Her Şeyiyle TOGG Ve Yerli Otomobiller

Death Mark

Guru
Onursal Üye
Her ne kadar aracın parçalarını ve çizimlerini yurtdışından alsakta hakları Türkiye'ye ait olması ve ülkemizdeki bir fabrikada toplanıp seri üretime geçildiğimde büyük bir bilgi birikimi oluşacak.

garb02

Doçent
İtalya'nın desing yapılmış ithal, Twitter'dan gerçekleri öğrendim.
Ben almam, Türkiye'de fabrikası bu ürünü yapsaydı göğüsümü gere gere aha bunlar türkler yaptı alırdım. Devrim arabası gibi Anadolu aracı gibi.
200 bin lira ve 300 fiyat biçmişler. 300 bin lira alır mıyım ? Almanya Opel bile 45,06 bin euro bile satmıyor. Opel insignia 75 bin liraya aldım full paket 2018 model. Gümrükle birlikte 275 bin lira bankadan çektim. Hem ithal hem gümrüğe 300 bin lira ödeyeceğim ha ? Almanya gibi 30 ve 75 bin lira yapaydınız ya ?
Gerçekleri söylüyorum, Üniversite öğrencileri artık burada durmuyor, çalışmak için mühendis doktor sanatçı yurt dışı vatandaşlığını alıyor. Param olsaydı Türk vatandaşlığımdan çıkardım.

kmurat

Dekan
Anadol'u İngiliz Reliant tasarlamış, motoru da yine İngiliz Ford'dan ithal ediliyordu. Doğan/Sahin modelleri Fiat 131'in kasası yenilenmişi. Serçe de Fiat 124'ün kasası yenilenmişi. Opel de artık Almanların değil, en büyük ortakları Fransız Renaılt ve İngiliz Vauxhall.

astegon

Profesör
Araçlar nefis olmuş. Büyük heyecan ve gurur duydum. Umarım seri üretime 3 sene içerisinde geçilir ve yollarda görürüz. Bu süreç içerisinde hemen tüm AVM, akaryakıt istasyonu, araç park alanlarına gerekli şarj üniteleri için teşvikler verilir ve tesisler yapılır.

İnternette yer alan "Pininfarina tasarladı, bizim değil, neresi yerli, vır vır" edenlere gülümsüyorum.

Merdivenleri çıkmak için ilk aşamada 1. ya da 2. basamaktan başlarsınız. Ben bu konuda büyük bir potansiyel ve heyecan görüyorum. Yeter ki "ooo C_SUV yaptık yapıştıralım fiyatı para kazanalım, zengin olalım" diye düşünmesinler.

Projenin içerisinde sevdiğim bir arkadaşım var. Büyük heyecanlar anlatırdı yapılanları. Şimdi prototip bile olsa çıkan ürünü görünce heyecanını çok iyi anlıyorum.

Ben ümitliyim gençler. Umarım sadece TR ve civar ülkelerde değil dünya çapında müthiş bir marka olur.

İtalyanları yaptıkları PROTOTİPten dolayı kutluyorum.

O prototipi yapan ekibin şefi de bir Türktür; Aynı kişi daha evvel de Mercedes, Audi ve bir sürü otomobil markalarına çalışıp dizayn ettiği gibi. Murat GÜNAK.

Şimdi gelelim işin bir başka boyutuna. Bir kere bilmeniz gereken önemli bir mevzu şu ki dünyada konsept araba prototipi yapan tek şirket budur, Pininfarina yani. Çünkü hiçbir otomobil şirketi banttaki seriyi bozarak araya böyle tek bir otomobil sokmaz, sokmuyor. Bu şirket sadece bunu yapıyor, o yüzden bilir bilmez dudak kıvırıp ülkenin yaptığı bir projeyi hafife alma. Önemli olan sınai ve mülki hakların bizde olması. Bir İsveç arabası olan Volvo bile yaklaşık 100 parçasını ülke dışında, farklı ülkelerde yaptırmaktadır.

Kararsız23

Profesör
Aslında senin zoruna giden prototipin yurtdışında falan yapılması değil, böyle büyük bir projeyi yine Erdoğan 'ın başarması.
Mesele İtalya değil sen hala anlamadın mı?
Arabaları çok beğendim. Cidden çok iyi olmuş fakat bu başarı Erdoğan'ın değil; oradaki çalışma ekibinin ve Türkiye'nin başarısıdır.

Arabaları çok beğendim. Cidden çok iyi olmuş fakat bu başarı Erdoğan'ın değil; oradaki çalışma ekibinin ve Türkiye'nin başarısıdır.

Bu kadarını görebilmek de güzel.
Lakin yeğenim, dünlerde o ekipten belki daha iyileri vardı, aynı Türkiye vardı... Da, arkasında itici bir güç yoktu. Bu inanılmaz sinerjiyi ortaya çıkaracak bir güç yoktu. Malzeme ne kadar iyi, ne kadar kaliteli olursa olsun, onu usülünce harmanlayıp pişirecek bir el yoksa hiçbir işe yaramıyor tek başına, tıpkı bugüne kadar olmadığı, olamadığı gibi.

Kararsız23

Profesör
En azından arabaları beğenmişsin sadece Erdoğanın ortaya koyduğu emeği inkar etmişsin, inşallah ileride bu emeğide fark edersin, sağlıcakla kal
Kimsenin emeğini inkar etmiyorum. Elbette Erdoğan'ın faydası olmuştur bu konuda fakat bütün başarıyı ona atfedip "o başardı" demek adil değil bence. Pek çok insan emek verdi bu projeye bu nedenle buna "Türkiye'nin başarısı" demek daha adil geliyor bana.

İstanbul'u da Fatih sultan Mehmet tek başına feth etmemişti. Ama biz bir tek onu hatırlarız.
Aslında Fatih Sultan Mehmet Han ve silah arkadaşları, gazileri ve şehitleri şahsında anıp dua ediyoruz çünkü isimsiz kahraman çok ve bu zamanda da varlar ama değerlerini bilmeyenler maalesef hala var. Şurda "yiğidi öldür ama hakkını ver" demeden geçemeycem...

mapavrili

Profesör
Kimsenin emeğini inkar etmiyorum. Elbette Erdoğan'ın faydası olmuştur bu konuda fakat bütün başarıyı ona atfedip "o başardı" demek adil değil bence. Pek çok insan emek verdi bu projeye bu nedenle buna "Türkiye'nin başarısı" demek daha adil geliyor bana.
Elbette o ekip muhteşem bir ekip hepsi birer kahraman benim gözümde, ben o ekibi ayağa kaldıran , onlara bu imkânı veren kişinin Erdoğan olduğunu söylemek istedim.