Gartner'ın Raporuna Göre PC Pazarı Azalıyor

Bu konuyu okuyanlar

windows7seven

Asistan
Reaksiyon puanı
6
PC için donanım üreten şirketlere sormak lazım.
Her yıl hızaşırtmalı cihaz piyasaya sürüyorlar.

ve ben mükemmel pcye 4 - 5 bin lira harcarken konsollara bin lira verip aynı kalitede oyun oynuyorum.
Artık oyunlar pcleri zorlasın ve pclere özel çıksın.

foz54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
PC den bıktık artık. oyun ve genel kullanıcı işlemlerini telefon ve tabletler fazlasıyla görüyor.
oyun manyakları bin liraya konsol alıyor, aynı kalitede gamer pc ler 3-5bin lira.
artık PC sadece kurumsal işlemler CAD/cam yazılım programlama için gerekli

windows7seven

Asistan
Reaksiyon puanı
6
PC den bıktık artık. oyun ve genel kullanıcı işlemlerini telefon ve tabletler fazlasıyla görüyor.
oyun manyakları bin liraya konsol alıyor, aynı kalitede gamer pc ler 3-5bin lira.

Konsolların kalitesi pcler kadar değil.
Oyunlar konsollara göre yapılıyor o nedenle pcde aynısını görüyorsun.
Sence milyarlık işlemci ve ekran kartıyla bir tutulabilir mi bir konsol?

fatihcamli

Doçent
Reaksiyon puanı
0
anca konuşmuşsun beyaa

foz54

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Konsolların kalitesi pcler kadar değil.
Oyunlar konsollara göre yapılıyor o nedenle pcde aynısını görüyorsun.
Sence milyarlık işlemci ve ekran kartıyla bir tutulabilir mi bir konsol?

dostum sen kaç liralık pc kullanıyorsun?
oyuncu bilgisayarı olarak tabir edilen ıvy bridge i7 + gtx680 veya hd7970 ile bir sistem almaya kalksan 3binden aşağı bulamazsın. herkes pcye o kadar para bayılmıyor 2006da çıkan ps3 ile her türlü oyunu yüksek kalitede oynuyorsun hemde fiyatı bin lira altı ;)

anca konuşmuşsun beyaa
biraz Türkçe konuşursan dediğini anlayabiliriz

windows7seven

Asistan
Reaksiyon puanı
6
Tek bir soru sorucam konsol destekçileri: Konsollar 1000 lira, benim sadece ekran kartım 1400 lira. Nasıl oluyorda aynı performans ortaya çıkıyor?

Şöyle izah edeyim: Oyun üreticileri konsollarıda pcleride düşündükleri için ikisinede aynı görüntüyü işlemek zorundalar. Oyunlar eğer xbox ps3 gibi konsollara çıkacaksa ve pc içinde yayınlamayı düşünüyorlarsa ilk önce konsollara göre oyunlar tasarlanır. Sonra aynı grafikler pclere aktarılarak programlanır. Sende kendini avutursun bak ben 1000 lira verdim 10 binliralık pcden akıcı oynatıyorum dersin. Ama durum öyle değil. PCdeki oyunların kasma sebebi tasarımcılar oyunun çalıştırabilecek yeteri düzeyde akıcı oynatabilecek şekilde pcye aktarılır. Bu farklılıklarda şişmelere neden olur. Eğerki pc ekran kartlarıda tek tip yılda bir kere sadece üst seviye çıksaydı ona göre tasarlanırdı.

Sonuç olarak Oyunlar artık pclere özgür tasarlanmaya başlayacaktır. Konsollarda artık pclere dönüşecek parçaları değiştirilebilir hale gelecektir.

Benim sistemim biraz dandik ama şimdilik yetiyor. O aşağıda gördüğün çoğu oyunu aynı anda açıp oynayabiliyorum. Gerisini sen düşün. Bazıları açılmıyor aynı anda ama oda engellemedn yoksa sistemin kötülüğünden değil. Daha masaüstündekinin iki üç katı oyunda harici diskte mevcut. Resmide küçültüp yolluyorum.

Resim link:

http://i48.tinypic.com/ang6pw.jpg

ang6pw.jpg

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
PC için donanım üreten şirketlere sormak lazım.
Her yıl hızaşırtmalı cihaz piyasaya sürüyorlar.

ve ben mükemmel pcye 4 - 5 bin lira harcarken konsollara bin lira verip aynı kalitede oyun oynuyorum.
Artık oyunlar pcleri zorlasın ve pclere özel çıksın.
aynı kalite derken herhalde oyunları pentium cihaz da oynuyordun zira konsoldaki oyunları grafik kalitesi rezalet bunu hem konsol hemde high end pc kullanıcısı olarak söylüyorum.

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
Tek bir soru sorucam konsol destekçileri: Konsollar 1000 lira, benim sadece ekran kartım 1400 lira. Nasıl oluyorda aynı performans ortaya çıkıyor?

Şöyle izah edeyim: Oyun üreticileri konsollarıda pcleride düşündükleri için ikisinede aynı görüntüyü işlemek zorundalar. Oyunlar eğer xbox ps3 gibi konsollara çıkacaksa ve pc içinde yayınlamayı düşünüyorlarsa ilk önce konsollara göre oyunlar tasarlanır. Sonra aynı grafikler pclere aktarılarak programlanır. Sende kendini avutursun bak ben 1000 lira verdim 10 binliralık pcden akıcı oynatıyorum dersin. Ama durum öyle değil. PCdeki oyunların kasma sebebi tasarımcılar oyunun çalıştırabilecek yeteri düzeyde akıcı oynatabilecek şekilde pcye aktarılır. Bu farklılıklarda şişmelere neden olur. Eğerki pc ekran kartlarıda tek tip yılda bir kere sadece üst seviye çıksaydı ona göre tasarlanırdı.

Sonuç olarak Oyunlar artık pclere özgür tasarlanmaya başlayacaktır. Konsollarda artık pclere dönüşecek parçaları değiştirilebilir hale gelecektir.

Benim sistemim biraz dandik ama şimdilik yetiyor. O aşağıda gördüğün çoğu oyunu aynı anda açıp oynayabiliyorum. Gerisini sen düşün. Bazıları açılmıyor aynı anda ama oda engellemedn yoksa sistemin kötülüğünden değil. Daha masaüstündekinin iki üç katı oyunda harici diskte mevcut. Resmide küçültüp yolluyorum.

Resim link:

ang6pw.jpg
ıntel hd 3000 nasıl oluyor :D yep yeni bi laptobun var , angry birdisdemi 680 nvidiayla açıyosun yoksa :D

windows7seven

Asistan
Reaksiyon puanı
6
ıntel hd 3000 nasıl oluyor :D yep yeni bi laptobun var , angry birdisdemi 680 nvidiayla açıyosun yoksa :D

:D Sabah sabah iyi güldürdün ha.

HD 3000 işlemcinin içinde entegre olarak geliyor ondandır :)

aynı kalite derken herhalde oyunları pentium cihaz da oynuyordun zira konsoldaki oyunları grafik kalitesi rezalet bunu hem konsol hemde high end pc kullanıcısı olarak söylüyorum.

:D pentium cihazım var evet. Bence oyunları iyi analiz et. Crysis 3 bile pcdekinden farklı değil.

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9

:D pentium cihazım var evet. Bence oyunları iyi analiz et. Crysis 3 bile pcdekinden farklı değil.

neden 4000 değil yani 680 ekran kartı kullanıyosun yüzde 99 ıntel hd 4000 koyarlar senınkı abest bi durum bakkaldanmı aldın laptobu 680 gtx en son ekran kartlarından ıntel hd 3000 asrı doldurcak anlayabildinmi

seoloji

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tabletler varken kimse pcye ihtiyaç duymuyor ki.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Uzun yıllar sonra pc oyunculuğundan konsol oyunculuğuna terfi ettim :) Keşke 5 yıl önce yapsaydım diyorum, pc upgrade leri için verdiğim paralara yazık. Konsolların oyun seçenekleri daha zengin ve kastı kasmadı derdi stresi yok.

PC donanım olarak güçlü olsada birçok oyunun ps3 de daha stabil çalıştığına şahit oldum. Oyun geliştiricileri pc platformunu 2.plana attı artık ve giderek daha da geri planda kalacaktır. PC nin donanımı istediği kadar güçlü olsun, oyun firması o seviyelerde geliştirme yapmadıktan sonra anlamı yok. Şuana kadar ps3 de grafiklerini beğenmediğim oyun olmadı, kaldı ki benim için hiçbir zaman grafik 1.planda olmadı, kurgu, hikaye, oynanabilirlik, eğlence her zaman daha önemli benim için ve konsollar bunu pc'lere göre daha iyi yapıyor. Pc yi sadece LoL, film ve internet için kullanıyorum. PC oyuncuları korsan tercih ederek her geçen gün kendi platformlarını bitiriyorlar, kendi topuklarına sıkıyorlar farkında değiller.

windows7seven

Asistan
Reaksiyon puanı
6
neden 4000 değil yani 680 ekran kartı kullanıyosun yüzde 99 ıntel hd 4000 koyarlar senınkı abest bi durum bakkaldanmı aldın laptobu 680 gtx en son ekran kartlarından ıntel hd 3000 asrı doldurcak anlayabildinmi

:D Gördüğün resimden laptop kullandığım sonucu mu çıktı ortaya?

Laptop kullansam GTX 680M yada 680MX yazar.

i7 2600K işlemcilerin içinde İntel 3000 serisi grafik birimi var. Anlatabildim mi?
Yani ben işlemciyi değiştirmediğim sürece orada intel 3000 serisi grafik birimi yeralacak.

Bakınız:
http://ark.intel.com/products/52214

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61

nasıl fark yok dostum 7970 var bende de yani hatrı sayılır bir performansı var ama ps3 te grafikler çamur gibi ve oyunda akıcılıktan eser yok hani yağ gibi akmıyor tahminimce 25 fps gibi bir değerde çalışıyor tabi köşe yumuşatmalar yansımalar çözünürlük gibi detaylara bile girmek istemiyor hele ki bi de 42" ten daha büyük bir ekrana bağladıysan oyun ilk çıkan doom oyununa dönüyor :) anladığım kadarıyla oyundan beklentilerimiz farklı :)

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16

Resim link:

ang6pw.jpg

:) Kimse zaten konsollar pc'lerden daha güçlü demiyor ki, nereden çıkarttın bunu. Kendin sorup kendin cevaplamışsın, komik olmuş.

Yukarıdaki mesaj ile sen kendini avutmuşsun;

Nasıl oluyorda aynı performans ortaya çıkıyor?
deyip, sonrada bakmayın oyunlarda aynı performansı aldığımıza, benim sadece 1400TL lik ekran kartım bile sizin uyduruk ps3'ünüzden daha pahalı ve güçlü diyerek resmen kendini avutuyorsun:)

PC ve PS3 arasında fiyat olarak uçurum olmasına rağmen çıkan oyunları incelediğimizde aralarında çok büyük uçurumlar olmadığını görüyoruz, bunu sebebini de izah etmişsin ki bu zaten herkes tarafından bilinen bir gerçek. Ben 500TL lik ps3 ile sen 2500TL lik PC ile birbirine yakın akıcılık ve grafiklerde oynuyoruz birçok oyunu, evet bu geliştiricilerin konsolları düşünmesinden kaynaklanıyor ve sizin binlerce lira verdiğiniz pc donanımlarının gerçek gücünün ortaya çıkmasına imkan vermiyor. Senin donanımın isterse süper bilgisayar olsun, oyunların kapasitesi belli olduğundan, donanımına paralel olarak grafik kalitesi değil, geliştiricinin sana sundugu max grafik kalitesiyle yetinmek durumunda kalıyorsun ne yazıkki. Fiyat/performans açısından baktığımızda konsol oyunculuğu önde.

Bu öngörünün ne kadar yersiz olduğunu geçtiğimiz 10 seneye ve yeni çıkan konsollara bakarak görebilirsin. Konsolların popülerliği hergeçen gün artarken, pc oyunculuğu hızla kan kaybediyor. CryTek bile PC forever diyordu bir zamanlar, şimdi ise oyunlarını konsollardan PC'ye portlar duruma geldi :) 90lar ve 2000lerin başındaki PClerin hegemonyasını ve zamanla konsolların yükselişine tanıklık etmemiş olabilirsin yaşın itibariyle belki bilemiyorum, o nedenle sektörhakkındaki öngörülerin gidişatın tam tersi yönünde bence.

Konsolların pc gibi parçaları değiştirilebilir hale gelmesi ise felsefesine ters bir kere :)
-1)Konsolların tutmasındaki en büyük neden, donanım upgrade'i yapmadan 10 sene son çıkan oyunları oynatmasından kaynaklanıyor. Eğer sürekli donanım upgrade'i yapılması durumu ortaya çıkarsa konsollar çok büyük yara alır, PC ye döner birçok kişi.
-2)Konsolların ucuz donanım ile yüksek performans vermesinin sebebi sabit donanım ve driverlerının olmasıyla alakalı zaten. Tıpkı iOS'un android'den daha stabil ve performanslı çalışması gibi. Donanım çeşitliliği arttıkça, geliştiricilerin de her donanıma destek verecek şekilde hantal ürün geliştirmelerine sebep oluyor. PClerde 100lerce farklı donanım, işletim sistemi, bileşen olduğundan geliştirilen oyunlar konsollara oranla PC de daha fazla donanımsal güç istiyor.
-3)Yeni nesil konsollar duyuruldu ve senin öngöründeki gibi "değiştirilebilir parça"nın adı bile geçmiyor. Yeni nesil konsolların min 8-10 sene piyasada var olacağını düşünürsek, en az 10 senede daha gerçekleşme ihtimali yok o nedenle:)

Son mesajlar