i android cihazlar oluşturuyor.

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,305
Virüs bulaşmaz ama açık kaynak kodlu değildir.
Virüs bulaşmayan işletim sistemi teorik olarak mümkün değildir. Madem ki Apple'ın ürünleri bu kadar güvenli, o zaman iCloud nasıl hacklendi?

Ya da madem ki iOS'a virüs işlemiyor, o zaman Jailbreak de bir çeşit hack değil midir?

Ledenav

Asistan
Reaksiyon puanı
99
Sektörün en üstünde Apple yok, %80 i android cihazlar oluşturuyor.
Senin dediğin Huawei. İşletim sistemi değil. Markalara göre Sırala sektörü. İos işletim sistemini diğer markalara dağıtsaysı Android gibi İnan İos Hayranı daha çok olurdu. O zaman %80 Android değil İos olurdu. Lütfen konuyu çarpıtma. Huawei ile Başladın Android ile bitirdin. Çemberi genişlettin.

Ekto02

Profesör
Reaksiyon puanı
1,326
Yakın zamanda bir ios cihaza geçmeyi düşünüyorum
Android'e göre avantajları ve dezavantajları nelerdir ?

(Olaya kamera,ekran,performans yönlerden yorum yapmayın sadece işletim sistemini değerlendiriniz)

Alacağım cihaz kuvvetle ihtimal 12 serisi olacaktır yani yeni sürüm cihaz olacaktır.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)
IOS İşletim Sistemi Kapalı Bir İşletim Sistemedir Kapalı Olmasının Nimetleri Olarak Kullanıcıya;

- Yüksek Güvenlik
- Tam Performans
- Özel Uygulamalar Ve Paketler
- Güçlü Servisler
- Uzun Yazılım Desteği

Gibi Bir Çok Avantaj Sunar Android Sistemi İse Açık Kaynak Kodludur Ve Google Servisleri Dışında Herkes Telefonunda Android Kullanabilir Kurabilir IOS'e Karşı Avantajları;

- Özgür Uygulama Kurulumu Yani 3.Parti Modlu/Temalı Uygulama Kurmana Olanak Sağlar

- Genelde Bildiğim Kadarıyla Daha Yenilikçi Olurlar Bir Çok Yeni Özellik Hızlıca Gelir

- Launcher,Kilit Ekranı Vb... Gibi Sistem Birimleri Ve Arayüzlerini Keyfince Değiştirmene Olanak Sağlar.

- Özel Sistemler Yüklemene Kullanmana Ve Mevcut Sistemini Modlamana Root Yöntemi İle İzin Verir

Avantajlar Bunlardır Yani Hemen Hemen Böyle Biliyorum Yanlışım Olabilir Ama Bildiğim Bunlar İyi Forumlar Dilerim [emoji817]

Ledenav

Asistan
Reaksiyon puanı
99
Virüs bulaşmayan işletim sistemi teorik olarak mümkün değildir. Madem ki Apple'ın ürünleri bu kadar güvenli, o zaman iCloud nasıl hacklendi?

Ya da madem ki iOS'a virüs işlemiyor, o zaman Jailbreak de bir çeşit hack değil midir?
Katılıyorum. Virüs bulaşmaz diye bir mantık olur mu? Hangi işletim sisteminde Antivirüs Programı yok? Bu kanıtlamaz mı? Virüs istemiyorsan işletim sistemi hiçbir dosya, uygulama vs. İzin vermemesi gerekiyor. Bu da mümkün değil. Eğer mümkün olsaydı işletim sistemimdeki kodları değiştirerek piyasaya sürerlerdi. Durum yine aynı

wpa_supplicant

Profesör
Reaksiyon puanı
6,544
Senin dediğin Huawei. İşletim sistemi değil. Markalara göre Sırala sektörü. İos işletim sistemini diğer markalara dağıtsaysı Android gibi İnan İos Hayranı daha çok olurdu. O zaman %80 Android değil İos olurdu. Lütfen konuyu çarpıtma. Huawei ile Başladın Android ile bitirdin. Çemberi genişlettin.
Konuyu nerede çarpıtmışım? Huawei i örnek olarak verdim, sen dedin ki;
Konuda hatırladığım kadarıyla ios açık kaynak kodlu değil. Ve sektörün En Üstünde
Böyle dersen nasıl cevap vermemi bekliyordun ki? Ayrıca Apple, android cihazlar marka marka dağılmasına rağmen halen zirvede değil.

Ledenav

Asistan
Reaksiyon puanı
99
Konuyu nerede çarpıtmışım? Huawei i örnek olarak verdim, sen dedin ki;

Böyle dersen nasıl cevap vermemi bekliyordun ki? Ayrıca Apple, android cihazlar marka marka dağılmasına rağmen halen zirvede değil.
Konuyu uzatmaya gerek yok. Apple zirvede olmaması normal. Herkesin bir telefona yarım araba parası verecek kadar bütçesi yok. Eğer Apple fiyatları Huawei gibi markaların fiyatlarına indirirse yine bişey değişmez. Çünkü Huawei tepki olarak daha çok aşağı çeker fiyatı. Yok çekmezse Kazanan Belli. Yani kısaca Açık kaynak kod çoğunluğu ilgilendirmez.

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
IOS’un avantajları:
- Stabil sade bir yazılım
- Virüs bulaşma ihtimali çok çok düşük
- Yüksek performans

Android’in avantajları:
- Açık kaynak kodlu olması

Bu bütçelere çıkmışken bence iPhone 12 sizin için doğru tercih olacaktır.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Sallamayın iosa virüs bulaşabilir ama android bir linux dağıtımı olduğundan virüs bulaşma ihtimali azdır,iOS is not Linux

Linux olduğu için virüs bulaşma ihtimali az oluyorda iOS Unix tabanlı diye niye virüs bulaşma ihtimali daha çok oluyor? :D Açıkcası andorid için daha çok zararlı geliştiliyor. Google'nin son zamanlarda aldığı önlemlerden önce çok daha kötüydü.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Yakın zamanda bir ios cihaza geçmeyi düşünüyorum
Android'e göre avantajları ve dezavantajları nelerdir ?

(Olaya kamera,ekran,performans yönlerden yorum yapmayın sadece işletim sistemini değerlendiriniz)

Alacağım cihaz kuvvetle ihtimal 12 serisi olacaktır yani yeni sürüm cihaz olacaktır.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)
Donanım uyumluluğu güzel olduğundan akıcı çalışır. Salak salak kasmalar yapmaz. Kullanıcı hatası olmadan (fishing vs.) virüs bulaşmaz kolay kolay. Kullanımı kolaydır ancak androidden geçtiğiniz zaman geri tuşunu arayacaksınız :D Aklıma gelenler bunlar valla. Eksi yönü olarak çok bir şeyi yok. Zaten appleın en beğendiğim özelliği işletim sistemi.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Donanım uyumluluğu güzel olduğundan akıcı çalışır. Salak salak kasmalar yapmaz. Kullanıcı hatası olmadan (fishing vs.) virüs bulaşmaz kolay kolay. Kullanımı kolaydır ancak androidden geçtiğiniz zaman geri tuşunu arayacaksınız :D Aklıma gelenler bunlar valla. Eksi yönü olarak çok bir şeyi yok. Zaten appleın en beğendiğim özelliği işletim sistemi.
geri tuşunu bende aradım geçtiğimde ama hemen alışıyorsun. Bence normal birşey. Elime android aldığımdada bu sefer kaydırmaya çalışıyorum unutuyorum tuş olduğunu.

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Sadece açık kaynak diye geçmek böyle sohbetlere sebep oluyor, kimse açık kaynak ile isteyenin neler yapabileceğini söylemiyor ki hepsini söylemek de çok zor açıkçası. Açık kaynak sadece kodları görebilmekle sınırlı değil, bir sınırsızlıktır. O açık kaynak olup olmadığına bakılmadan alınan her Android telefon yazılımı hiç kullanıcı ellemese bile bir 'açık kaynak' eseridir.

Redlonmas

Profesör
Reaksiyon puanı
3,092
IOS’un avantajları:
- Stabil sade bir yazılım
- Virüs bulaşma ihtimali çok çok düşük
- Yüksek performans

Android’in avantajları:
- Açık kaynak kodlu olması

Bu bütçelere çıkmışken bence iPhone 12 sizin için doğru tercih olacaktır.
Yorumunu iPhone 11 kullanmana veriyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sadece açık kaynak diye geçmek böyle sohbetlere sebep oluyor, kimse açık kaynak ile isteyenin neler yapabileceğini söylemiyor ki hepsini söylemek de çok zor açıkçası. Açık kaynak sadece kodları görebilmekle sınırlı değil, bir sınırsızlıktır. O açık kaynak olup olmadığına bakılmadan alınan her Android telefon yazılımı hiç kullanıcı ellemese bile bir 'açık kaynak' eseridir.
Kullandığımız Akıllı TV'lerden tutta Arabalardaki akıllı cihazlara kadar herşey android kullanıyor. Yani MacOS bile BSD yolu ile doğal olarak UNIX.

Ananim

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Yapmayın dememin sebebi cihazdan cihaza özelliklerin değişebileceği için

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
@Ananim, duvara bakmayı seviyorsan, seve seve IOS cihaz alabilirsin.
Android ise dopdoludur. Bir sürü Android ara yüzü vardır.

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Yorumunu iPhone 11 kullanmana veriyorum.

Kullandığımız Akıllı TV'lerden tutta Arabalardaki akıllı cihazlara kadar herşey android kullanıyor. Yani MacOS bile BSD yolu ile doğal olarak UNIX.
Anlamadım demek istediğinizi. Android de IOS de kullandım.
Ben IOS i beğendim kişiden kişiye değişebilir.
Açıkçası ben 10000 tl yi gidip de Android bir cihaza vermem.
Kişisel düşüncem böyle.

differentturk

Profesör
Reaksiyon puanı
3,059
Öbür konudan kopyalayıp şuraya yapıştırayım:

Android'in linux üzerine kurulu olması hiçbirşeyi değiştirmez. Önemli olan popüler olmasıdır. Daha fazla kullanılan işletim sistemleri genelde daha guvenliksiz olurlar. Örnek Windows. Mac ve linux da çalışan kaç tane virüs var acaba? Hepsi Windows. Aynı durum android içinde geçerli. Güvenlik konusunda İOS daha iyi. Eğer yıllarca android kullanmış biri iseniz İOS kullanmayı denemeyin bile. App store gelişmiş değil. Açık kaynak kodlu değil ve herkesin dediği gibi özelleştirme konusunda da çok kötü. Sadece iPhone kullanıcıları İOS'a erişebiliyor ve isterlerse android veya başka bir işletim sistemine geçemiyorlar. Özellikler vs. konusunda android tabiki önde ancak bunlar ram ve işlemci harcıyorlar bu herkesin bildiği birşey zaten. Kamera konusunda artık gerideler kendisinden 3000-4000 TL daha ucuz telefonlardan bile daha kötü kamerası var. Ha birde ekran var. Şöyle değerleri paylaşayım:

Samsung Galaxy S21 Ultra (16000 tl): 1440-3200 (QHD+)

Huawei mate 40 pro (14000 tl): 1344-2772 (QHD)

Huawei p40 pro (9000tl): 1200-2640 (FHD+)

Realme 7 pro (4000 tl): 1080-2400 (FHD+)

iPhone 7 (3500 tl): 750-1334 (HD+)

iPhone 11 (7500tl): 828-1792 (HD+)

iPhone 12 pro Max (17000 tl): 1284-2778 (FHD+)

İşletim sistemi ile alakalı değil ama yine de söyleyeyim dedim. Sadece işletim sistemine baktığımızda kişiden kişiye değişir. Ben açıkçası Android'in daha kullanıcı dostu olduğunu düşünüyorum. (Özellikle 8 oreo) Apple'ın yaptığı hata işletim sistemine para ödetmek. Ona bakarsanız zor da olsa android bir cihaza İOS yükleyebilirsiniz.

Avantajı sadece kamerası iyi ve net başka bir avantajı yok androidden ios a geçen biri olarak söylüyorum
Kamera da özellikle Samsung'un Apple dan oldukça ileri bir marka olduğunu düşünüyorum.

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,108
Stabilite olarak İos derim. Android açık kaynak kodlu , evet. Fakat bunun benim için bir artısı yok. Geliştiriciler için var. Android'de launcher kuruluyormuş. İos ara yüzünü beğeniyorum. Hatta 4 ay boyunca İos Launcher kullandım. Yani bu da benim işime yaramaz.

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Stabilite olarak İos derim. Android açık kaynak kodlu , evet. Fakat bunun benim için bir artısı yok. Geliştiriciler için var. Android'de launcher kuruluyormuş. İos ara yüzünü beğeniyorum. Hatta 4 ay boyunca İos Launcher kullandım. Yani bu da benim işime yaramaz.
Bir Android cihazı bir hafta bile kullansanız açık kaynak etkisini çok yüksek bir şekilde hissediyorsunuz. Hatta hiç yazılımı ellemeseniz bile. Lakin farkında değilsiniz.