Akıllı Telefon Alma Rehberi (Genel) 28.09.2014

Bu konuyu okuyanlar

alezdesoza

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,
Sizlerden naçizane akıllı telefon tavsiyesi almak istiyorum. Öncelikle cep telefonuyla ilişkimi söyleyeyim, GSM1800 e geçilmeseydi belki hala Ericsson 688 ya da R380 kullanıyor olurdum :) Benim telefon alırken mantığım en az 5-6 sene kullanmaktır.
Kendime ait akıllı telefonum yok ama çalıştığım firmanın verdiği bir HTC Desire kullanıyorum. Şu an kendi telefonumun miadı dolduğu için amiral bir cihaz almaya karar verdim. Samsung Note 4 , HTC One M8 ve Iphone 6 plus arasında gidip gidip geliyorum. Beni kararsızlığı iten Apple'ın bencilliği, Note 4 ün diğerler note modellerinden çok üstün farkının olmaması (okuduğum kadarıyla) ve HTC nin nispeten güven vermemesi...
Yani bir cihaz alayım kafam 4-5 sene ağrımasın istiyorum.
Öncelikle Apple kullananlara sormak istiyorum: Güncellemeler için çok ücret ödüyorlar mı ve belge paylaşımında gerçekten bahsedildiği kadar sıkıntı yaşanıyor mu?
Samsung ve HTC kulllananlardan da ikna edici tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum...

CorvoAttano

Müdavim
Reaksiyon puanı
61
Merhaba,
Sizlerden naçizane akıllı telefon tavsiyesi almak istiyorum. Öncelikle cep telefonuyla ilişkimi söyleyeyim, GSM1800 e geçilmeseydi belki hala Ericsson 688 ya da R380 kullanıyor olurdum :) Benim telefon alırken mantığım en az 5-6 sene kullanmaktır.
Kendime ait akıllı telefonum yok ama çalıştığım firmanın verdiği bir HTC Desire kullanıyorum. Şu an kendi telefonumun miadı dolduğu için amiral bir cihaz almaya karar verdim. Samsung Note 4 , HTC One M8 ve Iphone 6 plus arasında gidip gidip geliyorum. Beni kararsızlığı iten Apple'ın bencilliği, Note 4 ün diğerler note modellerinden çok üstün farkının olmaması (okuduğum kadarıyla) ve HTC nin nispeten güven vermemesi...
Öncelikle Apple kullananlara sormak istiyorum: Güncellemeler için çok ücret ödüyorlar mı ve belge paylaşımında gerçekten bahsedildiği kadar sıkıntı yaşanıyor mu?
Samsung ve HTC kulllananlardan da ikna edici tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum...
Abime ilk akilli telefonunu bundan yaklaşık 3 sene önce beraber almıştık. HTC Sensation. Ben 3 senede 3 tane akilli telefon eskittim (ip4 s3 note 2 ) çeşitli nedenlerle cihazlardan vazgeçtiğim oldu. O benden daha yoğun ve gelişigüzel kullanmasına rağmen hala ayni cihazı kullanıyor. Abi dedim artik değiş su telefonu gerek yok olm her ihtiyacımı karşılıyor diyor hakikaten öyle o kadar uygulama yuklu cihazı hala ilk gün ki hızında. Bende bunu görünce dayanamadım note 2 den m8 e geçtim.
Cihazı aldığım ilk gün bana uzun yıllar kullanabileceğimin hissini verdi. O gün bu gündür çok mutluyum diger kullandığım markaların aksine hiçbir problem yaşamadım. İste o zaman anladım.

Benim için tek güven veren marka HTC.

pinterest

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Merhaba,
Guncellemeler icin ucret odemek derken ne demek istedigini anlamadim.

Htc ve Sony kadar guven veren marka gormedim.

Note 4'un 64 bit ozelligi SamEsung haysiyetsizi yuzunden kapatildi.Belki de kerneller disinda hic acilmayacak o kilit.

Apple ilk defa buyuk ekranli bir apple cihaz uretti bu yuzden gerek uygulama olsun gerekse yazilimsal olsun bazi sikintilar yasiyor.

Ama apple kadar urunlerine duskun ve satis sonrasi destegi yuksek tutan bir Sony'nin amiral gemileri var bir de Htc'nin amiral gemileri var.

Kac kisi one m7'sinin 4.1 Jb guncellemesinden beri aldigi guncellemeler icin yavas sorunlu diyebilir?

Ya da kac tane uretici Snapdragon S4 islemcili bir cihaza destek verebilir?

Nexus 4 Lollipop guncellemesini alacak o kesin.
Xperia Z/ZL/ZR'de alacak.

Dogru,iki firma da zamaninda kullanicilarina kazik atti ama akillandilar.

SamEsung ise,
S1 → 2.2→2.3
S2 ve Note → 2.3→4.0→ 4.1
S3→ 4.0→4.1→4.3
Note 2→4.1→4.3→4.4
S4 →4.2→4.3→4.4
Note 3→4.3→4.4
S5 ve Note 4 →4.4

S1'e 4.0 alabilir dediler almadi
S2 ve Note'a 4.2 ile coklu pencere destegi gelecek dediler 4.2'nin kendisi gelmedi
S3'e anlata anlata bitiremedikleri kitkati vermediler
Note 2 ve S4'un kitkati donuyor.Note 2 lollipop alacak mi belli degil.S4 aliyor.Cihaz patlayacak herhalde.
Note 3 hala s5 arayuzunden mahrum note 2 ve s4 ile birlikte.
S5 yine iyi snap surumu geldi.turkiyede.
Note 4 rezil exynos barindiriyor.Yakinda guncelleme destegi kesilir.hatta bir yil sonra destek bile almaz.
Note 3 icin bile lollipop sondur diyorlar.

Lollipop ,
Note 4'u hic etkilemeyecek
S5 eger exy. Surumlu olsaydi yavaslayacakti biraz ama sukur snapdragon oldugundan cok sikintili bir lollipop gelmez.
Note 3 berbat hale gelecek.kitkati normaldi aslinda ama S4'de adam gibi duzgun calisan kitkat yok sukretsinler biraz.
Note 2 mi?O cihazi Samsung kesin oldurecek.

mackali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Guncellemeler icin ucret odemek derken ne demek istedigini anlamadim.

Htc ve Sony kadar guven veren marka gormedim.

Note 4'un 64 bit ozelligi SamEsung haysiyetsizi yuzunden kapatildi.Belki de kerneller disinda hic acilmayacak o kilit.

Apple ilk defa buyuk ekranli bir apple cihaz uretti bu yuzden gerek uygulama olsun gerekse yazilimsal olsun bazi sikintilar yasiyor.

Ama apple kadar urunlerine duskun ve satis sonrasi destegi yuksek tutan bir Sony'nin amiral gemileri var bir de Htc'nin amiral gemileri var.

Kac kisi one m7'sinin 4.1 Jb guncellemesinden beri aldigi guncellemeler icin yavas sorunlu diyebilir?

Ya da kac tane uretici Snapdragon S4 islemcili bir cihaza destek verebilir?

Nexus 4 Lollipop guncellemesini alacak o kesin.
Xperia Z/ZL/ZR'de alacak.

Dogru,iki firma da zamaninda kullanicilarina kazik atti ama akillandilar.

SamEsung ise,
S1 → 2.2→2.3
S2 ve Note → 2.3→4.0→ 4.1
S3→ 4.0→4.1→4.3
Note 2→4.1→4.3→4.4
S4 →4.2→4.3→4.4
Note 3→4.3→4.4
S5 ve Note 4 →4.4

S1'e 4.0 alabilir dediler almadi
S2 ve Note'a 4.2 ile coklu pencere destegi gelecek dediler 4.2'nin kendisi gelmedi
S3'e anlata anlata bitiremedikleri kitkati vermediler
Note 2 ve S4'un kitkati donuyor.Note 2 lollipop alacak mi belli degil.S4 aliyor.Cihaz patlayacak herhalde.
Note 3 hala s5 arayuzunden mahrum note 2 ve s4 ile birlikte.
S5 yine iyi snap surumu geldi.turkiyede.
Note 4 rezil exynos barindiriyor.Yakinda guncelleme destegi kesilir.hatta bir yil sonra destek bile almaz.
Note 3 icin bile lollipop sondur diyorlar.

Lollipop ,
Note 4'u hic etkilemeyecek
S5 eger exy. Surumlu olsaydi yavaslayacakti biraz ama sukur snapdragon oldugundan cok sikintili bir lollipop gelmez.
Note 3 berbat hale gelecek.kitkati normaldi aslinda ama S4'de adam gibi duzgun calisan kitkat yok sukretsinler biraz.
Note 2 mi?O cihazi Samsung kesin oldurecek.

Bu konuda bayağı bilgilisiniz belli, bu yüzden konuyla alakası yok ama şu herkesin övdüğü asus zenfone 6 yı tavsiye edermisiniz?

pinterest

Müdavim
Reaksiyon puanı
157
Bu konuda bayağı bilgilisiniz belli, bu yüzden konuyla alakası yok ama şu herkesin övdüğü asus zenfone 6 yı tavsiye edermisiniz?
Buyuk ekran sorun cikarmaz derseniz tavsiye ederim.

Intel islemciler her ne kadar uygulama optimizasyonlarinin iyi yapilmamasi nedeniyle ufak takilmalara sebep olsa da bataryayi hunharca kullanmayan bir islemci ailesi uretir.

Ustune ekleyip G2 de alabilirsiniz.

Zaten su an androidin sarj sorunundaki etken bir androidin ta kendisi digeri batarya omrunu hunharca kullanan arm ve arm'yi kafasina eserek sekillendiren ureticiler [Samsung,apple(ama ios, android kadar hunharca kullanmiyor bataryayi),Qualcomm,Mtk,rockchip,allwinner...]

mackali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Buyuk ekran sorun cikarmaz derseniz tavsiye ederim.

Intel islemciler her ne kadar uygulama optimizasyonlarinin iyi yapilmamasi nedeniyle ufak takilmalara sebep olsa da bataryayi hunharca kullanmayan bir islemci ailesi uretir.

Ustune ekleyip G2 de alabilirsiniz.

Zaten su an androidin sarj sorunundaki etken bir androidin ta kendisi digeri batarya omrunu hunharca kullanan arm ve arm'yi kafasina eserek sekillendiren ureticiler [Samsung,apple(ama ios, android kadar hunharca kullanmiyor bataryayi),Qualcomm,Mtk,rockchip,allwinner...]

Çok teşekkürler üstad , iphone 4S in küçük ekranı artık yetmiyor heralde zenfone geçecem.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,924
Bu tarz bir rehber günümüz için açılırsa çok iyi olur. :)