Akıllı Telefon Alma Rehberi (Genel) 28.09.2014

Bu konuyu okuyanlar

smnfrkn

Müdavim
Katılım
11 Temmuz 2012
Mesajlar
1,283
Reaksiyon puanı
11
Puanları
38
Herkese selamlar,

Bu başlık altında yine, daha önce burada yapmış olduğum gibi elimden geldiğince akıllı telefon almak isteyen arkadaşlarımıza yardımcı olmayı amaçlıyorum. Var olan bilgim ışığında piyasada var olan cihazları fiyat aralıklarına göre değerlendirip yorumlama yapacağım. Cihazlar, fiyatı 500'e, 750'ye, 1000'e ve 1500'e kadar ile 1500+ olacak şekilde ayrılacak. Geçen seferkinin aksine bu sefer fiyatlarını eklemeyeceğim. Rehberimizin taklitlerinden sakının.
laughing.gif
Hemen öncelikle şunu konunun başında belirteyim kullanıcı yorumları dışında, o alınırdı bu alınmazdı, sen de hiç bilmiyorsun, ne anlarsın gibi cümleler kuracak arkadaşlar mümkünse post atıp konuyu bulandırmasın. Şikayeti olanlar PM yoluyla iletirse, haklılık payı olduğu takdirde düzeltme olarak burada belirtiriz.

Unutmayın! Akıllı telefonların en iyisi sadece kağıt üzerindedir, önemli olan sizin işinizi karşılayacak cihazı almaktır. Dolayısıyla herkesin iyi dediği cihazı değil size hitap edecek cihazı almak önemlidir. Yine rehberimizin başında şunu da belirtelim; sana güvenerek şu cihazı aldım da şöyle çıktı, işte beklediğimden dandikmiş gibi yorumlarla da ilgilenmiyorum. Kimse başınıza silah dayamıyor burada. Yazım tavsiye niteliğinde ve mümkün olduğu kadar piyasa duyumlarını da içine katmaya çalışacağım.


*Cihazlar başlıklara, yazı yazıldığı andaki fiyatlar baz alınarak yerleştirilmiştir. Fiyatları internet üzerindeki satış sitelerinden baz aldım. Kampanyalı ürünler de kampanyalı fiyatıyla eklendi listeye.

0-500 TL ARASI:

Asgari maaşla geçinmeye çalışan çoğu yurdum insanı gibi eğer siz de "Bir akıllı telefonum olsun ya internet vs. lazım oluyor." diyorsanız ama bu iş için fazla bütçe ayırmıyor ve yahut ayırmak istemiyorsanız bu başlığımız sizin başlığınız. Buradaki cihazlarla internet üzerinden mesajlaşabilir, mail alıp gönderebilir, anları ölümsüzleştirmek adına fotoğraf çekebilir ve müzik dinleyebilirsiniz. Benim burada ele alacağım 6 adet cihaz var:

-HTC Desire X
-Samsung Galaxy Trend Lite (Galaxy Fresh)
-Xperia Sola
-HTC Desire 200
-Nokia Lumia 525
-HTC Windows Phone 8s

Teker teker incelemeden önce şunu söyleyeyim, Desire 200 ve Trend Lite'dan daha düşük donanımla Android işletim sistemini kesinlikle tercih etmeyin. Zira cihaza ağır gelecektir. Onun yerine Nokia ya da BlackBerry'nin cihazlarına yönelebilirsiniz.

HTC Desire X

Sense'i bir arayüz olarak çok beğenmekle birlikte bu cihazı buraya eklememdeki esas sebebin daha önceki dönemlerde orta segment olan bir cihazın bu sınıfa düşmüş olmasıdır. Desire X ortadan hallice bir kameraya, şık bir tasarıma ve iyi bir arayüze sahip. Listedeki diğer Android OS kullanan cihazlara göre daha iyi bir performans ve kullanım deneyimi sunacağı aşikar. Üstelik Beats Audio desteğine de sahip, bu da bu cihazda müzik dinlemeyi bu segmentteki diğer cihazlara göre kat be kat daha keyifli yapıyor.

Samsung Galaxy Trend Lite (Galaxy Fresh)

İşin açıkçası bu cihazı ekleme sebebim ille de Samsung isteyenler. Desire X'e göre daha düşük kalitede ekran, daha az RAM, daha düşük işlemci, daha düşük çözünürlüklü ve muhtemelen daha düşük kalitede bir kamera (Üstelik flaşsız) ve daha düşük kapasitede pil sunuyor. Cihazımızın ekranı TFT Samsung'un TFT ekranlarını çok beğendiğimi hemen belirtmek istiyorum. Kamerası ise 3.15 Mpx ve flaş bulundurmuyor maalesef. Yine de amacı anları ölümsüzleştirmek olanlar için yeterli olduğunu söyleyebiliriz. Yine 1 Ghz'lik gayet yeterli bir işlemcimiz mevcut. Pil ise bariz denemeyecek kadar kadar düşük. Kullanıma çok etki edeceğini zannetmiyorum.

Sony Xperia Sola

Bu cihazımız da önceki cihazlarımızdan çok farklı değil açıkçası. Bu cihazı eklememin en büyük sebebi ön kamerasının bulunması. Cihazımızın diğer cihazlardan farkı ekranı. Diğer ikisine(4.0 inç) göre biraz daha küçük; 3.7 inç. Piksel yoğunluğu diğerlerine biraz daha yüksek ve de 5 Mpx'lik bir Sony kamerası mevcut elimizde. 1 Ghz'lik çift çekirdekli bir işlemcisi var ve giriş seviyesi için yeterlidir. Cihazın Bluetooth desteği v3 maalesef. Biraz daha eski bir teknoloji kullanılmış. Yine de bence başarılı bir cihaz. Daha fazla kullanıcı depolama alanı sunuyor bu da hafıza kartına duyulan ihtiyacı bir nebze olsun azaltıyor. Pil kapasitesi ise 1320 mAh ve muhtemelen yoğun kullanım için yeterli gelmeyecektir.

HTC Desire 200

Eğer "Benim için müzik önemli, müziksiz yollarda kahrolurum" diyorsanız bu cihazı sizin için ekledim. 3.5 inçlik bir ekranı, kompakt bir tasarımı var. Bence gayet sevimli duruyor. 1 Ghz hızında "Eh işte." bir işlemciye sahip.. Küçük denebilecek bir pile sahip(1230 mAh), batarya konusunda sizi diken üstünde bırakabilir. Bu telefonu bu listeye eklememin en büyük sebebi kaliteli bir 5 Mpx kamera(Flaşsız) ve Beats Audio ses çipi ve cihazın biraz daha ucuz olması. Zira bu cihaz için multimedya canavarcığı diyebiliriz.

Nokia Lumia 525

Windows Phone işletim sistemi, belki en yüksek derinlikte boy veremiyor ama denizin kumsaldan sonra boyuna ulaşacak kadar derin yerlerinde iyi işler çıkarıyor. 525 de bu iyi işlerden biri. WP OS için gayet yeterli bir donanıma sahip. Bu aralıkta alınabilecek en iyi cihazlardan biridir. Özellikle Nokia'nın orta ve giriş seviyesinde yavaş yavaş yukarıya tırmandığını biliyoruz. Bu cihazı da Desire X gibi can-ı gönülden tavsiye ediyorum.

HTC Windows Phone 8S

Donanım olarak 525'in daha gerisinde kalmasına rağmen, cihazın listeye girebilmesine sebep olan özellikleri hemen belirtmekte fayda var; HTC kamerası, Beats Audio ve pil kapasitesinin 525'ten daha yüksek olması. Cihazın 512 MB RAM'i olması çoklu görev yönetiminde belirli bir seviyeden sonra sıkıntı çıkarabilir.

500-750 TL ARASI:

"İşin açıkçası bu başlıkta maalesef çok da fazla alternatif yok." demiştim önceki rehberde, ancak bu sefer işler biraz değişti. Artık üreticiler bu alana daha fazla eğiliyor ve bu seviyeye giren her yeni üretici rekabetin daha da kızışmasını sağlıyor. Bu seviyedeki cihazlar her işin altından kalkabilecek seviyede cihazlardır. Her işin altından kalkabiliyor olmaları tabi ki her şeyi çok çok üst seviyede yaptıkları anlamına gelmiyor ama cihazların çoğunun, bir çok özelliği orta halli denilebilecek seviyede. Burada inceleyeceğimiz cihazlar:

-Motorola Moto G
-General Mobile Discovery
-Samsung Grand Neo
-Asus Zenfone 5
-Nokia Lumia 920
-BlackBerry Q5


Nokia Lumia 920

Hemen Lumia 920'ye değinmek istiyorum. WP ekosisteminin yaklaşık 15 ay önceki amiral gemisi olur kendisi. Gayet iyi bir donanıma, kaliteli bir kasaya, bazılarına göre mükemmel bana göre biraz abartı renkler veren bir kameraya sahip. Ben bu rehberi yazarken, tam da burada indirime girmiş ve son 8 adet kalmış bulunmakta ve kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Fiyatı değiştiği zaman tabi ki konumu da değişecektir.

Motorola Moto G

Motorola'nın batmanın eşiğine gelmesinden sonra toplanma hamlelerinden biri Moto X bir diğeri de Moto G'dir. Her yazılım güncellemesini Nexus ailesinden hemen sonra alan cihazın güncelleme garantisi mevcut. Donanımı şu anda başka firmalar tarafından çıkarılan ve yaklaşık bu cihazın iki katı fiyatına satılan cihazlarla hemen hemen aynı. Motorola'nın çoğu telefonunda olduğu gibi pili de gayet yeterli. Ayrıca çok kompakt bir tasarıma sahip. 720p ekranı, 1 GB RAM'i 4 çekirdekli Qualcomm imzalı bir işlemcisi ve 5 Mpx bir ana kamerası var. Motorola olması ve güncelleme sözü de göz önüne alınınca, bir önceki rehberin yıldızının önüne geçiyor.

General Mobile Discovery

Daha önce de dediğim gibi; "Discovery duyulana kadar çoğu insan General Mobile'la dalga geçiyordu. Ben GM'yi hep iyi cihazları ucuza sata bir firma olarak görmüşümdür ve hatta bir cihazını da kullandım. Discovery bizzat kendi üretimi değil belki ama bu aralıktaki çoğu cihazdan çok daha güçlü bir donanıma sahip, üstelik gayet uygun fiyatlara alınabiliyor. 4.7 inç HD Ready bir ekrana sahip. Ekranı gayet başarılı. 8 Mpx'lik beklentilerin üstünde performans veren bir kamerası var. GPU'su neredeyse her oyunu gayet başarılı şekilde çalıştırıyor. Küçük sayılabilecek bir bütçeyle her işinizi görecek bir akıllı cihaza sahip oluyorsunuz." Ek olarak Moto G karşısında tutunamama sebebi olarak, Qualcomm imzalı chipsetin karşısında MTK imzalı Discovery chipsetinin performans olarak hissedilir derecede farklı olduğunu belirtmek gerekir. Tabi ki bir de Motorola tarafından Amerika'da üretilen bir ürün ile Çin'de üretilip üzerine GM damgası vurulan bir cihazın kıyaslandığını da unutmamak gerekir.

Samsung Galaxy Grand Neo

Bu cihazın listeme girmesindeki en önemli etken Samsung isteyen arkadaşlar yine. Teknik olarak Moto G'nin de Discovery'nin de gerisinde olduğu noktalar var ama Samsung'un yazılımını beğenen ve illa Samsung kullanmak isteyenler için cihazımızı listemize alıyoruz. yeterli bir donanıma sahip ancak alanının en iyisi değil.

Asus Zenfone 5

Asus'un giriş, orta ve orta üstü segmente adım atması sanırım en çok beni sevindirdi. Bir de büyük ekranlı ucuz telefon isteyen Yunus Abi'yi. Bu modelimiz 5 inç. Alışılmışın dışında bir chipsetle geliyor; Intel imzalı bir chipsetimiz var. Intel'in özellikle internet tarayıcısında çok iyi performans verdiği söyleniyor ama tabi ki segment olarak orta segmentte kullanılan bir işlemci olduğunu göz önünde bulundurmak lazım. Cihazın donanımı neredeyse bir amiralle yarışacak seviyede, örneğin Nexus 4 ile kafa kafaya denilebilir ya da Xperia Z ile. Ayrıca bir Zenfone 6 kullanıcısı cihazın çok iyi bir kameraya sahip olduğunu söylüyor. Eğer doğruysa Zenfone 5'te de durum aynıdır.

BlackBerry Q5

BB OS 10 bence piyasadaki güzel özelliklerin toplanıp karma yapıldığı bir ekosistem olarak göze çarpıyor. Q5 de bu ekosistemin başlangıç yaptığı ilk cihazlardan. Klavyesi ve dokunmatik ekranı olması bence büyük bir artı, özellikle ben fiziksel klavyeyi çok severim. İşletim sisteminin uygulama marketi çok canlı değil hala ama Android uygulamalarını da çalıştırabiliyor olmak bir avantaj sağlıyor.

750-1000 TL ARASI:

Daha önceleri bu fiyat aralığında nispeten daha az seçenek vardı ama artık üreticiler orta ve orta-üst segmente daha çok eğiliyorlar. Modellerimize geçelim.

-BlackBerry Q10-Z10
-Samsung Galaxy S3 Neo
-Samsung Galaxy Grand 2
-Google LG Nexus 4
-Nokia Lumia 925
-General Mobile Discovery 2


BlackBerry Q10 - Z10

"BB OS 10 bence piyasadaki güzel özelliklerin toplanıp karma yapıldığı bir ekosistem olarak göze çarpıyor. Q5 de bu ekosistemin başlangıç yaptığı ilk cihazlardan. Klavyesi ve dokunmatik ekranı olması bence büyük bir artı, özellikle ben fiziksel klavyeyi çok severim. İşletim sisteminin uygulama marketi çok canlı değil hala ama Android uygulamalarını da çalıştırabiliyor olmak bir avantaj sağlıyor." Demiştim. Q10 işte tüm bunların bir büyük boyu gibi. Donanım olarak daha ileri ekranı, malzeme kalitesi. Zaten Q10 BB OS 10 ile gelen amiral gemisiydi.

Z10'a değinmek gerekirse; biraz küçük sayılabilecek bir dokunmatik ekranı var ancak, ekran kalitesi gayet iyi. Kamerası da iyi ancak biraz karanlık çektiğini söylemekte fayda var. Bunun dışında önemli bir nokta ise BB firmasının ilk genç kitleyi hedef alan telefonu olduğunu söylememiz de gerekiyor.

Samsung Galaxy S3 Neo - Samsung Galaxy Grand 2

Samsung'un değişik satış-pazarlama taktiğinin ürünü olan bu cihaz, bildiğiniz Galaxy S3'ün gözden geçirilmiş hali olarak nitelendirilebilir. Malum S3 Samsung'un en başarılı modellerinden biri. Bilmiyorum belki de en başarılısıdır. Hatta akıllı telefonların da en başarılısı olabilir. Nitekim bir o kadar da müşteri memnuniyetsizliği yaratan bir cihaz olduğu aşikar. Neo modelini hiç kullanmadım veya incelemedim ancak kağıt üzerinden gördüklerime göre buraya ekliyorum. Donanımsal olarak, fiyatına göre başarılı bir cihaz olarak gözüküyor. Özellikle bilinçli bir kullanıcıysanız alıp bir düzenlenmiş ROM kurarak cihazın tadına varabilirsiniz.

Grand 2 ise aynı cihazın biraz büyük boyu. Sulak alanda büyümüşü diyebiliriz. Büyük ekranı tercih edenler için daha uygun olacaktır.

Google LG Nexus 4

Bu cihaz bana göre hiçbir zaman eskimeyecek. Neden? En önemli sebebi mükemmel donanım uyumu, donanımı hala bir amiral gemi seviyesinde sayılır, en azından kendi içinde tutarlı. Sonrasında bu cihaz bir Nexus. İlerleyen zamanlarda şişme kasma yapması mümkün değil, ayrıca sürekli güncelleniyor. Ayrıca tasarımı da gayet şık. en büyük sıkıntısı ise bana göre kamerası ve hafıza seçenekleri. Bunun dışında verdiğiniz her parayı kuruşuna kadar hak edecektir. Hafızayla ilgili sıkıntı yaşamam diyorsanız, hiç beklemeyin diyebilirim.

Nokia Lumia 925

Temelde daha önce bahsettiğimiz Lumia 920 ile hemen hemen aynı olan bu cihazın en büyük farklılığı alüminyum kasası. Esasen burada ele aldığımız diğer cihazlar bir tık daha üst performans verecektir ancak bu cihazın kamerası ve kasası buraya girmesine olanak sunuyor. Şu anda tam da burada
indirime girdiği için bu listeye girmiş bulunmakta.

General Mobile Discovery 2

General Mobile, Discovery modeliyle, daha önce adını hiç duymamış insanlardan oluşan bir hayran topluluğu edindi kendine. Yurtdışından ısmarladığı telefonlar GM damgası vurarak büyük bir satış başarısı yakaladığı aşikar ancak bunun bazı eksileri de var. Mesela telefonun esas üreticisi yazılımı güncellemeden GM ekibi hiçbir şey yapamıyor. Nitekim Discovery 2 bu fiyat aralığında gayet iyi bir donanımla geliyor. Her ne kadar ben MTK chipsetleri beğenmesem de fiyatın bu kadar altta kalmasını sağlayan etkenlerden biri de o. 2 GB RAM, 8 çekirdekli işlemci ile gayet başarılı bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz.

1000-1500 TL ARASI:

Artık buradan sonra iş biraz daha kişisel zevklere kalacaktır. Yani size uygun cihazı seçme meselesine. Burada ben muadil denilebilecek cihazları söyleyeceğim istekleriniz doğrultusunda hareket edebilirsiniz. Burada artık esas mesele cihazdan ne istediğiniz cihazı nasıl kullanacağınızdır. Buradaki ve bir sonraki bölümde cihazlar hemen hemen birbirlerine denk olacaklardır

Nokia Lumia 1020

Nokia'nın kamera üzerine yoğunlaştığı 808 PureView adlı cihazın varisi olarak tanıtılan Lumia 1020, kamera alanında 808 ile kimi zaman önde kimi zaman geride kaldığı bir mücadele verse de içinde bulunduğu WP ekosistemi sayesinde 808'in önüne geçmeyi başarıyor. Ancak cihazın 16 GB dahili hafızası ve hafızanın arttırılamaz yapıda olması, 41 Mpx'lik devasa fotoğraflarla hemen dolacak olmasına bir işaret olarak görülebilir. Donanımı ise WP ekosisteminin bir yıl önceki en üst seviyesinde ancak 2014 itibarıyla WP yüklü cihazlar da Android yüklü cihazlarla aynı donanıma sahip olarak piyasaya çıkıyor.

LG G Flex

Normalde 2600 lira gibi yüksek bir fiyat etiketiyle gelen cihaz, an itibarıyla indirimde. Donanımı G2'yle aynı. Sadece 6 inçlik kavisli bir ekranı var. Açıkçası biraz fantezik bir cihaz. Bir de küçük darbe ve çizikleri kendi kendine tamir eden arka yüzeyi unutmamak gerek. 6 inç bir ekranda 720p çözünürlük ne kadar tatmin eder, orası tartışılır. Ürün şu anda burada indirimde.

Sony Xperia Z1

Sony'nin en son tanıtılan amirali Z3 ile Z1 arasında temelde çok fark yok. Temel iki fark; ekran yapısı ve boyutu ve stereo ses çıkışı desteği. Bunun dışında Snapdragon 801 ile 800 arasındaki fark kernelle bile kapatılabiliyor. Z1'in ses çıkışı kaliteli değil evet, Z2'yle ve Z3'le kıyaslanamaz, ekran yapısı TFT ama çok başarılı bir TFT. Görüntüleme açısı dışında pile çok yüklenmesi gibi bir sıkıntı da var. Tüm bunlarla beraber Z1, günü çıkarabiliyor. Fiyat etiketi ise oldukça uygun. Dayanıklı ve "godoman" bir cihaz olduğu ortada. Cihazı kullandığım için bilgi vereyim kısaca; gerçekten çok hızlı ve Sony'nin arayüzü de cihaza çok yakışıyor. Kamerası en kötü koşullarda bile donmuyor ya da kasmıyor ki diğer cihazlar düşük ışıkta kasmaya başlar. RAM Yönetimi hoşuma gitmedi bunun dışında ekranı beklediğimden iyi işin açıkçası. G2'den geçiş yaptığım için başta biraz cansız geldi.

Apple iPhone 5c

Apple'ın geçen yıl ucuz iPhone olarak tanıttığı bu model bir önceki yılın modelinden daha iyi bir donanıma ancak daha zahmetsiz ve maliyetsiz bir kasaya sahipti. Üstelik çok da ucuz olduğu söylenemez. Apple'ın bu ürünle çok büyük başarı yakaladığı söylenemez ama ürünü alan her müşterinin Apple'ın kasasına fazlaca kâr bıraktığı söylenebilir. Renkli tasarımı ve farklı çizgisiyle iOS kullanmak isteyen kullanıcılar için gayet uygun bir cihaz.

Samsung Galaxy Note 3 Neo

Note 3 Neo adıyla çıktı ancak değişik bir durum var. S3 Neo, S3'ten iyi ancak Note 3 Neo, Note 3'ten kötü. İşin esasında bu model Note 2'nin gözden geçirilmiş günün şartlarına uyarlanmış halidir. Nitekim inanılmaz bir batarya ömrü var. Performansı ise gayet iyi. Ekranı büyük. Ayrıca Samsung'un bütün ekstra özelliklerini de sunuyor. Daha ne?

Huawei Ascend P7

İnce, şık ve kaliteli. Dış görüntüsü kesinlikle bu üç kelimeyle anlatılabilir. Chipseti hakkında bilgim yok ancak yapısı ve test sonuçları göz önüne alındığında ortalama üzeri performans sunduğu aşikar. Cihazın genel donanımı tam bir amiral gemisi tadında ve zaten cihazın kendi Huawei'nin amiral gemisi. Özellikle ön kamerasının 8 mpx olması, benim için önemli bir detay. 5 inçlik ekranı ve 2500 mAh bataryası belki bir miktar pil sıkıntısına sokabilir sizi.

General Mobile Discovery Elite

5.5 inçlik LTPS bir ekran ve 8 mpx ön 16 mpx arka kameradan meydana gelmiş bir fotoğraf üstadı demek yanlış olmaz sanırım. Elite şu anda piyasadaki çoğu amiral geminin temelinde bulunan S800 chipseti, 3 GB RAM ve 32 GB ROM (2/16 versiyonu da var) ile buluşturuyor. Kamerası esas üretici olan Gionee'ye göre keskinlik konusundaki en iddialı kamera. Nitekim çekilen fotoğraflarda da inanılmaz bir detay sunduğu ortada. 5.5 inç olmasına rağmen rahat bir tutuşu var. Cihazın güç tuşunun üstte olması bir dezavantaj ancak yazılımında ekran üzerinden açıp kapamanızı sağlayan ek özellikler mevcut. 2500 mAh pili, LTPS ekran ile günü çıkarmakta hiç sorun yaşamıyor. Ufak bir bilgi vereyim Apple'ın iSight kamerasında piksel boyu 1.5 mikronkare, Elite'in ön kamerasında ise 1.4 mikronkare. Tabi ki bir çok detay var fotoğraf kalitesini etkileyen ancak bu bilgiyi de vermem gerekiyordu.

Casper Via V8

Metal bir çerçeve, ince bir kasa, camdan iki yüzey, 16 mpx arka 8 mpx ön kamera. Full HD 5 inç ekran, 8 çekirdekli MTK işlemci, 2 GB RAM ve 32 GB ROM. Kısacası fiyatı için gayet kaliteli bir ürün, üstelik tanıdık bir isim imzası taşıyor: Casper. Batarya ömrü ve hafıza kartı olmaması belki sıkıntı oluşturabilir ancak onun dışında hem ideal boyutlarda olması hem de görüntüsüyle iyi bir cihaz. Fiyat/performans alanında tepelere yakın olduğu söylenebilir, keşke MTK yerine daha güçlü ve başarılı Qualcomm ile işbirliğine gidilseydi.

LG G2

2013 yılının en çok sükse yapan cihazlarından biri. Özellikle çıktığı dönemde fiyatı ve donanımıyla rakipsizdi. Hala da çok başarılı bir cihaz. Çoğu kaliteli cihaz gibi bu cihazda da S800 chipset bulunuyor. 2 GB RAM ve 32 GB ROM bulunuyor. (16'lık model önermiyorum.) 5.2 inç çok kaliteli bir ekran mevcut ve tüm bunlar 3000 mAh bir batarya ayakta tutuyor. Cihazı kullandığım için kısaca kendi yorumumu vereyim; LG'nin ara yüzündeki işlevsellik çok hoş. Cihazın performansı çok iyi ayrıca pili de çok iyi gidiyor. Bekleme modunda neredeyse hiç pil yemiyor. Tuşların arkada konumlandırılmasını ise ancak değişik bir deneyim olarak niteleyebilirim.

Google LG Nexus 5

LG ve Google ortaklığıyla çıkan ikinci Nexus. Donanımı çok iyi evet ama daha iyi cihazlar yazdım buraya. Bu cihazı yazmamın tek sebebi Nexus olması. Yoksa aynı donanımda hatta daha iyi donanımda bir sürü cihaz yazdım ama bu bir Nexus. Güncellemeleri doğrudan alacak, nokta.

Sony Xperia Z1 Compact

Xperia Z1'i kenarlarından bastırarak biraz küçültüyoruz ve ekran çözünürlüğünü 720p yapıyoruz. Tabi biraz da kalınlaşıyor sıkıştığı için. İşte size Z1 Compact. Sony'nin ilk IPS ekranlı cihazı olan Z1 Compact S800 gibi en üst seviye donanımı mini telefonlarla buluşturuyor. Performansı konusunda şüpheye yer yok. 20.7 Mpx G Lens'li kamerası, su geçirmezliği, tasarımı ve diğer her şeyiyle tam bir Xperia. Büyük telefon kullanamayanlar için ideal.

1500 TL ÜZERİ:

Burası işte tüm rehberi en can alıcı noktası. Burada arkanıza yaslanın ve boş vakitlerinde SDN Editörlerinin haber çıkarmak için takip ettiği siteleri hobi olarak takip eden bu arkadaşınızı okumaya devam edin. Zira burada yazacaklarım acımasızca da olacak.

HTC One (M8)

HTC One bu sene tanıttığı amiral gemisinin üzerine ne ekledi önce onu konuşalım. Öncellikle kasası artık çok daha güzel geliyor ele, sonrasında ekran biraz daha büyüdü ve güzelleşti, ikinci bir kamera geldi. Ön kameranın çözünürlüğü arttı ama esas önemli nokta performans alanında mükemmel bir hale geldi cihaz. Geçen sene One almayı düşünen bir insan, performans konusunda endişe duyuyordu. Bu sene bundan endişe duyan yok. Hoparlörlerde artık o BeatsAudio havası yok ama ses daha yüksek daha temiz. Bası biraz daha az çıkıyor. RAM 2 GB kaldı, ana kamera yine UltraPixel kamera. Şimdi esas soru şu M7'den M8'e geçmeye değer mi? Bence sırf performans için bile değer ancak fiyatı inanılmaz derecede yüksek. Geçen sene diğer firmalarla aynı seviyeden giren cihaz neden bu sene 300-400 TL daha pahalı geldi? HTC Türkiye yetkilileriyle konuşabilme imkanı olan insanların önce bu soruyu sorması lazım. Yurt dışında M8'den pahalı olan telefonlar burada M8'den ucuz. Zaten bir avuç seveni var HTC'nin, onu da böyle kaybetmek niyetinde sanırım. UltraPixel kameradan da bahsedelim hemen. M7'dekiyle bire bir aynı değil, daha iyi durumda ancak hala 4 mpx çözünürlükte. Hatta piyasada ön kamerası arka kamerasından daha yüksek çözünürlükte olan tek telefon.

Sony Xperia Z2 - Z3

Z2 ve Z3'ü bir başlık altında inceleyeceğim. Z1'i bile buraya koyabilirdim ancak o ucuz. Şu anda henüz Z3 piyasaya sürülmedi ama geleceği fiyat tahminen belli, özellikleri belli. O yüzden ileriyi düşünerek değerlendirmeye alıyorum. Öncelikle Z2'den başlıyorum; Sony müşterisini dinledi ve telefonlarında ne eksikse bunu telefona ekledi. Her zaman dediğim gibi Sony gibi bir firmanın, kaliteli ekrana, kaliteli sese sahip bir ürün yapması bir artı değil, yapmaması bir eksidir. Nitekim Sony Z2 ile piyasadaki bir cihazın verebileceği her şeyi verdi. En üst seviye donanım mı? Su geçirmezlik? İyi bir kamera? Kaliteli ses? Üstelik de stereo? Bana göre ayrıca şık da bir tasarımı var. Ancak cihaz eli biraz rahatsız ediyor. Kenarları biraz sıkıntılı. Bunun dışında tasarım olarak en güzel Xperia bence. Eksisi nedir? Ekran parlaklığı düşük. Güneş altında görmek zor olacaktır. Bulabildiğim en büyük eksi bu şu anda.

Gelelim Z3'e. Daha iyi bir tutuş. 100 mAh daha küçük bir batarya. Ön yüzü de beyaz bir Xperia Z. Ekran parlaklığı sanırım bu zamana kadar ki en yüksek parlaklık. 713 nit diye okudum ki cihazların genelinin 450-550 arasında gezdiği düşünülünce bu gerçekten yüksek bir sayı. Hoparlör tasarımı da hiç hoşuma gitmedi, hakeza bildirim LEDi de çok sıkıntılı konumlandırılmış bence. Ön kamerada bile geliştirme yok. Sadece 0.2 Ghz daha hızlı işlemci çekirdekleri var. Almaya değer mi? Bu sizin kararınız olur ama bana göre Z2 almak daha avantajlı.

Samsung Galaxy S5 - Galaxy Note 3

Samsung'un bu zamana kadar ki en beğendiğim cihazlarından biri Galaxy S5. Neden? Sonunda ISOCELL teknolojisini kamerada görebildik ve S5 kamera konusunda gerçekten çok başarılı, çok da hızlı odak yapabiliyor. Suya toza dayanıklı. Sonunda beyaz verebilen bir AMOLED ekran.Donanım olarak Note 3'le aynı sayılır ama arayüzde de donaımda da ufak çaplı iyileştirmeler var. Bir de ek olarak parmak izi sensörü var tabi.

Burada ayrım şu şekilde işliyor büyük ekran seviyorsanız Note 3 alabilirsiniz hiçbir kaybınız yok hatta ekstra S-Pen, 1 GB RAM gibi kazanımlar var. Ancak küçük ekran istiyorsanız S5 alabilirsiniz, zira o fazla 1 GB RAM şu anda önemsiz, ancak geleceğe dönük bir yatırım olur. Üstüne alacağınız cihaz IP sertifikalı olacak ve her ne kadar Note serisi S serisinden daha iyi donanımla gelse de her yıl, S serisi gerçek amiral gemisini barındırıyor. Bu sebeple aldığınız cihaz gerçek bir amiral olacak. Üstelik Note 3 Türkiye'ye Exynos chipset ile gelirken, S5 ülkemize Snapdragon 801 chipset ile geliyor. Bu kesinlikle S5'i bir kaç adım ileriye taşıyor.

Apple iPhone 5s - 6 - 6 Plus

5s tanıtılalı 1 yıl oldu, üzerine Apple iki yeni modeli; 4.7 inçlik iPhone 6'yı ve 5.5 inçlik iPhone 6 Plus'ı tanıttı. Cihazlarla ilgili benden daha önce illa söylenmiş(Belki söylenmemiştir.) olan bir şey söylemek istiyorum: Cihazlar donanım olarak benzer olamanın yanında performans olarak da neredeyse aynı. Özellikle artan ekran çözünürlüğü Apple'ın hesaplarını karıştırmış olabilir. Zira 5s'le 6 arasında sentetik testlerde bile çok büyük farklılıklar çıkmıyor, özellikle işlemci tarafında. Bu sebeple esasen bu üç cihaz arasında yapılacak tercih bana göre kişinin tamamen istediği cihaz boyutuna bakıyor. Küçük, orta, büyük. Hepsi bu. Üstelik 5s, 6 ailesine göre daha şık duruyor ve de sanırım daha dayanıklı. Cihazdan kısaca bahsedeyim, hiç fikri olmayanlar için. kağıt üzerinde orta segment bir Android cihazla aynı donanıma sahip bu cihazı alırken, donanıma değil, iOS'a para ödüyorsunuz. Hala şu anda bazılarına göre en kararlı işletim sistemi olan iOS, çoğu makalede bu alanda artık Android tarafından geçildiği kabul edilse de özünde "business-class" bir işletim sistemi, telefonun bu kadar pahalı olma sebebi de yine bu, hitap ettiği kitle Subway Surfers oynayan gençlerden ziyade, iş sahibi ya da "patron" sınıfındaki insanlar. Tabi kapitalizm falan oralara girmiyorum şimdi. Bir de statü göstergesi olarak kabul edip alanlar var tabi. Toplamak gerekirse cihaz hızlı, stabil, iyi bir kamerası var. Ayrıca da şık.

LG G3

Gelelim geçen yılın efsane cihazının bu yıl ki versiyonuna. Yine insanların çok sevdiği benim ise cihazı güçsüzleştirdiğini düşündüğüm, ayrıca telefonu kavrarken parmaklarımın ekrana değmesine sebep olan ince çerçeve üzerine tasarlanmış bir cihaz çıktı karşımıza. 16-32 GB'lık versiyonları arasında adeletsiz yapması bence büyük bir haksızlık, neyse. Efendim cihaz G2'deki aynı OIS'li kamerayla geliyor 13 mpx. Bana göre ön kamera yine kötü ama kamera uygulaması hoş, özellikle ön kamerada ekranı flaş olarak kullanması hoş bir düşünce. (Daha önce başka markalarda vardı.) Ekran 5.5 inç ama cihaz sanki 5 inç ekranlı bir cihaz gibi. Ekranı 2K ya da QHD denilen çözünürlüğe sahip. İnsan gözünün üst sınırı 470 ppi'in üzerinde bir çözünürlük sunuyor pil ve performans kaybına da neden oluyor bana göre gereksiz tabi önem verenler olacaktır. Ancak pil aynı 3000 mAh'lık pil olduğu için batarya ömrü G2 kadar iyi değil. Üstelik söz konusu renklerin isabeti ve ekran parlaklığı olunca G2 yine önde. Ancak G3'te hafıza kartı girişi var. G2'den 0.23 Ghz daha hızlı işlemci çekirdekleri ve sanırım 100 Mhz civarında daha hızlı bir grafik işlemcisi var. Çok önemli bir özellik olarak lanse edilen Lazer Odak (Kızılötesi dalgalar ile cismin uzaklığını algılayıp daha hızlı odak yapıyor.) LG tarafından abartılığı kadar da başarılı değil deniliyor ki zaten piyasada hiçbir cihaz üreticiler tarafından beğenildiği kadar beğenilmiyor müşteriye ulaşınca. Diğer amirallerle aynı donanımda, daha ucuz bir etiketi var. Tercih edilebilir ama G2 alıp G3 yazılımı kurmak da bir o kadar makul açıkçası.

Samsung Galaxy Note 4

Piyasaya çıkmadan hakkında çok fazla söylenti dolaşan cihaz. Çoğu insanda hayal kırıklığı yaratmış olabilir ancak bence Samsung önemli bir kaç noktaya eğilmiş. Öncelikle malzeme kalitesi, sonrasında mutimedya. Note 4, alüminyum bir çerçeve ile geliyor ve arka kapak Note 3'te olduğu gibi (Suni) deri kaplı. Cihazdaki en önemli özelliklerden biri donanımın 64-bit tabanlı olması bence, bunun önemini ve farkını şu anda değil ama Android L güncellemesinden sonra anlayacağız ve hissedeceğiz. Bunun dışında ana kameraya OIS eklenmiş ve ön kameranın çözünürlüğü arttırılmış. Ekran çözünürlüğü G3'teki gibi 2K (QHD) ancak bu (kanaatimce) cihazda donanım bu çözünürlüğe daha uygun. Cihazın nasıl bir fiyattan geleceğini bilmiyorum ama öncülüne göre bazı artıları 2300 TL'lik bir fiyata olduğu takdirde alınmaya değecek bir cihaz haline getiriyor bence bu cihazı.

Samsung Galaxy K Zoom

Samsung'un bir önceki kamera telefonu S4 Zoom'a göre daha çok telefonu andıran K Zoom, Optik Zoom imkanıyla şu anda rakipsiz bir telefon. Ancak donanımı kamerası kadar başarılı değil. O yüzden bu cihazı performans yönünden abartılı beklentisi olmayan ama kameraya çok önem veren alıcılara öneriyorum. Donanım kısmını eleştirmek istemiyorum zaten durumu ortada ancak kamera konusunda en azından 1/2.3" yerine daha büyük bir sensör kullanılabilirdi. Bu cihaz bu rehberde ele aldığım son cihaz oluyor ve rehberi bitiriyorum.

Bu rehberi Türkiye'de resmi yollardan satılan cihazları göz önünde bulundurarak oluşturdum. Rehberde yer almayan cihazlar değerlendirmeye girebilecek nitelikte değildir kanımca. Yine de eksik gördüğünüz cihaz varsa söyleyin üzerine düşüneyim. Umarım faydası olur.

Rehberin ilk paylaşımında oluşan sıkıntı için özür diliyorum ve sıkıntıyı gidermedeki yardımlarından dolayı Vikings'e teşekkür ediyorum.
 

smnfrkn

Müdavim
Katılım
11 Temmuz 2012
Mesajlar
1,283
Reaksiyon puanı
11
Puanları
38
Eksik olduğu düşünülen cihaz varsa iletirseniz sevinirim.

Ayrıca konunun başlığında tarih olması gerek yoksa güncel olduğunu kimse anlamaz. Moderatör arkadaşların dikkatine.
 

jacksiparrov

Öğrenci
Katılım
18 Ağustos 2014
Mesajlar
2
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
ellerine sağlık ben 1500+ bi telefon almak istiyorum üniversite öğrencisiyim hangisini tavsiye edersin? :)
 

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Katılım
12 Mayıs 2013
Mesajlar
11,559
Reaksiyon puanı
344
Puanları
83
Bayagi ayrıntılı bir yazi olmus tebrik ederim :)
 

smnfrkn

Müdavim
Katılım
11 Temmuz 2012
Mesajlar
1,283
Reaksiyon puanı
11
Puanları
38
Bayagi ayrıntılı bir yazi olmus tebrik ederim :)

Teşekkür ederim adaş. :)

ellerine sağlık ben 1500+ bi telefon almak istiyorum üniversite öğrencisiyim hangisini tavsiye edersin? :)

Öncelikle ne amaçlarla kullanacağını söylersen daha rahat yardımcı olabilirim. Ayrıca şu anda 1500 TL altında da iyi telefonlar var, Z1 ve G2 gibi. :) Telefon seçerken telefonun donanımından ziyade senin telefonda neler yaptığın önemli.
 

jacksiparrov

Öğrenci
Katılım
18 Ağustos 2014
Mesajlar
2
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
Öncelikle ne amaçlarla kullanacağını söylersen daha rahat yardımcı olabilirim. Ayrıca şu anda 1500 TL altında da iyi telefonlar var, Z1 ve G2 gibi. :) Telefon seçerken telefonun donanımından ziyade senin telefonda neler yaptığın önemli.

şuan galaxy s2 kullanıyorum ve telefonda yaptığım işler basit twitter, instagram, whatsapp vs vs öncelikle aradığım özellik iyi bi kamera onun haricinde teknolojiye meraklı bi insanım mesela iphone çok güzel sade hoşuma gidiyor fakat g3ün iphone6 dan iyi olduğunu söyleyenler kafamı karıştırmıyo değil
 

Virility

Müdavim
Katılım
25 Aralık 2013
Mesajlar
3,993
Reaksiyon puanı
120
Puanları
63
Rehber güzel eline sağlık ancak Nexus 5 konusunda katılmıyorum performans olarak yazdıkların arasnda en iyi cihazlardan biri.Lg G3 ünde ön ve arka kamerası bahsettiğin kadar kötü değil ben çok beğendim açıkçası özellikle ön kamera G2 ye göre çok daha iyidi :)
 

bgra92

Öğrenci
Katılım
4 Temmuz 2014
Mesajlar
30
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
Eksik olduğu düşünülen cihaz varsa iletirseniz sevinirim.

Ayrıca konunun başlığında tarih olması gerek yoksa güncel olduğunu kimse anlamaz. Moderatör arkadaşların dikkatine.

Asus zenfone 4( fiyatina gore en iyi donanim) ve t50 nin eklenmesini rica ederim
 

SBJKN1903

Öğrenci
Katılım
28 Eylül 2014
Mesajlar
59
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
Arkadaşlar ben de kendime telefon alıcam. Öğrenciyim parasını babam karsılayacak. Biraz arastırdım suan aklımda z3c var. Facebook, twitter, haber okuma, oyun, uygulama, vıdeo, kamera, şarj ozellikleri basarılı olmalı benım ıcın. Sizin tavsiyelerınız neler. Z3C ne zaman cıkar basarılı olur mu?
 

Kurt Cobain

Müdavim
Katılım
6 Temmuz 2014
Mesajlar
2,642
Reaksiyon puanı
90
Puanları
48
Yazınız için teşekkür ederiz yalnız nokia lumia 1020 16 gb hafıza bulunuyor demişsiniz 1020 de sadece 32gb mevcuttur onu düzeltirseniz iyi olur. Onun haricinde lumia 525 i çıkarıp lumia 530 koysanız daha iyi olur.
 
S

SDN Okuru

SDN Okuru
OKU OKU Aga Şimdi dediklerimi iyi oku htc one al derim 1-) htc lerin pahalı olmasının nedeni malzeme kalitesidir açıkçası hiç bir marka telefon yaparken htc kadar kaliteli malzeme kullanmıyor 2-) htc yazılım konusunda gayet başarılı sıkıntı yaşatmıyor tüketicilerine 3-) htc 4 mp değil 4 ultrapixel kameraya sahip bu da 13 mp denk geliyor 4-) htc one ı pixel konusunda hiç bir telefon yaklaşamadı htc one m8 bile htc one m8 (449) htc one (469) sanırım pixel demek anlıcağınız bir şekilde söylim ekranın canlılığıdır. 5-) Oyuncak kullanmak istiyorsan samsung al telefon kullanmak istiyorsan HTC alcaksın 6-) Htc one bana göre dünyada en şık tasarımı olan telefon ...
 

smnfrkn

Müdavim
Katılım
11 Temmuz 2012
Mesajlar
1,283
Reaksiyon puanı
11
Puanları
38
şuan galaxy s2 kullanıyorum ve telefonda yaptığım işler basit twitter, instagram, whatsapp vs vs öncelikle aradığım özellik iyi bi kamera onun haricinde teknolojiye meraklı bi insanım mesela iphone çok güzel sade hoşuma gidiyor fakat g3ün iphone6 dan iyi olduğunu söyleyenler kafamı karıştırmıyo değil

Apple geçen yıl olduğu gibi bu yıl da piyasanın en hızlı telefonunu çıkardı ama önemli olan sadece hızlı olması mı? Bana göre değil. Açıkçası Apple çok beğendiğim bir firma ama hayatım boyunca telefonunu almayı düşünmüyorum ama param olursa gider tabletini alırım. G3 performans anlamında iPhone'dan kesinlikle hızlı değil ama yazılımı çok işlevsel, benim çok hoşuma gitmişti kullandığım sürede. İlla 2000+ liralık bir cihaz alman gerekmez bence mesela Elite'in kamerası da çok iyi ben çok beğendim. Performans olarak da eksiği yok. Artan parayla kendine müzik çalar fotoğraf makinesi falan al hatta. :)

Rehber güzel eline sağlık ancak Nexus 5 konusunda katılmıyorum performans olarak yazdıkların arasnda en iyi cihazlardan biri.Lg G3 ünde ön ve arka kamerası bahsettiğin kadar kötü değil ben çok beğendim açıkçası özellikle ön kamera G2 ye göre çok daha iyidi :)

Öncelikle teşekkür ederim. Nitekim G3'ün ön kamerasının G2'den çok daha iyi olması bana hiçbir şey ifade etmiyor. G3 2000 liralık bir cihaz ve ön kamerası rakiplerine kıyasla fark edilir dereceden çok daha fazla resmen insanın gözüne sokarcasına kötü bence örneğin Casper Via V5'in ön kamerası bile bugüne kadar gördüğüm çoğu telefondan iyi. O yüzden G3'ün kamerası fiyat bandına yakışmıyor.

Asus zenfone 4( fiyatina gore en iyi donanim) ve t50 nin eklenmesini rica ederim

Zenfone 4'ü değerlendirmeye alıyorum T50'ye pek sıcak bakmıyorum işin açıkçası ama yakın zamanda bakacağım ikisine de. Teşekkürler.

asus zenfone 5 eklersen sevinirim :)


Zenfone 5 zaten mevcut, konuyu dikkatle okuyalım. :)

Arkadaşlar ben de kendime telefon alıcam. Öğrenciyim parasını babam karsılayacak. Biraz arastırdım suan aklımda z3c var. Facebook, twitter, haber okuma, oyun, uygulama, vıdeo, kamera, şarj ozellikleri basarılı olmalı benım ıcın. Sizin tavsiyelerınız neler. Z3C ne zaman cıkar basarılı olur mu?

Ne zaman çıkar bilmem ama başarılı olur.

Yazınız için teşekkür ederiz yalnız nokia lumia 1020 16 gb hafıza bulunuyor demişsiniz 1020 de sadece 32gb mevcuttur onu düzeltirseniz iyi olur. Onun haricinde lumia 525 i çıkarıp lumia 530 koysanız daha iyi olur.

Ben de teşekkür ederim bazı detayları atlayabiliyorum bazen yazı çok uzun olduğu için. Aslında 64 GB versiyonu da var ancak o operatör özel modeli, bulunup alınsa çok hoş bir kullanım imkanı sunar sanırım. Lumia 525, 530'dan daha iyi bir cihaz bana göre. 530 önermiyorum. :)

OKU OKU Aga Şimdi dediklerimi iyi oku htc one al derim 1-) htc lerin pahalı olmasının nedeni malzeme kalitesidir açıkçası hiç bir marka telefon yaparken htc kadar kaliteli malzeme kullanmıyor 2-) htc yazılım konusunda gayet başarılı sıkıntı yaşatmıyor tüketicilerine 3-) htc 4 mp değil 4 ultrapixel kameraya sahip bu da 13 mp denk geliyor 4-) htc one ı pixel konusunda hiç bir telefon yaklaşamadı htc one m8 bile htc one m8 (449) htc one (469) sanırım pixel demek anlıcağınız bir şekilde söylim ekranın canlılığıdır. 5-) Oyuncak kullanmak istiyorsan samsung al telefon kullanmak istiyorsan HTC alcaksın 6-) Htc one bana göre dünyada en şık tasarımı olan telefon ...

1- Neden HTC'ler Türkiye'de, yurt dışında daha ucuz olduğu cihazlardan pahalı?
2- Sense mükemmel kararlılıkta bir yazılım ve bağlılık yapıyor açıkçası. 2-3 ay kullanmadım ve özledim.
3- 4 UP kamera senin hesabına göre 16 mpx kameraya den geliyor ancak öyle bir mantık yok. Kamera 4 mpx.
4- PPI değeri ekranın keskinliğidir. Çözünürlük ve ekran boyutu oranına göre değişir.
5- Sanırım tavsiye vermeden önce biraz daha araştırman gerek.

Tüm bunlardan bağımsız olarak M8 çok başarılı bir cihaz.
 

Kurt Cobain

Müdavim
Katılım
6 Temmuz 2014
Mesajlar
2,642
Reaksiyon puanı
90
Puanları
48
Ben de teşekkür ederim bazı detayları atlayabiliyorum bazen yazı çok uzun olduğu için. Aslında 64 GB versiyonu da var ancak o operatör özel modeli, bulunup alınsa çok hoş bir kullanım imkanı sunar sanırım. Lumia 525, 530'dan daha iyi bir cihaz bana göre. 530 önermiyorum.
001_smile.gif
Lumia 525 in 530 dan iyi olması size göre ama işlemci ve özellik olarak 530 daha iyi bir telefondur.
 

Virility

Müdavim
Katılım
25 Aralık 2013
Mesajlar
3,993
Reaksiyon puanı
120
Puanları
63
Öncelikle teşekkür ederim. Nitekim G3'ün ön kamerasının G2'den çok daha iyi olması bana hiçbir şey ifade etmiyor. G3 2000 liralık bir cihaz ve ön kamerası rakiplerine kıyasla fark edilir dereceden çok daha fazla resmen insanın gözüne sokarcasına kötü bence örneğin Casper Via V5'in ön kamerası bile bugüne kadar gördüğüm çoğu telefondan iyi. O yüzden G3'ün kamerası fiyat bandına yakışmıyor.
G2 den iyi demek diğerlerinden kötü anlamına gelmiyor piyasadaki en iyi ön kameralardan biri bi S5 le Z2 ile kıyasla bakalım onlardan aşağı kalır yanı yok ;)
 

dirlik95

Asistan
Katılım
2 Eylül 2014
Mesajlar
103
Reaksiyon puanı
9
Puanları
18
nokia e63 cep telefonum var.Artık akıllı telefona geçmek istiyorum. 1.200tl civarı bütçem var.Amiral gemisi almak isterim fakat bütçe imkansız. 2 telefon arasında kaldım lg g2 32gb (1.200tl) samsung s4. Sizce hangisini almalıyım? Sizinde önereceğiniz telefon var mı?
NOT: Önereceğiniz telefonları kullanmış ve bilgiliyseniz cevap yazarsanız sevinirim
 
Katılım
2 Haziran 2014
Mesajlar
4,764
Reaksiyon puanı
2,554
Puanları
113
Yaş
123
nokia e63 cep telefonum var.Artık akıllı telefona geçmek istiyorum. 1.200tl civarı bütçem var.Amiral gemisi almak isterim fakat bütçe imkansız. 2 telefon arasında kaldım lg g2 32gb (1.200tl) samsung s4. Sizce hangisini almalıyım? Sizinde önereceğiniz telefon var mı?
NOT: Önereceğiniz telefonları kullanmış ve bilgiliyseniz cevap yazarsanız sevinirim
Neye karar verirsen ver ama sakın s4ü aklından bile geçirme büyük hata olur elinde kalır.Ben g2 kullanıyorum 2 haftaya 1 yılını doldurmuş olacak telefon 2 kez servise gitti ve yapıp yolladılar 2 hafta içinde.Telefonu ilk aldığımda sorunları vardı ama güncelleme ile düzeldi benim telefonda şu anda cloudy g3 romu kurulu inan g3ten farkı boyutu ve o lazer odaklama bide g3ün pil çıkıyor ama bunun pil performansı daha iyi ben telefonumdan bu romla birlikte memnunum acayip alıştım sony z3c beğendim ama bu telefonu satmak içime sinmiyor.Bence 32 gblık g2 al ama başarı garantili olmasına dikkat et başarı orjinaldir ve servisi çok iyidir.Renk olarak kırmızı ve gold görmedim ama beyaza göre siyah daha elit duruyor ben beyaz alacaktım stok kalmadı diye siyah aldım ama pişman olmadım.Telefonun kamerası idare ediyor kulaklığa gelen ses inanılmaz yüksek değil ama tatmin edici walkman uygulamasını kurunca daha hoş dinleniyor müzik boyutu ideal ısınma sorunu yok ama aşırı oyun oynarsan ısınır arkadaki tuşlar önce garip gelsede sonradan inanılmaz alışıyor insan artık elim direk gidiyor tuşlara birde bu telefonun ön tasarımı yüzünden artık diğer telefonlar kaba geliyor.Cihazın eksileri ise cihazı sıkarsan çatırdama olur kamera lensine dikkat etmezsen benimki gibi çizilir ayrıca kılıfsız kullanırsan arkadaki lg logosu düşüyor birde 16gblıklarda hafıza sıkıntısı olur bu yüzden 32 gb şart telefonu 1 yıldır kullandığım için biraz uzun oldu ama deneyimlerimi paylaşayım dedim bu arada pil performansı da harikadır hala 1 gün rahat yetiyor ki ben aktif kullanıcıyım.Bence fiyat aralığında liderdir g2 bi malzeme kalitesi düşük onun içinde al 10 liraya slikon kılıf paşa paşa kullan hani htc m8 diyorlar kaliteli kasa ama onuda gene plastik kılıfla kullaniyorlar yoksa haşat olur telefon.Şimdiden hayırlı olsun her ne alacaksan :)
 

smnfrkn

Müdavim
Katılım
11 Temmuz 2012
Mesajlar
1,283
Reaksiyon puanı
11
Puanları
38
G2 den iyi demek diğerlerinden kötü anlamına gelmiyor piyasadaki en iyi ön kameralardan biri bi S5 le Z2 ile kıyasla bakalım onlardan aşağı kalır yanı yok ;)

Konuda fanlık yapmayalım dedim inatla fanboyluk yapmaya devam ediyorsun. Benim elimden kaç cihaz geçti bu yazıyı yazmadan önce acaba haberin var mı? G3'ün ön kamerası senin cihazı incelediğin ışıklı standlarda iyi olabilir. Genel olarak bakınca performansı tatmin edici değil. Ayrıca sadece G2'den iyi. Ön kamera kıyaslaması yapılan makalelere konu bile olamayacak kadar kötü. Demek ki sadece bana kötü gelmiyor. LG'den telefon mu alınır diyen insanlar bir ucuz telefon gördü hemen LG fanboyluğuna başladı. Aynısı GM için de geçerli. Korkmayın cihaza kötü demeniz onun bir sonraki modelinin daha iyi olmasını sağlar sizi enayi sınıfına sokmaz.

Lumia 525 in 530 dan iyi olması size göre ama işlemci ve özellik olarak 530 daha iyi bir telefondur.

Sadece iki adet daha fazla çekirdek var olması o cihazı daha iyi yapmıyor. 525'teki çekirdekler 530'dakine göre daha güçlü. GPU da daha güçlü, RAM de daha fazla. Ayrıca WP işletim sistemi için çift çekirdek gayet yeterli, 4 çekirdek çok büyük bir avantaj değil yani ancak 1 GB RAM, 512 MB'a göre avantaj. İlginiz için teşekkürler.

Hala ikna olmadıysanız bir de kağıt üzerinde şuna bakın. LUMIA 525 vs 530

- - - Mesaj Güncellendi - - -

nokia e63 cep telefonum var.Artık akıllı telefona geçmek istiyorum. 1.200tl civarı bütçem var.Amiral gemisi almak isterim fakat bütçe imkansız. 2 telefon arasında kaldım lg g2 32gb (1.200tl) samsung s4. Sizce hangisini almalıyım? Sizinde önereceğiniz telefon var mı?
NOT: Önereceğiniz telefonları kullanmış ve bilgiliyseniz cevap yazarsanız sevinirim

GMD Elite ya da LG G2'ye bakmanı tavsiye ederim. S4'e hiç gerek yok hatta aman dokunma.
 

Virility

Müdavim
Katılım
25 Aralık 2013
Mesajlar
3,993
Reaksiyon puanı
120
Puanları
63
Konuda fanlık yapmayalım dedim inatla fanboyluk yapmaya devam ediyorsun. Benim elimden kaç cihaz geçti bu yazıyı yazmadan önce acaba haberin var mı? G3'ün ön kamerası senin cihazı incelediğin ışıklı standlarda iyi olabilir. Genel olarak bakınca performansı tatmin edici değil. Ayrıca sadece G2'den iyi. Ön kamera kıyaslaması yapılan makalelere konu bile olamayacak kadar kötü. Demek ki sadece bana kötü gelmiyor. LG'den telefon mu alınır diyen insanlar bir ucuz telefon gördü hemen LG fanboyluğuna başladı. Aynısı GM için de geçerli. Korkmayın cihaza kötü demeniz onun bir sonraki modelinin daha iyi olmasını sağlar sizi enayi sınıfına sokmaz.
Eğer kamerasını iyi düşündüğüm cihazı önermek fanboyluksa fanboyum evet ayrıca benim elimdende her türlü telefon geçer en iyi arkadaşım telefoncudur kuyruk acınız nedir anlamıyorum isteyen alır isteyen almaz insanları yanlış yönlendirmeyin buyrun G3 ön kamera incelemesi
[video=youtube;1KFMhlpGUrs]http://www.youtube.com/watch?v=1KFMhlpGUrs[/video]
bulabilseydim 3g görüntülü konuşma kalitesini de göstermek isterdim via v5 ile kıyaslamak neyin kafası acaba :lol:
 

Kurt Cobain

Müdavim
Katılım
6 Temmuz 2014
Mesajlar
2,642
Reaksiyon puanı
90
Puanları
48
Sadece iki adet daha fazla çekirdek var olması o cihazı daha iyi yapmıyor. 525'teki çekirdekler 530'dakine göre daha güçlü. GPU da daha güçlü, RAM de daha fazla. Ayrıca WP işletim sistemi için çift çekirdek gayet yeterli, 4 çekirdek çok büyük bir avantaj değil yani ancak 1 GB RAM, 512 MB'a göre avantaj. İlginiz için teşekkürler.

Hala ikna olmadıysanız bir de kağıt üzerinde şuna bakın. LUMIA 525 vs 530
Sadece 2 çekirdeğin hiçmi önemi yok ? Sadece asphalt 8 de 525 in kasması 525 in çok kötü bir telefon olduğuna eşittir. 530 ise kasmıyor. Ayrıca herşey kağıt üzerinde olsaydı şuan emin ol galaxy note 3 3gb ramle , 1gb lık rami olan iphone 5s den daha iyi olurdu.
525 Asphalt 8 performansı : http://www.youtube.com/watch?v=t8xjxOwG5LY ( KASIYOR )
530 Asphalt 8 Performansı : http://www.youtube.com/watch?v=m4byDX1lHhI ( SON DERECE AKICI )
Ayrıca ppi değeri 530 un daha fazla olmasına rağmen... Herşey RAM DEĞİL...
 

Virility

Müdavim
Katılım
25 Aralık 2013
Mesajlar
3,993
Reaksiyon puanı
120
Puanları
63
530 4 çekirdek ve daha yeni bir işlemci oyuna etkisi biraz daha fazla 525 in artısı ram ancak lumialara ram çok fazla gerekmiyor ama 1 gb olsa daha iyi olurdu 530.Zaten 525 in üst modelinin alt modelinden kötü olması çok saçma olurdu.
 

smnfrkn

Müdavim
Katılım
11 Temmuz 2012
Mesajlar
1,283
Reaksiyon puanı
11
Puanları
38
Eğer kamerasını iyi düşündüğüm cihazı önermek fanboyluksa fanboyum evet ayrıca benim elimdende her türlü telefon geçer en iyi arkadaşım telefoncudur kuyruk acınız nedir anlamıyorum isteyen alır isteyen almaz insanları yanlış yönlendirmeyin buyrun G3 ön kamera incelemesi
bulabilseydim 3g görüntülü konuşma kalitesini de göstermek isterdim via v5 ile kıyaslamak neyin kafası acaba :lol:

Casper Via V5'in bile daha iyi dedim. İnsanları yanlış yönlendirmiyorum G2'nin ön kamerası çöptü, G3'ün bir tık daha iyi. Kötü dediğin S5 ya da Z2, G3'ten daha canlı, daha keskin fotoğraflar çekiyor, gerçi Sony'nin de ön kameraları eh işte denilebilecek seviyede. G3'ün ön kamera uygulaması daha güzel sadece hepsi bu. İnatla ve istekle G3'ün en iyi ön kameraya sahip olduğunu savunmak nasıl bir cahillik nasıl bir bağnazlık ben de bunu merak ediyorum.

Sadece 2 çekirdeğin hiçmi önemi yok ? Sadece asphalt 8 de 525 in kasması 525 in çok kötü bir telefon olduğuna eşittir. 530 ise kasmıyor. Ayrıca herşey kağıt üzerinde olsaydı şuan emin ol galaxy note 3 3gb ramle , 1gb lık rami olan iphone 5s den daha iyi olurdu.
Ayrıca ppi değeri 530 un daha fazla olmasına rağmen... Herşey RAM DEĞİL...

Kağıt üzerinde incelerken işletim sistemini hesaba katmıyorsan sıkıntı orada başlar zaten. O konuları hiç karıştırmaya gerek yok belli ki ikimiz de farkındayız.

Her şey RAM değil her şey Asphalt 8 de değil. Arayüzde fark edilecek bir fark yok iki cihaz arasında. Sana göre oyun kaliteyi belirleyebilir ama ben burada ortalama kaliteye göre listeleme yapıyorum. Ekranı bile daha kaliteli 525'in. Ayrıca 12 ppi ciddi derecede farkmış.

[video=youtube;r6bIdeNp7M0]http://www.youtube.com/watch?v=r6bIdeNp7M0[/video]

530 4 çekirdek ve daha yeni bir işlemci oyuna etkisi biraz daha fazla 525 in artısı ram ancak lumialara ram çok fazla gerekmiyor ama 1 gb olsa daha iyi olurdu 530.Zaten 525 in üst modelinin alt modelinden kötü olması çok saçma olurdu.

512 MB RAM genelde sıkıntı çıkarıyor WP OS'la.
 

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Katılım
12 Mayıs 2013
Mesajlar
11,559
Reaksiyon puanı
344
Puanları
83
Casper via v8c ilgimi cekti fiyati ile zenfonelara alternatif olarak düşünülebilir.
 

patlicanlidolma

Öğrenci
Katılım
23 Aralık 2013
Mesajlar
55
Reaksiyon puanı
1
Puanları
8
Bi telefon aldigim zaman bozulana kadar kullanirim suan t20 kullaniyorum 3 yili gecti bozulmaya basladi g3 ile note 4 arasinda kaldim eger g3 derseniz hemen yarin gidip alicam lutfen yardim edin cok kararsizim :D
 

Kurt Cobain

Müdavim
Katılım
6 Temmuz 2014
Mesajlar
2,642
Reaksiyon puanı
90
Puanları
48
530 4 çekirdek ve daha yeni bir işlemci oyuna etkisi biraz daha fazla 525 in artısı ram ancak lumialara ram çok fazla gerekmiyor ama 1 gb olsa daha iyi olurdu 530.Zaten 525 in üst modelinin alt modelinden kötü olması çok saçma olurdu.
Aynen hocam boşverin cahillerle fazla muhattap olmamak gerekli.

Adamın dediği aynı buna benziyor. ( İphone 4s in iphone 5 den daha iyi olması gibi falan :D )
Böyle birşey mümkünmü ? Hangisi daha yeniyse o daha iyidir yoksa koskoca nokia manyakmıda yeni çıkardığı telefonu eski telefondan daha kötü olsun.
 

Virility

Müdavim
Katılım
25 Aralık 2013
Mesajlar
3,993
Reaksiyon puanı
120
Puanları
63
Arkadaşım sen beynini kullanmıyorsun diye bağışladıysan ben napayım? Ön kameradan bahsediyoruz, en iyilerden daha soluk ve daha düşük keskinlikte. Arka kamerası da gündüz iyi gece kötü. Yazdıklarını tekrar yazma, yaylan konudan varsa göster diğer kameralarla örneklerini yoksa kapa çeneni konuyu bulandırma. Senin gibi gerzek insanlarla uğraşmak derdinden kimseye yardım edesi gelmiyor insanların.
Sen zaten yardm etme kimseye video istersen buyur şimdi s5 g3 ten çok mu iyi gör
http://www.youtube.com/watch?v=ACbnDI__X9k
 

smnfrkn

Müdavim
Katılım
11 Temmuz 2012
Mesajlar
1,283
Reaksiyon puanı
11
Puanları
38
Sen zaten yardm etme kimseye video istersen buyur şimdi s5 g3 ten çok mu iyi gör
[url]http://www.youtube.com/watch?v=ACbnDI__X9k [/URL]

Ön kamera konuşurken arka kamera kıyası videosu atmak da iyi hoş. G3'ün arka kamerasında G2'deki gibi OIS var. OIS'in açılımı optical image stabilizationdur, Türkçe'ye de çevirirsek optik (donanımsal) görüntü sabitleyici denilebilir. Bu mekanik bir sistem, hem düşük hem de yüksek ışıkta daha net ve keskin fotoğraflar elde etmeye yarar. G3'ün arka kamerası bu yüzden aynı G2 gibi çok keskin fotoğraf çekiyor. G2 kullandığım dönemde telefona ait en sevdiğim şeylerden biri buydu. Nitekim renkler bana One'dan geçtiğim için cansız geliyordu.

Şimdi soruyorum sana kim S5'in arka kamerası G3'ten iyi dedi? G3'ün arka kamerası gündüz çok iyi gece çok da iyi değil yani kötü. Kötü demek illa rezil demek değil ama Z2'den kötü mesela, iPhone 6'dan kötü mesela. Oldu mu tekrarlayayım mı?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Aynen hocam boşverin cahillerle fazla muhattap olmamak gerekli.

Adamın dediği aynı buna benziyor. ( İphone 4s in iphone 5 den daha iyi olması gibi falan :D )
Böyle birşey mümkünmü ? Hangisi daha yeniyse o daha iyidir yoksa koskoca nokia manyakmıda yeni çıkardığı telefonu eski telefondan daha kötü olsun.

Gerçekten mükemmel bir bakış açısı. Hangisi pahalıysa o da daha iyi zaten?
 

Virility

Müdavim
Katılım
25 Aralık 2013
Mesajlar
3,993
Reaksiyon puanı
120
Puanları
63
Ön kamera konuşurken arka kamera kıyası videosu atmak da iyi hoş. G3'ün arka kamerasında G2'deki gibi OIS var. OIS'in açılımı optical image stabilizationdur, Türkçe'ye de çevirirsek optik (donanımsal) görüntü sabitleyici denilebilir. Bu mekanik bir sistem, hem düşük hem de yüksek ışıkta daha net ve keskin fotoğraflar elde etmeye yarar. G3'ün arka kamerası bu yüzden aynı G2 gibi çok keskin fotoğraf çekiyor. G2 kullandığım dönemde telefona ait en sevdiğim şeylerden biri buydu. Nitekim renkler bana One'dan geçtiğim için cansız geliyordu.

Şimdi soruyorum sana kim S5'in arka kamerası G3'ten iyi dedi? G3'ün arka kamerası gündüz çok iyi gece çok da iyi değil yani kötü. Kötü demek illa rezil demek değil ama Z2'den kötü mesela, iPhone 6'dan kötü mesela. Oldu mu tekrarlayayım mı?

Ön kamera incelemesini bulamadım bunu koydum bulursan koy onuda görelim.
OIS in ben ne ise yaradığını gayet iyi biliyorum.Ne güzel kıvırıyorsun dostum ya yukarda keskin ve canlı çekemiyor diyosun burda öve öve bitiremiyosun.Video da ışıksız ortamda çekilmiş resimler vardı izledin mi bilmiyorum ama G3 çok daha canlı ve netti.Z2 en iyi arka kameralardan birine sahip ona lafım yok ancak ön kamera vasat.M8 ise ön kamera süper arka kamera vasat.LG hiç olmassa belli bir kalite yakalamış ön ve arka kamera gayet iyi.Dostum daha fazla konuşma ve alıntılama konuştukça batıyorsun :)
 
Üst