İos işletim sisteminin Android işletim sistemine göre avantajları nelerdir?

Hangi işletim sistemi

• İos

Kullanılan: 22 45.8%
  • Android

Kullanılan: 26 54.2%

• Kullanılan toplam oy
    48
  • Anket kapatılmış .

Bu konuyu okuyanlar

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Stabilite olarak İos derim. Android açık kaynak kodlu , evet. Fakat bunun benim için bir artısı yok. Geliştiriciler için var. Android'de launcher kuruluyormuş. İos ara yüzünü beğeniyorum. Hatta 4 ay boyunca İos Launcher kullandım. Yani bu da benim işime yaramaz.
Tercih meselesi kanka. Yüzler ara yüz, simge, bildirim panelleri denemek ve bunları kendi aralarından kombine edip dans ettirmek te var, duvara bakmakta.

Zaten dediğim gibi bazı insanlara bazı şeyler çok. Gerçekten gelişmeyi hak etmiyorlar.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bir Android cihazı bir hafta bile kullansanız açık kaynak etkisini çok yüksek bir şekilde hissediyorsunuz. Hatta hiç yazılımı ellemeseniz bile. Lakin farkında değilsiniz.
Bazı insanlar, bazı şeyler gerçekten çok.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Çevrede gördüğüm kadarıyla insanlar zaten telefon özelliklerinden anlamıyor bile iPhone alanların amacı tamamen hava atmak ve satınca da zarar etmeme durumu yani kısacası piyasasının olması ben hep diyorum iphone da 2. Elde zarar ettirsin androidler gibi satışları %50 en az %30 düşecektir.Telefondan anlayan uğraşan uğraşmayı seven adam android alır çünkü iphone da uğraşacağın bişi yok düz sistem.
Androidteki rahatlığı ben iosun saçma sistemine değişmem şahsen ancak androidten çok daha ucuz olursa farklılık olması amacıyla vazgeçerim.
Bir android cihazla bir telefondan fazlasını yapıyorsunuz mesela kablo bağlayıp harici depolama birimleri bağlanabiliyor gelişmiş dosya yöneticisi özellikleri ile istediğim gibi katagorize edebiliyorum.Ve bunları pc olmadan da yapabiliyorsun ios kullanıyorsan yapamıyorsun işte pcye bağımlısın.
Güncelleme sıkıntılı ise biraz uğraşıp eski sürüme dönülebiliyor androidte.
Telefondan sıkılınca birçok farklı arayüz launcher ve daha da ileri gidersek farklı costum romlar kurulabiliyor.
Netten istediğiniz gibi dosya indirebiliyorsunuz android cihazınızda.
İphoneların tek güzel tarafı hızlı olması ve kamerasının beğenilmesi bir de sosyal medyada daha kaliteli paylaşımlar yapması.
Sonuç olarak androidin sunduğu artıların çok daha önemli ve bana hitap eden artıların olması iosa göre eksilerinin günlük kullanımda benim için bir farkının pek olmaması üstüne bir de nerdeyse 3te 1 fiyatına olması benim android kullanmamda temel etkenler 2012den beri android kullanıyorum ve kullanmaya da devam edeceğim.

grbzz

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,768
iOS güncellemele desteği, stabilitesi ve daha güvenli olması ile öne çıkar.

Android ise gerek tek mağazaya takılı kalmayıp istediğin şekilde uygulama ve dosya indirme özgürlüğü ve onlarca çeşit arayüz seçeneği gibi avantajları mevcut. Tabii JB ile kısıtlamaları kaldırıp iOS'te Android deneyimi de yaşanabilir.

O ya da bu daha iyi diyemem. İkisini de uzunca bir süre kullandım ve ikisinin de verdiği deneyim çok başkadır.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Yakın zamanda bir ios cihaza geçmeyi düşünüyorum
Android'e göre avantajları ve dezavantajları nelerdir ?

(Olaya kamera,ekran,performans yönlerden yorum yapmayın sadece işletim sistemini değerlendiriniz)

Alacağım cihaz kuvvetle ihtimal 12 serisi olacaktır yani yeni sürüm cihaz olacaktır.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler :)
İos'un tek dezavantajı özgür olmaması diyebilirim. Birde güncellemelerle telefonun pil performansının düşmesi.

Avantajları ise; kaliteli yazılım, RAM optimizasyonu, Stabilite (Telefon istikrarı) ,eski cihazlarda akıcılık, virus koruması ve güven, sosyal medyada video ve resimlerin kalitesinin düşmemesi, androide göre daha yumuşak pikseller vs.

TheLastWarrior

Profesör
Reaksiyon puanı
3,045
İos : Off
Android : On

İos kapalı bir sistem istediğin zaman harici olarak film, müzik, dizi, oyun, uygulama, kisiselleştirme (Tema, Widget vs) indiremiyceksin internetten.

Android ise açık bir sistem istediğin gibi oyun dizi müzik apk rom root tema widget çoğu şeyle oynama yapabiliyorsun

Android için 1 tane market yok bir sürü var iosta sadece bir market var ve ücretli servislere seni yönlendiriyor

Çok uğraşmam dersen Güvenlik ve Stabilite için İos

Uğraşırım bnm için rahatlık önemli kısıtlama olmasın dersen android trcih edebilirsin

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
İos : Off
Android : On

İos kapalı bir sistem istediğin zaman harici olarak film, müzik, dizi, oyun, uygulama, kisiselleştirme (Tema, Widget vs) indiremiyceksin internetten.

Android ise açık bir sistem istediğin gibi oyun dizi müzik apk rom root tema widget çoğu şeyle oynama yapabiliyorsun

Android için 1 tane market yok bir sürü var iosta sadece bir market var ve ücretli servislere seni yönlendiriyor

Çok uğraşmam dersen Güvenlik ve Stabilite için İos

Uğraşırım bnm için rahatlık önemli kısıtlama olmasın dersen android trcih edebilirsin
Biraz da ios avanatajlarından bahsedebilirsiniz.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
İphone kullanmamış kişiler sırf iphone'u karalamak için gelmiş buraya başlık ios'un android sistemine göre avantajları android neden ios'tan iyi değil. Konuyu saçma yerlere getirmişsiniz. Herkes için tercih meselesidir android ve ios ne istediğine bağlı pahalı olmasıda telefonu kötü yapmaz parası olan alabilir sonuçta. Dış ülkelere bakınca oradada pahalı olduğunu göreceksiniz ama neredeyse herkesin iphone'u var. Çünkü iphone daha çok tercih ediliyor.

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
İphone kullanmamış kişiler sırf iphone'u karalamak için gelmiş buraya başlık ios'un android sistemine göre avantajları android neden ios'tan iyi değil. Konuyu saçma yerlere getirmişsiniz. Herkes için tercih meselesidir android ve ios ne istediğine bağlı pahalı olmasıda telefonu kötü yapmaz parası olan alabilir sonuçta. Dış ülkelere bakınca oradada pahalı olduğunu göreceksiniz ama neredeyse herkesin iphone'u var. Çünkü iphone daha çok tercih ediliyor.
İosa her sene androidin sunduğu kişiselleştirmeleri güzellikleri bir bir ekliyorlar kendi sistemlerine biraz geliştiyse o sayede gelişti ama daha almaları gereken çok yol var.

• Beğen
Reactions: 023

023

Profesör
Reaksiyon puanı
4,593
Iphone kullanmamış mı? Senden daha fazla kullandığıma emin olabilirsin.

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,108
Param olsa İos cihaz alırdım. Ama para yok ? İos'da kullandım. Kaymak gibi akıyorlar.

wpa_supplicant

Profesör
Reaksiyon puanı
6,544
Samsung, haftada iki model tanıtıyor, güncelleme yetişmiyor ama mesela Nokia ya baktığın zaman adamlar yılda sadece 4 model üretmiş ve 5 sene güncelleme vermiş telefonlarına. Android değil aldığın marka ile alakalı güncelleme desteği. Sallamadan önce elinizde kesin bir bil olursa daha anlamlı bir fikir alışverişi olur.

Ananim

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Arkadaşlar benim amacım root atayım rom bakayım vs değil normal bir kullanıcıyım kamerası iyi olsun ekranı iyi olsun işlemci vs iyi olsun performanslı cihaz olsun bide 5-10 yıl götürsün yeter
Ne taktınız arkadaş açık kaynak kodlu olup olmamasına

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,597
Arkadaşlar benim amacım root atayım rom bakayım vs değil normal bir kullanıcıyım kamerası iyi olsun ekranı iyi olsun işlemci vs iyi olsun performanslı cihaz olsun bide 5-10 yıl götürsün yeter
öyle android kullanıcıları dayanamıyor böyle konularda hemen kötüleme peşinde. Ama iphone 12 serisini öneririm hangisini seçeceğin sana kalmış 5-10 yıl götürmesi çoğu telefon için nasıl kullanıdığına bağlı ekranı iyi kamerası iyi işlemcisi iyi telefon.

023

Profesör
Reaksiyon puanı
4,593
Sadece arkaplanı değişen launcher mı tamamen değişebilen launcher mı?

TheLastWarrior

Profesör
Reaksiyon puanı
3,045
O zaman androidde de apk olması yeterli sizin mantığınızda.
Dikkatli okurmusunuz yazdığımı ben (donanıma özelliklerine) girmeden kullanım rahatlığına değindim anlamadığınız nokta orası ne androidde ne iosta ram kamera vs şeylere hiç girmedim